Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 

Perioadă livrare autoturism nou.

- - - - -
  • Please log in to reply
404 replies to this topic

#289
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
La unele e doar radar, la altele e doar camera, iar la cele la care e si detecție pieton și sensibilitate distanta e cu ambele, alea ce sunt mai performante.

Teoretic, odată ce ai ambele, ar trebui sa poți activa și ACC.

sper doar sa lipsească doar piesa și să nu fie chestie că e lipsa și cablaj și alt ECU.

#290
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Putem sa ne intoarcem la titlul topicului?Ca idee, am deja mai bine de 4 luni de cand am comandat o Kia Ceed GT si nicio veste de la dealer, nu stie cand intra in productie.Se pare ca s-a stricat treaba si la Kia destul de grav si se miscau bine in trecut.

#291
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View Postt-balt, on 07 martie 2022 - 18:33, said:

La unele e doar radar, la altele e doar camera, iar la cele la care e si detecție pieton și sensibilitate distanta e cu ambele, alea ce sunt mai performante.
Gresit. Exista masini la care au doar camera si au si detectie pietoni, si setarea distantei de avertizare. Hyundai, de exemplu. De ACC nu stiu asa ca nu ma pronunt. Pentru asta s-ar putea sa fie necesar radarul.

#292
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006

View Postvladcosmin, on 07 martie 2022 - 22:51, said:

Putem sa ne intoarcem la titlul topicului?Ca idee, am deja mai bine de 4 luni de cand am comandat o Kia Ceed GT si nicio veste de la dealer, nu stie cand intra in productie.Se pare ca s-a stricat treaba si la Kia destul de grav si se miscau bine in trecut.
Da, s-a cam stricat la toți producătorii, știu de mașini comandate acum un an și ceva și încă nu au intrat în producție, riscă să le expire și tichetele Rabla.
Nu există nici un fel de posibilitate de estimare, unii importatori au și tăiat comunicarea cu clienții, dar și cu dealerii, pentru că nu au ce să le spună.

#293
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 26.06.2009
Nu este adevarat ca producatorul/importatorul a taiat comunicarea cu dealerul. Mai repede dealerul nu stie sa gestioneze clientul, il minte (in loc sa ii spuna adevarul direct) si apoi se incurca in minciuni.

La fel cum nu ecista ca masina sa fie comandata de 12-14 luni si dealerul sa nu aiba un raspuns despre statusul ei. Stie dar probabil nu e un raspuns comod si prefera sa minta clientul :-(

#294
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Acu, nu știu ce fac toți dealerii și toți importatorii, dar e exact cum zic, unii (de care știu eu) au suspendat accesul dealerilor la softul de urmărire a comenzilor, alții au desființat linia telefonică de reclamații, sau au concediat personalul și au înregistrat un mesaj automat etc. Nu intru în detalii, ideea e că nu mai vor să fie sunați zilnic cu întrebări la care nu au răspuns.
Probabil unii mint, adevărul e ăsta: nu știe nici importatorul, nici dealerii, cînd se produce o anumită mașină. Dar unii clienți nu vor să creadă acest adevăr. Dacă se dau termene, se dau ca să se liniștească clientul, și sînt pur informative, bazate pe experiența recentă. Dar care nu e neapărat repetabilă. Pentru că oricînd poa să apară informația că uzina care produce cutare model suspendă producția o lună, sau chestii similare. Cam așa stau lucrurile. Și probabil vor sta și mai nasol, pe toate ramurile, pentru că industriile, de toate tipurile, au cam răcit, imediat ce a început să tușească Rusia (conform zicalei). După ce că oricum am avut doi ani bezmetici de frînare a economiei mondiale.

#295
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,401
  • Înscris: 28.10.2018
Adevarul e ca este frustrant si pentru client sa stea cu xspe mii de euro blocati pana ...nu se stie cand...


Singurul avantaj ar fi ca banii blocati in masina vor valora la fel si peste 1-2 ani cand se livreaza masina, nu vor fi loviti de depreciere monetara sau de inflatie.


Cat despre riscul sa apara un facelift pana ti se livreaza tie modelul vechi, eu cred ca departe sunt vremurile cand un producator scotea un facelift anual si un model nou la fiecare 3-4 ani. Acum producatorii auto duc o lupta disperata sa tina capul deasupra apei. Au taiat sever resurse de la R&D.

Edited by abac, 09 March 2022 - 15:10.


#296
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 09.01.2007
Or fi taiat dar sunt multe firme care au modele noi anul asta, si care nu livreaza masini comandate anul trecut. Vezi de exemplu Kia Sportage care s-a vandut in draci anul trecut. Sunt convins ca sunt care inca asteapta versiunea veche, cand deja e aia noua in showroomuri. La fel si la Toyota Corolla de exemplu, si sigur sunt si altele.
Asta-i riscul, mie mi-au zis la Kia ca in mod normal dureaza 4 luni livrarea. Si ca se asteapta sa fie p-acolo. Eu mi-am estimat vreo 6, daca ei zic 4 cu juma' de gura. Si Toyota la fel. La Hyundai mi-au zis ca nu pot sa-mi ia comanda pana nu au informatii de la producator, si la Suzuki la fel mi-au zis ca nu au nicio masina promisa, asa ca le e foarte greu sa vanda, ca nu stiu cand/cate/etc. mai vin.

Traim in vremuri ciudate, ce sa zic.

Edited by TehCube, 09 March 2022 - 22:03.


#297
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View Post_-livio-_, on 12 noiembrie 2021 - 15:06, said:

azi a plecat comanda pt un leaf cu 40kwh pt sotie, termen de livrare inceputul lui august 2022...
Update: masina e la dealer, pe 22 ar trebui sa mi-o livreze in fata casei.
6 luni, nu-i chiar rau.

#298
n30

n30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 23.08.2007
Toyota Rav4 comandat in Decembrie (înainte de scumpire) și a venit in Martie pe 18.. inițial era estimat 25 mai. In contract dealerul a trecut 24 de săptămâni, s-au mișcat bine, din ce am discutat la Yaris Cross e cam jale, cerere mare și termenul cam 8 luni

#299
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Kia Ceed GT, am deja 5 luni jumate si nu am absolut nicio informatie de la dealer, nu stie sa imi spuna nici macar cand intra in producte....Daca mai pun si cele ~3 luni cat am asteptat sa imi aprobe dosarul de rabla fac 9 luni de zile :)
Ce e amuzant e ca dealerii inca dau termene de 3-4 luni de livrare daca te duci sa comanzi o masina, in contextul in care au clienti care asteapta deja de 7 luni si nici macar nu au intrat masinile in productie.

#300
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Deci banii sunt blocati de cel putin 7 - 9 luni de zile, masina inca nu e in productie si nici nu se stie cand va intra, d-apai cand se va livra.
Cu ce se deplaseaza astia de au facut "combinatiile" astea in tot acest timp si care e "gandirea" avuta de se inhama la asa ceva ?

#301
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015
Eu am lasat-o moarta. Saptamana asta imi cumpar un Peugeot 208 din 2017 cu €7,000
Masina noua o las pentru cand o fi cazul. Nu pot astepta dupa ei.

Oricum si masinile de rental au cozi mari la asteptare si nu-si mai vand masinile care au trecut de 50,000km
E cam jale ce e pe piata

#302
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Pt ce masina asteptai?

#303
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007

 Mihaitza07, on 19 aprilie 2022 - 19:20, said:

Deci banii sunt blocati de cel putin 7 - 9 luni de zile, masina inca nu e in productie si nici nu se stie cand va intra, d-apai cand se va livra.
Cu ce se deplaseaza astia de au facut "combinatiile" astea in tot acest timp si care e "gandirea" avuta de se inhama la asa ceva ?
Depinde de fiecare.De exemplu la mine nu a fost o urgenta, recunosc ca e mai mult un moft.Dar totusi, conduc un Proceed de 12 ani luat de nou, m-am plictisit de el si am vrut totusi alta masina ca era cazul sa fac pasul asta iar pe cea veche nu o dau pana nu vine cea nou si oricum ramane in familie masina :).Avans am dat 6000 euro dar as fi preferat sa ii investesc si sa fac alti bani cu aia decat sa ii tin blocati, dar asta e acum, nici prin gand nu mi-a trecut ca poate sa dureze asa mult.Chestia e ca daca as vinde masina cand o sa-mi ajunga (daca o sa imi ajunga) o sa valoreze cu ~2000 euro mai mult fata de pretul de lista, minim.

#304
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 24.12.2005

 Mihaitza07, on 19 aprilie 2022 - 19:20, said:

Deci banii sunt blocati de cel putin 7 - 9 luni de zile, masina inca nu e in productie si nici nu se stie cand va intra, d-apai cand se va livra.
Cu ce se deplaseaza astia de au facut "combinatiile" astea in tot acest timp si care e "gandirea" avuta de se inhama la asa ceva ?

Cred că depinde de reprezentanță. Eu știu situații unde taxa de rezervare sau avansul dacă vrei să îi spui așa este de 1.000 de euro și de 2.000 de euro. Ceea ce este decent.

#305
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,478
  • Înscris: 15.11.2003
Nu cumva dealerii nu mai comanda masini ptr ei ci comanda doar pe banii clientilor ? Si clientii s-au fudulit rau de tot cu pretentiile ptr optiuni

#306
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

 vladcosmin, on 19 aprilie 2022 - 09:37, said:

Kia Ceed GT, am deja 5 luni jumate si nu am absolut nicio informatie de la dealer, nu stie sa imi spuna nici macar cand intra in producte....Daca mai pun si cele ~3 luni cat am asteptat sa imi aprobe dosarul de rabla fac 9 luni de zile :)
Ce e amuzant e ca dealerii inca dau termene de 3-4 luni de livrare daca te duci sa comanzi o masina, in contextul in care au clienti care asteapta deja de 7 luni si nici macar nu au intrat masinile in productie.
Nici eu n-am avut informatii, termenul initial a fost “speram” ca in aprilie, dupa cateva zile au zis ca o sa fie august, iar saptamana trecuta m-au sunat din senin ca a ajuns si ca mi-au trimis mail cu vin si nr de inmatriculare si m-au intrebat cand sa o livreze.
In schimb colegul ce a comandat un mini electric, la o zi dupa mine, a primit amanare pana la final de decembrie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate