Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Perioadã livrare autoturism nou.

- - - - -
  • Please log in to reply
404 replies to this topic

#397
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 03.06.2023
E ceva absolut normal sa astepti luni de zile atunci cand comanzi o masina dupa preferintele proprii. Termeni de 8-9 luni de zile au fost dintotdeauna. Si acum 5 ani la Mazda, Cx 5 chel a venit dupa 8 luni. Sau Ford in 2008 in 3 saptamani de pe stoc. Deci nimic nou in industria auto privind termeni de livrare sau fabricatie.
Inca se mai spune cardeala cu asa zisul "razboi", covid19, crize de cipuri si alte balarii ?

#398
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 16.10.2018

View PostMihaitsa07, on 04 august 2023 - 12:56, said:

Termeni de 8-9 luni de zile au fost dintotdeauna...
...în ultimii 2 ani.
În 2017 mi s-a livrat în 8 săptămâni - mașină pe comanda (Skoda), de pe stoc plecam cu ea acasă pe loc. Acum ceva timp mi-au dat 54-58 săptămâni termen de livrare (Golf).

#399
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
Cam greu cu plecatul in aceiasi zi chiar daca dealer-ul e in acelas oras ca si importatorul. Trebuie sa intre banii in cont, sa mearga cu platforma sa o ia, sa o pregateasca de vanzare, chestie care dureaza cateva ore bune si oamenii care fac asta trebuie sa fie liberi, sa se ocupe 100% de treaba…

Sau poate era vorba de masina expusa in showroom….

Edited by Fane, 04 August 2023 - 14:45.


#400
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Sunt dealeri care au masini in curte, cand am luat-o eu, asa era. Bine, a durat 3 luni s-o pot ridica din cauza fondurilor rabla dar TEORETIC o puteam lua imediat. :D
Daca nu era vorba de Rabla, tot trebuia sa astepti sa se proceseze transferul bancar, sa ii faca verificarile/pregatirile de vanzare, etc. Chiar in aceeasi zi, mai complicat, dar de pe o zi pe alta cred ca se poate.

#401
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Post_R_A_D_U, on 04 august 2023 - 13:07, said:

...în ultimii 2 ani.
În 2017 mi s-a livrat în 8 săptămâni - mașină pe comanda (Skoda), de pe stoc plecam cu ea acasă pe loc. Acum ceva timp mi-au dat 54-58 săptămâni termen de livrare (Golf).
Prin octombrie 2015 ... Skoda Superb ... s-a dat ca termen de livrare august 2016 ... s-a luat masina expusa in pravalie.

#402
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

View Postabac, on 04 august 2023 - 07:05, said:

Da, duarata de asteptare cand cumperi din stoc e mult mai mica decat atunci cand trebuie sa o fabrice.

A mea nu era in stoc. Fusese comandata de reprezentantă probabil. E model 2023. Probabil a comandat-o reprezentanta pentru altcineva iar acel altcineva s-a razgandit.

PS: Initial reprezentanta a vrut să-mi vandă alt model (expus in showroom). Am spus nu, categoric. Altfel nu stateam sa astept acele 3 saptamani. O luam probabil în cateva zile.

Edited by Autumn_Dream, 05 August 2023 - 03:55.


#403
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018

View PostAutumn_Dream, on 05 august 2023 - 03:53, said:

A mea nu era in stoc. Fusese comandata de reprezentantă probabil. E model 2023. Probabil a comandat-o reprezentanta pentru altcineva iar acel altcineva s-a razgandit.

Bine, era aproape in stoc.

#404
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
Nu, e aproape pe comanda… :P

#405
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
E ca si cum ai accepta o friptura de vita well done la restaurant pentru ca deja o are bucatarul pe ultima in tigaie. Nu prea se mai poate numi comanda.

Edited by abac, 05 August 2023 - 20:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate