Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Perioadă livrare autoturism nou.

- - - - -
  • Please log in to reply
404 replies to this topic

#271
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Update: Kona mea e in Curtici... saptmana viitoare se face livrarea... aproape ca a adus-o Mosul :) :) :)

#272
cosroman

cosroman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 03.03.2018
Am contractat un Ford Kuga FHEV in Octombrie 2021 la reprezentanta Ford in Timișoara. Termen de livrare 120 zile lucratoare. E un termen realistic ? E cineva care a primit mai repede sau la termen?

#273
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

 cosroman, on 18 februarie 2022 - 17:09, said:

Am contractat un Ford Kuga FHEV in Octombrie 2021 la reprezentanta Ford in Timișoara. Termen de livrare 120 zile lucratoare. E un termen realistic ? E cineva care a primit mai repede sau la termen?
Da, nu ai ce sa faci, astea-s vremurile, minim 6 luni de asteptare la masini pe comanda

#274
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

 cosroman, on 18 februarie 2022 - 17:09, said:

Am contractat un Ford Kuga FHEV in Octombrie 2021 la reprezentanta Ford in Timișoara. Termen de livrare 120 zile lucratoare. E un termen realistic ? E cineva care a primit mai repede sau la termen?



Probabil raportul cerere / ofertă este dezechilibrat în această perioadă „tulbure”.

#275
Rene1984

Rene1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 01.11.2011
Ca fapt divers. Un văr a plasat comandă pentru un Suzuki SX4 S-Cross la jumătatea lunii decembrie, iar mașina i-a venit acum 3 zile. E vorba de echiparea de top, Luxus. Cam 2 luni și jumătate așadar. Poate e de folos cuiva.

#276
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

 Rene1984, on 27 februarie 2022 - 10:52, said:

Ca fapt divers. Un văr a plasat comandă pentru un Suzuki SX4 S-Cross la jumătatea lunii decembrie, iar mașina i-a venit acum 3 zile. E vorba de echiparea de top, Luxus. Cam 2 luni și jumătate așadar. Poate e de folos cuiva.
La ei e altceva, acolo se fabrica in Ungaria si vin destul de repede comenzile, problema e ca masinile respective sunt urate cu spume si au interior prost calitativ..

#277
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Eu v-am zis ca Vitara e inca in stoc la mai multi dealeri. Din pacate au crescut si la ei mult preturile, in 2020 era 17k versiunea spirit AWD, acum e vreo 23k acelasi lucru (ma rog, MH de care nu-i pasa nimanui). La 17k era foarte bun dealu', la 23k... not so much.

Edited by TehCube, 27 February 2022 - 14:09.


#278
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,799
  • Înscris: 20.10.2015
La un Logan cat se asteapta?

#279
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
A comandat acum vreo 2 luni un coleg de munca, varianta ECO-G 100 cu GPL din fabrica, si i-au zis estimativ 8 luni.

Edited by TehCube, 04 March 2022 - 09:51.


#280
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Sa schimb puțin subiectul, povesteam la un moment dat că în August s-a comandat un Captur Intens. Mașină a fost livrata sâmbătă.
Toate bune și frumoase, m-am uitat, mI toate lucrurile păreau la loc, camera era prezentă, decupajul pentru radar și el.

Bun, la vreo ora, când pot verifica cu oferta, descoperim că oglinzile rabatabile electric lipsa....bun nu e grav.

Azi seara, realizam că frânarea automata activa și sistemul de estimare a distanței lipsa.

Daca prima era treaca mearga, ceream altceva in schimb, aceasta a doua mi se pare o lipsă foarte mare la o mașină de ,23.000e.

Întrebare, cei ce au mai pătit asta, cum au rezolvat, ce au obținut etc.

La Renault e cu bon de comandă, deci 0 contract cu anexa dotări, dar am.avut prezenta de spirit sa îl pun sa listeze oferta financiara și să o semneze și ștampileze ca sa am dovada a ceea ce am comandat. Așa încât am dovezi în privința asta.

#281
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Ai ridicat masina?

#282
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Da, sâmbătă, dar nu e prima la care e o situație de genul. Doar că ultima oară era un reglaj la scaun și nu putea fi schimbat, așa încât au dat un bonus de 500e.

Edited by t-balt, 07 March 2022 - 08:50.


#283
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018

 t-balt, on 06 martie 2022 - 22:27, said:

Azi seara, realizam că frânarea automata activa și sistemul de estimare a distanței lipsa.


cum ai ajuns la concluzia asta?

#284
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Simplu, după plastic nu mai e nimic (radar). Plus in mod normal în setările mașinii trebuie sa ai 2 icoane care sa îți permită să activezi, dezactiveze sistemul + sa activezi cel ce îți măsoară distanța, iar in bord ar trebui sa îți bipaie, anunțe când ești pre aproape de mașină din fata și să îți afișeze grafic asta.

Dar și dealerul a recunoscut azi dimineață că nu sunt. Cică i-a informat Renault de ambele și trebuiau să de-a 300e discount și că piesele vor veni (pt oglinzi) in a 2-a parte a anului și vor fi montate, iar pt AEB încă nu se știe cum o rezolva...

Nimic din astea nu a fost comunicat....

Îs curios alții cum au rezolvat, până una alta va țin la curent.

#285
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Au mers pe burta, poate nu-si da seama. Eu zic ca daca dealerul nu coopereaza nu-ti ramane decat ANPC, iar apoi sa te judeci cu ei.

#286
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Haha, i-a informat Renault de ambele dar au decis sa nu-ti zica, ca poate nu te prinzi. Baieti de treaba, ce sa mai.
Apropo, asta cu AEB ar afecta "stelele" NCAP? Ca parca era categorie separata pentru sistemele de asistenta. Iti iei masina de 5 stele si tie ti-o livreaza cu 3. Ce mârlani.
Inteleg ca e criza, nu sunt cipuri, nu sunt piese, dar asta cu "ne-a informat Renault dar deh, era mai ieftin sa nu-ti zicem" mi se pare de toata jena.
Nu poti sa le dai masina inapoi si sa plateasca penalizari de intarziere la contract pana iti livreaza ce-ai comandat? :D

#287
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Nu exista penalizări de întârziere aici :)) ar fi frumos.

Da, in mod clar scade scorul la NCAP. La ce e bun lane assist, că îți bipaie la limitatoarele de viteza, că ai SOS, daca lipsește chestia cea mai importantă AEB. Totuși nu e obligatoriu AEB in Europa? la mașinile noi?

#288
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
Franarea automata de obicei foloseste camera, radarul fiind pt ACC.
Undeva ar trebui sa ai un buton ce seteaza sensibilitatea sistemului.
Daca ai camera n-ar trebui sa fie problema montatul radarului si activatul din soft.

Edited by _-livio-_, 07 March 2022 - 18:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate