Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Gard viu - balcon deschis

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!

La noul apartament am un balcon deschis (pe care vreau sa il pastrez asa deoarece imi place sa admir privelistea): 6 m x 1 m.

Pe una din laturile scrute vreau sa imi pun un ghiveci mare in care sa plantez un gard viu. Nu stiu daca denumirea este ok dar vreau sa arate cam asa:

https://agrointel.ro...s-pumila-celer/

https://sweetgarden....gard_viu_4_buc.)

https://gardviuminun...viu-minune-1-an

Vreau ca plantuta sa creasca relativ repede (nu vreau sa astept multi ani de zile pana ce prinde radacini), inaltimea aproximativa va fi de 1 m deasupra ghiveciului, sa aiba culoarea unui verde viu, sa reziste de paraziti, sa reziste la conditiile noastre climatice, sa nu necesite o ingrijire deosebita.

Balconul este orientat sud-est asa ca va avea parte de soare din plin. Foarte important este sa nu ii cada frunzele iarna si sa aiba un aspect compact - rectangular.
O sa imi iau cele necesare pentru a o taia din cand in cand...

Pana acum m-a gandit la:
tuia - ar trebui sa plantez 2 sau 3 si daca nu nimeresc distanta exacta intre ei o sa se vada urat. As vrea foarte mult sa arate compact, fara discontinuitati;
buxus - arata ok, nu stiu cat de inalt creste;
ilex aquifolium - imi place foarte mult cum arata (verde + galben) dar am inteles ca ea creste foarte greu si nu prea ma incant ca ma pot zgaria in frunze. ghiveciul va fi destul de aproape de una din usile de acces in balcon.

Orice sfat este bine venit!

PS: Nu doresc plante agatatoare!

Edited by buha, 27 January 2021 - 20:37.


#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 26.01.2014
sfat: inchide balconul, vei avea nevoie sa intinzi rufe... inclusiv iarna...
din cate am inteles, privelistea poate fi admirata si prin geam...
balconul nu e gradina!!! e balcon!

Edited by apocalipsul, 27 January 2021 - 20:57.


#3
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Ca sa nu mai astepti, Posted Image
https://www.secretga...acta-salcioara/

#4
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
@apocalipsul
De 14 ani stau intr-un apartament cu balconul inchis si vreau unul deschis: aer, zapada, ploaie, nu eu spalat perdea, nu eu spalat geamuri!

@Uteib
Multumesc!

Mai astept si alte pareri!

#5
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 07.04.2017
Tuia creste cam 20 25 cm pe an daca este intr un loc prielnic si are solul bun. Teoretic ii merge bine si la soare, are nevoie de pamant care sa nu tina apa prea mult si udare la nevoie destul de mult. Poti sa iei direct mai mare si nu stai sa astepti. In principiu o firma serioasa iti spune cam cate plante itit trebuie pe metru liniar ca sa obtii ce doresti.  Buxusul nu creste repede si e mai sensibil la niste paraziti ce il distrug in ciuda tuturor tratamentelor aplicate.

#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 apocalipsul, on 27 ianuarie 2021 - 20:56, said:

sfat: inchide balconul, vei avea nevoie sa intinzi rufe... inclusiv iarna...
din cate am inteles, privelistea poate fi admirata si prin geam...
balconul nu e gradina!!! e balcon!

Nu toti ne depozitam borcanele cu muraturi si afumaturile pe balcon Posted Image . Noi tocmai ce ne-am cumparat un apartament cu un balcon... mai mare, adica 10 mp.
Etaj 4/4, ne gandim la o izolare termica pe interior cu vata minerala si rigips, pentru ca va fi bine aerisit si iarna cu atatea geamuri, dintre care trei se pot deschide. Pe jos parchet rezistent la umezeala, pe stalp tapet gen caramida si un monitor de 32", tejghea si rafturi de rigips, scaune inalte de bar plus sezlonguri pliante si lumini colorate. Zona de uscat rufe va fi mica si ascunsa, vom usca pe umerase. Balconul trebuie sa fie o gradina, o oaza de relaxare, este orientat spre sud si vest, iar in week-end am stat la soare in el, super senzatie. M-am gandit bine la gardul tau viu, o idee buna insa mai degraba voi opta pentru ceva gen brad in ghiveci pentru atmosfera.
Deocamdata asa arata balconul, am cumparat apartamentul de-abia acum doua saptamani. Pe jos are mozaic, este facut din BCA subtire, foarte putine urme de mucegai, priveliste buna, prin aprilie asteptam sa se incalzeasca si sa ne apucam de amenajare Posted Image . Sper ca la vara sa stam seara citind o carte sau la un film pe balcon :D .

Edited by spooky51, 27 January 2021 - 23:15.


#7
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 01.10.2010
buha, si eu am (avut) tuia. aceeasi situatie, balcon deschis, terasa practic. in principiu recomand, sunt superbi, ii poti lua marisori din pepiniera sau anumite magazine.

DAR anul trecut au avut o boala si au murit pe capete. nu doar la mine, ci in toata tara.

culmea, la mine din 10, a supravietuit 1 care era dintr-un magazin luat, nu din pepiniera, ma gandeam ca cei obisnuiti cu solul au mai multe sanse.
am schimbat pamantul, am pus de padure cu substante specifice, ingrasaminte, tot tacamul, din pacate doar 1 a scapat. pe Facebook pe un grup am vazut zeci de oameni cu aceeasi problema, si acum o vad si la vecinii din preajma.

prietenii care sunt in domeniu mi-au spus ca a fost o boala in toata partea asta a Europei si nu i-au dat de cap nicicum.

trebuie sa inlocuiesc si eu cei 9 uscati, dar momentan sincer voi astepta sa vad cum se manifesta ce am prin jur care a supravietuit.
iti recomand sa astepti si tu, nu te grabi.

#8
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Iedera, exista mai multe varietati, iti alegi care iti place, dar ii trebuie spalier ca sa se urce pe ea.

#9
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 01.10.2010

 DjMx, on 27 ianuarie 2021 - 23:17, said:

Iedera, exista mai multe varietati, iti alegi care iti place, dar ii trebuie spalier ca sa se urce pe ea.
nu vrea agatatoare, a mentionat.

#10
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 apocalipsul, on 27 ianuarie 2021 - 20:56, said:

sfat: inchide balconul, vei avea nevoie sa intinzi rufe... inclusiv iarna...
din cate am inteles, privelistea poate fi admirata si prin geam...
balconul nu e gradina!!! e balcon!

Balconul e balcon sa ramana deschis, sa poti iesi afara la aer. N-am inteles niciodata mania asta a romanilor de a-si inchide balcoanele atunci cand nu ai un apartament exagerat de mic.

#11
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 07.04.2017
Probabil din vremurile cand era caldura cu portia si nu existau masini de uscat rufe.

#12
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 26.01.2014
inteleg... voi vreti sa dati zapada si n-aveti de unde...

#13
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,451
  • Înscris: 13.02.2006

 britishpub, on 27 ianuarie 2021 - 23:15, said:

buha, si eu am (avut) tuia. aceeasi situatie, balcon deschis, terasa practic. in principiu recomand, sunt superbi, ii poti lua marisori din pepiniera sau anumite magazine.

DAR anul trecut au avut o boala si au murit pe capete. nu doar la mine, ci in toata tara.

culmea, la mine din 10, a supravietuit 1 care era dintr-un magazin luat, nu din pepiniera, ma gandeam ca cei obisnuiti cu solul au mai multe sanse.
am schimbat pamantul, am pus de padure cu substante specifice, ingrasaminte, tot tacamul, din pacate doar 1 a scapat. pe Facebook pe un grup am vazut zeci de oameni cu aceeasi problema, si acum o vad si la vecinii din preajma.

prietenii care sunt in domeniu mi-au spus ca a fost o boala in toata partea asta a Europei si nu i-au dat de cap nicicum.

trebuie sa inlocuiesc si eu cei 9 uscati, dar momentan sincer voi astepta sa vad cum se manifesta ce am prin jur care a supravietuit.
iti recomand sa astepti si tu, nu te grabi.

Interesanta informatia.Eu am patit-o cu bradul de la tara, are 20 ani si anul trecut pentru prima oara i s-au uscat mugurii.
Tuia la fel, bolnava, vreo 60 fire, dar am stropit-o de trei ori si a scapat.

#14
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 01.10.2010

 rinaldoparaipan, on 28 ianuarie 2021 - 09:27, said:

Interesanta informatia.Eu am patit-o cu bradul de la tara, are 20 ani si anul trecut pentru prima oara i s-au uscat mugurii.
Tuia la fel, bolnava, vreo 60 fire, dar am stropit-o de trei ori si a scapat.

ai noroc, eu cu tot cu stropire si tuns si tratament, de aia am si spus "tot tacamul"... si in zadar. :(

si cu brazii la fel, in fapt toata familia de conifere a fost afectata puternic de aceasta boala noua.

am intrebat prietenii (ma refer aici la unul care este profesor la universitate si ghid montan si altul care are firma care se ocupa de gradini) daca este vreo legatura cu aparitia plosnitei asiatice, ca a fost efectiv o explozie (in toata Europa), dar cum ziceam, nimeni nu are nicio explicatie despre ce se intampla cu coniferele prin partea asta a lumii.

#15
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 buha, on 27 ianuarie 2021 - 20:37, said:

Va salut!


https://gardviuminun...viu-minune-1-an

Vreau ca plantuta sa creasca relativ repede (nu vreau sa astept multi ani de zile pana ce prinde radacini), inaltimea aproximativa va fi de 1 m deasupra ghiveciului, sa aiba culoarea unui verde viu, sa reziste de paraziti, sa reziste la conditiile noastre climatice, sa nu necesite o ingrijire deosebita.
Am eu plantat, la curte, si sunt foarte multumit de gardul viu. Am avut plantat intr-o jardiniera si l-am scos, are nevoie de spatiu ca radacinile sa se dezvolte.
Deci nu iti recomand gardul viu pentru jardiniera/ghiveci, poti incerca tuya. Eu am inlocuit gardul viu din jardiniera cu tuya si deocamdata sunt multumit.

#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 giuliani, on 28 ianuarie 2021 - 00:27, said:

Balconul e balcon sa ramana deschis, sa poti iesi afara la aer. N-am inteles niciodata mania asta a romanilor de a-si inchide balcoanele atunci cand nu ai un apartament exagerat de mic.
Eu sunt foarte multumit ca e inchis, stau la etajul 4 si am doua pisici :D . Oricum privelistea e panoramica, am trei geamuri care se pot deschide, asa ca pot aerisi foarte bine cu ele lasate in pozitie batanta :D .

#17
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 britishpub, on 28 ianuarie 2021 - 09:42, said:


ai noroc, eu cu tot cu stropire si tuns si tratament, de aia am si spus "tot tacamul"... si in zadar. Posted Image

si cu brazii la fel, in fapt toata familia de conifere a fost afectata puternic de aceasta boala noua.

am intrebat prietenii (ma refer aici la unul care este profesor la universitate si ghid montan si altul care are firma care se ocupa de gradini) daca este vreo legatura cu aparitia plosnitei asiatice, ca a fost efectiv o explozie (in toata Europa), dar cum ziceam, nimeni nu are nicio explicatie despre ce se intampla cu coniferele prin partea asta a lumii.
Eu n-am patit si nici n-am auzit de grozavia asta si am vreo 200 de brazi  pe teren lasati in voia lor fara tratamente si ingrasaminte , zona de munte.

#18
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Multumesc frumos pentru raspunsuri! Posted Image

Vad ca majoritatea sfaturile sunt pentru tuia. Cred ca aceasta va fi alegerea!

Google spune ca sunt mai multe specii de tuia. Pe care sa o cumpar mai exact?

http://flowertime.ro...re-a-plantelor/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate