Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Gard viu - balcon deschis

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 07.04.2017
Brabat e rezistent si ii merge ok la soare, ca parca asa ai  zis ca e locul.  Daca iei din asta, sa stii  ca in primii ani isi mai schimba nuanta, de abia dupa se face verde intens. Vezi  si la ceilalti daca sunt pt zone insorite.

Edited by SharonCollins, 28 January 2021 - 22:48.


#20
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Orice ai planta afara, sa te gandesti la o varianta de protectie anti inghet pentru ghiveci/jardiniera.
Plantele sunt rezistente la temperaturi negative, dar nu si daca le ingheata radacinile...

In niciun caz nu iti recomand pentru balcon gardul viu minune. Iarna isi pierde frunzele.
Pentru ca vrei sa creasca repede, ai si varianta chiparos leyland care are o crestere mai rapida decat tuya, cu mentiunea ca, dupa ce ajunge la inaltimea dorita, va trebui sa il tunzi regulat.

Orice planta se poate imbolnavi. Cel mai bine e sa le tratezi preventiv, nu sa astepti sa se imbolnaveasca.

#21
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
la mine ce functioneaza daca sunt cu orientare nord-vest?

#22
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006

View Postinu1711, on 28 ianuarie 2021 - 23:23, said:

Orice ai planta afara, sa te gandesti la o varianta de protectie anti inghet pentru ghiveci/jardiniera.

Hm... imi poti da cateva sugestii in acest sens?
Nu am priza in balcon pentru a face o instalatie de degivrare!

Edited by buha, 29 January 2021 - 22:26.


#23
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Ehehe!

Dupa ce m-am razgandit de foarte multe ori, in final, mi-am luat un pin pitic (pe eticheta scris Pinus Mugo Mops dar o sa verific in detaliu cand am timp!).
Imi place foarte mult pentru ca este "pufos" si are o crestre lenta!

Google spune ca este rezistent la inghet si la daunatori. Singurul aspect de care trebuie sa tin cont este ca solul sa fie bine drenat. Aici am citit, in mare fuga, mai multe sfaturi si sunt confuz... Bine drenat inseamna sa am gauri in partea inferioara a ghiveciului si o anumita stratificatie a solului? Need help, please!!!

Zilele urmatoare o sa ii caut un alt ghiveci si o sa cumpar un sac de pamant.
Am vazut ca este recomandat solul acid si pentru a mentine umiditatea si a proteja radacinile (care nu sunt adanci) sa ii pun niste scoarta decorativa la suprafata!

Orice sfat este bine venit!

PS: Mai vreau sa imi cumpar inca un copacel in partea stanga! Ma gandesc la ce voi alege!

View Postapocalipsul, on 28 ianuarie 2021 - 04:43, said:

inteleg... voi vreti sa dati zapada si n-aveti de unde...
DA! Cei care au montat parapetul de sticla sunt 100% idioti! am 3 cm intre sticla si pardoseala si nu pot matura zapada pe acolo, trebuie sa o arunc peste balcon!

Attached Files


Edited by buha, 17 April 2021 - 17:52.


#24
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
In primul rind asa cum a scris inu1711 mai sus plantele rezista la inghet in partea aeriana (tulpina si frunze) dar nu si la radacina. Radacina fiind in mod normal in pamint la adincime temperatura ei este peste inghet iarna si nu foarte cald vara. Daca punem plantele in ghivece trebuie sa le protejam radacinile pentru ca ghiveciul este expus din toate partile la frig. Deasemenea este necesara protectia si vara daca soarele bate direct pe ghiveci.

Prin sol bine drenat se intelege si ca ai gauri de scurgere la ghiveci dar si solul trebuie sa fie afinat pentru a permite apei in exces sa se scurga din el. Radacinile unei plante respira absorbind oxigen din aerul din sol si eliminind dioxid de carbon. Daca solul e inundat cu apa, radacinile mor si putrezesc iar planta se usuca. Din cauza asta solul trebuie sa fie umed dar apa nu trebuie sa balteasca.

Privind pamintul, exista la supermarcheturi pamint speciat pentru conifere (care este moderat acid). Este forte bun pentru orice conifere (in afara de tuia care are nevoie de pamint uzual de flori).

#25
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
@Vgelu

Multumesc frumos!

Am gasit pe internet ghiveci din plastic cu pereti dubli (cam 3 cm de aer in interior). Ma gandeam sa cumpar un astfel de ghiveci de 40x40x30 cm. Cred ca asigura o protectie termic acel strat de aer.
De asemenea as vrea sa pun ghiveciul pe un suport putin inaltat fata de pardoseala (cred ca o sa aleg ceva cu roti pentru a muta mai usor ghiveciul cand fac curat).
Iarna este suficient sa acopar lateralul ghiveciului (lateral + partea de sus) cu ceva termoizolant precum vata minerala?

#26
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Din experienta mea o patura e suficienta ca si izolatie. De asemenea, iarna incerc sa ud plantele pe cat posibil in zile ceva mai calde sa nu mai fie prea multa umezeala in sol cand temperaturile iarasi scad sub 0.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate