Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Permis suspendat

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#55
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Ce fel de tamponare usoara, ai agatat vreo masina dintr-o parcare si te-a reclamat la politie?

Decat sa risti sa iti suspende iar permisul ia taxiul, busul sau roaga pe cineva sa te duca.
In mod normal daca ai dovada nu ar trebui sa fie probleme.

Edited by smiley2, 12 January 2021 - 12:28.


#56
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdanvlas, on 12 ianuarie 2021 - 12:12, said:

Pai iti arat actul doveditor: se numeste "dovada inlocuitoare a permisului de conducere", emisa de... Politie. Politaiul ia hartia, se duce la masina, verifica daca perioada de suspendare a expirat si aici sunt doua variante:

1. Nu a expirat - infractiune = dosar penal
2. A expirat - buna ziua, poftiti dovada, mergeti sa va luati permisul.
Prezinti dovada, politistul constata ca , conform acesteia nu ai drept de circulatie, deoarece valabilitatea e expirata, dupa care iti cere alt act prin care sa dovedesti ca ai dreptul legal sa circuli, nu-l ai asupra ta, esti sanctionat. Ce e asa greu ? Si daca il uiti acasa politistul verifica si daca va constata ca e valabil , conform logicii tale ar trebui sa-ti spuna "buna ziua, va doresc o zi buna " , doar ca legea zice altceva.

View PostdaniMMM, on 12 ianuarie 2021 - 12:17, said:

Nene, tu intelegi romaneste ?? NU AI VOIE SA MERGI CU DOVADA EXPIRATA SAU FARA PERMIS CARE E INCA LA POLITIE NERIDICAT IN BAZA UNEI SEMNATURI, TI SE FACE DOSAR PENAL
Daca perioada de suspendare a expirat si ai dreptul de a conduce, nu ti se face niciun dosar penal, esti sanctionat contraventional pentru lipsa documente. Ar insemna ca toti cei care nu au permisul asupra lor vor avea dosar penal, lucru departe de realitate.

#57
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Dovada aia face exact asta: dovedeste buna mea credinta. Am actele in regula, nu am uitat sau am pierdut nimic, nu vreau sa te pacalesc. In termenul legal ma duc sa iau documentul original, uite dovada ca e la tine, nu l-am pierdut sau l-am uitat.
LE. daca-i arat dovada, e cam absurd sa-mi ceara alt document referitor la dreptul meu de a conduce, nu crezi? Ca n-am cum sa am dovada si permis in acelasi timp...

Edited by danvlas, 12 January 2021 - 12:37.


#58
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdanvlas, on 12 ianuarie 2021 - 12:27, said:

Dca pe mine ma intrebi, am distrus-o cand am primit certificatul de inmatriculare. E vorba de inmatricularea unei masini noi, nu mi s-a intamplat niciodata sa mi se retina certificatul, asa ca nu stiu cum arata dovada in cazul ala. La mine retin ca scria expres sa o distrug la primirea originalului, dar urma sa primesc certificatul prin posta, nu il ridicam de la ghiseu. In cazul retinerii, probabil ca ala e termenul in care esti obligat sa faci ceva, sa remediezi ceva.

De asta zic ca trebuie sa dai de cel mai tampit politai din Romania. Posibil este, da. Legal nu este, fiindca e o incalcare abuziva a unui drept, in conditiile in care solutia nu e dependenta de mine si am o justificare clara. Nu ai voie sa-mi produci un prejudiciu cata vreme nu am incalcat nici o lege sau regula. E ca si cum ii iei politaiului sapca, ii pui un fes si pe urma tot tu il reclami ca n-are sapca.
Cum nu ai incalcat nicio lege cand exista paragraf care spune ca esti obligat sa ai asupra ta documentele ? L-a postat un coleg in paginile anterioare.

View Postsmiley2, on 12 ianuarie 2021 - 12:27, said:

Ce fel de tamponare usoara, ai agatat vreo masina dintr-o parcare si te-a reclamat la politie?

Decat sa risti sa iti suspende iar permisul ia taxiul, busul sau roaga pe cineva sa te duca.
In mod normal daca ai dovada nu ar trebui sa fie probleme.
Conform carei reglementari iti suspenda iar permisul ? Dovada are termenul de circulatie expirat .

#59
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Posttitoo, on 12 ianuarie 2021 - 12:33, said:




Daca perioada de suspendare a expirat si ai dreptul de a conduce, nu ti se face niciun dosar penal, esti sanctionat contraventional pentru lipsa documente. Ar insemna ca toti cei care nu au permisul asupra lor vor avea dosar penal, lucru departe de realitate.
Nu, pentru că nu e același lucru cu uitatul acasă.

#60
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdanvlas, on 12 ianuarie 2021 - 12:34, said:

Dovada aia face exact asta: dovedeste buna mea credinta. Am actele in regula, nu am uitat sau am pierdut nimic, nu vreau sa te pacalesc. In termenul legal ma duc sa iau documentul original, uite dovada ca e la tine, nu l-am pierdut sau l-am uitat.
LE. daca-i arat dovada, e cam absurd sa-mi ceara alt document referitor la dreptul meu de a conduce, nu crezi? Ca n-am cum sa am dovada si permis in acelasi timp...

Art.101. – (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni (6-8 puncte de amendă, sau 870 – 1.160 de lei – n.r.) următoarele fapte săvârșite de persoane fizice: 18. nerespectarea obligației conducătorului de vehicul de a avea asupra sa documentele prevăzute la art.35 alin.(2).

Participanții la trafic sunt obligați ca, la cererea polițistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum și alte documente prevăzute de lege."

View PostdaniMMM, on 12 ianuarie 2021 - 12:40, said:

Nu, pentru că nu e același lucru cu uitatul acasă.
Si care e diferenta, ca politistul verifica daca ai drept de circulatie, nu-l intereseaza ca inca nu l-ai ridicat, ca e acasa ori l-ai pierdut.

#61
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Posttitoo, on 12 ianuarie 2021 - 12:37, said:

Cum nu ai incalcat nicio lege cand exista paragraf care spune ca esti obligat sa ai asupra ta documentele ? L-a postat un coleg in paginile anterioare.


Conform carei reglementari iti suspenda iar permisul ? Dovada are termenul de circulatie expirat .
Daca tu spui ca un judecator nu pricepe ca dovada inlocuitoare a permisului de conducere emisa de politie inlocuieste permisul de conducere retinut de politie si accepta ca politia sa ma amendeze ca n-am sapca pe care mi-au luat-o ei, ai o impresie foarte proasta despre judecatori.
Politaiului nu-i spun decat sa scrie pe PVC ca am prezentat dovada cu numarul, emisa de politie la data de... cu ocazia retinerii de catre politie a permisului indicat pe aceeasi dovada.

View PostdaniMMM, on 12 ianuarie 2021 - 12:40, said:

Nu, pentru că nu e același lucru cu uitatul acasă.
Suspendarea este inscrisa intr-o baza de date si expira AUTOMAT la incheierea perioadei. Nu se prelungeste pana la ridicarea permisului de catre posesor (ar fi o incalcare flagranta a drepturilor cetatenesti). Din clipa in care suspendarea a expirat, poti conduce. Ciorovaiala e daca iei amenda sau nu daca prezinti dovada in locul permisului. In nici un caz nu se face dosar penal ;)

#62
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
@danvlas, am mai spus o, o repet.

Poliția nu te cheamă cu mașina să ți ridici permisul de la ei, te poți duce pe jos.
Abia atunci ai avea dreptate si ar fi absurd si ilegal să fii sancționat.

Atâta timp cât ai alternative, dar preferi să conduci, te pui in situația de a fi sancționabil.

Daca te întreabă judecătorul ăla daca era obligatoriu să te duci cu masina sa ti iei permisul, ce i raspunzi ?

Edited by CovertTwo, 12 January 2021 - 12:57.


#63
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdanvlas, on 12 ianuarie 2021 - 12:47, said:

Daca tu spui ca un judecator nu pricepe ca dovada inlocuitoare a permisului de conducere emisa de politie inlocuieste permisul de conducere retinut de politie si accepta ca politia sa ma amendeze ca n-am sapca pe care mi-au luat-o ei, ai o impresie foarte proasta despre judecatori.
Politaiului nu-i spun decat sa scrie pe PVC ca am prezentat dovada cu numarul, emisa de politie la data de... cu ocazia retinerii de catre politie a permisului indicat pe aceeasi dovada.

Suspendarea este inscrisa intr-o baza de date si expira AUTOMAT la incheierea perioadei. Nu se prelungeste pana la ridicarea permisului de catre posesor (ar fi o incalcare flagranta a drepturilor cetatenesti). Din clipa in care suspendarea a expirat, poti conduce. Ciorovaiala e daca iei amenda sau nu daca prezinti dovada in locul permisului. In nici un caz nu se face dosar penal Posted Image
Vad ca am ajuns la judecator, eu spun ce scrie in codul rutier si conform acestuia daca nu ai permisul asupra ta sau alt act care sa dovedeasca ca circuli legal vei fi sanctionat. Ori dovada aia are termenul expirat si conform ei nu ai dreptul legal de a circula, deci nu inlocuieste permisul de conducere decat in cazul in care e in termenul de 15 zile.
Caz in care si judecatorul va constata ca la momentul verificarii nu aveai asupra ta un act care sa dovedeasca faptul ca aveai drept de circulatie, lucru care va fi verificat ulterior de agentul constatator. Si daca in urma verificarilor se constata ca perioada de suspendare a expirat, vei primi amenda pentru lipsa fizica a permisului, daca perioada nu a expirat, ti se va face dosar penal.

#64
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalexe01, on 12 ianuarie 2021 - 10:27, said:

Salutare.
Mi.au suspendat permisul 30 de zile ptr nedeclarare tamponare usoara la politie �� in data de 21 mi.a expirat dovada de circulatie acum luna asta pe 21 trebuie sa ma duc sa mi.l innapoieze �� ma pot duce eu cu masina ? Teoretic penalizarea s.a incheiat... mai am si dovada sa i.o pot arata ca merg dupa permis ...
A mai procedat careva asa si sa fie oprit de politie in acea zi ?

Avand in vedere ca esti unul dintre cei carora legea le este facultativa,poti sa faci ce si cum doresti.

#65
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Posttitoo, on 12 ianuarie 2021 - 13:00, said:

Vad ca am ajuns la judecator, eu spun ce scrie in codul rutier si conform acestuia daca nu ai permisul asupra ta sau alt act care sa dovedeasca ca circuli legal vei fi sanctionat. Ori dovada aia are termenul expirat si conform ei nu ai dreptul legal de a circula, deci nu inlocuieste permisul de conducere decat in cazul in care e in termenul de 15 zile.
Caz in care si judecatorul va constata ca la momentul verificarii nu aveai asupra ta un act care sa dovedeasca faptul ca aveai drept de circulatie, lucru care va fi verificat ulterior de agentul constatator. Si daca in urma verificarilor se constata ca perioada de suspendare a expirat, vei primi amenda pentru lipsa fizica a permisului, daca perioada nu a expirat, ti se va face dosar penal.
Eu am zis din prima postare ca trebuie sa dai de cel mai cretin politai ca sa te amendeze. Dar e posibil, asa ca ajungem la judecator.
Aici avem interpretari diferite. Dovada aia inlocuitoare este un surogat in locul plasticului. Dreptul de circulatie este necorporal, el exista sau nu, indiferent daca eu sunt sau nu in posesia documentului care atesta existenta lui. Dovada nu demonstreaza ca am sau nu dreptul sa circul, ci arata doar ca plasticul meu e in buzunarul politiei fiindca nu am ajuns inca acolo ca sa il transfer in buzunarul meu. Pe teritoriul Romaniei, acea dovada ar trebui sa fie suficienta in orice moment, pana cand ma obliga legea sa merg sa o predau in locul permisului. Doar ca legea nu ma obliga sa fac asta (sau nu stiu eu, caz in care as vrea actul normativ si numarul de articol). Sa tinem cont si de faptul ca eu pot fi la Timisoara, iar permisul sa fie la Politia Mangalia. Avand drept de conducere si hartiuta care atesta ca plasticul e la Politie - si eu declar ca sunt in curs de ridicare a lui, cum justifica militianul ca m-a amendat pentru lipsa documente? Pai permisul meu e prezent(at) non-stop chiar la ei in curte, ce sa mai prezint eu?

#66
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
Legea nu face referire la nicio exceptie, dovada aia nu poate tine loc de permis . Daca permisul ti-a fost luat la Timisoara il vei ridica de la sediul politiei rutiere al orasului de resedinta. Legea spune ca trebuie sa il ai asupra ta, nu la ei, acasa sau in alta parte.

#67
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pai si daca eu am resedinta la Mangalia si am fost in vizita/delegatie/whatever la Timisoara, ce-ai cu mine? De ce prezumi ca la data la care pot sa ridic permisul sunt acasa?
Legile au rolul lor, iar interpretarea literala poate duce la abuzuri. Mie imi este foarte clara situatia si am spus cum as proceda. Totusi, nu sunt dispus sa-mi pierd permisul doar ca sa demonstrez ca am dreptate.

Edited by danvlas, 12 January 2021 - 13:48.


#68
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 28.05.2020

View Postgozmyn, on 12 ianuarie 2021 - 10:35, said:

Eu stiu ca pana nu ai permisul in posesie nu ai voie sa conduci
Stii gresit !  Dreptul de a conduce e una, posesia permisului e alta...

De ex: Ai dreptul de a conduce chiar daca a expirat permisul sau daca l-ai pierdut.

#69
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

View Postdanvlas, on 12 ianuarie 2021 - 12:12, said:

Pai iti arat actul doveditor: se numeste "dovada inlocuitoare a permisului de conducere", emisa de... Politie. Politaiul ia hartia, se duce la masina, verifica daca perioada de suspendare a expirat si aici sunt doua variante:

...
2. A expirat - buna ziua, poftiti dovada, mergeti sa va luati permisul.
Sunt dovada vie ca e asa. Nu cer sa ma credeti, insa am patit-o in urma cu cativa ani. Mi-a expirat "termenul"intr-o zi dintr-asta cand s-a facut punte pentru bugetari, deci nu aveam cum sa ridic permisul la termen.Permis "la ei", eu "pe drumurile patriei' cu dovada, cu care TREBUIE SA RIDICI PERMISUL, FARA EA NU-L PRIMESTI LEGAL, control de rutina si, cand ai ghinion ai, mai ales ca eram "din alt judet", oprit, mi s-au cerut actele, dat CI, dovada, actele masinii, ma pregatesc de explicatii, insa imi spune sa raman in masina, pleaca la masina lor, dupa vreo cateva minute bune , se intoarce, imi da actele si-mi spune "drum bun" .

Edited by cristobob, 12 January 2021 - 16:53.


#70
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Logic :D

#71
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001

View Postalexe01, on 12 ianuarie 2021 - 10:27, said:

pe 21 trebuie sa ma duc sa mi.l innapoieze �� ma pot duce eu cu masina ?
Poti fi amendat pentru lipsa documente.
Si nu ai ce contesta pentru ca nu ai documentele la tine.

Decizi tu daca merita sau daca ai nesansa sa te prinda un politist scrupulos.

#72
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postdorin_2k, on 12 ianuarie 2021 - 17:22, said:

Poti fi amendat pentru lipsa documente.
Si nu ai ce contesta pentru ca nu ai documentele la tine.

Decizi tu daca merita sau daca ai nesansa sa te prinda un politist scrupulos.
Ba are tot ce-i trebuie. Important e sa-i fi expirat suspendarea.

Edited by danvlas, 12 January 2021 - 17:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate