Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

Permis suspendat

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
235 răspunsuri în acest subiect

#91
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009
E o exceptie la o lege care nu prevede exceptii. Cel putin asa inteleg din ce ai postat mai devreme.
Eu inca nu m-am intalnit cu cel mai tampit politai care sa-mi ceara sa prezint un act care se afla in posesia lui.

#92
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 12 ianuarie 2021 - 21:37, said:

aberezi cu gratie

am un coleg care trebuia sa si-l ridice cand era totul blocat.
a sunat si i-au zis sa sune la alt departament unde i-au bifat si sistem ca permisul e activ (ca si cum l-ar fi ridicat de la ei)
a mers o periada cu dovada expirata iar daca ii intreba cineva trebuia doar sa spuna ca permisul este activ in sistem dar inca nu l-a ridicat.

colegu daca nu da telefon sa-l activeze in sistem e ca si cum ar avea permisul suspendat, cu toate cele aferente.
Tantanis, nu pricepi ca astea sunt exceptii, datorate situatiei COVID, ca in criza s-a putut circula si cu ITP-ul, numerele rosii ,buletinul, permisul de conducere si multe alte acte oficiale expirate... a fost data o reglementare in acest sens. Nu mai vorbesc ca esti pe langa atunci cand afirmi ca trebuie sa sune pentru "a-i activa permisul", chestia asta se face automat, la o verificare prin statie a agentului se constata ca suspendarea a incetat .
Dar ca de obicei vrei sa pari mai destept decat esti in realitate.

View Postdanvlas, on 12 ianuarie 2021 - 23:12, said:

E o exceptie la o lege care nu prevede exceptii. Cel putin asa inteleg din ce ai postat mai devreme.
Eu inca nu m-am intalnit cu cel mai tampit politai care sa-mi ceara sa prezint un act care se afla in posesia lui.
Exceptiile sunt prevazute in lege, spune-i caz fortuit sau oricum altcumva iti place.
Pai poti sa afli, cel mai simplu zic ca ar fi sa trimiti un mail la rutiera ,sau poti afla practic.

Editat de titoo, 12 ianuarie 2021 - 23:31.


#93
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009

View Posttitoo, on 12 ianuarie 2021 - 23:17, said:

Exceptiile sunt prevazute in lege, spune-i caz fortuit sau oricum altcumva iti place.
Pai poti sa afli, cel mai simplu zic ca ar fi sa trimiti un mail la rutiera ,sau poti afla practic.
Sorry, sunt atat de convins de ceea ce spun, incat nu am nevoie sa fac asta. Pentru mine, logica e cea care face legaturile intre concepte. Si logica e cea pe care as folosi-o intai cu politaiul, apoi in instanta. Rutiera poate sa ma pupe in fund, daca tine sa ma amendeze pentru asa ceva.

#94
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.057
  • Înscris: 16.09.2019
Mno, rutiera sau cei cu atribuții de rutieră te vor amenda, instanța va decide că pv e legal, tu vei plati amenda si vei regandi apoi conceptele :)

Că văd că esti chiar foarte convins si nu se lipește nici un argument de tine...

#95
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdanvlas, on 12 ianuarie 2021 - 23:26, said:

Sorry, sunt atat de convins de ceea ce spun, incat nu am nevoie sa fac asta. Pentru mine, logica e cea care face legaturile intre concepte. Si logica e cea pe care as folosi-o intai cu politaiul, apoi in instanta. Rutiera poate sa ma pupe in fund, daca tine sa ma amendeze pentru asa ceva.
Daca esti convins asta nu inseamna ca legal ai dreptate, logica ne poate spune multe si legislatia sa prevada diferit de cum traim noi cu impresia. Eu zic ca daca dai peste un politist exigent nu scapi de sanctiune si nici in instanta nu ai sanse sa castigi. In fine, eu as vrea sa ma opresc aici ca am scris 6 pagini...degeaba.

#96
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009
titoo, uite inca o speta: la ora 00:00 am dreptul sa conduc, dar nu pot avea permisul in buzunar fiindca biroul se deschide la 09:00. E caz fortuit? Acum am voie, da? Iar la ora 9:00 iau amenda pentru ca s-a deschis biroul?
Hai sa fim seriosi.
Vreau sa vad UNUL amendat ca a prezentat dovada in loc de permis. UNUL.

View PostCovertTwo, on 12 ianuarie 2021 - 23:31, said:

Mno, rutiera sau cei cu atribuții de rutieră te vor amenda, instanța va decide că pv e legal, tu vei plati amenda si vei regandi apoi conceptele Posted Image

Că văd că esti chiar foarte convins si nu se lipește nici un argument de tine...
Ce argument poti sa-mi dai ca sa ma amendezi pentru ca n-am un document care se afla in buzunarul tau si mi-ai dat o dovada care atesta asta?

Editat de danvlas, 12 ianuarie 2021 - 23:51.


#97
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.057
  • Înscris: 16.09.2019
Nu este caz fortuit.
La asta se rezumă toată argumentația din topicul ăsta, dacă e sau nu caz fortuit.

Efectiv nu este, nu te obligă nimeni să conduci desi nu ai permisul la tine, e strict opțiunea ta să o faci.
Si ce dacă e permisul la mine ? Vii cu bicicleta, iei permisul si apoi pleci cu masina unde vrei.

#98
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007
Ai dreptul sa conduci dar vei fi sanctionat pentru ca nu-l poti prezenta agentului. Ti-am spus, e simplu sa trimiti un email si te lamuresti.

#99
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009
Adica tu imi prelungesti perioada de suspendare pentru ca asa vrei tu? Cine ti-a dat dreptul asta?

View Posttitoo, on 13 ianuarie 2021 - 00:03, said:

Ai dreptul sa conduci dar vei fi sanctionat pentru ca nu-l poti prezenta agentului. Ti-am spus, e simplu sa trimiti un email si te lamuresti.
Agentul e in posesia documentului. N-am ce sa-i mai prezint Posted Image Ca sa se lamureasca, ii arat dovada ca documentul e deja la el.

Editat de danvlas, 13 ianuarie 2021 - 00:06.


#100
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.057
  • Înscris: 16.09.2019
Nu, nu, nu...
Dacă ti ar prelungi perioada de suspendare, te ai incadra in sfera penalului, conducere cu permisul suspendat.
E vb doar de o simplă contravenție, conduci fără să ai la tine actele necesare.

Si daca e la el, ce ?
Tu trebuie intai sa l iei de la el si apoi să conduci, atâta tot.

Editat de CovertTwo, 13 ianuarie 2021 - 00:08.


#101
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.198
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttitoo, on 12 ianuarie 2021 - 23:17, said:

....
tocmai ca de covid a fost vorba.
si cand a dat 13/15 i-au spus sa sune sa bifeze aia in sistem ca permsul "a fost ridicat".

p.s. si pt restul permisul e suspendat pana il ridici, nu-l ridici ramane suspentat.

#102
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.057
  • Înscris: 16.09.2019
Arg, vrei să te abții, te rog ?

#103
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostCovertTwo, on 13 ianuarie 2021 - 00:07, said:

Nu, nu, nu...
Dacă ti ar prelungi perioada de suspendare, te ai incadra in sfera penalului, conducere cu permisul suspendat.
E vb doar de o simplă contravenție, conduci fără să ai la tine actele necesare.

Si daca e la el, ce ?
Tu trebuie intai sa l iei de la el si apoi să conduci, atâta tot.
Pai daca e la el nu trebuie sa mi-l ceara, ci sa mi-l dea inapoi. Atata doar ca nu e la el FIZIC, ci institutional.
Menirea politiei nu e sa dea amenzi pentru ca poate, mai ales in situatii din astea limpezi, ci sa sanctioneze abateri. Asta o stie orice agent rutier si de aia nu veti vedea in veci sanctiune pe subiectul asta.

Mai am o situatie din asta, despre care unii zic ca duce la puscarie, desi e doar o suprapunere pe o perioada scurta de documente identificabile perfect.

Editat de danvlas, 13 ianuarie 2021 - 00:18.


#104
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.198
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttitoo, on 13 ianuarie 2021 - 00:03, said:

Ai dreptul sa conduci dar vei fi sanctionat pentru ca nu-l poti prezenta agentului....
iar agentul te verifica in sistem, unde figurezi pieton si dosar penal, ia judeca-te cu garcea.
cum ziceam.... cu gratie... pe stanga.

View PostCovertTwo, on 13 ianuarie 2021 - 00:09, said:

Arg, vrei să te abții, te rog ?
eu iti spun caz concret si tu vi cu povesti.

#105
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 13 ianuarie 2021 - 00:14, said:

iar agentul te verifica in sistem, unde figurezi pieton si dosar penal, ia judeca-te cu garcea.
cum ziceam.... cu gratie... pe stanga.


eu iti spun caz concret si tu vi cu povesti.
Esti praf. Daca ti-ai ispasit perioada de suspendare nu figurezi pieton, ci ai dreptul sa conduci. A, ca nu ti-ai facut bine calculul si permisul e inca in perioada de suspendare, se face dosar penal.
Noi discutam de cum e azi, cand s-a revenit cat de cat la normal, nu veni cu exemple din vremea cand era situatie de urgenta, ca atunci asa cum am mai scris a existat un act legislativ care stipula ca actele expirate isi prelungesc valabilitatea.

#106
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.154
  • Înscris: 14.09.2007
Permisul e suspenda pe x zile, ca tu il ridici peste inca o saptamana de cand a expirat suspendarea nu e penal ,ghici de ce  , pentru ca suspendarea a expirat .

#107
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009
Aia se stie. Intrebarea e: in saptamana aia iei amenda daca arati dovada? Eu zic ca nu, unii zic ca da.

#108
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.154
  • Înscris: 14.09.2007
Cred ca iei amenda ca n-ai actele la tine , logic asa ar fi .
Oricum , destul de greu de luat chiar si amenda asta pentru lipsa actelor, am luat o gramada de avertismente pe tema asta .











Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate