Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Nova Power and Gas - fun club - păreri, opinii, experiența de client.

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4118 replies to this topic

Poll: Topic Nova (53 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre furnizor si serviciile sale (49 votes [59.04%] - View)

    Percentage of vote: 59.04%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (18 votes [21.69%] - View)

    Percentage of vote: 21.69%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (16 votes [19.28%] - View)

    Percentage of vote: 19.28%

Vote Guests cannot vote

#3331
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postav_myjob, on 18 iulie 2022 - 09:43, said:


Toti clientii Nova sunt parti vatamate, nu doar izolat X si Y...Nova fura la cantarul regularizarii...ANPC face sesizarea organelor de urmarire penala:
https://anpc.ro/docu...ALIZAT_2022.pdf

Corpul de Control al Președintelui A.N.P.C. are următoarele atribuții:
2. înștiințează organul de urmărire penală sau, după caz, organul de constatare a
săvârșirii infracțiunilor abilitat de lege, cu privire la orice date din care rezultă indicii că
s-a efectuat o operațiune sau un act ilicit ce poate atrage răspunderea penală;


E buna observatia dar trebuie inserata explicit, sa i dai putere.
Am mai avut noi caz similar pe topicul vecin si au raspuns ca doar instanta decide, in baza prevederii contractului, ei nu s au bagat pe penal deloc ...

Si instanta s a implicat doar pe civil...

Acum cativa ani am avut speta similara, a fugit profesionistul cu avansul meu si in baza contractului s au pronuntat ca fiind doar litigiu civil...

Edited by Malineanu, 18 July 2022 - 11:08.


#3332
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 14.04.2009

View PostMalineanu, on 18 iulie 2022 - 11:07, said:

E buna observatia dar trebuie inserata explicit, sa i dai putere.
Am mai avut noi caz similar pe topicul vecin si au raspuns ca doar instanta decide, in baza prevederii contractului, ei nu s au bagat pe penal deloc ...

Si instanta s a implicat doar pe civil...

Acum cativa ani am avut speta similara, a fugit profesionistul cu avansul meu si in baza contractului s au pronuntat ca fiind doar litigiu civil...
De asemenea, ANPC va informa organele penale competente în România cu privire la cazurile de înșelăciune constatate, ca urmare a acestor controale.
anpc-a-amendat-altex-si-propune-suspendarea

Edited by av_myjob, 18 July 2022 - 12:17.


#3333
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Am primit astazi raspuns la sesizarea in portalul Nova, prin care ma informeaza ca au fost stornate toate facturile pana in luna Martie inclusiv, pentru a fi inregistrata o regularizare de la operatorul de distributie, care printr-o eroare tehnica nu a fost inregistrata in sistem.
De asemenea "la emiterea facturii de regularizare ( citire primita de la operatorul de distributie ), se storneaza compensarile/plafonarile acordate pe consumuri estimate sau consumuri rezultate in urma autocitirilor si se recalculeaza pe consumul mediu zilnic realizat, aferent fiecarui interval lunar. Cantitatea consumata in perioada dintre cele doua citiri ale Operatorului de Distributie se recalculeaza pe consumul mediu zilnic realizat si se factureaza cu pretul aferent fiecarei perioade de facturare. "

A fost recalculata factura de la 456 ron la 108 ron.

Totusi, sa inteleg ca astfel de regularizari au loc anual si o data pe an , in baza citirilor operatorului de distributie, si se storneaza ce ai platit in baza autocitirilor si se refactureaza in baza citirilor de la operatorul de distributie? sau a fost acum o situatie exceptionala;  nu imi este clar...

Edited by nikolas, 18 July 2022 - 16:17.


#3334
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 17.05.2021
au mai ciupit niste bani, si Electrica (gaze) a facut la fel, citire in ianuarie si in aprilie, evident ca pe aprilie e mai mic consumul dar au calculat consumul mediu zilnic

#3335
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
Noua ne-a venit gazul  pe minus la doua locații, mama - 290 iar mie  - 195

#3336
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 14.04.2009

View Postnikolas, on 18 iulie 2022 - 16:15, said:

De asemenea "la emiterea facturii de regularizare ( citire primita de la operatorul de distributie ), se storneaza compensarile/plafonarile acordate pe consumuri estimate sau consumuri rezultate in urma autocitirilor si se recalculeaza pe consumul mediu zilnic realizat, aferent fiecarui interval lunar. Cantitatea consumata in perioada dintre cele doua citiri ale Operatorului de Distributie se recalculeaza pe consumul mediu zilnic realizat si se factureaza cu pretul aferent fiecarei perioade de facturare. "
Inselaciune cat cuprinde...scrie clar ca se aplica medierea zilnica doar in cazul in care beneficiezi de plafonare/compensare, ori la Nova 12 pe luna februarie si Nova 24 Flex pe luna aprilie si urmatoarele NU beneficiez de nicio plafonare/compensare...deci se aplica autocitirile si nu medierea zilnica...sa calculeze Nova medierea zilnica doar pe martie...

Edited by av_myjob, 18 July 2022 - 20:13.


#3337
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 14.04.2009
Gata, am reclamat la ANRE si am solicitat compensatii ca nu mi-au raspuns in termenul legal la reclamatia de stornare a facturii de regularizare si emitere a unei noi facturi corecte, reclamatie in care i-am acuzat de inselaciune...vor plati compensatii de 100 lei + xx zile * 50 lei / zi raportate la data solicitarii + 6 zile...de la 1 septembrie voi fi client EON (voi aplica pe 10.08.2022 la EON Gas Start)...

Edited by av_myjob, 20 July 2022 - 04:44.


#3338
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
incerc sa fac pentru taica-meau trecerea de la Enel la Nova si vad ca exista doar oferta Nova 6, adica nu mai exista 12, 24.... Asa o fi si al altii, din cauza tarifelor fluctuante nu mia dau contracte lungi?

#3339
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 10.01.2008
Da, nu isi permit sa garanteze pentru un pret pe o perioada mai mare. Chiar si pe cele 6 luni e un pret variabil.

#3340
Mimi Mumu

Mimi Mumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 13.07.2006

View Postlbanias, on 20 iulie 2022 - 10:31, said:

incerc sa fac pentru taica-meau trecerea de la Enel la Nova si vad ca exista doar oferta Nova 6, adica nu mai exista 12, 24.... Asa o fi si al altii, din cauza tarifelor fluctuante nu mia dau contracte lungi?

Fugi cât poți de tare! De la unii care, după doar 4 luni de contract îți triplează prețurile, (nu 25%, nu hai 100%, ci direct 350%) n-ai ce sa astepti nimic bun.

#3341
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
La 350% te doare capul ce bani se invart acolo...

#3342
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Pentru cei care ati optat pentru factura prin posta, v-a mai venit in ultimele luni?
La maica-mea nu a mai venit de vreo 2 luni. Are o factura veche si tot se duce cu aia sa plateasca :)). Dar mi se pare urat din partea lor sa nu mai trimita, sa nu te anunte. Unii poate chiar nu au email, nu au cine sa le plateasca prin alta metoda si asteapta factura fizic.

#3343
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 14.04.2009
Gata, am reclamat si la ANPC si am solicitat sa informeze organele penale competente în România cu privire la cazurile de înșelăciune constatate, ca urmare a acestui control...

#3344
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postav_myjob, on 20 iulie 2022 - 16:22, said:

Gata, am reclamat si la ANPC si am solicitat sa informeze organele penale competente în România cu privire la cazurile de înșelăciune constatate, ca urmare a acestui control...

Simplific o si anonimizeaz o, posteaz o, daca nu se strang mai multe n or sa aiba reactie...

Poate mai sunt in situatia ta si ar dori sa depuna in nume propriu...

Stii povestea de anul trecut, fara cateva sute de reclamatii n au dat comunicatul...

#3345
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 14.04.2009

View PostMalineanu, on 20 iulie 2022 - 16:44, said:

Simplific o si anonimizeaz o, posteaz o, daca nu se strang mai multe n or sa aiba reactie...

Poate mai sunt in situatia ta si ar dori sa depuna in nume propriu...

Stii povestea de anul trecut, fara cateva sute de reclamatii n au dat comunicatul...
Buna ziua,

I. In data de zi.luna.an am solicitat catre NOVA POWER & GAS SRL stornarea Facturii de gaze naturale Serie: NNN Nr.: 111111111 in care s-a aplicat ilicit schema de plafonare / compensare cu o medie zilnica de consum pentru intreaga perioada de regularizare inclusiv pentru perioadele in care nu am beneficiat de nicio plafonare / compensare si re-emiterea unei facturi corecte.

Astfel,
1. Perioada: [09.02.2022-26.02.2022] nu am beneficiat de nicio plafonare / compensare, caz in care se factureaza autocitirea conform contractului de furnizare gaze naturale 1111/01.01.2020, Index vechi 4444.00, Index nou 4445.00, conform factura Serie: NNN Nr.: 111111111.
2. Perioada: [27.02.2022-26.03.2022] am beneficiat de plafonare / compensare, conform factura Serie: NNN Nr.: 111111111, Index vechi  4445.00, Index nou   4446.00.
3. Perioada: [27.03.2022-26.04.2022] nu am beneficiat de nicio plafonare / compensare, caz in care se factureaza autocitirea conform contractului de furnizare gaze naturale 1111/01.01.2020, Index vechi 4446.00, Index nou 4447.00, conform factura Serie: NNN Nr.: 111111111.

II. Astfel, masura ilicita de a factura consumul pe perioada de regularizare pe baza unei medii zilnice de consum pe intreaga perioada de regularizare inclusiv pentru perioadele in care nu am beneficiat de nicio plafonare / compensare, s-a facut cu intentia directa de prejudiciere a subsemnatului si a multor alte sute-mii de clienti aflati in stuatii similare, pentru obtinerea ilicita a unor insemnate sume de bani.

III. Va solicit sa dispuneti sanctionarea reclamatei pentru practica ilicita de inselaciune si obligarea de reintrare in legalitate prin stornarea Facturii de gaze naturale Serie: NNN Nr.: 111111111 si emiterea unei facturi corecte in care pentru perioadele in care nu am beneficiat de nicio plafonare / compensare sa fie facturate conform cu autocitirile conform contractului de furnizare gaze naturale 1111/01.01.2020.

IV. Va solicit sa informati organele penale competente în România cu privire la cazurile de înșelăciune constatate, ca urmare a acestui control.

Va multumesc pentru solutionare,

#3346
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postav_myjob, on 20 iulie 2022 - 17:05, said:


Buna ziua,

I. In data de zi.luna.an am solicitat catre NOVA POWER & GAS SRL stornarea Facturii de gaze naturale Serie: NNN Nr.: 111111111 in care s-a aplicat ilicit schema de plafonare / compensare cu o medie zilnica de consum pentru intreaga perioada de regularizare inclusiv pentru perioadele in care nu am beneficiat de nicio plafonare / compensare si re-emiterea unei facturi corecte.

Astfel,
1. Perioada: [09.02.2022-26.02.2022] nu am beneficiat de nicio plafonare / compensare, caz in care se factureaza autocitirea conform contractului de furnizare gaze naturale 1111/01.01.2020, Index vechi 4444.00, Index nou 4445.00, conform factura Serie: NNN Nr.: 111111111.
2. Perioada: [27.02.2022-26.03.2022] am beneficiat de plafonare / compensare, conform factura Serie: NNN Nr.: 111111111, Index vechi  4445.00, Index nou   4446.00.
3. Perioada: [27.03.2022-26.04.2022] nu am beneficiat de nicio plafonare / compensare, caz in care se factureaza autocitirea conform contractului de furnizare gaze naturale 1111/01.01.2020, Index vechi 4446.00, Index nou 4447.00, conform factura Serie: NNN Nr.: 111111111.

II. Astfel, masura ilicita de a factura consumul pe perioada de regularizare pe baza unei medii zilnice de consum pe intreaga perioada de regularizare inclusiv pentru perioadele in care nu am beneficiat de nicio plafonare / compensare, s-a facut cu intentia directa de prejudiciere a subsemnatului si a multor alte sute-mii de clienti aflati in stuatii similare, pentru obtinerea ilicita a unor insemnate sume de bani.

III. Va solicit sa dispuneti sanctionarea reclamatei pentru practica ilicita de inselaciune si obligarea de reintrare in legalitate prin stornarea Facturii de gaze naturale Serie: NNN Nr.: 111111111 si emiterea unei facturi corecte in care pentru perioadele in care nu am beneficiat de nicio plafonare / compensare sa fie facturate conform cu autocitirile conform contractului de furnizare gaze naturale 1111/01.01.2020.

IV. Va solicit sa informati organele penale competente în România cu privire la cazurile de înșelăciune constatate, ca urmare a acestui control.

Va multumesc pentru solutionare,

Bravo. Trebuia sa scrii si in ce temei legal faci solicitarea de la final, ca sa nu aiba intoarcere.

Daca mai trimit inca 5 clienti deja se apuca baietii de formulat raspunsuri. Tipizate.

Dar tinand cont de lege, ca acum ei stiu urmarea...

#3347
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 14.04.2009

View PostMalineanu, on 20 iulie 2022 - 17:35, said:

Bravo. Trebuia sa scrii si in ce temei legal faci solicitarea de la final, ca sa nu aiba intoarcere.

Daca mai trimit inca 5 clienti deja se apuca baietii de formulat raspunsuri. Tipizate.

Dar tinand cont de lege, ca acum ei stiu urmarea...
E legea lor si au aplicat-o in cazul Altex...
http://anpc.ro/docum...ALIZAT_2022.pdf
Corpul de Control al Președintelui A.N.P.C. are următoarele atribuţii:
2. înştiinţează organul de urmărire penală sau, după caz, organul de constatare a
săvârşirii infracţiunilor abilitat de lege, cu privire la orice date din care rezultă indicii că
s-a efectuat o operaţiune sau un act ilicit ce poate atrage răspunderea penală;

Edited by av_myjob, 20 July 2022 - 17:48.


#3348
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postav_myjob, on 20 iulie 2022 - 17:47, said:


E legea lor si au aplicat-o in cazul Altex...
http://anpc.ro/docum...ALIZAT_2022.pdf
Corpul de Control al Președintelui A.N.P.C. are următoarele atribuții:
2. înștiințează organul de urmărire penală sau, după caz, organul de constatare a
săvârșirii infracțiunilor abilitat de lege, cu privire la orice date din care rezultă indicii că
s-a efectuat o operațiune sau un act ilicit ce poate atrage răspunderea penală;


anpc nu se mai baga, merg pe ordonanța abrogata, mi au raspuns ca anre au departament de protectia consumatorului.

Ceea ce este abrogat.

Dar ei nu s au mai implicat.

Poate ai mai mult noroc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate