Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Metode de fertirigare

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Metoda ta este mult mai costisitoare si se poate aplica pe suprafete medii/mari.

Pt o 200 de fire de ardei/vinete/ardei/varza si alte buruieni sau o suprafata pana in 500mp cultivati vermorelul este cel mai indicat. Cu o singura incarcare acumulatorul duce peste 18 plinuri / 18 litri. O incarcare se face in 4/6 ore.

Daca e sa faci fertirigare saptamanala  ,,a la corsica,, cu un plin la acumulator ai pt 5 luni. Poti pune 10 litri de amestec sau 18, important este ca poti regla tu debitul si presiunea cu care injectezi in reteaua de irigare.
Cu maxim 200 de ron ai si pompa si fitinguri ai nici nevoie de instalator nu ai.
Nu intotdeauna ideile noi sunt fezabile oriunde oricand. Doar ca sa fie ,,altfel,, decat altii in agricultura nu merge.
Poti insa experimenta. Noi astia mai ,,batranii,, nu mai avem energia,dorinta sau timpul pt solutii care promit rachete cand noua ne trebuie doar roabe.

Edited by Black66, 17 December 2020 - 22:58.


#38
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
@dragos I

Nu am afirmat niciodata ca va refula fertilizantul in bazinul cu apa, nici macar nu e posibil! Citeste, te rog, mai cu atentie. Atat am spus, ca daca robinetul "pe direct" nu e suficient de inchis in asa fel incat sa opuna o rezistenta mai mare decat ramura care trece prin vasul de fertilizant, apa o va lua pe acolo si tot fertilizantul va ramane unde l-ai pus.

La varianta pompa / vermorel, discutam de un debit al pompei vermorelului de <100L/h versus un debit al pompei de irigatie de >1000L/h. Deci, natural, se face o dilutie de minim 1:10 a fertilizantului. Putin probabil sa ai probleme. Cam toata lumea dizolva ingrasamantul la concentratia maxima, ca nu ai butoaie de naiba stie cat sa mergi mai jos. Eu chiar folosesc apa calda la un bidon de 10 litri si bag cam 1.5 Kg de ingrasamant. Si trebuie sa fac asta in doi pasi, adica 20l de solutie, ca la primul pas, cu tot cu apa mea calda, solutia se satureaza.

Pompa de vermorel e o pompa de debit mic, presiune mare. Injecteaza putin, dar la presiune de 5.5bari, mai mare decat in circuit, deci baga chiar si dupa pompa de irigatii. La instalatiile cu IBC-uri, baga chiar prea mult (fiecare cu apetitul lui pentru risc) si atunci o mai tai din reglaj.

Eu nu spun ca solutia ta (depinde ENORM de reglajele fine) nu va merge... DAR: un teu, doua reductii si un vermorel de care ai oricum nevoie sunt de preferet, in opinia mea, cel putin.

Edited by gap2007, 17 December 2020 - 23:09.


#39
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Nu trebuie brevetat nimic, deja e folosit de unii colegi. Majoritatea au vermorel electric in dotare pentru tratamente. Racordul initial se executa in maxim 10 minute daca esti stangaci. Iar conectarea la acel racord, de fiecare data cand e nevoie se face in maxim 1 minut. Sunt nenumarate postari aici pe forum ale unor colegi care au dat bani pe tot felul de injectoare venturi si se plangeau ca nu mergea operatiunea de fertirigare, ba erau prea putine benzi de picurare, ba erau prea lungi, ba prea scurte, ba era bazinul nu stiu cum... o sumedenie de robinete, inchide-l pe ala si deschide-l pe celalalt,  mai ceva ca la o locomotiva cu aburi.... cauta si o sa vezi.

#40
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007

View PostBlack66, on 17 decembrie 2020 - 22:55, said:

Metoda ta este mult mai costisitoare si se poate aplica pe suprafete medii/mari.
Nu intotdeauna ideile noi sunt fezabile oriunde oricand. Doar ca sa fie ,,altfel,, decat altii in agricultura nu merge.
Poti insa experimenta. Noi astia mai ,,batranii,, nu mai avem energia,dorinta sau timpul pt solutii care promit rachete cand noua ne trebuie doar roabe.

Sistemul este vechi aproape de cand lumea, si tocmai ca nu se preteaza la suprafete prea mari, din cauza continutului relativ mic de fertilizant.
Prin simplitate reprezinta chiar mai putin decat ''roaba'' in domeniu, dar ramane un fel de strugure acru, pentru ca este dificil de ales unul, in acord cu parametrii retelei de udare, sau mai exact este greu de construit o retea de udare astfel incat sa indeplineasca cerintele pentru a functiona impreuna cu tancul de fertilizare. Astfel s-a ajuns la afirmatii aberante sustinute in cor, cum ca este mai simplu sa folosesti vermorelul decat pur si simplu sa treci apa prin acest tip de recipient.

#41
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007

View Postcotzi, on 17 decembrie 2020 - 23:10, said:

Nu trebuie brevetat nimic, deja e folosit de unii colegi. Majoritatea au vermorel electric in dotare pentru tratamente. Racordul initial se executa in maxim 10 minute daca esti stangaci. Iar conectarea la acel racord, de fiecare data cand e nevoie se face in maxim 1 minut. Sunt nenumarate postari aici pe forum ale unor colegi care au dat bani pe tot felul de injectoare venturi si se plangeau ca nu mergea operatiunea de fertirigare, ba erau prea putine benzi de picurare, ba erau prea lungi, ba prea scurte, ba era bazinul nu stiu cum... o sumedenie de robinete, inchide-l pe ala si deschide-l pe celalalt,  mai ceva ca la o locomotiva cu aburi.... cauta si o sa vezi.

Exact ce spuneam. Din nepricepere se recurge la solutii dupa ureche. De multe ori aud ''Cumpar de la cutare sistemul de udare, pentru ca tot de la el iau si materialul saditor si stie''. Iar ''cutare'' e cel mult gradinar, daca nu cumva cofetar de meserie.

#42
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007

View Postdragos I, on 18 decembrie 2020 - 00:00, said:

Exact ce spuneam. Din nepricepere se recurge la solutii dupa ureche. De multe ori aud ''Cumpar de la cutare sistemul de udare, pentru ca tot de la el iau si materialul saditor si stie''. Iar ''cutare'' e cel mult gradinar, daca nu cumva cofetar de meserie.
Hai sa ne intelegem o chestie: si eu si Cotzi si Corsica ne producem propriul material saditor. Nu vindem nici tevi, nici pompe nici nica. Daca ai fi curios in linkurile postate de Corsica, el la randul sau citatand un post al meu, ai fi vazut ca trimiteam la magazine online publice. Nimic special aici. Nimeni nu isi facea reclama, doar impartasea experiente, asa cum ar trebui sa fie pe un forum public.

Tu poti experimenta pe pielea ta cat doresti, dar:
1. Nu ne spune noua ca ai inventat o noua fizica (sau ai explicat prost ce intentionezi).
2. Nu afirma ca ai tu o noua solutie revolutionara, atat timp cat nu o poti dovedi. Ca poate mai citesc si altii si cred asta. Bagi lumea in eroare. Faza cu pompa merge si e simpla. Poate nu o fi cea mai eficienta, dar merge si e comoda. Daca tu faci o instalatie dupa conceptul tau si merge, voi fi primul care sa iti recunosc meritele. Dar nu aia in care inainte de tot pleaca zeama din butoiul de fertirigare si apoi apa "curata". Ma refer la una la care obtii un amestec si la care nu ai nevoie de prea multa experienta.

PS: inainte de pompa am cumparat un venturi, fara a fi reclama , de la Morami. De altfel, toate sunt la fel. Ia ghici, nu a functionat pentru ca nu am debit necesar prin instalatie ca efectul venturi sa isi faca treaba.  Ar fi mers, dar la o suprafata mult mai mare. Nu toti avem hectare.

Edited by gap2007, 18 December 2020 - 01:17.


#43
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007
Se pare ca fara sa vreau am atins o coarda sensibila. In afara de @Corsica, despre care am citit ca are o sera la Brazi, in rest habar nu am cine sunteti si cu ce va ocupati. Argumentul cumpararii sistemului de udare din acelasi loc cu materialul saditor (de parca hidraulica si pomicultura ar fi inrudite) l-am auzit de la un fermier, nu are legatura cu nimeni de pe aici, dar ilustreaza perfect criteriile subiective dupa care se atribuie competente si credibilitate unora cateodata.
Fara sa am vreun interes, nu pot accepta faptul ca folosirea vermorelului este considerata mai simpla decat a tancului de fertilizare, doar pentru ca in urma numeroaselor esecuri in alegerea unor dispozitive similare, nimeni nu l-a mai incercat si pe acesta. Se putea face macar o proba cu 2 m de teava, 2 teuri, 3 robineti si 1 butoi etans.
In rest, nu experimentez nimic, fiindca am depasit vremea experimentelor, fiind arhicunoscut faptul ca echipamentul functioneaza. Altfel disparea de mult atat din aplicatii si proiecte, cat si de pe piata.
Iar:
1) Nu am inventat o noua fizica, dar nici n-am uitat-o pe cea veche.
2) N-am spus ca tancul de fertilizare este o solutie revolutionara, dimpotriva, este una consacrata, descrisa in literatura de specialitate, aplicabila in practica si nu mai este nimic de dovedit in privinta ei.
Deci nu eu ''bag lumea in eroare''. Cine vrea sa te creada ca nu exista solutie mai grozava decat vermorelul e liber sa o faca.    

P.S. Ca fapt divers, daca dupa experienta cu venturi mai cautai, aflai probabil si despre tancul de fertilizare. Prin comparatie cu venturi, acesta functiona, la debite oricat de mici, iar caderea de presiune era si ea cu mult mai mica. Adica exact ce cautai. Si ca sa nu mai crezi nici ca mai intai pleca toata zeama din tanc in retea, concentratia putea fi controlata dirijand doar o parte din apa prin tanc.

P.S.2  Doar ca simpla curiozitate, n-ai avut la dispozitie tabelul cu paramertrii injectorului cand l-ai ales, ca sa-ti dai seama ca nu va functiona? Caci iarasi ajungem sa laudam vermorelul din cauza faptului ca nu s-a ales corect injectorul, adica tot din cauza unor struguri prea acri.

#44
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
@dragoș I, cred că ești bine intenționat, dar ești prea înverșunat. D-ta explici o teorie, care în principiu s-ar putea să meargă, nu zic nu. Colegii o spun din practică. Iar practica de obicei bate teoria, așa cum viața bate filmul.
Vrei să dovedești ? Cumpără sistemul, experimentează-l, folosește-l și pune poze ori scrie câteva cuvinte despre funcționare, costuri, comoditate, etc... În automatizări întotdeauna este loc de mai bine. În fond, și asta este un fel de automatizare.
No offence...

#45
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007

View Postdragos I, on 18 decembrie 2020 - 07:11, said:

Se pare ca fara sa vreau am atins o coarda sensibila. In afara de @Corsica, despre care am citit ca are o sera la Brazi, in rest habar nu am cine sunteti si cu ce va ocupati. Argumentul cumpararii sistemului de udare din acelasi loc cu materialul saditor (de parca hidraulica si pomicultura ar fi inrudite) l-am auzit de la un fermier, nu are legatura cu nimeni de pe aici, dar ilustreaza perfect criteriile subiective dupa care se atribuie competente si credibilitate unora cateodata.
De meserie sunt IT'st, dar ca pasiune am (si) legumicultura. Ma joc cu chestia asta de 5 ani. Am doua solarii micute, unul de 125mp si unul de ~90mp plus inca vreo 500mp de gradina. Poze la cerere pentru dovada :).
Fara sa am vreun interes, nu pot accepta faptul ca folosirea vermorelului este considerata mai simpla decat a tancului de fertilizare, doar pentru ca in urma numeroaselor esecuri in alegerea unor dispozitive similare, nimeni nu l-a mai incercat si pe acesta. Se putea face macar o proba cu 2 m de teava, 2 teuri, 3 robineti si 1 butoi etans.
In rest, nu experimentez nimic, fiindca am depasit vremea experimentelor, fiind arhicunoscut faptul ca echipamentul functioneaza. Altfel disparea de mult atat din aplicatii si proiecte, cat si de pe piata.
Ba tocmai, ca afirm ca e mai simpla. Vermorel oricum iti trebuie in legumicultura, suplimentar iti mai trebuie un Teu, o reductie si un robinet, fata de lista descrisa mai sus de dumneavoastra. E mai simpla pt ca orice incepator poate face chestia asta, poate sa se uite in vermorel sa vada daca ingrasamantul chiar se duce la vale, isi poate da seama daca se duce prea repede sau prea incet. La varianta descrisa de dumneavoastra butoiul e etans, mai greu sa iti dai seama ce se intampla. Revenind si la partea practica, butoiul ala nu e gratis, pe langa ce ati spus dumneavoastra mai trebuie si doua presetupe, butoiul trebuie sa fie cat de cat de calitate, pt ca poate lucra si la presiune mai mare. Iar in ziua de azi, mai greu cu botoaiele de calitate, nu se compara cu ce era inainte.
Iar:
1) Nu am inventat o noua fizica, dar nici n-am uitat-o pe cea veche.
2) N-am spus ca tancul de fertilizare este o solutie revolutionara, dimpotriva, este una consacrata, descrisa in literatura de specialitate, aplicabila in practica si nu mai este nimic de dovedit in privinta ei.
Deci nu eu ''bag lumea in eroare''. Cine vrea sa te creada ca nu exista solutie mai grozava decat vermorelul e liber sa o faca.  
Este o solutie veche. Chiar si venturi e mai OK, daca lucrezi suprafete mari. Metoda vermorel se preteaza la suprafete mici, gen cum am eu.  

P.S. Ca fapt divers, daca dupa experienta cu venturi mai cautai, aflai probabil si despre tancul de fertilizare. Prin comparatie cu venturi, acesta functiona, la debite oricat de mici, iar caderea de presiune era si ea cu mult mai mica.
La vremea respectica chiar nu am dat. Oricum nu as fi aplicat-o, mi se pare complicata, cel putin pentru ce am eu nevoie. Eu nu aveam o problema cu caderea presiune. Doar ca daca nu udam tot terenul (si daca ploua afara, logic ca ramaneam numai cu solarul, ca atunci aveam doar unul) debitul prin venturi era prea mic si nu mai lucra.

Adica exact ce cautai. Si ca sa nu mai crezi nici ca mai intai pleca toata zeama din tanc in retea, concentratia putea fi controlata dirijand doar o parte din apa prin tanc.

Corect, dar doar daca ai o oarecare presiune pe retea, nu 0.4 bari. La 0.4 bari, tare mi-e ca robinetii aia vor fi foarte greu de reglat, o miscare foarte mica va avea un efect mult mai mare decat daca s-ar lura la 1.5-2 bari. E adevarat, asta e o parere subiectiva, nu pot veni cu o dovada stiintifica.
Plus ca eu nu imi dau seama cum stiti pe unde o ia apa de fapt, prin butoi sau prin bypass? Tevile opace, butoiul opac....

P.S.2  Doar ca simpla curiozitate, n-ai avut la dispozitie tabelul cu paramertrii injectorului cand l-ai ales, ca sa-ti dai seama ca nu va functiona? Caci iarasi ajungem sa laudam vermorelul din cauza faptului ca nu s-a ales corect injectorul, adica tot din cauza unor struguri prea acri.
Ba da, chiar am studiat graficele. Doar ca eu nu ud tot timpul aceiasi suprafata. Pot uda 700mp o data si 90 altadata. Daca dumnevoastra gasiti un venturi care sa functioneze pe o plaja asa mare de debite.... Cu vermorelul, nu conteaza ce suprafata ud, merge oricum. E adevarat, la suprafete mari venturi e la putere, ba chiar si tancul de fertilizare ar merge, daca nu trebuie sa il muti. Avem colegi pe aici cu tarlale in camp care se muta cu venturiul si cu un IBC ca sursa de solutie . Pentru ei ar fi mult mai dificil sa se mute cu un tanc de fertilizare in loc de un venturi.

Asta e ultima data cand mai "polemizez" cu dumneavoastra pe aceasta tema. Fiecare e liber sa faca cum crede ca e mai bine pt el, poate avea propria parere.

#46
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Pana acum ceva vreme, tancurile de fertirigare erau scumpe. Încă sunt scumpe, mai ieftin de 500 nu vad, pe vremuri costau dublu cel puțin.
Soluția cu injectarea folosind micropompe a venit din cauza dezavantajele tuburilor venituri care erau singura soluție rezonabila ca preț și simplitate.

Micropompele, dincolo de preț,flexibilitate, faptul ca soluția e independenta de fineturi tehnice de orice fel și oricine poate practic sa o pună în practica fără cunoștințe și bătăi de cap, are și un alt mare avantaj, ca e independenta de un anume vas.
Faci soluția într-o găleată, într-o sticla de 10l, întrgun butoi de 200, poți varsă acolo ce vrei și cum vrei și dizolvi ce. Poți și cât poți, nu stai cu palnii, vezi ce se întâmplă,nu ai de depozitat în mod special nkkic în afara de o pompa și o baterie sau o sursa, nu ocupi locul dacă nu vrei asta șamd..

Sunt multe motive obiective și subiective pt care aceasta solutie a fost adoptata de foarte multi.

Mai dau un exemplu de motive subiective:

Mulți de aici și nu numai au mai multe zone de irigat, independente, la distante variabile una de alta, cu condiții diverse de infrastructura.

Un solar sau minisolar, o gradina în câmp. Deschis, o minilivada, o gradina/alee de flori samd.

Nu e totuna sa bagi fertirigarea doar în solar de exemplu, și sa ai un tanc, fie el și scump, deși adesea poți fi probleme cu depozitarea sau spațiul ocupat în asemenea incjnta în cazul multora, și alta e sa vrei sa fertilizezi din când în când și. Solarul dar și prin gradina ceva, poate și și o livada, poate ai o gradina mai departe de casa și ai pus și acolo câteva furtun și benzi, eu de exemplu am început sa fac instalația pt ca la anul sa ud și ghivecele și jardinierele. Cu flori de pe lângă casa.

Pai cam ce tulumbe ar trebui sa mut, sa car, sau cât ar costa sa iau mai multe, sau cum as depozita, adăposti, păzi poate toate hangaralele?


O pompa cât pumnul și un acumulator, un teu, un robinet și un stut și poți injecta orice, oriunde, oricând....

Edited by parintele, 19 December 2020 - 00:11.


#47
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
PS. Vad ca și Gap a punctat treburile cu variația  suprafeței și multiple locații.


#48
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007
@gap2007
1) Sa spui ca esti IT-st, dar 2 teuri si 3 robineti par ceva complicat starneste zambete. Cei 2 m de teava si butoiul nu i-am mai pus, fiindca nici dumneata vad ca nu tii cont de vermorel ca echipament. Dupa cum butoiul nu e gratis, nici vermorelul nu este, si dupa acelasi rationament oricine are nevoie si de un butoi in gospodarie.
2) In privinta eficientei robinetilor la ''presiuni'' (de fapt viteze sau poate caderi de presiune) mici, lucrurile stau exact pe dos de cum spui. Un robinet devine (exponential) mai putin eficace odata cu scaderea vitezei apei care trece prin acesta. Cu alte cuvinte, cu cat viteza apei prin robinet este mai mica, cu atat variatia debitului la actionarea robinetului este mai putin influentata.
3) Incep sa te cred cand spui ca nu stii pe unde o ia apa, dar nimic nu te opreste sa folosesti un recipient (artizanal) transparent si/sau furtunuri transparente.
4) Pentru ce sa-ti gasesc un venturi care sa functioneze la suprafete intre 700mp si 90mp, cand eu vorbeam de fapt despre tancul de fertilizare. Acesta din urma functioneaza bine-mersi si in aceste conditii.
5) E bine sa nu mai ''polemizezi'' nu numai cu mine ci in general, acolo unde nu ai suficiente cunostinte de specialitate.
@parintele
1) Intr-adevar preturile tancurilor de fertirigare au fost si inca mai sunt nejustificat de mari, dar pot fi confectionate si artizanal. Vad ca se scriu romane intregi la sectiunea ''Sudura''
2) Cu toate ca tancuri de fertilizare exista cu capacitati de la 25 la 400 de litri, oricum ai nevoie de un recipient in care sa transporti/prepari solutiile, iar daca ai de udat o suprafata mai mica cu un tanc mai mare, nu-i musai sa-l pui plin. Totusi nu inteleg de ce deviem de la subiect. Initiatorul vorbea de un singur lot, alimentat de la un vas IBC netransportabil, care furnizeaza apa la presiunea de 0,6 bari. Strict la acesta situatie s-a cerut o solutie. A intrebat cineva despre udarea de loturilor inegale, disparate, sau de alte cazuri particulare?
@licap
  Cum sa nu devin inversunat, atunci cand vad ca o metoda consacrata si extrem de simpla este declarata nepotrivita tocmai de catre cei care n-o cunosc decat din auzite. Se spune ca pe vremea inventarii locomotivei cu abur existau voci care sustineau ca aceasta nu va putea functiona vreodata fiindca vantul va smulge palaria cosului, ploaia va stinge focul, oamenii vor ramane fara aer la viteze mari etc. Cam asa ceva e si pe aici, ba chiar mai rau, fiindca ca eu nici macar nu vorbesc despre vreo noutate tehnica. N-ar fi mai potrivit daca le-ai adresa recomandarea de a cumpara sistemul, de a-l folosi si experimenta celor care ii tot gasesc hibe, fara sa-l fi probat macar? Posted Image

Edited by dragos I, 21 December 2020 - 20:41.


#49
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
@dragoș I. Știi ce-i frumos la forumul ăsta ? Faptul că oamenii își împărtășesc experiențele. Sunt mulțumiți de ceva, ori nemulțumiți, sau vor să schimbe ceva, etc. În cazul meu personal, eu nu mai vreau să inventez roata, să fac experiențe, etc.
Inițial mă gândisem la un venturi. ce comod mi-ar fi, fără curent, fără prea multe accesorii, etc. Dar iată că ai noștri colegi au avut probleme cu sistemul venturi, a explicat destul de clar și Părintele și alții. De ce să-mi mai pierd timpul ? Au încercat colegii metoda ”pompa”, apoi a venit la rând metoda ”vermorelul”. Simplu, clar, eficient. Ceva ce nu costă aproape deloc, dacă ai un vermorel pe lângă casă.
Pentru mine, lucrurile simple sunt cele mai bune.  Probabil ai și tu dreptatea ta. Dar ce să fac, să mă apuc acum să sudez butoaie,alte drăcii, să mă leg la cap dacă nu mă doare ?  
Merg pe calea simplă, bătătorită de alții. Așa îmi rămâne timp pentru alte pasiuni ...

#50
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007
@licap Utilizarea unui venturi este un dezastru din punct de vedere energetic. Randamentul acestuia este in jur de 15%, drept care se foloseste de obicei doar acolo unde am nevoie de siguranta in exploatare, sau nu am alta sursa de energie pentru antrenarea fluidului aspirat. Prin comparatie, tancul de fertilizare nu necesita aproape deloc energie suplimentara. Reticienta cu care este totusi privit aici imi aminteste de bunica unui prieten, care nu voia sa manance ananas nici in ruptul capului, fiindca nu mai mancase niciodata... Posted Image

#51
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Cand ai sa faci si tratamente foliare, sau erbicidari cu tancul tau atunci sa mai aduci vorba despre el.
Reticenta vine din experienta. De solutii valabile pe hartie suntem plini.
Si harletul, coasa, dau furca sunt consacrate dar cine are motocoasa  motosapa si alt gen de utilaje nu se mai intoarce in veci la munca de palmas.

In vermorel pregatesc orice substanta am nevoie sa folosesc, indiferent ca hraneste, trateaza sau ucide plantele.

Ps. Lasa mecanica fluidelor pt subiecte unde e neaparat necesara.

Edited by Black66, 22 December 2020 - 14:39.


#52
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007
E adevarat, poti face fertilizare cu vermorelul, dupa cum poti ara si campul cu ARO. Nu-i nici o problema, dupa reteta 2 in 1 sunt multe posibilitati.
La primul proiect de irigatii in care proiectantul va alege vermorelul ca dispozitiv de injectare al fertilizantilor ma duc sa ma angajez ca voluntar la implementare.

P.S. Tocmai fiindca am lasat mecanica fluidelor deoparte am ajuns sa nu ne functioneze injectoarele venturi si nu stim sa folosim un banal tanc de fertilizare, ajungand astfel la mirificul vermorel.

#53
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu folosesc un banal dozator(ca cel din poza) care functioneaza pe principiul Venturi, fara curent si alte nebunii. Apa rece direct din put.
Din robinet reglez in cat timp sa traga solutia.
Nicio problema, e cel mai simplu.

Attached Files



#54
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
@rid, cred că s-a discutat. Probabil aveți un debit mare de apă pe conductă, și efectul venturi intră în funcțiune . Soluția ” vermorelul” este pentru amărășteni, cu 50-150 mp.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate