Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Metode de fertirigare

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Am doar 120mp de solar. De la 50mp in sus cred ca ar merge, respectiv se pot adauga mai multe benzi picurare la randurile de rosii ca sa creasca consumul si sa functioneze Venturi.
Cu pompa de vermorel e cel mai eficient, vroiam si eu initial, dar din comoditate am ramas pe dozatorul asta.

#56
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Esti norocos @rid daca iti perimiti sa pui mai multe benzi si terenul absoarbe apa. Eu am un rahat de sol lutos care si la "paianjeni" de 2l/h are tendinta de a balti :(. Incet, incet il aduc la un numitor comun (mranita, nisip, perlit) dar mai am de bagat la el.
Acum depinde si de pompa. Eu am una de 1.1kW, 3600l/h declarati. La 1 bar am cam 1800l/h masurat empiric. Anul asta sper sa am timp sa instalez un convertizor de frecventa care sa imi tina un bar pe instalatie indiferent de consum. Senzori, bucle de reactie, PDI-uri blah, blah :) .

#57
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Salutare.

Folosesc pentru irigarea prin picurare a unei culturi de legume, un bazin de acumulare apa, o pompa de 3 toli, un filtru cu discuri si restul instalatiei aferente. Deoarece intentionez sa utilizez niste ingrasaminte solubile prin intermediul instalatiei de picurare, as vrea sa va intreb daca ma puteti ajuta cu o schema de conectare folosind filtrul din dotare. Conform atasamentului, acest filtru este prevazut cu 2 orificii, unul la intrare si altul la iesire, Eu initial am crezut ca aceste orificii sunt pentru fixarea filtrului dar dupa niste cautari, am aflat ca se poate insera un injector pentru fertiirigare insa nu imi dau seama cum as putea face acest lucru.

Attached Files



#58
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Am un solar mic, am luat un sistem cu tub Venturi, pentru fertirigare, dar nu merge. De ce si ce pot sa fac?
E pus dupa programator, care la randul lui e montat la robinetul cismelei din poza a doua, facuta inainte sa pun Venturi acolo.

LE. Am citit mai sus ca ar fi prea mic consumul de apa. Ar putea sa mearga daca prelungesc instalatia, asa incat sa curga undeva apa in curte? DAr atunci as risipi si ingrasamintele, nu?

Attached Files


Edited by cumparator, 02 June 2021 - 09:30.


#59
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Dacă nu citești asa pățești.
Cât ai dat pe mizeria aia dădeai 0e ceva ce funcționează oricum, oricând, oricât.


Pompa de vermorel electric, 2m de furtun, un robinet, un stut și un T

#60
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Poate colegul a fost inspirat de postarea aceasta.

#61
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Parea simplu...
Are cineva fertirigare cu pompa de vermorel, sa imi arate si mie o poza?
Pompa ca asta?  https://www.cezo.ro/...wUaAl9qEALw_wcB

#62
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Da, aceea e pompa si pretul destul de bun.

#63
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Nu ma pricep la de-astea. Pompa o leg dupa robinetul cismelei direct la teava de picurare, cu un T, nu? Nu imi trebuie nici un rezervor, din cate inteleg. Cum se alimenteaza pompele astea la 12V? Multumesc mult.

Edited by cumparator, 02 June 2021 - 15:55.


#64
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Îți trebuie un vas din care pompa trage soluția. Se alimentează de la un acumulator de 12 V, de cel puțin 7 A. Acumulatorul trebuie încărcat de la o sursă sau dacă ai deja vermorel electric, folosești acumulatorul de la ea.

#65
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Nu e mai bine sa iau un vermorel electric ca asta https://www.pestre.r...CYaAt5AEALw_wcB
sa ii scot lancea si sa o leg cumva cu un T la furtunul de irigare? Ma gandesc ca imi trebuie aproape toate componentele - pompa, acumulator, incarcator.

#66
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Merge și așa, atât că volumul vermorelului e cam mic și se termină repede fertilizarea.

#67
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Am 24mp de solar...
Multumesc frumos!

Edited by cumparator, 03 June 2021 - 09:40.


#68
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
La 24 mp de solar cea mai sigura metoda e Kanuta.

#69
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Kanuta am prestat astazi, dar nu am timp mereu. Plus ca nu imi place sa car atata apa. Am comandat masinaria deja, va zic cum e cand o pun in functiune.

Edited by cumparator, 03 June 2021 - 14:09.


#70
nanmarius

nanmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 24.06.2005
eu am filtrul acesta as putea sa adaptez ca sa fac fertigare cu ajutorul lui  ca are 2 orificii sus astupate https://www.romstal....BxoCpZsQAvD_BwE

Edited by nanmarius, 21 June 2021 - 10:42.


#71
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am montat pompa electrica de stropit si merge. Bag acolo 16l de apa plus fertilizantul si ii dau drumul in tubul de picurare. Dupa aceea continui sa ud cu apa.
Trebuie sa gasesc alt sistem sa il montez acolo, e o improvizatie deocamdata.

Attached Files



#72
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
In cât timp se golește pompa? Ma gândesc ca trebuie corelata cumva presiunea apei care întra în instalația de irigare cu cea a pompei. Sau cum faci?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate