Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 

Whatsapp urmeaza sa introduca reclame in aplicatie.

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

Poll: Whatsapp urmeaza sa introduca reclama. (68 member(s) have cast votes)

Cum o sa reactionati la introducerea reclamelor ?

  1. O sa folosesc in continuare, nu ma afecteaza ca au introdus reclame. (6 votes [8.82%] - View)

    Percentage of vote: 8.82%

  2. Sunt nevoit sa folosesc in continuare chiar daca sunt nemultumit ca au introdus reclame. (19 votes [27.94%] - View)

    Percentage of vote: 27.94%

  3. O sa reduc utilizarea Whatsapp si o sa incerc sa folosesc si alte aplicatii de I.M. (29 votes [42.65%] - View)

    Percentage of vote: 42.65%

  4. O sa dezinstalez Whatsapp si o sa folosesc alte alternative. (14 votes [20.59%] - View)

    Percentage of vote: 20.59%

Vote Guests cannot vote

#37
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View Postfansat, on 11 decembrie 2020 - 12:50, said:

  As prefera Telegram, pe care deja il folosesc.

Cel mai bun, cel mai fain, cel mai rapid! Traiasca Telegram!
De ani de zile incerc sa "convertesc" cati mai multi oameni sa treaca pe Telegram. Posted Image
Normal ca folosesc si whatsappul, pentru ca sunt nevoit indirect de catre alte persoane care se incapatineaza sau pur si simplu sunt prea comode sa treaca la "altceva". Doar atat. In rest, ma feresc de el ca de Posted Image

Edited by chris_dvb, 11 December 2020 - 15:41.


#38
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostJustARandomGuy, on 11 decembrie 2020 - 13:33, said:

@underb:
Daca voi avea pe vreunul in lista mea de contacte cu un astfel de status, il voi sterge direct.
Si nu din cauza Viber...

On topic: plata singulara e in regula. plata lunara - nu mersi.
Pai e tot aia, fie ca il stergi sau nu. Ca el oricum nu va mai fi pe WA.
E ca un biletel lasat pe usa gen "M-am mutat pe strada X. Nu mai veniti la adresa asta. Cine ma va mai cauta, ma gaseste acolo."
E ceva cu rol informativ si atat. In plus tu incerci sa ii dai o lectie care n-are cum ajunge la el.
Ca iei tu personal o chestie impersonala nu cred ca e foarte important.

Vezi sa nu fii si tu unul dintre cei cu un astfel de mesaj. Mi se pare ok sa anunti macar ca nu mai folosesti serviciul ala. Asta daca vrei totusi sa poti fi contactat usor sau sa nu se piarda mesaje trimise in alta parte. Daca e cineva deranjat de asta probabil ca nu erau asa importante mesajele alea.
Eu de ex, dupa ce am abandonat FB, am mai tinut vreun an doar aplicatia de mesagerie de la ei si dupa aia am dezinstalat-o. Contul e inca valid dar nu mai am aplicatia instalata.

Edited by underb, 11 December 2020 - 15:58.


#39
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.03.2018
Fmmods pentru whatsapp cu o tema de Orange + black pentru mine 😁😁
Sunt modificări care vor dezactiva reclamele deci nu va fi o schimbare cel puțin nu pentru mine 😅

#40
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006
De abia astept sa bage wa reclame si planuri tarifsre....sa se care toata lumea de pe alicatia asta catre...alta aplicatie.

#41
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca se pot scoate, nu e problema atunci.
Inseamna ca e, ca de obicei, doar pentru gastele corecte care se duc singure la jumulit (e doar o metafora, nu va atacati inutil) si se simt foarte fericite fara pene, multumite ca au facut lucrul care le-au spus altii ca e corect.

Stiu si ei, stim si noi cum sta treaba si suntem ok si unii si altii cu situatia. Toata lumea e multumita cu propria situatie, adica singurul lucru care conteaza.

Restul, alde "crab mentality" vor fi tot timpul gaste bune de jumulit pentru cineva. Le-ar placea sa fim cu toti in aceeasi galeata dar, ghinion, daca nu se vor putea scoate reclamele, ne vedem in alta parte.

Edited by underb, 12 December 2020 - 09:33.


#42
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,892
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcuculea, on 12 decembrie 2020 - 09:22, said:

De abia astept sa bage wa reclame si planuri tarifsre....sa se care toata lumea de pe alicatia asta catre...alta aplicatie.

sincer..nu se vor cara decat cei cu ceva minte in cap.
uita-te la ce ecosistem are apple. desi este 0 ( zero) , marketingul lor genial a creeat un imperiu.
deci n-o sa-i doare pe "facebocisti" de noi astia 1..2 % ..ramane cu restul "turmei".

#43
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Eu zic ca ii doare. Altfel, le-ar fi indiferent.
Atata timp cat se zvarcolesc unii ca nu platim cu totii ("crab mentality" de care scriam mai sus) in loc sa ignore asta, ii doare tare. Ar putea macar incerca sa nu se lase jumuliti dar au chestia asta bagata bine la temelie si li s-ar darama toate "valorile". In afara de astea 2 vorbe pe care le-am scris, consider ca fiecare e liber sa aleaga. Doar ca multi sunt de acord. Ghinion.


Exemplul perfect de "crab mentality" in discutia de mai jos:

View Postunderb, on 11 decembrie 2020 - 13:31, said:

Probabil multi vor avea ca status pe WA daca vor fi reclame in aplicatie -
"Indisponibil. Ma gasit pe Viber"
Asta pentru o perioada oarecare, ca sa se obisnuiasca cei cu care comunica. Dupa aia il vor sterge.

Utilizatorii pro nu vor avea oricum probleme din astea. Probabil ca nu va fi o problema pentru nimeni daca va deveni o platforma pro.

View PostJustARandomGuy, on 11 decembrie 2020 - 13:33, said:

@underb:
Daca voi avea pe vreunul in lista mea de contacte cu un astfel de status, il voi sterge direct.
Si nu din cauza Viber...

On topic: plata singulara e in regula. plata lunara - nu mersi.

Eu ies pt ca vreau sa-mi fie bine dar las totusi un mesaj, ca sa stie unde ma gaseste, in caz ca vrea sa-mi zica ceva, el incearca sa se razbune pentru ca am iesit si imi zice asta dinainte in speranta ca nu voi iesi.
Asta desi nu ne cunoasteam si sunt sanse f mari sa nu comunicam niciodata in afara SP.

Edited by underb, 12 December 2020 - 09:50.


#44
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View PostGbr_smt, on 11 decembrie 2020 - 13:06, said:

probabil vor aparea doua variante de aplicatie, una gratis + reclame, una cu bani - reclame. si utilizatorul va decide ce face. da 15-20 de RON o singura data sa-si cumpere aplicatia ca apoi sa stea linistit? foarte probabil ca multi vor da..
Un pachet de tigari.....Nu da omul?

#45
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Iti trimit adresa? Ca mi s-au terminat tigarile. Poate stai pe aproape.

Hai ca ofer multumiri si validare sociala in schimb.

#46
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postunderb, on 12 decembrie 2020 - 09:28, said:

Daca se pot scoate, nu e problema atunci.
Inseamna ca e, ca de obicei, doar pentru gastele corecte care se duc singure la jumulit (e doar o metafora, nu va atacati inutil) si se simt foarte fericite fara pene, multumite ca au facut lucrul care le-au spus altii ca e corect.

Stiu si ei, stim si noi cum sta treaba si suntem ok si unii si altii cu situatia. Toata lumea e multumita cu propria situatie, adica singurul lucru care conteaza.

Restul, alde "crab mentality" vor fi tot timpul gaste bune de jumulit pentru cineva. Le-ar placea sa fim cu toti in aceeasi galeata dar, ghinion, daca nu se vor putea scoate reclamele, ne vedem in alta parte.
Sau sunt unii care muncesc pe bani nu pe banane astfel incat cativa euro pe luna nu ii falimenteaza.

On-topic: daca va fi cu abonament lunar/anual probabil voi ramane la varianta free pentru ca il folosesc mult prea putin ca sa conteze.

#47
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si zici ca daca ai 1 leu in buzunar, ar trebui sa-l arunci doar asa, pentru ca-l ai. Si dupa aia le zici altora ca daca nici ei nu-l arunca indeamna ca nu-l au?
Poti sa zici asta dar sa nu te superi daca altii te vad ca pe o gasca careia nu doar ca ii place sa fie jumulita dar si-ar dori ca si celorlalti sa le placa sa fie jumuliti.


Vad ca la sfarsit ai dat-o cotita. Esti genul ala care se destepta dupa 5 minute? :)

#48
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postunderb, on 12 decembrie 2020 - 10:23, said:

Si zici ca daca ai 1 leu in buzunar, ar trebui sa-l arunci doar asa, pentru ca-l ai. Si dupa aia le zici altora ca daca nici ei nu-l arunca indeamna ca nu-l au?
Poti sa zici asta dar sa nu te superi daca altii te vad ca pe o gasca careia nu doar ca ii place sa fie jumulita dar si-ar dori ca si celorlalti sa le placa sa fie jumuliti.


Vad ca la sfarsit ai dat-o cotita. Esti genul ala care se destepta dupa 5 minute? Posted Image
Nu am dat-o cotita. Doar ca platesc ceea ce folosesc si daca imi este util. Nu muncesc pe banane (stiu, esti din ala care castiga bani multi dar te uiti sub unghii la o felie de parizer) asa ca nu ar conta aia cativa euro daca mi-ar folosi. Daca nu imi foloseste, e ok si versiunea free. Asa ca, nu am dat-o cotita, doar tu ai probleme cu intelegerea.

#49
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Eu zic ca doar bravezi.
Dar nu asta e important.

Legat de ce inteleg eu, inteleg exact ce scrii. As vrea sa inteleg mai mult dar nu prea e posibil.


Legat de parizer, e cumva cu abonament?
De ce as plati abonament la parizer cand pot manca gratis la restaurant (viber de ex)? Daca tu te simti bine doar pentru ca dai niste bani, treaba ta.

#50
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Eu vad o alta problema aici...
Daca Whatsapp se scufunda (indiferent de motiv) este logic ca utilizatorii o sa caute alte alternative... si prin alternative nu ma refer la SMS ci la alte I.M.
Asa cum s-a scris deja pe aici vad ca sunt multi care incearca sa-i convinga pe utilizatorii spre alte alternative precum Telegram, Viber, Signal, e.t.c. in functie de preferintele fiecaruia.
Ceea ce nu observa majoritatea este ca d.p.d.v. al business plan-ului si aceste platforme au acelasi scop ca si Whatsapp.... si anume sa adune o masa mare de utilizatori pentru a obtine network effect ca apoi sa monetizeze acest lucru... indiferent ca vorbim de reclame, abonament, e.t.c.
Adica plec de la Whatsapp la x ca sunt nemultumit de reclame/abonament insa si x doreste sa faca acelasi lucru si este doar o chestiune de timp pana cand o va face... presupunand ca obtine masa suficenta pentru network effect.

Eu vad ca aceste firme (care sunt in spatele platformelor indiferent ca-i Facebook sau alta companie) au devenit noii operatori telecom... ofera text, voce, video la nivel international spre deosebire de operatorii telecom din orice tara care sunt reglementati.
Mi s-ar parea normal ca toti acesti operatori telecom sa fie reglementati d.p.d.v. legal pentru a asigura un standard deschis de interconectare intre ei, astfel incat orice utilizator Whatsapp sa poata comunica text/voce/video cu orice alt utilizator Viber, Telegram, Signal, e.t.c. pe principiul federalizarii.
In acest fel oricare dintre acesti operatori daca ar introduce conditii nefavorabile pentru utilizatori, orice utilizator ar avea posibilitatea sa se mute la alt furnizor si sa poata comunica in continuare.
Un exemplu in acest sens (nereglementat) este chiar sistemul de email, care are standarde deschise.

Fara sa fie obligati de legislatie aceasta situatie o sa continue doar spre interesul financiar la acestor operatori si in defavoarea miliardelor de utilizatori.

Edited by dagobar, 12 December 2020 - 10:51.


#51
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pur si simplu nu agreez sistemul asta de plata cu abonament. E ultima varianta le care o voi lua in calcul indiferent de situatie.  Cand ma lovesc de el, prima intentie va fi intotdeauna sa caut alternative. Indiferent ca sunt gratis sau cu bani dar pe care ii platesti o singura data.

Asta daca tot m-ai provocat sa ma explic.

Pentru mine posesorul de abonament = gasca jumulita sistematic, vaca mulsa zilnic si alte chestii din astea.
Nu e nici vreo placere, nici vreo chestie demna de aparat din postura asta.

Problema reala e cand o astfel de persoana incearca sa te trage si pe tine in galeata. Ca ba ca nu iti permiti, ba ca manaci parizer, ba ca nu stiu ce.
E simplu. Eu nu intru de buna voie in galeata si nici presiunea sociala nu e suficienta sa ma bage acolo. Daca va place acolo, treaba voastra. Stati acolo si dati-va unuia altuia in cap cand va saturati si incercati sa iesiti.
Enjoy!


View Postjm2010, on 12 decembrie 2020 - 10:37, said:


Nu am dat-o cotita. Doar ca platesc ceea ce folosesc si daca imi este util. Nu muncesc pe banane (stiu, esti din ala care castiga bani multi dar te uiti sub unghii la o felie de parizer) asa ca nu ar conta aia cativa euro daca mi-ar folosi. Daca nu imi foloseste, e ok si versiunea free. Asa ca, nu am dat-o cotita, doar tu ai probleme cu intelegerea.

Edited by underb, 12 December 2020 - 11:02.


#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPololica, on 11 decembrie 2020 - 13:19, said:

@andreic: Viber face acelasi lucru, cu un plus pentru convorbiri catre numere de telefon (contra cost, bineinteles), facilitate pe care Whatsapp nu o are (adica sa comunici, chiar si contra cost, cu alte numere).
L-am evitat de cand a aparut.
Stiu ca poate e greu de inteles dar Whatsapp nu are concurenta in momentul ala, pachetul oferit a fost mina de aur, de aia i-a cumparat FB desi aveau si messengerul lor. Peste tot sunt alternative dar niciuna nu e identica.

View Postdagobar, on 12 decembrie 2020 - 10:50, said:

Ceea ce nu observa majoritatea este ca d.p.d.v. al business plan-ului si aceste platforme au acelasi scop ca si Whatsapp.... si anume sa adune o masa mare de utilizatori pentru a obtine network effect ca apoi sa monetizeze acest lucru... indiferent ca vorbim de reclame, abonament, e.t.c.
Asa e.

Edited by andreic, 12 December 2020 - 11:31.


#53
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Aia cu business planul e fix problema lor. Peste 5 ani, cand il vor pune in aplicare, vor fi altii din planul secund cu aceleasi planuri. Si tot asa.
E loc pentru toata lumea dar nu pentru toti odata. Multi au fost mari odata si le-au luat altii locul.

Treaba e recursiva. Un feedback in bucla.
Nu poti sa schimbi premizele asteptandu-te sa pastrezi rezultatul, desi tentatia e mare si multi incearca.

Bait and switch n-a functionat niciodata pe termen lung.
Cum construiesti, asa vor veni si roadele.

Vrei pe bani, dezvolti de la inceput serviciul ca unul pe bani. Te multumesti cu un venit mic la inceput dar vei avea o crestere durabila si sanatoasa, chiar daca va fi inceata.

Iar chestia asta nu o zic in ciuda cuiva, ci in interesul meu.

Edited by underb, 12 December 2020 - 11:59.


#54
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 10.10.2011
Ma miram eu de ce apar din ce in ce mai multi cunoscuti pe Signal... :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate