Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Transport România - SUA sau Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005

View PostMembruAnonim, on Feb 12 2007, 23:32, said:

eu ma gandesc tu nu te gandesti ca alea nu sunt gratuite pe vapor :) acum ce facem , spargem toti banii pe drum si la NY mai stam 2 zile la hostel si venim acasa ?

eu ma gandesc ca depinde de ce bani are fiecare.De aia am si spus ca e o optiune daca ai destui bani la dispozitie.

#38
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Salut.

Ce oferte cunoasteti, cine a mai facut drumul asta? M-am uitat pe site-urile oficiale (Delta, AirFrance, Lufthansa, Alitalia) si nu am gasit bilete decat la cel putin 650EUR :cursing: Mai ieftin nu exista? (cu tot cu taxe!) Am cautat pentru perioada 24 iunie - 10 august. Escala nu are nicio importanta.

E o agentie de turism langa ambasada SUA, zicea ceva de 300EUR, dar n-am avut timp sa "analizez" si sa intreb care-i faza.

Vreau sa discutam mai putin despre alternative... cum ar fi Low Cost pana la Londra si de acolo bilet spre New York.

#39
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Posticx, on Mar 23 2008, 19:37, said:

Salut.

Ce oferte cunoasteti, cine a mai facut drumul asta? M-am uitat pe site-urile oficiale (Delta, AirFrance, Lufthansa, Alitalia) si nu am gasit bilete decat la cel putin 650EUR :cursing: Mai ieftin nu exista? (cu tot cu taxe!) Am cautat pentru perioada 24 iunie - 10 august. Escala nu are nicio importanta.

E o agentie de turism langa ambasada SUA, zicea ceva de 300EUR, dar n-am avut timp sa "analizez" si sa intreb care-i faza.

Vreau sa discutam mai putin despre alternative... cum ar fi Low Cost pana la Londra si de acolo bilet spre New York.

Bucuresti Londra cu WizzAir sau BlueAir. EasyJet nu mai zboara pe aceasta ruta de la 1 iunie.

Londra - New York cu FlyZoom ( www.flyzoom.com ). Incearca si cu Virgin Atlantic ( www.virgin-atlantic.com ).

Atentie mare la schimbarea aeroporturilor! Ia-ti timp suficient intre zboruri si ia in calcul si o eventuala intarziere a primului zbor!

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cam ăsta e prețul pentru perioada aia. Intră la High Season ...

Din Londra ar fi cca. 450 EUR

Din Munchen cca. 465 EUR

Din Budapesta cca. 475 EUR (m-aș uita la oferta asta)

---

Probabil cei 300 EUR din "oferta" aia sunt fără taxe.

Edited by MembruAnonim, 23 March 2008 - 21:52.


#41
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Posticx, on Mar 23 2008, 19:37, said:

Salut.

Ce oferte cunoasteti, cine a mai facut drumul asta? M-am uitat pe site-urile oficiale (Delta, AirFrance, Lufthansa, Alitalia) si nu am gasit bilete decat la cel putin 650EUR :cursing: Mai ieftin nu exista? (cu tot cu taxe!) Am cautat pentru perioada 24 iunie - 10 august. Escala nu are nicio importanta.

E o agentie de turism langa ambasada SUA, zicea ceva de 300EUR, dar n-am avut timp sa "analizez" si sa intreb care-i faza.

Vreau sa discutam mai putin despre alternative... cum ar fi Low Cost pana la Londra si de acolo bilet spre New York.

nu te agita, e o gluma

#42
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
Cand o sa fi in Times Square la miezul noptii si vei fi uimit de apogeul dezvoltarii umane, ceea ce reprezinta New York City, si  iti vei da seama ca orice sacrificiu financiar a meritat!
Iti recomand Delta sau Lufthansa, cele mai bune companii aeriene dupa parerea mea.
666$ fara taxe de aeroport e biletul Buc-NYC cu escala in Paris la dus si la intors la Roma.

#43
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

View PostDevanu, on Mar 24 2008, 22:42, said:

Cand o sa fi in Times Square la miezul noptii si vei fi uimit de apogeul dezvoltarii umane, ceea ce reprezinta New York City, si  iti vei da seama ca orice sacrificiu financiar a meritat!

Si cand vei sta la pilonul dinspre Brooklyn al Brooklyn Bridge, uitandu-te inspre zgarie norii New York-ului si vei avea in spate un depozit care arata ca dupa bombardament, cum nici in URSS nu gaseai... da... o sa zici ca intr-adevar a meritat. Sau la fel, cand te vei plimba noaptea prin Bronx, nestiind daca o sa mai prinzi zorile. De vis, ce sa mai.

Am glumit.  :thumbup:

Ideea ca New York si in general America nu e ceea ce crezi ca e... Dar daca treci de socul initial de acomodare, o sa fie OK si chiar o sa-ti placa.

Legat de zbor, mai ieftin de 600-650 nu prea gasesti din Romania. Iar o combinatie cu low-cost catre Europa de Vest nu prea e recomandata... Mai ales ca e problema cu limita de bagaj. E adevarat ca e ceva mai ieftin sa cumperi bilete catre NY din UK, Germania sau Franta, dar low-costul pana acolo, vara, nu mai e low-cost deloc... astfel ca poate dai chiar mai mult.
Asa ca pana la urma intra pe siteurile companiilor si vezi ce preturi gasesti, ori vaneaza o oferta pe la agentii, intrand sau sunand la cat mai multe.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Oferta din Budapesta e chiar ok :)

#45
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
Nimeni nu te pune sa mergi noaptea prin Bronx sau Brooklyn... Manhattan e o zona de vis...

#46
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

View PostDevanu, on Mar 24 2008, 23:18, said:

Manhattan e o zona de vis...

Off-topic, dar nu pot sa nu mai intervin...
Ce are asa de vis? Ca e mizerie peste tot... Ca in orice alta metropola.
Ca sa nu mai zic de Harlem, care tot in Manhattan e.
E adevarat ca sunt si locuri frumoase in NY, am vazut destule, dar asta nu inseamna ca e de vis.  :nonobad:

De vis e prin Hawaii, acolo da, chiar poti sa spui ca e de vis.  :thumbup:

#47
bamse04

bamse04

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,599
  • Înscris: 08.11.2005
Salut,
Trebuie sa ajung in new york in 18-19 iunie. Care ar fi cea mai avantajoasa oferta/agentie? Ma intereseaza un zbor dus-intors pt 3-4 persoane , din Cluj, Bucuresti sau chiar Budapesta (pt un pret mai mic).
Ce agentii, site-uri imi recomandati pt documentare?
Biletele se pot cumpara inca de pe acum.
Multumesc

#48
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007

View Postbamse04, on Mar 25 2008, 22:12, said:

Salut,
Trebuie sa ajung in new york in 18-19 iunie. Care ar fi cea mai avantajoasa oferta/agentie? Ma intereseaza un zbor dus-intors pt 3-4 persoane , din Cluj, Bucuresti sau chiar Budapesta (pt un pret mai mic).
Ce agentii, site-uri imi recomandati pt documentare?
Biletele se pot cumpara inca de pe acum.
Multumesc

Lufthansa all the way.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi PM să nu facem reclamă.

#50
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
880EUR la Tarom. Proaspat informat. :) Si 2200 lei cursa directa cu Delta.

Puteti da niste informatii despre biletele care nu au data de intoarcere fixata? Cat costa in plus, cum iti anunti plecarea, sunt alte demersuri ?

#51
Freddie

Freddie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.07.2005
bamse04,


daca imi spui perioada exacta si cit de flexibil esti cu datele, iti pot gasi cea mai buna varianta.

BUD-JFK -> departure 18 JUN cu intoarcere in 15 zile gasesti la 478 EURO cu Alitalia via Milano
e un exemplu doar. da-mi datele exacte si flexibilitatea la stopover-uri si date ... si am sa incerc sa-ti gasesc cea mai buna ruta/pret. Sigur, pretul va fi valabil pentru scurt timp, dar daca te duci a doua zi la o agentie de tursim (sau online) si cumperi biletele pretul ramine valabil. Atentie insa, sa dai agentului exact segmentele/zborurile/clasele de bilete pe care ti le dau. Sint foarte multi agenti de tursim care nu sint in stare sa foloseasca corect un GDS (amadeus, worldspan, etc) si gasesc preturi imense.

#52
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Vacanța îmi este confirmată pentru perioada 24 iunie - 10 august. :) Flexibilitate de maxim 5 zile să zicem.

M-am uitat la Malev și prețul pare incredibil - 968EUR pentru două persoane, cu escală la Budapesta. Plecarea este pe 24 iunie, de la 10:40 de pe Otopeni cu sosire (bizar, pt mine) la 10:55 pe Ferihegy 2B, Budapesta. După exact o oră pleacă spre JFK. Întoarcerea este pe 10 august, 17:45 de la JFK cu sosire la 8:25 pe Ferihegy 2B, ca apoi, de la 13:05 să plec spre OTP.

Sâmbătă rezolv situația asta...

@Freddie Presupun că până la BUD caut un low cost, nu? Nu prea (mai) vreau să mă complic atât, având în vedere că îmi place ce oferă Malev.

PS: La escală alergi după bagaje să le iei de la un avion la altul sau se ocupă alții de asta?

Edited by icx, 06 April 2008 - 20:03.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sper NY aș pleca direct cu Delta... fără escală

#54
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Transport ieftin înseamnă mai mulți bani de buzunar, iar eu de asta am nevoie. :) Din câte am văzut, cu Delta e mult mai scump. 400EUR contează, mai ales pentru un tip (foarte) materialist, cum sunt eu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate