Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Livrare OLX

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,670
  • Înscris: 05.02.2012
Salutari
Sotia a pus la vanzare niste carti , si a fost contactata de catre un cumparator daca trimite prin serviciul de curierat OLX cu toate ca ea nu bifase aceasta optiune. La cateva minute dupa, a primit deja link,. Am intrat cu incognito pe anunt si nu vad sa ai optiune de a plati in avans pentru chestia asta.

Quote

Plătesc marfa și livrarea, primiți fonduri pe cardul dvs. bancar, curierul vă contactează, ajunge și ridică marfa
Asta mi-a spus .. si cand am dat pe link, era si banner-ul de la Posta Romana. Are posta romana astfel de servicii ? In acel link se cerea doar datele cardului pentru a obtine suma , in cazul de fata, 50Ron

Ceea ce mi se pare suspect, e ca nu am vazut optiunea asta pe site, la anunt, si nici ea nu activase vreo optiune de genul. Sau sa inteleg ca exita vreo optiune premium ca si cumparator , sa poti face chestia asta ?

Am vazut ca si pe site-ul olx se pomeneste de chestia asta, iar link-ul pare destul de legit insa cum nu am mai folosit serviciul , vreau sa fiu sigur

Attached Files

  • Attached File  olx.png   81.35K   235 downloads

Edited by Andreysc7, 04 December 2020 - 21:17.


#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
e teapa, o sa iti ceara sa introduci datele cardului ca sa "primesti" banii

#3
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
https://www.olx.ro/l...vrare-prin-olx/

#4
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Bănuiesc o tentativă de fraudă. Te sfătuiesc să nu introduci datele cardului pe nicăieri. Pentru a primi bani, este nevoie de IBAN.
OLX nu cred că lucrează cu Poșta Română, mai degrabă cu Fan Courier.
Anunță autoritățile. Trimite-i, totuși, niște informații inventate, îl faci să piardă timp.  Apoi îi spui și lui că ai anunțat autoritățile.

Edited by aiulianctin, 04 December 2020 - 21:30.


#5
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,657
  • Înscris: 28.11.2001
Ai de grijă. Nu da nimic, până nu ajung banii în contul tău. Nu are nevoie de datele de card ci de cont.  Nu ești primul, dar în perioada asta s-au înmulțit. E țeapă.
E o versiune de așa ceva:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tda7t-IKZgk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by badmania98, 04 December 2020 - 21:28.


#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,670
  • Înscris: 05.02.2012

 aiulianctin, on 04 decembrie 2020 - 21:27, said:

Pentru a primi bani, este nevoie de IBAN.

exact

 persona695, on 04 decembrie 2020 - 21:26, said:


Doar ca ea nu a optat pentru o astfel de optiune

Edited by Andreysc7, 04 December 2020 - 21:30.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,790
  • Înscris: 12.01.2018

 Andreysc7, on 04 decembrie 2020 - 21:28, said:

exact



Doar ca ea nu a optat pentru o astfel de optiune
nu are importanta daca a optat sau nu.omul ti-a cerut numarul de cont sau altceva?

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Ce sa facă cu numărul de cont?? Ii trebuie datele de pe card.

Ce sa facă cu numărul de cont?? Ii trebuie datele de pe card.

#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,670
  • Înscris: 05.02.2012
LE :
Am uitat sa pun si asta ... asa apare dupa ce dau pe obtineti fonduri .. practic cer datele de pe card si cum zicea cineva mai sus ... ca tu sa primesti bani, dai doar iban-ul

da,, e scam ...
asta e link-ul :

https://olx.ro.plata...fo/cash62356069
Acu am vazut ca daca intri pe plata-online.info , te redirectioneaza catre wikipedia

 aiulianctin, on 04 decembrie 2020 - 21:27, said:

Bănuiesc o tentativă de fraudă. Te sfătuiesc să nu introduci datele cardului pe nicăieri. Pentru a primi bani, este nevoie de IBAN.
OLX nu cred că lucrează cu Poșta Română, mai degrabă cu Fan Courier.
Anunță autoritățile. Trimite-i, totuși, niște informații inventate, îl faci să piardă timp.  Apoi îi spui și lui că ai anunțat autoritățile.

am anuntat olx ... altceva ce pot face ?

Attached Files

  • Attached File  olx2.png   19.36K   38 downloads

Edited by Andreysc7, 04 December 2020 - 22:00.


#10
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Nu am înțeles exact despre ce e vorba dar pot detalia cum funcționează serviciul "livrare prin OLX". L am folosit de câteva ori chiar.

Vanzator: Alegi produsul, dai cheamă curier, alegi ziua, introduci adresa ta, adresa omului, email și număr de telefon. Acum, poți alege cum sa Primești banii: plic (se întoarce curierul la tine cu un plic cu bani) sau cont colector. Dacă optezi pentru a doua opțiune, introduci contul tău IBAN aka a vânzătorului. Dai comanda, vine curierul, ridica produsul, și după ce este livrat în 2-3 zile intra banii în cont.

Cumparator: dai adresa, număr de telefon și email la vânzător, vine coletul, plătești și la vânzător intra banii în câteva zile.

Livrarea se face exclusiv prin FAN.

#11
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Daca link-ul era legit, trebuia sa se termine in olx.ro, nu sa inceapa cu olx.ro.
Domeniul este de fapt plata-online.info si n-are nicio treaba cu olx.ro, putea sa scrie la inceput vandam sau primaria.voluntari.
Mai pe scurt, e tentativa de teapa.

 maxb2000, on 04 decembrie 2020 - 22:12, said:

Nu am înțeles exact despre ce e vorba dar pot detalia cum funcționează serviciul "livrare prin OLX". L am folosit de câteva ori chiar.
Adica exact ca pe publi24. Cel putin asa era acum cativa ani, 2 livrari gratuite pe luna. Deci practic se putea folosi publi24 sa trimiti orice, fara costuri. Transportul era suportat de publi24. Acum nu stiu cum e.

Edited by FeDaYin, 04 December 2020 - 22:26.


#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Cartea cred ca se numește Jurnalul unui Adam, nu lui Adam. Dacă e aia, are preț dublu decât se poate cumpăra noua...

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 30.08.2006
E scam.Pagina nu este a site-ului OLX. Ai pc-ul infectat cu un troian daca a reusit sa vada exact pe unde navighezi. E o o pagina cu dedicatie.

Edited by Leo2006, 04 December 2020 - 22:40.


#14
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,670
  • Înscris: 05.02.2012

 slai, on 04 decembrie 2020 - 22:28, said:

Cartea cred ca se numește Jurnalul unui Adam, nu lui Adam. Dacă e aia, are preț dublu decât se poate cumpăra noua...

Offtopic , dar da, e jurnalul unui adam. Sunt toate cele 3 volume + inca o carte cadou

#15
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
Teapa clar
Sesizeaza politia

#16
cvlad_82

cvlad_82

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.12.2020
Phishing...
OLX-ul are parteneriate de curierart cu FANCourier si Urgent Cargus.

#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu l-as mai duce cu vorba. raspunde-i ca ai bagat datele cardului acolo, dar ai primit eroare ca nu ai destui bani pe card, si nu intelegi de ce.

Edited by born2lose, 04 December 2020 - 23:22.


#18
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
E teapa clar, am pus si eu cu produs la vanzare pe olx, am fost contactat imediat pe whatsapp de cineva si mi-a trimis un link sa pun datele unui card pe care am bani pentru produsul respectiv. Adica eu vand ceva si tot eu trebuie sa am bani pe card.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate