Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

50 de bani, garantie pentru ambalaje

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1498 replies to this topic

#55
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,662
  • Înscris: 02.10.2009
Trebuie returnat exclusiv la centre de reciclare, specifice, firme separate, nu la comerciant! E o greseala vecina cu prostia sa impui vanzatorului sa faca loc pentru ambalaje primite, plus toata partea de gestionare. A existat inainte de 89 in Ro, in conditiile in care consumul era mult mai mic, si numai ptr un numar limitat de amblaje ( sticle de lapte, borcane pentru iaurt).
Vrei maruntisu inapoi, colectezi si duci la “Sticle si Borcane Srl.”, mananca si ala o paine.

Aici exista parca de cand lumea taxarea asta a ambalajelor ptr lichide, si inca vreo doua trei feluri, parca 20 centi, dar numai cei foarte saraci pierd vremea cu colectatul si dusul la reciclat. Un sac de plasticuri din astea daca aduce 8-10 dolari si asta ptr poate o luna de consum. Nu mai spun ce calitate a vietii , din ce mediu provin cei care chiar pot umple intr-o luna un sac-doi cu sticle sau recipienti din plastic... noroc cu oamenii strazii care aduna din cosurile de gunoi si fac un ban...

#56
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

 strongsss, on 21 noiembrie 2020 - 19:12, said:

de ce trebuie sa le duci in padure si nu le duci la gunoi? daca tot te-ai dus pana la masinarie, care de regula e intrun complex coemrcial, vezi ca acolo e si cos de gunoi. le lasi la cos, pur si simplu.
Dupa ce am platit taxa am dreptul sa le arunc unde vreau eu pe banii mei.

Edited by gooroo, 21 November 2020 - 19:29.


#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 gooroo, on 21 noiembrie 2020 - 19:26, said:

Dupa ce am platit taxa am dreptul sa le arunc unde vreau ei pe banii mei.

Gresit. Nu ai voie sa incalci legea. Poti sa le arunci oriunde in apartamentul tau, insa in natura vei fi sanctionat contraventional.

#58
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005

 gooroo, on 21 noiembrie 2020 - 19:26, said:

Dupa ce am platit taxa am dreptul sa le arunc unde vreau ei pe banii mei.

unde vor ei, sau unde vrei tu ?

#59
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

 Karhu, on 21 noiembrie 2020 - 19:10, said:

Eu plătesc 46 euro/lună, nu văd nimic imens în prețul asta...
Am inteles ca tu stai prin partea mai bogata a europei.
Ieftin ca braga pentru tari unde salariul minim e de 5 ori mai mare decat in Romania.
Eu platesc mai mult, in Romania. Sigur n-ai vreo reducere de imigrant sau refugiat?

#60
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,105
  • Înscris: 16.10.2018

 strongsss, on 21 noiembrie 2020 - 18:11, said:

ca e taxa in Germania? 0.5 Euro? poti returna sticlele oriunde ? exista o perioada de returnare de 6 luni?

chiar sunt curios cu e sistemul in alte tari, dar nu din auzite, ci de la persoane care stau acolo si folosesc acest sistem de returnare.
...
Eu am stat acolo acum 10 ani. Taxa pentru o sticla de bere de 0.5 era 8 centi. Nu mai stiu exact cat era pentru peturi... Daca aduceai sticlele in sacosa, mergeai la acel automat, le introduceai pe rand si iti dadea bonul cu banii pe garantie. Daca duceai naveta de bere completa, era alt automat, o puneai jos, o tragea, verifica si-ti dadea bonul. Cu acel bon mergeai la casa si iti luai banii sau scadeai din urmatoarele cumparaturi.

#61
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
O masura buna. Daca vor pune la punct mecanismele de colectare va fi o reusita. Amintiti-va de carucioarele de prin parcarile magazinelor, pana au introdus recuperarea celor 50 de bani.

#62
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Vrajeala si pretexte sa mareasca preturile !
Acum cred ca 1 an, s-a pus taxa pe zahar = s-a scumpit si sucul fara zahar.

Cica daca duci ambalajul inapoi, primesti banii pe ambalaj. NIMIC mai fals si mai mincinos, vrajeala pentru ecologistii care nu-si pun capul la contributie.
NU PRIMESTI BANII PE AMBALAJ INAPOI, iti primesti suprataxa inapoi, asta daca o sa fie posibil sa returnezi peturile, ceea ce eu nu cred, nu vor exista automate nicaieri sau vor fi nefunctionale.

Ambalajul DEJA e inclus in pret, aceasta practica era corecta, justa daca la pretul actual, se restituiau banii pe ambalaj !

Eu nu vad decat o noua tactica specific romaneasca de a mai scoate bani din piatra seaca, cum am zis, nu vor exista automate de PETuri si n-o sa bata nimeni zeci de KM sa duca peturi la centre.

#63
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

 MarianG, on 21 noiembrie 2020 - 19:04, said:

Oare masura asta o sa dureze mai mult decat precedenta ?
Pentru cei care nu sunt cu crescuti cu cheia la gat, va spun ca masura cu "50 de bani pe sticla" functiona intr-o oarecare masura si mileniul trecut.
Nu mai zi la nimeni ca e masura totalitara comunista.
Ei sunt convinsi ca e masura democrata de dreapta, ca asa le-a fost vanduta de propaganda actualei puteri.
Genul ala de cretini care se uita la o analfabeta precum Greta care se plimba cu avioane private in timp ce le spune lor sa isi mestece rahatul din WC de dragul ecologiei... ca sa nu traga apa, ca apa polueaza.

#64
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,301
  • Înscris: 27.10.2007

 Rosebud09, on 21 noiembrie 2020 - 19:23, said:

Aici exista parca de cand lumea taxarea asta a ambalajelor ptr lichide, si inca vreo doua trei feluri, parca 20 centi,
aici insemnand SUA, Canada sau Australia, ca toate au centi? sa nu-mi zici Zimbabwe, ca nu mai au dolar/cent din 2009..

 gooroo, on 21 noiembrie 2020 - 19:30, said:

Eu platesc mai mult, in Romania. Sigur n-ai vreo reducere de imigrant sau refugiat?
Cred ca platim mai putin, chiar raportat la puterea de cumparare.

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 adythekiller, on 21 noiembrie 2020 - 19:34, said:

Vrajeala si pretexte sa mareasca preturile !
Acum cred ca 1 an, s-a pus taxa pe zahar = s-a scumpit si sucul fara zahar.

Cica daca duci ambalajul inapoi, primesti banii pe ambalaj. NIMIC mai fals si mai mincinos, vrajeala pentru ecologistii care nu-si pun capul la contributie.
NU PRIMESTI BANII PE AMBALAJ INAPOI, iti primesti suprataxa inapoi, asta daca o sa fie posibil sa returnezi peturile, ceea ce eu nu cred, nu vor exista automate nicaieri sau vor fi nefunctionale.

Ambalajul DEJA e inclus in pret, aceasta practica era corecta, justa daca la pretul actual, se restituiau banii pe ambalaj !

Eu nu vad decat o noua tactica specific romaneasca de a mai scoate bani din piatra seaca, cum am zis, nu vor exista automate de PETuri si n-o sa bata nimeni zeci de KM sa duca peturi la centre.

Hai sa nu fim pesimisti inca de la inceput. :)
Daca baga o taca per pet fii sigur ca o sa ofere si posibilitatea colectarii peturilor in aceeasi incinta. Este ca si cum mall-ul pune la dispozitie toalete clientilor la 10km distanta. Ilogic. Cred ca la fel va fi si cu automatele de reciclare, vor fi in aceeasi incinta cu magazinul. Asa este si in vest.

#66
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005

 gooroo, on 21 noiembrie 2020 - 19:35, said:

Genul ala de cretini care se uita la o analfabeta precum Greta care se plimba cu avioane private in timp ce le spune lor sa isi mestece rahatul din WC de dragul ecologiei... ca sa nu traga apa, ca apa polueaza.
Atunci zic alta chestie.
In contractul cu firma de salubritate, este mentionat ca reciepentele depuse pentru reciclare trebuiesc spalate inainte de a fi aruncate.

Intrebarea este, ce dauneaza mai mult ?
spalatul deseurilor in regim casnic sau nesortarea deseurilor?

 greenlife, on 21 noiembrie 2020 - 19:33, said:

O masura buna. Daca vor pune la punct mecanismele de colectare va fi o reusita. Amintiti-va de carucioarele de prin parcarile magazinelor, pana au introdus recuperarea celor 50 de bani.
daca te uiti mai atent vei observa "clientela" speciala de pe langa acele carucioare.
Acum tot trebuie agent de paza care sa alunge aceasta clientela. Oricum avem nevoie de personal care sa le adune.
Care e castigul ?

Edited by MarianG, 21 November 2020 - 19:39.


#67
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,985
  • Înscris: 24.04.2013

 strongsss, on 21 noiembrie 2020 - 19:12, said:

… cred e era 2 lei sticla, dar trebuia sa aibe gatul bun, neciobit. numai ca se gaseau al dracului de greu
Erau parca si 3 lei unele, sticlele de sampanie. Dar pe acea vreme stica (de sticla) se refolosea ca atare, nu se spargea / topea/ turna alta, de aceea trebuia sa fie curata, fara etichete si neciobita.

 MembruAnonim, on 21 noiembrie 2020 - 19:19, said:

… Dupa cum se poate vedea, nemtii au acea mica pictograma cu acea sticla si doza plus sageata. Apartul scaneaza doar pictograma, fara codul de bare. …
Adicatalea trebuie predata cu eticheta intacta? Si probabil neturtita?

Ca problema cu legea aceasta este volumul ocupat de ambalajele de returnat si distanta pana unde le poti preda. Eu chiar azi am ars benzina vreo 16km ca sa ajung unde stiu ca sunt containere ‘la liber’, set complet plastic/metal + hartie + sticla, si pot duce la orice ora si in orice zi (pe gratis, numai sa fie reciclate). Dar si asa, eu duc toate ambalajele strivite ca altfel nu stiu daca mi-ar incapea in masina (si in casa, inainte de a incapea in masina), ca daca e atat de mers ma duc rar si se strang.

#68
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

 strongsss, on 21 noiembrie 2020 - 19:37, said:

Cred ca platim mai putin, chiar raportat la puterea de cumparare.
Hai sa o calculam asa, in functie de puterea de cumparare.
El plateste 46 um taxa pentru gunoi la familia lui, in timp ce in Romania sub 56 um n-am vazut pe nimeni sa plateasca pentru familia lui ca taxa de gunoi.
In conditiile in care salariul minim este in ambele parti cam acelasi numar de um.

#69
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,301
  • Înscris: 27.10.2007

 gooroo, on 21 noiembrie 2020 - 19:42, said:

Hai sa o calculam asa, in functie de puterea de cumparare.
El plateste 46 um taxa pentru gunoi la familia lui, in timp ce in Romania sub 56 um n-am vazut pe nimeni sa plateasca pentru familia lui ca taxa de gunoi.
In conditiile in care salariul minim este in ambele parti cam acelasi numar de um.

el plateste 46 um pe luna . tu cred ca platesti 56 un pe an.
la mine in oras e 4.5 lei/persoana/luna. sub 1 euro/luna. pana la 45 mai e.....

Edited by strongsss, 21 November 2020 - 19:50.


#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sags, on 21 noiembrie 2020 - 19:41, said:


Adicatalea trebuie predata cu eticheta intacta? Si probabil neturtita?


Trebuie doar pictograma sa fie intacta. De turtit poti sa turtesti petul. Daca vezi ca nu a citit petul, il umfli cu gura putin pana se face vizibila pictograma respectiva, Asa fac nemtii, deci nu-i mare branza.

#71
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Cat am fost in vacanta in jermanica' am avut ocazia sa reciclez ambalaje de plastic. Treaba era simpla, plateai garantia produsului, depozitai produsul cu eticheta intacta, te duceai la orice supermarket/minimarket la robotelul tocator, stateai la coada, ajungeai la robotel, bagai ambalajul, il invartea 1-2 secunde, il arunca in spate la tocator si iti afisa cati bani ai primit. La final primeai un voucher ce se folosea la casa de marcat. Simplu ca buna ziua. Cum merge treaba in Romania? Kaufland si-a pus o hardughie de acest gen in parcare, a stat nefunctionala un an de zile(daca nu si mai bine) si cand am vrut sa duc produsele la reciclat surpriza, imi oferea un voucher reducere la inghetata napoca nici vorba de bani. Apoi eu ce drac fac cu acea inghetata atata timp timp cat nu consum acel produs? Cam asa functioneaza reciclarea in Romania si la fel va functiona. Bag mana in foc ca taxa va fi prima iar aparatele vor sosi peste 2-3 ani, vor zace inca 5, si apoi vor sta defecte pana la infinit.
PS: bani in plus la buget si cam atat, oare barajul de la bicaz va fi curat cu aceasta taxa?

#72
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
In Germania e asa , marile magazine den Lidl sau Aldi au la intrare tocatoare de ambalaje, daca iau o doza de Cola de la un chiosc sau de la un dozator stradal o duc la un tocator de la Aldi (le tot string , trebuie sa imi fac curaj saptamina viitoare 🤣🤣🤣). La final din tocator iese un bon, il iei sicumperi din magazinul respectiv cu el, pe aia nu ii intereseaza ca ai luat doza de Cola de la altii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate