Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

50 de bani, garantie pentru ambalaje

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1497 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,915
  • Înscris: 25.06.2007

 strongsss, on 21 noiembrie 2020 - 18:32, said:

poti duce la orice magazin? pet-uri din lidl le pot duce la carrefour ? e un termen in interiorul caruia le pot duce, sau le pot duce si dupa un an ?
Da, oriunde...
Ce termen să fie? Cu ce o deosebita o doză de bere băută acum 1 an față de una băută azi? :habarnam:

#20
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,252
  • Înscris: 27.10.2007

 Batranelul, on 21 noiembrie 2020 - 18:34, said:

Eu cred ca SMIDurile pot face aceasta operatiune si pot asigura si trasabilitatea deseurilor, in cazul in care ulterior acestea ar trebui sa urmeze un alt traseu pentru reciclare.
zi-mi un SMID care functioneaza pe bune ...
iar cu economia circulara au vrut de fapt sa redirectioneze banii de la OTR la ADIS. ideea suna bine, dar mie de la inceput mi s-a parut ca nu va merge. si, intr-adevar nu a mers.

Edited by strongsss, 21 November 2020 - 18:43.


#21
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
Pentru comercianții mici nu e deloc ok să se vadă nevoiți să preia șampoane, detergenți și alte recipiente murdare în înghesuiala aia în care își desfășoară activitatea. Trebuia ceva centralizat, câteva puncte mari de colectare. Așa este civilizat.

#22
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Ideea e foarte buna. Eu iau de obicei cate 10 baxuri a 4 sticle. Am 2 optiuni, ori ma duc mai des si iau mai putin ca sa returnez mai repede, ori o sa ma plimb cu 40 de sticle goale in portbagaj.
Si sa zici ca as duce 40 sticle odata.Daca totul ar merge bine m-as misca repede.
Dar am dus de vreo 2 ori la aparatul ala de la cora lujerului. Pentru 10 sticle am stat 10 minute. Ba eroare, ba imi respingea sticla... inmultiti cu 4.
Si sigur o sa fie de multe ori plin, o sa ajungem la "nu pot ei prelua cat aducem noi". Sa vezi injuraturi si plangeri.
Si spun ei acolo ca poti returna la orice magazin. Adica pot sa iau din metro si sa returnez la mega? Sau mega ma va pune sa le arat bon ca am cumparat de la ei? :)

Edited by Maryus89, 21 November 2020 - 18:45.


#23
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,104
  • Înscris: 03.07.2008

 strongsss, on 21 noiembrie 2020 - 18:11, said:

ca e taxa in Germania? 0.5 Euro? poti returna sticlele oriunde ? exista o perioada de returnare de 6 luni?

chiar sunt curios cu e sistemul in alte tari, dar nu din auzite, ci de la persoane care stau acolo si folosesc acest sistem de returnare.

nu-i deloc aceeasi treaba. si acum poti colecta si duce la centrele de colectare. doar ca aceste centre sunt la marginea orasului, iar la tara nu sunt deloc.
primesti  doar 4 lei / kg de plastic, iar sticla nu prea strang.
acum le vei putea lasa la market, sau la magazinul din sat, ceea ce e o simplificare.

Crez ca magazinele satesti vor avea depozite sa preia toate ambalajele din sat?
Sau micile magazine de cartier?

#24
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
E doar o taxa in plus pusa degeaba, doar sa mai fure niste bani de la populatie degeaba.
Cum au facut si la tigari, alcool, combustibil, etc... stiu ca lumea nu poate trai fara astea asa ca le taxeaza de le ia naiba pe astea, ajungand ca mai mult de jumatate din pretul platit de cumparator sa fie taxe platite de populatie si irosite prin buzunarele politicienilor de la putere si interlopilor/securistilor din spatele lor.

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,915
  • Înscris: 25.06.2007

 sandel1, on 21 noiembrie 2020 - 18:40, said:

să preia șampoane, detergenți și alte recipiente murdare
Alea nu se preiau, citește conținutul actului normativ.
Nu se preiau nici aici, ajung la deșeuri combustibile.

#26
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,252
  • Înscris: 27.10.2007

 Karhu, on 21 noiembrie 2020 - 18:36, said:

Da, oriunde...
Ce termen să fie? Cu ce o deosebita o doză de bere băută acum 1 an față de una băută azi? Posted Image

Eu traiesc in Romania, ma astept la diferite conditii, orice lucru normal il pervertim instant in tara asta...

#27
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 MarianG, on 21 noiembrie 2020 - 18:10, said:

Masura a mai fost.
Centre de reciclat care ofereau un bon valoric.

Care după nu știu ce altă măsură tot legată de sticle, au fost desființate. Au dispărut absolut toate atunci. N-am luat bonurile alea niciodată, însă era un loc unde duceam chestii la reciclat, frumos în saci.

#28
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,252
  • Înscris: 27.10.2007

 Imperathor, on 21 noiembrie 2020 - 18:42, said:

Crez ca magazinele satesti vor avea depozite sa preia toate ambalajele din sat?
Sau micile magazine de cartier?

nu vor avea, dar vor trebui sa isi faca, chiar daca asta presupune costuri suplimentare. pentru ca magazinele acelea sunt si ele parte a procesului de poluare, pe care il vedem inclusiv in sate.

 Maryus89, on 21 noiembrie 2020 - 18:41, said:

Si sigur o sa fie de multe ori plin, o sa ajungem la "nu pot ei prelua cat aducem noi". Sa vezi injuraturi si plangeri.
Si spun ei acolo ca poti returna la orice magazin. Adica pot sa iau din metro si sa returnez la mega? Sau mega ma va pune sa le arat bon ca am cumparat de la ei? :)
da, nu mi-e deocamdata clar cum va fi organizata recuperarea. ma astept la faze din acestea.
am dus odata la Cora niste chestii si tot la fel, nu mergea cantarul, a venit paznicul sa ma ajute, am pierdut o gramada de timp.
automatelea alea aveau alt rost, trebuiau sa fie acolo, nu sa functioneze...

Edited by strongsss, 21 November 2020 - 18:51.


#29
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Batranelul, on 21 noiembrie 2020 - 18:34, said:

In ceea ce priveste alte aspecte, este de discutat.

Ok. În cazul ăsta o să consider că operatorii de salubritate colectează selectiv și își îndeplinesc obligațiile prevăzute de lege, iar ratele de reciclare/valorificare, nu-i așa, sunt îndeplinite. Dar na, tot dracii ăștia de privați sunt rău-voitori că nu ambalează sucul în frunze de porumb.

Cât timp există dubla măsură, legislația e doar pentru privați, iar pe organele statului le doare-n cur, nu va evolua nimic. Privații își îndeplinesc obligațiile că n-au de ales. Statul dă doar amenzi, dar când vine vorba să facă ceva în privința asta încep să găsească scuze, ba mai mult, se tăvălesc pe jos când îi taxează UE.

În condițiile astea, orice măsură menită să îngreuneze și mai mult privatul, e rea. Nu poți zice "a, în Germania merge așa, deci va merge și la noi". Sunt sigur că în Germania, primăriile și consiliile județene ale lor nu sunt primii care fentează legislația, ba din contră, sunt primii care o respectă, pentru că așa e normal să funcționeze lucrurile astea.

#30
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
E doar un tun, nu are nici o legatura cu ecologismul, asta e doar un pretext cu care se da tunul.
Se poate vedea asta din faptul ca pun piedici majore la recuperarea taxei de ambalaj, astfel incat sa fie aproape imposibil sa recuperezi taxa de ambalaj.

Propunerea initiala stiu ca prevedea si mai multe piedici in recuperarea taxei de ambalaj.

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,915
  • Înscris: 25.06.2007

 gooroo, on 21 noiembrie 2020 - 18:43, said:

E doar o taxa in plus
Nu e taxă, e garanție, o primești înapoi la returnare.
De ex. eu plătesc în plus 15 cenți la doza de bere, când o returnez îi primesc înapoi.
Am pe terasă un sac menajer unde le adun, când se umple îl pun în mașina, mă duc la un automat și recuperez 40-50 euro pe ce-i în el.

 strongsss, on 21 noiembrie 2020 - 18:44, said:

Eu traiesc in Romania, ma astept la diferite conditii, orice lucru normal il pervertim instant in tara asta...
Cum ar putea automatul să știe când ai băut tu berea?

#32
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

 c6t9, on 21 noiembrie 2020 - 18:45, said:

Care după nu știu ce altă măsură tot legată de sticle, au fost desființate. Au dispărut absolut toate atunci. N-am luat bonurile alea niciodată, însă era un loc unde duceam chestii la reciclat, frumos în saci.
S-a dar ordin sa fie desfiintate... tot sub pretextul ecologismului.
Ca scopul lor nu era de ecologism, adica sa colecteze ambalajele aflate acum in circulatie, ci sa taxeze ce se vinde de acum incolo.
Deaceea prin noua lege ambalajele vechi trebuie aruncate prin paduri si ape, totul de dragul ecologismului... sau cumva a taxarii?

Edited by gooroo, 21 November 2020 - 18:55.


#33
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,252
  • Înscris: 27.10.2007

 SmurfK, on 21 noiembrie 2020 - 18:48, said:


am vazut  ca mai stii lucruri de detaliu despre reciclare si sunt curior care e parerea ta: de ce nu au fost interesati salubristii mari de reciclare selectiva? ca puteau lua un procent important din banii care vin prin OTR, dar efectiv nu au fost interesati.

#34
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Exista si SMIDuri functionale.

Sunt SMIDuri in care statiile de sortare lucreaza la 5-10 % capacitate intocmai pentru ca

- cetateanul nu duce separat deseurile la punctul de colectare
- operatorul de salubrizare nu colecteaza si nu transporta separat aceste deseuri sau le colecteaza si le deviaza pe un circuit paralel

In ceea ce priveste dubla masura, operatorii de salubrizare privati sau de stat platesc cu varf si indesat nerealizarea indicatorilor. UATurile la fel, prin taxe in care includ si contribuita pe economia circulara.
Partea cea mai proasta este ca acestea se vor deconta in final la cetatean, prin taxa/tarif.

Edited by Batranelul, 21 November 2020 - 18:58.


#35
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,252
  • Înscris: 27.10.2007

 gooroo, on 21 noiembrie 2020 - 18:53, said:

Deaceea prin noua lege ambalajele vechi trebuie aruncate prin paduri si ape, totul de dragul ecologismului... sau cumva a taxarii?
de ce sa le arunci ? nu inteleg!

 Batranelul, on 21 noiembrie 2020 - 18:56, said:

Exista si SMIDuri functionale.

Sunt SMIDuri in care statiile de sortare lucreaza la 5-10 % capacitate intocmai pentru ca
daca functioneaza la 10% nu-i functional. da-mi un exemplu concret, de unul care merge la cel putin 50% pe tot fluxul. strange din mai mult de jumate de judet, are macar TMB functionala, are un plan cu reziduul solid (nu stiu cum se cheama exact) din TMB...

#36
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Pentru ca nu primesti nimic pe ambalajele vechi si nici pe alea noi pe care masina nu poate citi codul de bare special.
Ei aveau probleme in a citi faptul ca introduci o sticla in aparat, acum trebuie pe langa asta sa identifice si un cod de bare special... daca nu poate face asta, esti nevoit sa le deversezi in prima apa sau padure din drum... misto metoda de ecologism... sa incurajezi aruncarea de plastice si sticle prin ape si paduri doar pentru a pastra ei taxa de ambalaj.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

10 user(s) are reading this topic

0 members, 10 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate