Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 

Qashqai 1.3 DIG-T DCT 158HP N-Connecta

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,338
  • Înscris: 15.10.2007
multi km si sa te poarte cum vrei tu

#92
SorinSarateanu

SorinSarateanu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.08.2021
Am luat si eu una anul trecut in Mai: echipare Tekna, 160 cai, cuplu 270 NM la turatii joase (comportare de diesel la un motor pe benzina)...  dar .. consumul in oras este cam maricel .. cca. 9 /  10 la suta. In afara am scos 5,7 pe drumul spre Cheia, 2 adulti + 2 copii, dar in vara asta mergand cu aerul conditionat tot drumul a scos 6,7. Ce pareri aveti de consum?

Attached Files



#93
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
pai e normal. eu la Duster tot pe acolo sunt iar motorul e la fel.

#94
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@sorinsarateanu, Am una la fel și consumul pe un traseu similar este relativ acelasi.
La mers absolut legal pe traseul Covasna-Brasov-Ploiesti-Buzau am avut 5,4 cu AC la 25,5 grade, fiind fetita in mașină. Deci consuma si mai putin, dar nu poti circula tot timpul asa.
La mers rezonabil, consumul este cam ca al tău.
As fi curios cum te impaci cu jantele pe 19", daca este incomoda la denivelari, daca ai avut probleme cu ea pana acum (pe forumul marcii si reno.ro nu prea se discută) si daca îi cumperi roti de iarnă complete sau doar anvelope.

Edited by MembruAnonim, 08 August 2021 - 22:53.


#95
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,338
  • Înscris: 15.10.2007
cam greu cu impacatul si jantele de 19.......si aici si numai daca auzi cum cloncane la toate micile taieturi, gropite din asfalt.

in ceea ce priveste consumul depinde de traseu. se poate si mai bun dar si mai rau. eu cel mai scazut l-am scos pe acestaAttached File  Nissan2.jpg   296.8K   44 downloadsAttached File  Nissan3.jpg   320.88K   44 downloadsAttached File  Nissan1.jpg   416.42K   44 downloads

#96
SorinSarateanu

SorinSarateanu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.08.2021

 G-Ionel, on 08 august 2021 - 22:50, said:

@sorinsarateanu, Am una la fel și consumul pe un traseu similar este relativ acelasi.
La mers absolut legal pe traseul Covasna-Brasov-Ploiesti-Buzau am avut 5,4 cu AC la 25,5 grade, fiind fetita in mașină. Deci consuma si mai putin, dar nu poti circula tot timpul asa.
La mers rezonabil, consumul este cam ca al tău.
As fi curios cum te impaci cu jantele pe 19", daca este incomoda la denivelari, daca ai avut probleme cu ea pana acum (pe forumul marcii si reno.ro nu prea se discută) si daca îi cumperi roti de iarnă complete sau doar anvelope.
cu Jantele de 19" intr-adevar, la inceput (cca. 5-6 luni) nu prea le-am "inteles" nici eu.. transmiteau in caroserie toate denivelarile, dar (si acum nu mai inteleg chiar deloc) ... acum dupa 1 an si cca. 3 luni .. nu mai percep asa rau zgomotele. Ori e o chestie de obisnuinta (cu toate ca merg si cu un Golf 6 si pot face diferentele) .. ori ..suspensii mai rigide cand sunt noi ? .. este posibil ?  Oricum nu ma mai deranjeaza asa rau ca la inceput. Suspensia spate din cate am inteles la echiparea Tekna cu motorizarea asta + DCT este independenta si nu cu bara de torsiune. Referitor la celelalte intrebari: de la data achizitiei pana acum nu am avut nici o problema de nici un fel in ceea ce priveste functionare motor, cutie de viteze, navigatie, elemente de caroserie: usi, plafon panoramic .. etc. In schimb am fost (si sunt inca) putin dezamagit de tabla care pare subtire (pe Golf 6 din 2009 tabla pare mai "sanatoasa" - se simte la inchiderea portierelor) si de vopseaua pe baza de apa (impusa de legislatia de protectia mediului la toate masinile de ceva timp) care "sare" la cea mai mica coliziune. Cauciucuri de Iarna: am luat Firestone pt. jantele originale de 19" (cca. 750 lei/ buc).

#97
SorinSarateanu

SorinSarateanu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.08.2021
stie cineva daca cumva sistemul "traffic sign recognition" poate activa franarea de urgenta? intreb pt. ca saptamana trecuta mi-a aparut avertizarea sonora si vizuala  simultan cu franarea de urgenta si mi s-a parut ca a fost datorita apropierii de un semn de oprire la intersectie ("STOP") cu viteza prea mare (aveam de gand sa franez mai aproape de semn)  ... franarea de urgenta mi-a mai intrat de 2 ori dintre care doar una mi s-a parut justificata: masina din fata franase brusc la o trecere de pietoni .. deci franarea de urgenta a fost activata de sistemul de evitare coliziuni si nu de traffic sign recognition... in schimb intr-o alta situatie m-a lasat "masca" ..fiind in depasire pe sensul opus un pieton a pasit pe carosabil dinspre trotuarul aferent sensului opus.. si ..sistemul a franat de urgenta lasandu-ma stationat pe sensul opus .. pietonul pasise doar pe carosabil dupa care imediat a revenit pe trotuar ..  nu era o situatie foarte periculoasa pt. pieton loc fiind suficient chiar in cazul in care as fi trecut pe langa el ...

#98
SorinSarateanu

SorinSarateanu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.08.2021
Anvelopele de iarna:

Attached Files



#99
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,338
  • Înscris: 15.10.2007
traffic sign recognition nu are treaba cu franarea de urgenta

#100
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006

 zane, on 29 mai 2021 - 08:24, said:

Buna ziua

Motorul este de 138CP
Am verificat presiunea si era 3 la toate rotile Posted Image. Au verificat masina la predare de sau rupt...
Multumesc pt sfaturi
Pt transport pe vapor sau pe trailer anvelopele se umfla la 3 barr sau chiar peste.

#101
SorinSarateanu

SorinSarateanu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.08.2021
Salutare. Revin pe acest topic dupa cca 3 ani cu urmatoarea intrebare: a schimbat cineva scutul protectie motor original (care vine din plastic)  - cu un scut motor protectie motor metalic, aftermarket? Daca DA, de interes este daca fereastra de vizitare pentru scurgere baie de ulei se potriveste si la modelul cu DCT - sa nu fie nevoie sa dau jos scutul la fiecare schimb de ulei.  Multumesc!

#102
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 12.09.2013
Ca fapt divers : ce te deranjaza daca la schimbul de ulei desfaci 4-6 suruburi si dai jos scutul?Chestie de 5 min....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate