Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Qashqai 1.3 DIG-T DCT 158HP N-Connecta

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Merci pt răspuns. Daca apreciezi ca mai sunt si alte lucruri de interes pt un viitor cumpărător, nu ezita sa postezi. Toate cele bune!

#56
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,909
  • Înscris: 22.12.2005
cam ce te-ar interesa dpdv al unui "viitor" cumparator si nu te ai lamurit pana acum ?
are 3 roti, motor misto,dotari prea multe, finisari ok, scumpa ca deh, marca, cam de fitza cu brizbrizuri.

ce doresti de la o masina ca sa fie mai clara intreabarea mea ?



o masina are ca scop trasportul dinA in B in siguranta, eficient si comod. atat.

#57
charlly

charlly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 20.03.2006
O mentiune pentru un viitor cumparator: daca se doreste masina de familie (4 persoane) pierde in fata oricarui break. Nu e practica dpdv al spatiului interior, nici portbagaj. Comparatie cu un Focus wagon 2008 si un C Class estate 2016, utilizate in paralel.
Dar ca si masina de serviciu (cum o folosesc eu) e ce trebuie. Sau pentru o fam 2+1 maxim.

#58
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,909
  • Înscris: 22.12.2005
super

pt un viitor cumparator exista o singura varianta, valabila pt orice : DRIVETEST.
degeaba pe net e minunata si cand esti "in ea" iti vine sa fugi.

personal am trecut prin asta de niste decenii bune cand credeam ca bmw-ul face motociclete sau ca e " miezul". dupa drive test nu intelegeam de ce mi-am pierdut vremea..

cand am coborat din Civic am zis ca am fost izgonit din Rai. .la ani lumina de orice alta "conserva".

cand cobor din Duster sunt mega incantat si 10 minute toate plasticele sunt ca noi (dupa ce le-a pupat catelul).  In Toyota era nevoie de 2 ore . Pentru ca "piele". deh. fitza.

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Suntem o familie cu un copil de 3 ani, facem cam doua concedii pe an cu masina si in rest turism de weekend. Mă gandesc ca ne-ar fi suficient spațiul.
Au aparut ceva informații privind data estimativa de cand ar fi disponibil noul Qashqai?

#60
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,516
  • Înscris: 26.04.2005
Nu te lua dupa ce zice unul si altul; vezi masina cu ochii tai, fa un drive -test (desi nu prea iti dai seama de multe lucruri la cum se face in Romania) si vezi daca iti place. Spatiul in masina e relativ: stiu un cuplu (deci doar 2 persoane) care pleaca cu o masina plina in concediu si tot nu ii ajunge spatiul. Alta familie, cu 2 copii, pleca in concediu fara probleme!

Edited by bogwol, 27 January 2021 - 07:40.


#61
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,516
  • Înscris: 26.04.2005

View Postcharlly, on 25 ianuarie 2021 - 12:15, said:

Va salut din nou. Încă nu au apărut greierasi în cei 4000 de km. Mașina se încălzește repede în interior , apreciez în primii 5 km. Am observat ventilatorul de răcire activ după oprirea motorului în zile cu - 5, - 9 grade afară. Nu rețin sa fi observat asta la alte mașini conduse de mine.
Pai ventilatorul de racire activ ar fi trebuit sa functioneze cand e cald/ foarte cald, nu cand este foarte frig!

#62
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 05.08.2007
Nu cred ca e vorba despre ventilator ci de o pompa electrica ce asigura un flux de lichid de racire pe un anumit traseu, dupa oprirea motorului, pentru "racorirea turbinei".

#63
codrinflorinciucanu

codrinflorinciucanu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2021
Bună ziua,
Știe cineva de unde se poate opri display-ul la qasqai? De pe butonul de on/of se oprește sunetul cu toate ca în cartea mașinii se menționează ca de pe acest buton se oprește.Multumesc ptr răspunsuri!

#64
zane

zane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 30.01.2007
Buna, am intrat in posesia unui Qashqai N-Connecta de o luna (fabricat in 2021), sunt surprins de rigiditatea suspensiei...La cea mai mica denivelare, se simte si se aude trecerea. Inteleg ca nu are suspensia ca si un sedan (conduc si un Megane sedane 2) dar mie imi pare prea de tot. Asa simtiti si voi? Mentionez ca am jante de 18. Multumesc

Edited by zane, 27 May 2021 - 09:03.


#65
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010
depinde ce masina ai avut inainte si pe ce drumuri circuli. Al meu a avut jante de 19 si nu am avut nici o problema. Eu zic ca e chiar printre cel mai confortabile din clasa asta.

#66
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
@zane presiunea in pneuri cum e?

#67
zane

zane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 30.01.2007
Ms pt raspunsuri.
Nu am verificat presiunea, ma gandeam ca dealerul a parcurs checklist-ul la predarea masinii...Am sa verific

Edited by zane, 27 May 2021 - 14:21.


#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Ce motor ai pe mașină? Suspensia nu mai este independenta nici la motoarele cu 156 CP dupa cum a fost initial.

Edited by MembruAnonim, 27 May 2021 - 15:45.


#69
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,516
  • Înscris: 26.04.2005

View Postzane, on 27 mai 2021 - 14:21, said:

Ms pt raspunsuri.
Nu am verificat presiunea, ma gandeam ca dealerul a parcurs checklist-ul la predarea masinii...Am sa verific
ai fii surprins: asta e unul din lucrurile la care NU se uita.
Eu am facut un drive-test cu un Peugeot 3008 (eram chitit sa il iau) si cand am vazut cat de rigida era suspensia, am renuntat. Dupa ce mi-am luat x-Trail, am citit ca trebuia sa verific si presiunea in anvelope. Asta e, Peugeot a pierdut un client pe treaba asta (sau poate mai multi)

#70
zane

zane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 30.01.2007
Buna ziua

Motorul este de 138CP
Am verificat presiunea si era 3 la toate rotile Posted Image. Au verificat masina la predare de sau rupt...
Multumesc pt sfaturi

#71
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Presiunea de la transport. Au dat-o jos de pe trailer, un pic spălat, dezlipit etichete; "e gata sefu, e boboc!" 😁

#72
Phthirus-pubis

Phthirus-pubis

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.05.2021

View Postzane, on 27 mai 2021 - 08:58, said:

Buna, am intrat in posesia unui Qashqai N-Connecta de o luna (fabricat in 2021), sunt surprins de rigiditatea suspensiei...La cea mai mica denivelare, se simte si se aude trecerea. Inteleg ca nu are suspensia ca si un sedan (conduc si un Megane sedane 2) dar mie imi pare prea de tot. Asa simtiti si voi? Mentionez ca am jante de 18. Multumesc
Am făcut test drive pe cel cu roti de 19". Mi-a rupt ficatii , plus ca nu imi găseam o poziție comodă la volan.
Am renuntat, deși am obținut un pret foarte bun.

Completare: si portbagajul era prea mic pentru nevoile noastre.

Edited by Dany_Darke, 30 May 2021 - 16:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate