Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Anxietate depresie sau altceva ajutor

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
csforever82

csforever82

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.11.2020
Pai faza e ca eu am zile cand imi revin asa dintr-o data si in zilele cand ma simt bine nu am simptomele anxietatii, mai sunt in care am dar foarte putin. Imi dispar si imi apar aceste simptome. Nu inteleg de ce. De asta spuneam ca nu e de la mine din gandurile mele. Ganduri ciudate am doar cand imi vine anxietatea asta si nu o suport. Si nu merg la psihiatru deoarece imi e frica de acele medicamente am auzit ca au efecte adverse care te fac si mai rau. Nu stiu ce sa fac.. daca as stii ca medicamentele ma vindeca suta la suta as merge in clipa asta. Dar nu stiu..

#38
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Ai la dispozitie mai multe metode in a controla anxietatea si atacurile de panica, primul lucru care ar trebui sa il faci este sa inlaturi factori ce iti da aceste stari, te joci prea mult pe PC ? redu din orele petrecute la PC ! iesi mai bine pe afara si te plimba, dupa somnul, incearca sa iti reglezi somnul, gen te culci pe la ora 23:00 si la 7:30 - 8:00  trezirea in fiecare zi.
Acum daca e cazul sa apelezi la un psihiatru, medicamente pentru anxietate sunt, dar pe termen scurt, si doar la nevoie, primul loc il ocupa benzodiazepinele (Xanax , Rivotril, Diazepam sau Anxiar), daca le folosesti cu cap, nu ai cum sa devi dependent,  eu inca le folosesc , dar nu zilnic , ci foarte rar.

Dupa ar mai fi Coaxil, care pare un medicament foarte bun pe termen lung pentru anxietate, stress, si stari depresive, nu isi pierde din efect chiar daca e luat zilnic, nici nu da dependenta sau simptome de sevraj la intrerupere, nici efecte secundare , dar tot la psihiatru trebuie sa apelezi ca sa il obtii.

Inainte de a sari pe medicamente, fa ce am zis in primul rand, cat mai mult pe afara , la plimbare, reglarea somnului, la fel si dieta, evita coca-cola,cafeaua, snacks, si alte balari, mananca sanatos, ca si asta conteaza enorm, poti incerca sa iei si niste suplimente (Nootropice) pe care le-am gasit foarte bune impotriva anxietati, Ashwagandha, Taurine, L-Theanine, N-A-C , Vitamina B6 in special,  Magneziu , le gasesti pe net sau in unele magazine, te poti documenta despre ele pe net,fiind denumite "Nootropics, for anxiety" daca stii engleza.

Edited by Petran_Marius, 17 February 2021 - 13:20.


#39
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 04.09.2018
Da, s-a declansat boala numita anxietate, asa se declanseaza, la un moment dat brusc sau lent, te duci la un psihiatru, iti da trat ptr anxietate si scapi, dar mai repede, sa nu se agraveze. N-ai nimic fizic si de aia nu trece, trebuie sa te tratezi, ei sansa mare ca dupa ce se termina trat, sa ramai bine, daca mai stai mult e posibil sa fie nev sa stai pe trat toata viata. Nu fugi de adevar sa nu te duci la medic, ca nu te ajuta. Ii explici si stie el ce sa faca.

Edited by MinettoMatoi, 01 March 2021 - 23:47.


#40
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Aveti vreo recomandare pentru un medic psihiatru din Bucuresti ? Am un nepot de 20 de ani care sufera de anxietate / depresie de vreo 2 ani, face psihoterapie, dar inteleg ca fara prea mare succes. Cred ca ar trebui trecut la un alt nivel (psihiatrie). Multumesc

#41
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 04.09.2018

View Postjudas, on 02 martie 2021 - 09:58, said:

Aveti vreo recomandare pentru un medic psihiatru din Bucuresti ? Am un nepot de 20 de ani care sufera de anxietate / depresie de vreo 2 ani, face psihoterapie, dar inteleg ca fara prea mare succes. Cred ca ar trebui trecut la un alt nivel (psihiatrie). Multumesc
Normal ca trebuie la psihiatrie, trebuia de la inceput, pana acuma n-a facut decat sa piarda timpul si sa riste ca problema sa se agraveze si cronicizeze. Pai poti incerca orice medic, suni la o clinica din asta privata si ceri consultatie la un medic psihiatru, mai toti sunt okey in felul lor. E sanador, Regina maria, Medlife, si or mai fi clinici.
Daca vrei la stat, il duci pe nepot la medicul de familie sa-i dea trimitere la un psihiatru si te duci la o policlinica din asta.

#42
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Mi-a fost greu sa citesc tot de pe aici!
Pe mine m-au ajutat si ma ajuta in continuare: . MindfulnesMeditation , Pastile (seroxat , anxiar) , alergatul , cad pot  etc..

#43
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 04.09.2018

 mihaiduban, on 07 martie 2021 - 09:27, said:

Mi-a fost greu sa citesc tot de pe aici!
Pe mine m-au ajutat si ma ajuta in continuare: . MindfulnesMeditation , Pastile (seroxat , anxiar) , alergatul , cad pot  etc..
Medicatia e principalul la tine, restul n-are treaba, altfel degeaba alergai tu si faceai meditatie ca nu conta. Ti-a fost greu sa citesti ca nu prea ai asa atractie de subiect, altfel niciodata nu e prea mult, altii citesc carti de 1000 pagini dar sunt pasionati de acel subiect.

Ia sa nu fi luat trat sa vezi cum era ?!

#44
csforever82

csforever82

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.11.2020
Va salut. Am o mare dilema si poate cineva de aici ma poate ajuta.
Ma confrunt cu stari de anxietate/depresie de foarte mult timp. Nu am fost sa imi fac analize de frica pana acum dar mi-am luat inima in dinti si am facut-o. Mi-am facut niste analize la glanda tiroida ca sa vad daca de acolo sunt sau nu starile astea, mai simt si ca ma sufoc cand stau intins in pat sau pe o parte, si cand sunt in picioare dar mai rar. Si mi-am facut analizele si medicul mi-a spus ca cel mai probabil am tiroidita autoimuna. Si mi-am facut analizele si toate imi erau marite, dar nu am apucat sa merg la dansul inapoi sa imi citeasca analizele o sa merg saptamana viitoare, dar pana atunci vreau sa ma ajute cineva si sa imi spuna oare de la glanda tiroida ma simt asa? Tin sa precizez ca mi-am revenit cateva luni bune dupa iar au aparut stariile astea. Daca ma tratez pentru tiroida o sa imi dispara aceste stari? Multumesc mult🙏

#45
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
^ Asa eram si eu inainte, odata stabilizata tiroida cu tratament hormonal (Euthyrox ) am inceput sa imi revin, tot ce simti acum e de la tiroida.
Mi-a trebuit 4 luni sa ma stabilizez si sa aflu doza optima impreuna cu dr endocrinolog.

#46
csforever82

csforever82

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.11.2020
Mersi Diana de raspuns! Ma gandeam ca sunt de la tiroida. Mai am si noaptea vederea asa ciudata parca vad mai inceata si insomnii. Nu imi poti da un contact ceva unde sa putem discuta mai multe in privat?🙏

#47
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Eu mă trezesc cu atacuri de panica ,sunt mereu obosit și am momente de epuizare chinuitoare care durează de la juma de ora la juma de zi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate