Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Soluție pentru întreruperile de semnal în apeluri video

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Salut!
Eu locuiesc la munte. Am cartelă Telekom și semnal 3G în zona asta.
Eu am mult nevoie de apeluri video, în special în perioada asta.
Folosesc un Motorola g7 power.

În apeluri video, periodic am întreruperi de semnal.
Am folosit, ca aplicații, Facebook lite și zoom. Am avut însă un apel aseară pe Zoom, și au existat foarte puține întreruperi, deci în special dimineața și ziua sunt probleme.
Nu știu exact ce anume să caut ca să îmbunătățesc calitatea semnalului.
Am înțeles, mai vag, că există amplificatoare de semnal 3g, însă nu sunt sigur dacă mă ajută în cazul meu, și, de care am exact nevoie.
Sau doar cei de la Telekom mă pot ajuta cu problema asta, dacă iau legătura cu ei? Nu consider că ar avea ce să îmi spună, ei suntem preocupați cu ofertele lor.

Cine mă poate lămuri cu această problemă?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,150
  • Înscris: 22.05.2003
https://forum.softpe...t-sa-l-pastrez/

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,587
  • Înscris: 17.08.2007
Daca alt operator are acoperire mai buna in zona ta, ia un sim de la acel operator.

#4
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
incearca si whatsapp sau skype

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ar fi 2 variante:
  • vezi cum stau ceilalti operatori cu semnalul
  • foloseste o aplicatie VoIP (Skype, Whatsapp, Viber, etc), eventual pune setarile pe minim (la calitate).
Varianta cu internet prin satelit nu stiu cat de viabila e (ca pret).

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,218
  • Înscris: 26.06.2009
Se intampla chestia asta pentru ca pierzi "pachete" de date si atunci (la voce si video pachetele pierdute = intrerupere). Mai ales daca sunt mai multi clienti pe aceeasi celula si fac toti trafic de date, atunci banda se imparte intre toti.

Poti sa intrebi la Telekom, dar nu cred ca doar pentru 1 client o sa puna amplificator de semnal.

Poti sa-ti iei un router 3G/4G cu antena externa si poate mai imbunatateti ceva, dar depinde foarte mult de topografia si locatia celulei Telekom.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Amplificatoarele alea nu scot capacitate din piatra seaca.

#8
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View Postaddelin, on 15 septembrie 2020 - 14:25, said:

Amplificatoarele alea nu scot capacitate din piatra seaca.
Dar care e treaba cu amplificatoarele acelea de semnal 3g?
Tot ce știu este că am auzit de numele lor. Atât.

Și, în plus, și acelea au nevoie de cartelă sim în ele sau cum? Sau pot amplifica semnalul prin aer sau prin vreun port de la telefon?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe scurt, de amenda pe care e posibil s-o iei pentru un amplificator dinasta poti sa pleci vreo 2-3ani in niste concedii decente.

#10
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View PostPololica, on 15 septembrie 2020 - 14:04, said:

Ar fi 2 variante:
  • vezi cum stau ceilalti operatori cu semnalul
  • foloseste o aplicatie VoIP (Skype, Whatsapp, Viber, etc), eventual pune setarile pe minim (la calitate).
Varianta cu internet prin satelit nu stiu cat de viabila e (ca pret).

Messenger lite nu folosește voip? Aici arată că folosește https://techcrunch.c...6wKAnGrcbf1pWeL

De asemenea, și Zoom ar trebui să fie aplicație de tip voip.
Și nu are setări de calitate a videoului.


#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,218
  • Înscris: 26.06.2009
Amplificator de semnal nu iti pui tu pentru ca altfel iei amenda de vorbesti singur... Iti pune operatorul, daca i merita dpdv economic (ceea ce pentru clienti sub 100 euro/luna ma indoiesc ca merita). Oricum amplificatorul, asa cum ii spune si numele, amplifica daca are ce sa amplifice. Daca ai congestie pe celula operatorului tot nu o sa rezolvi nimic.

Routerul 3G/4G cu antena externa poti sa ti-l pui tu; bagi un SIM de date in el si o sa ai semnal de date pe wifi local. Din router poti sa scoti o antena afara din casa si sa speri ca prinde semnal mai bun decat telefonul. Oricum tot pe incercate trebuie sa mergi.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postdannyetlv, on 15 septembrie 2020 - 14:42, said:

Messenger lite nu folosește voip? Aici arată că folosește https://techcrunch.c...6wKAnGrcbf1pWeL

De asemenea, și Zoom ar trebui să fie aplicație de tip voip.
Și nu are setări de calitate a videoului.

Sunt, dar unele sunt mai consumatoare de resurse (internet) fata de altele. Eu nu prea ma omor cu apelurile video, dar e clar cineva nu are viteza suficienta (ori tu, ori cealalta persoana). Nu-i neaparat o regula ca semnalul tau este deficitar. A vorbit sotia cu soacra pe Whatsapp (cu video) si se auzea ca si cum erau la limita semnalului. Noi aveam semnal bun (eram aproape de centura Bucuresti), soacra nu prea stiu, dar nu prea avea viteaza de net. Pe apel telefonic clasic, se auzea foarte bine (nu erau intreruperi).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate