Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Ce este sufletul?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
268 replies to this topic

#163
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Nu chiar criztule. Ai termenii nephesh si ruach (si corespondentii grecesti) care apar in felurite contexte si ambele par a avea legatura cu intregul numit "suflet". Uneori apare doar nephesh, alteori ruach, dar ambele apar in conexiune cu animalele.

#164
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
cum ti-am argumentat, doar in traducerile in limbile neamurilor ai "pasari si animale" - https://forum.softpe...6#entry26492775
in ebraica, in geneza e vorba de chestii ceresti.
de ex. in Iov 40:15 - priveste Behemutul pe care l-am creat odata cu tine, si se hraneste cu iarba ca o vaca(baqar).
ori, cum adica "behemut creat odata cu tine"?
deci Iov e "cel vechi" adica adam.
deci cand sunt create "animalele(behemut)" e vorba ca Dumnezeu vorbeste cand intr-un fel cand intr-altul, dar omul nu ia seama.
deci behemut nu e animal.
dar cuvantul 'behemut' e folosit in alte contexte pt animale.
dar behemut din geneza nu e animal asa cum intelegem noi lumesc animalele, zoologic, care taiem porcu si facem cotlet de vacuta.
Poate cineva sa-l prinda pe Leviatan cu un carlig?
nu poate, pt ca Leviatan e o chestie cereasca, asa cum spiritu lu Dumnezeu a coborat asupra lu Isus ca porumbel. dar nu un porumbel care il prinzi ii rupi capu si-l frigi..

Edited by criztu, 25 September 2020 - 09:18.


#165
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcriztu, on 25 septembrie 2020 - 09:10, said:


Poate cineva sa-l prinda pe Leviatan cu un carlig?
nu poate, pt ca Leviatan e o chestie cereasca,
desigur ca poate.
dupe cum scrie: "Iti voi pune insa un carlig in falci, voi lipi pestii raurilor tale de solzii tai si te voi scoate din mijlocul raurilor tale, cu toti pestii care se afla in ele si care se vor lipi de solzii tai.
5. Te voi arunca in pustiu, pe tine si pe toti pestii din raurile tale. Vei cadea pe fata ogoarelor, nu vei fi ridicat, nici ingropat; ci te voi da de mancare fiarelor pamantului si pasarilor cerului."

Domnule Critzu. :)

#166
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Sigur ca citesc cu interes si abordarea ta. Nu stie nimeni ce este acela "suflet", biblic vorbind, controversa e mare, comentariile multe. Acesti doi termeni, nephesh si ruach apar atat in conexiune cu omul, dar si cu animalele (nu toate). De exemplu, ca s-a vorbit de insecte, este controversata includerea lor alaturi de "taratoare" in Gen.1:24-25. Unii zic ca acolo sunt doar reptile, nu si nevertebrate ca insectele. Eu am facut propriul meu mic studiu asupra problemei si nu stiu ce este acela "suflet" biblic vorbind. E inca un mister.




#167
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDude_2nd, on 25 septembrie 2020 - 09:24, said:

dupe cum scrie: "Iti voi pune insa un carlig in falci

pai Dumnezeu poate, pt ca el are acces in ceruri. tu nu vezi ca e vorba de "pesti" din ceruri, care sunt aruncati pe "fatza ogoarelor"?

View PostXlander, on 25 septembrie 2020 - 09:24, said:

Sigur ca citesc cu interes si abordarea ta. Nu stie nimeni ce este acela "suflet", biblic vorbind, controversa e mare, comentariile multe. Acesti doi termeni, nephesh si ruach apar atat in conexiune cu omul, dar si cu animalele (nu toate). De exemplu, ca s-a vorbit de insecte, este controversata includerea lor alaturi de "taratoare" in Gen.1:24-25. Unii zic ca acolo sunt doar reptile, nu si nevertebrate ca insectele. Eu am facut propriul meu mic studiu asupra problemei si nu stiu ce este acela "suflet" biblic vorbind. E inca un mister.

Ar fi frumos daca ai pune versetul unde apar ruach si nephesh in conexiune cu animalele. La fel ar fi frumos daca ai pune propriul tau mic studiu.

Edited by criztu, 25 September 2020 - 09:41.


#168
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Nu ar fi frumos, pentru ca poti utiliza resursele deja stiute si poti si singur sa vezi. Ce vreau sa iti spun ca termenul "suflet" nu apare definit nicaieri de un singur termen, ci de mai multi. Adica, nu apare definit constant si uniform in Biblie definit doar de un termen, in sensul asta. Au traduceri diferite, semnificatii diferite, in functie de context samd. Poti si singur...

Edited by Xlander, 25 September 2020 - 09:45.


#169
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Pai eu am utilizat deja resursele stiute si reiese ca e vorba de chestii in cer, numite "behemot" sau "oph" sau "taninim", care nu sunt animale asa cum intelegem in limbajul profan, lumesc, animalele - adica pesti care ii prindem la undita si facem mancare din ei.
Ai vazut tu vreodata vreun 'tanninim' - adica dragoni? ce animal e ala dragon? ai intalnit tu vreodata vreun behemot sau leviatan?
ai citit descrierea behemotului din Iov 40? daca ai citit si iti mentii parerea ca ala e un berbecel care il tai de pasti sau cand se taie berbecelu, nu mai am ce sa mai zic..

Edited by criztu, 25 September 2020 - 09:58.


#170
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Alea sunt fosile. :D
Serios, tie nu-ti apar nephesh si ruach ? Nici ocurentele lor ?

#171
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
daca nu cercetezi biblia, io ce sa fac mo Xlandere?..
Behemoth e lucrarea de capatai a lui Dumnezeu, numai cel ce l-a facut poate trage sabia impotriva lui - iov 40:19
oasele lui sunt tuburi de bronz, membrele lui sunt rangi de fier - iov 40:18
coada lui [..] ca un cedru - iov 40:17

dupa care vine Xlander si explica ca e vorba de fosile.. lucrarea de capatai a lu Dumnezeu sunt nijte fosile..
dupa care eu ii explic lu Xlander ca are intelepciunea lumii, care e nebunie in ochiu lu Dumnezeu.
dupa care Xlander se supara pah mine iar si ma ameninta ca nu mai vorbeste cu mine o saptamana ca nu ii dau si lui dreptate macar o singura data..

Edited by criztu, 25 September 2020 - 11:08.


#172
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Pai arata-mi tuburile criztule. Cu deștu tau index de geniu saturnian, unde-s rangile ? Prin muzee ?
Vezi ca vorbeam de "suflet", voi toti suferiti de aceeasi meteahna ? :nonobad:

#173
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
pai e vorba de ceva ceresc, a fost creat, a fost distrus, nu mai e...
cand zice "tuburi de bronz, rangi de fier" e tot inteles meta, adica nu lumesc, nu te apuci sa cauti tuburi de bronz prin pamant, dovada creatiei lu Dumnezeu in ceruri..
deci acest behemut e creat in geneza, iar nu berbeci si vaci si cai in inteles profan, lumesc, tai berbecu si faci o fripturica.
si n-ai citit descrierea leviatanului. unde ti se zice clar: poate vreun macelar sa-l taie si sa-l puna pe tejghea? - iov 41:6
deci e clar ca ti se bate sheaua doar doar ai pricepe ca nu e vorba de chestii lumesti, ce descriu baietii.
dar depinde de tine, daca te vei tine strans de intelepciunea lumeasca, sau vei indrazni sa citesti scriptura cu intelepciune spirituala.

Edited by criztu, 25 September 2020 - 11:19.


#174
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Totul e fizic si real, nu noi ne suim la cer ca spirite cu aripioare, Imparatia se coboara peste noi.

#175
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
fizic si real e si curentu electric, poti pune mana pe el? daca vei pune mana pe el, vei tine minte bataia si nu o vei mai face a doua oara - iov 41:8

#176
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
E real, dar invizibil. Si nu, nu vreau sa pun mana pe el, daca e de la priza. :D  Asa, mini biocurenti sunt peste tot. Unde vrei sa ajungi ?

#177
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
fulgerul e cat se poate de vizibil. aurora boreala e cat se poate de vizibila. "sprites" - fulgere din atmosfera superioara, sunt vizibile. Dar nu poti pune mana pe ele.
cand zice in Iov 40:15 - priveste Behemotul pe care l-am facut odata cu tine, e vorba de un fenomen celest, care ii zice "behaitorul" asa cum la constelatia taurului ii zice "taur" da nu e un animal, sa-l prinzi cu latu sa-l tai si sa-l faci biftec.
Deci "behemut" din geneza, cand sunt creati "dragonii cei mari(tanninim ha gadolim)" si "dobitocul(behemah)", nu e vorba de animale in sens lumesc, caprioare, vacute, berbecei, care ii tai si le frigi carnea. Nu poti ajunge la aceste chestii. sunt lucruri in ceruri, iar nu zootehnizme de pe pajistile planetei pamant.

inalta ochii si priveste spre nord - gen 13:14

Edited by criztu, 25 September 2020 - 12:42.


#178
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014
delir...

#179
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
uite zeita Nut la egipteni, gandeste-te la o chestie pe cer care producea o puternica ionizare a atmosferei, in genu aurorei boreale
"aurora" = zeita diminetii(rasarit)
"borealis" = nord
Eu sunt fiul diminetii - apoc 22:16


Edited by criztu, 25 September 2020 - 14:49.


#180
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Posted Image   Pe langa asta, esti si inexact, behemotul manca iarba, era clar un erbivor lumesc, nu ceresc sau stelar. Iov il putea vedea. Ajungem cu tine in in situatia sa ne fracturam limba si s-o punem in ghips. :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate