Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Ce este sufletul?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
268 replies to this topic

#253
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,239
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 28 martie 2024 - 17:34, said:

Ce găsesc prin casă, cu aia se duc la adunare. Dacă-i întrebi, ei nu știu ce traducere folosesc. Le-a dat-o de la biserică... Oricum ei nu o citesc deloc, doar o cară cu ei la adunare și atât...
Taci bah mincinosule că oricum nu te crede nimeni!

View Postkosinus, on 28 martie 2024 - 17:10, said:

Ce biblie au penticostalii?
Biblia Adevărată, ortodoxă.
Tradusă de un ierarh ortodox, Dumitru Cornilescu îl chema.

View Postkosinus, on 28 martie 2024 - 17:10, said:

În Biblia Ortodoxă pe care o am eu stă scris că Ioan  Botezătorul a spus că Domnul Iisus Hristos va boteza cu Duh Sfânt
Da, botezul cu Duhul Sfânt s-a revărsat de Rusalii, Pentecost i se spunea respectivei sărbători evreiești.
De aici vine și numele creștinilor penticostali - creștinii botezați cu Duhul Sfânt.

#254
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013

View Postheartu, on 25 martie 2024 - 13:56, said:

Îmi pare rău dar Dumnezeu NU ispitește pe nimeni, poate Dracu'... de ce puneți pe umerii Creatorului o așa povară (minciună, blasfemie)?!

Legat de trimiterile la Biblia Ortodoxă, din context eu nu am observat nicio referire la acest concept al reîntrupării... nașterea lui Isaac era într-adevăr supranaturală, dar nicio legătură cu reîntruparea... de asemenea, venirea lui Ilie sau identificarea lui cu Ioan Botezătorul (Ioan a recunoscut cu gura lui că nu este el Ilie din Maleahi), nicio legătură cu reîntruparea, Ilie (care trebuie să vină) este un presonaj profetic... și chiar dacă ar fi să presupunem că revenirea lui Ilie tișbitul ar fi fizică, atunci ar fi vorba despre el însuși (care a fost luat de pe pământ într-un car de foc și dus la ceruri), adică ar fi vorba despre o reîntoarcere a lui Ilie tișbitul, și nu o reîncarnare a lui... mai meditați! Posted Image

Inca un loc unde heartu a dat talcuirea corecta ,Ioan Botezatorul a murit -prin taierea capului ,in schimb Ilie nu a murit ,a fost luat cu trupul intr-un car de foc la cer ,la ortodocsi in perioada venirii Anti -Hristului Ilie si cu Enoh sunt cei doi proroci care vor proroci impotriva Anti-hristului din apocalipsa pt ca nici Enoh nu a murit fizic .

View Postlogic1, on 26 martie 2024 - 08:14, said:

Penticostalii sunt niște rătăciți, căzuți de la credința ortodoxă?
Toate sectele sunt niste rataciti de la dreapta credinta si nu doar ei ,si papistassiii(asa zisii romano-catolici) si lutheranii,anglicanii,calvinii si bisericile din Armenia si cea din Egipt -copta si biserica din Etiopia .Acum nu mai e mare mandrie nici ortodoxi sa fii ca au inceput si ierarhii din ortodoxie sa-l vanda pe Iisus Hristos .

Edited by ARPA, 28 March 2024 - 18:53.


#255
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postdark, on 28 martie 2024 - 16:49, said:

Nu, animalele sunt suflete.
Ce este sufletul unui animal?!?

#256
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,596
  • Înscris: 16.03.2004
Un animal.
Suflet este atunci când spiritul (duhul) intră în carne, ca aici:

VDC:
Ezechiel 37:9 El mi-a zis: „Prorocește și vorbește duhului! Prorocește, fiul omului, și zi duhului: ‘Așa vorbește Domnul Dumnezeu: «Duhule, vino din cele patru vânturi, suflă peste morții aceștia, ca să învieze!»’”

#257
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,699
  • Înscris: 06.03.2021

View Postkosinus, on 02 aprilie 2024 - 08:08, said:

Ce este sufletul unui animal?!?

Animalul în sine, animalul este un suflet viu...

#258
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postdark, on 28 martie 2024 - 07:39, said:

sufletul este ființa umană, în integralitatea sa,
spiritul este acea energie divină, scânteia vieții, prin care Creatorul ține în viață orice ființă vie,
Duhul sfânt este manifestarea lui Dumnezeu în raport cu Creația.
Reluare:

Ce înțelegeți prin ființă?Ce înțelegeți prin ființă vie?Animalele sunt ființe?

Edited by kosinus, 03 April 2024 - 08:18.


#259
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,596
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajkosinus, pe 03 aprilie 2024 - 08:17, a scris:

Reluare:

Ce înțelegeți prin ființă?Ce înțelegeți prin ființă vie?Animalele sunt ființe?

Da, sunt ființe, adică suflete.
O ființă este un suflet. Dacă este o ființă umană, atunci este o persoană.

#260
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,699
  • Înscris: 06.03.2021
Și animalele au personalitatea lor...

#261
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postdark, on 03 aprilie 2024 - 10:01, said:

Da, sunt ființe, adică suflete.
O ființă este un suflet. Dacă este o ființă umană, atunci este o persoană.
Ce formă și ce culoare are sufletul unui cal?
Plantele au suflete?

#262
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,596
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajkosinus, pe 11 aprilie 2024 - 08:48, a scris:

Ce formă și ce culoare are sufletul unui cal?
Plantele au suflete?

Cred că ...cred că ar trebui să continui cu rezolvarea problemelor din ”gazeta matematică”, fiindcă acolo te pricepi cel mai bine...

#263
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,699
  • Înscris: 06.03.2021

 kosinus, on 11 aprilie 2024 - 08:48, said:

Ce formă și ce culoare are sufletul unui cal?
Plantele au suflete?

Au forma energetică a trupului... însă atât oamenii cât și animalele SUNT suflete (vii), nu și plantele însă care aparțin pământului... asta spun scripturile, de la Geneza la Apocalipsa...

Ce e așa de greu de înțeles?! :habarnam:

Edited by heartu, 11 April 2024 - 15:46.


#264
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,239
  • Înscris: 26.01.2007

View Postkosinus, on 11 aprilie 2024 - 08:48, said:

Ce formă și ce culoare are sufletul unui cal?
Uite aici:

[ https://i.ibb.co/mXrwNCt/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postkosinus, on 11 aprilie 2024 - 08:48, said:

Plantele au suflete?
Fiecare planetă are sufletul ei!

#265
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View PostSfantul Jakob, on 11 aprilie 2024 - 22:35, said:

Uite aici:

[ https://i.ibb.co/mXrwNCt/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vreți să spuneți că sufletul unui cal are forma unui cal și este de culoare galben aurie?

View PostSfantul Jakob, on 11 aprilie 2024 - 22:35, said:

Fiecare planetă are sufletul ei!
Nu este vorba despre planetă!Eu am întrebat dacă o plantă, adică iarba verde, iarba ce face semințe și pomii care au roade cu semințe au suflete.Eu zic că au și acestea suflete.Eu consider că toate de la atom până la Om au suflete și inclusiv DUMNEZEU are SUFLET.Sufletul este de natura unei plasme specifice compatibil cu trupul pe care îl susține.
Ce este un Om Viu?Cu ce se hrănește un Om Viu?

Edited by kosinus, 12 April 2024 - 13:35.


#266
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,239
  • Înscris: 26.01.2007

View Postkosinus, on 12 aprilie 2024 - 13:34, said:

Vreți să spuneți că sufletul unui cal are forma unui cal și este de culoare galben aurie?
Da, desigur.

View Postkosinus, on 12 aprilie 2024 - 13:34, said:

Ce este un Om Viu?
Un Om Care Nu Este Mort.

View Postkosinus, on 12 aprilie 2024 - 13:34, said:

Cu ce se hrănește un Om Viu?
Nu doar cu pâinea și și cu cuvântul.

Edited by Sfantul Jakob, 12 April 2024 - 14:26.


#267
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,699
  • Înscris: 06.03.2021

 kosinus, on 12 aprilie 2024 - 13:34, said:

Vreți să spuneți că sufletul unui cal are forma unui cal și este de culoare galben aurie?


Nu este vorba despre planetă!Eu am întrebat dacă o plantă, adică iarba verde, iarba ce face semințe și pomii care au roade cu semințe au suflete.Eu zic că au și acestea suflete.Eu consider că toate de la atom până la Om au suflete și inclusiv DUMNEZEU are SUFLET.Sufletul este de natura unei plasme specifice compatibil cu trupul pe care îl susține.
Ce este un Om Viu?Cu ce se hrănește un Om Viu?

Calul este un suflet viu care are un corp energetic în forma trupului, ce nu-nțelegi?! :habarnam:


Jakob voia să spună plantele, nu planetele, probabil a greșit și nu a fost atent... trebuia să deduci singur, doar ți-a răspuns la întrebarea ta legat de plante, ce planete visezi?! :D
Și nu, plantele nu au suflet, nici nu sunt suflete vii, ci doar oamenii și animalele...
Plantele aparțin pământului, din pământ ies toate plantele, în Geneza găsești scris că Dumnezeu a creat pământul cu semințele plantelor în el...

#268
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postheartu, on 12 aprilie 2024 - 16:48, said:

Calul este un suflet viu care are un corp energetic în forma trupului, ce nu-nțelegi?! Posted Image
Să înțeleg că de fapt corpul energetic al calului este sufletul acelui cal?Dacă da atunci de ce să-i spun corp energetic și nu suflet așa cum stă scris în Biblia Ortodoxă pe care o am eu?!?!
Ce înțelegeți Dumneavoastră prin corp energetic?!?!Omul are și suflet și corp energetic?!?!După Dumneavoastră, în general, care este natura corpului energetic și care este structura și compoziția acestuia și care sunt caracteristicile corpului energetic?

View Postheartu, on 12 aprilie 2024 - 16:48, said:

Există suflete vii și suflete moarte?!?!După ce moare un Om ce se întâmplă cu Sufletul său?Eu zic că Sufletul unui Om este nemuritor.
Jakob voia să spună plantele, nu planetele, probabil a greșit și nu a fost atent... trebuia să deduci singur, doar ți-a răspuns la întrebarea ta legat de plante, ce planete visezi?! Posted Image
Și nu, plantele nu au suflet, nici nu sunt suflete vii, ci doar oamenii și animalele...
Plantele aparțin pământului, din pământ ies toate plantele, în Geneza găsești scris că Dumnezeu a creat pământul cu semințele plantelor în el...
Poate că "Jakob" a crezut că eu l-am întrebat despre planete....Și Omul cu Sufet în El tot din țărână din pământ l-a făcut DUMNEZEU așa cum stă scris în Facerea, capitolul 2 din Biblia Ortodoxă pe care o am eu.Plantele au corpuri energetice?

Edited by kosinus, 13 April 2024 - 15:54.


#269
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View PostSfantul Jakob, on 12 aprilie 2024 - 14:26, said:

Da, desigur.


Un Om Care Nu Este Mort.
Așa zic și eu și adaug că un Om mort este Omul din care Sufletul său a ieșit din trupul său prin ruperea Funiei de Argint prin care Sufletul acelui Om era legat de acel trup.De-acord?

View PostSfantul Jakob, on 12 aprilie 2024 - 14:26, said:

Nu doar cu pâinea și și cu cuvântul.
Să înțeleg că nu mâncați carne, lactate și tot felul de vegetale?Presupun că beți apă și sucuri...Dumneavoastră vă hrăniți numai cu pâine și cu cuvânt?!?!Despre ce pâine și despre ce cuvânt vorbiți?
Eu zic așa:
1) Un om cu Suflet în El se alimentează cu hrană pâmântească, iar Sufletul Său în timpul somnului se alimentează cu Hrana cea din Cer și așa stă scris în Biblia Ortodoxă pe care o am eu.
2) Sufletul unui Om fără trup se alimentează doar cu Hrana din Cer.
------------------------------------------------------------
Un atom are suflet?

Edited by kosinus, 13 April 2024 - 16:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate