Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Ce este sufletul?

* * * - - 2 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
268 răspunsuri în acest subiect

#145
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.099
  • Înscris: 24.11.2016
Pai vezi cum sta treaba, tot insisti sa te faci de ras. Timpii de speranta pentru anumite categorii de substante eu nu le-am dat, tu ai zis ceva in prima faza de 30 de zile, nu eu.

Ideea finala e asta: ia-ti stiinta aia de care oricum n-ai habar, dupa care explica cum dupa 500 milioane de ani mai ai resturi de chitina, ca un exemplu. Asta-i tot, asta era discutia.

#146
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postcriztu, on 24 septembrie 2020 - 15:18, said:

Datarea cu carbon 14 e o gogorita. Carbon 14 e fum. Daca ia foc casa in care stau io, oasele mele vor fi bombardate cu c14 ca trag pe nas sa respir, aer plin de fum.
Deci datarea cu c14 presupune conditii ideale, anume ca numai c14 provenit din atmosfera, da nici un pic de fum nu ajunge in organism. Daca de ex. toata viata ta ai gatit la foc de lemne, ai tras pah nas la c14 de rezulta ca ai 2 milioane de ani vechime.
Crizule.. la tine e fum de varza..

#147
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postodastramosilor, on 24 septembrie 2020 - 13:57, said:

Sufletul omului este nemuritor, al animalelor, nu. E chiar simplu. Omul are ratiune si voie proprie, animalele nu au. Punct.

Ce punct frate? Si zici ca animalele nu vor mai invia, nu? Hai du-te... esti chiar asa de sigur? :)

Editat de heart_of_ice, 24 septembrie 2020 - 15:25.


#148
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostXlander, on 24 septembrie 2020 - 15:19, said:

Pai vezi cum sta treaba, tot insisti sa te faci de ras. Timpii de speranta pentru anumite categorii de substante eu nu le-am dat, tu ai zis ceva in prima faza de 30 de zile, nu eu.

Ideea finala e asta: ia-ti stiinta aia de care oricum n-ai habar, dupa care explica cum dupa 500 milioane de ani mai ai resturi de chitina, ca un exemplu. Asta-i tot, asta era discutia.
Pai se pare ca nu ai inteles, cand o dovada nu se poate corobora cu datare radio si cu alte dovezi nu o datezi la 500 mil de ani... (lucru care l-am repetat de nu stiu cate ori dar iti scapa)

Daca nu ai inteles odata ca dovada dr Schweizer e total demontata atunci mai uita-te la contraargumentele astea ... poate te ajuta... [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YZS3jjlA-U8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postmario_bril, on 24 septembrie 2020 - 15:10, said:

Nu știu să existe o asemenea terminologie în astrofizică.

Quote

În principal, astrofizica examinează emisiile obiectelor din cosmos prin intermediul spectrului electromagnetic (lumina, densitatea, temperatura, compoziția chimică). Tot de această ramură a astronomiei țin și observarea și studiul unor concepte evazive, cum ar fi proprietățile materiei negre, a energiei negre și a găurilor negre, dar și călătoria în timp, „găurile de vierme” sau originile Universului.
https://stiintasiteh...iu/astrofizica/

Posted Image

View Postheart_of_ice, on 24 septembrie 2020 - 15:24, said:

Ce punct frate? Si zici ca animalele nu vor mai invia, nu? Hai du-te... esti chiar asa de sigur? Posted Image
Animalele au suflet ?

#149
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.099
  • Înscris: 24.11.2016
Acum le dai lectii si alora cum sa-si evalueze fosilele ? La tine ce scrie in buletin, Geniul Geniilor ?

#150
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.431
  • Înscris: 09.11.2014

View Postcriztu, on 24 septembrie 2020 - 15:18, said:

Datarea cu carbon 14 e o gogorita. Carbon 14 e fum. Daca ia foc casa in care stau io, oasele mele vor fi bombardate cu c14 ca trag pe nas sa respir, aer plin de fum.
Deci datarea cu c14 presupune conditii ideale, anume ca numai c14 provenit din atmosfera, da nici un pic de fum nu ajunge in organism. Daca de ex. toata viata ta ai gatit la foc de lemne, ai tras pah nas la c14 de rezulta ca ai 2 milioane de ani vechime.

Apoi rata de injumatatire. la 5700 de ani, ti se povesteste ca procentu de c14 in atmosfera e 1 la un trilion.
Deci la un os care contine 1g de carbon, ti se zice ca vor detecta a trilionimea parte din 1g, ca fiind c14
Care c14 dupa 5700 de ani emite jumate din cantitatea de electroni/protoni.
dupa 11400 de ani, emite 25%.
dupa 22800 de ani emite 6.25%
dupa 28500 de ani emite 3.12% din cantitatea de electroni/protoni. Toate aceste emisii sunt statistice, adica nu e o rata fixa, ci statistica, adica un atom instabil - deci radioactiv - poate emite mai mult sau mai putin, ca emite random, haotic, intamplator, asa au constatat baetzii ajtiea, ca e proces random, dar statistic, cam dupa 5700 de ani emite cam de doua ori mai putin ca la momentul 0 al crearii atomului de c14.

deci intai ca baetii iti sforaie ca au masini capabile sa detecteze 3% din emisiile unui atom de c14.
plecand de la supozitia ca atunci cand a fost absorbit in organism, acel c14 era abia creat in atmosfera, si cum a fost creat, PAC! l-a si absorbit viitoarea fosila..
si plecand de la necesitatea ca in atmosfera planetei Pamant, sa nu existe chestii care ard, care sa umple aeru cu fum, care contine c14 - de ex. sa zicem un vulcan
ok. dupa care iei frumos biblia, si ce vezi acolo? Mniezo a parjolit planeta. mega fulgere, a stat soarele pe cer, s-a crapat pamantu, muntii s-au topit si s-au scurs ca ceara, marile au fost intoarse cu fundul in sus, muntii cei vechi au disparut, locul a devenit de nerecunoscut.

Ai inteles?
Deci fulgerele care le vedem noi azi, aia din antichitate descriu fulgere de enjpe mii de ori mai masive. Zeii pagani sunt cu fulgeru in mana. Zeus Ares, Indra, Shiva, Kukulkan, zi tu niste zei japoneji, africani, toti astia se lupta cu fulgere.
Toate aceste fulgere = bombardament cu "particule cosmice". Adica atmosfera planetei Pamant a fost pana acu vreo 2 mii de ani, un imens teatru de lupta, la care stramosii nostri se uitau si isi dadeau cu parerea ca se bateau zeii, razboi in ceruri, balaurul din vechime trage dupa el a 3a parte din stelele cerului pe pamant.

Asa zis si pretins "academie" e de fapt o biserica moderna, mai jmekera decat bisericile de moda veche, ramasi la bolboroseli cu "focu dumnezeiesc" si "sabii de lumina".

numai in capu tau e asa, ma, criztule... cat despre carbonu ala nu mai zic nimic, vad ca esti superpregatit, poti sa incepi totusi cu un paracetamol la 6 ore, cum zicea cineva mai sus...

#151
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002
gandeste-te la un copac.
ni se spune ca copacii absorb carbon c14 din aer.
cand un copac putrezeste sau e ars, carbonul - ca asta e trunchiul si crengile unui copac - carbon, este eliberat inapoi in aer.
dupa care acest carbon este absorbit de alti copaci.
ni se spune ca c14 e creat in atmosfera planetei, de ciocniri cu particule cosmice, astea

deci copacii de la tine din cartier contin c14 creat ieri, contin si c14 creat acu un an, si c14 creat acu 100 de ani, si c14 creat acu 1000 de ani, si c14 creat acu 10000 de ani.
tu nu ai nici o vina ca nu te gandesti la toate astea, tu esti cu politica, ne-o mai mari pensia? da duamne sa ne mareasca pensia. mama lor de politicieni, niste banditi.. ia sa vad ce mai zice critzu pe aria de religie, ca sunt nervos, vreau sa ma refulez nervos..

#152
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.431
  • Înscris: 09.11.2014
e absolut inutila discutia cu voi pe o astfel de tema stiintifica, niciodata nu veti accepta adevarul, indiferent cine l-ar spune. si nici nu-s persoana potrivita, ar trebui sa dau cu google si nu vreau, il las pe criztu.
pot, insa, sa va descriu primul mileniu de crestinism, tenebrele terorismului crestin.

#153
Angelsdemise

Angelsdemise

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 14.09.2020
Pe ce va certati aici?

#154
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.919
  • Înscris: 21.01.2014
Pe sufletu' tau.

#155
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Toti iti vor sufletul fie ca se cred aia buni sau aia rai.

#156
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 24 septembrie 2020 - 15:17, said:

Daca nu ai nici o idee despre terminologie mai invata si tu una ata : http://www.space-awa...a-cu-ea-insasi/
http://tehnostiri.ro...materia-neagra/
Am înțeles de unde te informezi dumneata, acum. E clar de ce habar nu ai de fizică. Nici nu ai avea cum câtă vreme site-urile alea sunt preocupate de orice, numai de știință nu.

View PostFluk3, on 24 septembrie 2020 - 15:17, said:

In al doilea rand ca traduci negru sau intunecat sunt unul si acelasi lucru in ceea ce priveste materia in discutie...
Să-ți explic ceva: în engleză dark înseamnă întunecat și black înseamnă negru. Și nu, ele nu sunt sinonime, precum nici în română nu sunt. Dacă ai avea măcar curiozitatea să descoperi etimologia expresiei dark matter, ai constata că nu degeaba i s-a spus astfel.

View PostFluk3, on 24 septembrie 2020 - 15:17, said:

Mai bine ne-ai explica diferenta dintre cei doi termeni materia neagra si materia intunecata pt ca sa clarificam odata confuzia.
Eu îți explic, dar am să te rog să-mi faci un hatâr: chiar dacă nu vei pricepe, să te faci că pricepi, de dragul meu. Bine?

În 1884, Lordul Kelvin, calculând viteza de dispersie în cadrul Căii Lactee, a estimat că masa galaxiei este mai mare decât cea observabilă. Astfel, spunea el, many of our stars, perhaps a great majority of them, may be dark bodies. Adică, pe înțelesul dumitale, există mai multe stele, însă unele întunecate, care nu pot fi observate. În 1906, Henri Poincaré în lucrarea sa Calea Lactee și Teoria Gazelor a folosit pentru prima dată denumirea de dark matter, respectiv matière obscure, referindu-se la lucrarea lui Kelvin. Deci nici în franceză, nu există acest termen de materie neagră, fiind unul inventat de ignoranți.

Cu asta am terminat, sper, discuția despre această noțiune, străină pentru dumneata.

Editat de mario_bril, 24 septembrie 2020 - 21:45.


#157
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Ma informez de oriunde am ocazia, cu siguranta in biblie nu scrie despre materia neagra... ca m-as informa si de acolo.
Probaibl ca farama aia de stiinta pe care ai putea sa o accepti ar trebui sa vina de la cel de sus... daca ar avea ceva site, ti-as arata si da link..

Sa ma fac ca pricep ? Esti simpatic sa stii Posted Image ...iti spun la sfarsit.

Eh.. se pare ca nu le ai nici cu sinonimele..

Quote

Negru (neagră), adjectiv
Sinonime: brunet, oacheş, negricios, negriu, negruţ; (regional) murdar, jegos, nespălat; (figurat) întunecat, întunecos, obscur.

Si acu in engleza din webster :

Quote

Synonyms for dark
black, caliginous, darkened, darkish, darkling, darksome, dim, dimmed, dusk, dusky, gloomy, lightless, murky, obscure, obscured, pitch-black, pitch-dark, pitchy, rayless, somber (or sombre), stygian, tenebrific, tenebrous, unlit

Atata vreme cat e sinonim si intelegem acelasi lucru (mai ales ca se folosesc ambii termeni) te legi de o chestie complet inutila... ca de obicei ca sa demonstrezi ...habar nu am ce.

Obscur/itunecat este o definitie cam trasa de coada in primul rand pt ca aceste obiecte sunt invizibile, nicidecum intunecate (nici macar negre)

Materia neagra/intunecata nu interactioneaza cu forta electromagnetica asa ca nu are nici o treaba cu lumina, nu o absoarbe nu o emite nu o reflecta, orice definitie care are legatura cu lipsa luminii, culorii etc este cam in plus dar totusi oamenii de stiinta au trebuit sa-i dea una.

Acu spune-mi, apare undeva in biblie vreo referire la aceasta materie "obscura" sau la energia obscura (altceva decat materia obscura) care dupa Modelul Standard al universului "guverneaza" in procent de 68% ?

Uite o sa ma fac ca pricep daca imi arati in biblie ce ti-am cerut mai sus (vreo corelatie ceva).

Editat de Fluk3, 24 septembrie 2020 - 22:25.


#158
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostFluk3, on 24 septembrie 2020 - 15:36, said:

Animalele au suflet ?

Animalele sunt suflete!

#159
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Cum vine asta ?

#160
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.099
  • Înscris: 24.11.2016
E limbaj biblic, asa vine, afirmatiile facute pe baza inferentelor Scripturii nu sunt stiintifice sau de folos pentru ignoranti cu caracter dubios. Sunt ceea ce sunt.


#161
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcriztu, on 24 septembrie 2020 - 18:19, said:

gandeste-te la un copac.
ni se spune ca copacii absorb carbon c14 din aer.
cand un copac putrezeste sau e ars, carbonul - ca asta e trunchiul si crengile unui copac - carbon, este eliberat inapoi in aer.
dupa care acest carbon este absorbit de alti copaci.
ni se spune ca c14 e creat in atmosfera planetei, de ciocniri cu particule cosmice, astea

deci copacii de la tine din cartier contin c14 creat ieri, contin si c14 creat acu un an, si c14 creat acu 100 de ani, si c14 creat acu 1000 de ani, si c14 creat acu 10000 de ani.
tu nu ai nici o vina ca nu te gandesti la toate astea, tu esti cu politica, ne-o mai mari pensia? da duamne sa ne mareasca pensia. mama lor de politicieni, niste banditi.. ia sa vad ce mai zice critzu pe aria de religie, ca sunt nervos, vreau sa ma refulez nervos..
Posted Image

#162
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostXlander, on 25 septembrie 2020 - 08:14, said:

E limbaj biblic

Nu e nicaieri in biblie scris ca animalele au suflet. Tu vrei sa zici "limbaj incornilescian babiloniac pt neamuri".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate