Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Ce este sufletul?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
268 replies to this topic

#199
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcriztu, on 25 septembrie 2020 - 18:42, said:

apele peste care ai vazut asezata tarfa, sunt neamuri si limbi - apoc 17:5
ne este data deci clar intelegerea ca cuvantul "apa" e metafora, simbol pt altceva decat apa in intelegerea lumeasca, profana.

inarmati cu aceasta cheie, putem privi apoi tot ce e scris in scriptura, ca fiind metafora, simbol, pt ceva din afara experientei lumesti, profane.
Vai de voi, experţi în Lege! Căci aţi luat cu voi cheia cunoaşterii; nici voi n-aţi intrat şi i-aţi împiedicat astfel şi pe cei ce intrau! - Luca 11:52
daca apa reprezinta multimi, neamuri... apoi atunci ceea ce ai scris in ultima ta fraza este o eroare colosala. :)

#200
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View PostPhobos, on 11 septembrie 2020 - 06:34, said:

Toate fiintele.
Toate de la atom până la Om au suflete.DUMNEZEU, care a creat întregul Univers, are și EL suflet.Toate cele văzute și nevăzute înclusiv DUMNEZEU sunt de natură materială.
Toate sufletele sunt de natura unei plasme de anumite forme specifice și anumite temperaturi specifice.Sufletul omului este de natura unei plasme reci cu temperatua de 32-42 grade Celsius având formă umanoidă.
Ce formă specifică are un cal, dar un leu, etc.?

View PostPhobos, on 11 septembrie 2020 - 06:34, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JkkfLCBntD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sufletele Oamenilor se pot reîntrupa numai ca Oameni și numai cu Voia Lui DUMNEZEU.
Există Rai și există și gheena focului (iad), dar gheena focului este de fapt de natura unei plasme având temperatura suficientă de a curăța Sufletul Omului de greșelile sale.
Trupul Omului greșește sau Sufletul Omului greșește?

Edited by kosinus, 20 March 2024 - 17:02.


#201
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004
Unde ai găsit toate aceste explicații, Kosinus? :dontgetit:

#202
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010
Toate de la atom până la Om au suflete.DUMNEZEU, care a creat întregul Univers, are și EL suflet.Toate cele văzute și nevăzute înclusiv DUMNEZEU sunt de natură materială.
Toate sufletele sunt de natura unei plasme de anumite forme specifice și anumite temperaturi specifice.Sufletul omului este de natura unei plasme reci cu temperatua de 32-42 grade Celsius având formă umanoidă.
Rectific:Ce formă specifică are sufletul unui cal, sufletul unui leu, etc.?
Sufletele Oamenilor se pot reîntrupa numai ca Oameni și numai cu Voia Lui DUMNEZEU.
Există Rai și există și gheena focului (iad), dar gheena focului este de fapt de natura unei plasme având temperatura suficientă de a curăța Sufletul Omului de greșelile sale.
Trupul Omului greșește sau Sufletul Omului greșește?

View Postdark, on 20 martie 2024 - 17:54, said:

Unde ai găsit toate aceste explicații, Kosinus? Posted Image
În Biblia Ortodoxă, după ce DUMNEZEU mi-a dăruit două experiențe revelatorii despre ceea ce este sufletul în general și în special ceea ce este Sufletul Omului.

Edited by kosinus, 21 March 2024 - 07:43.


#203
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajkosinus, pe 21 martie 2024 - 07:36, a scris:


În Biblia Ortodoxă dupa ce DUMNEZEU mi-a dăruit două expierențe revelatorii despre ceea ce este sufletul în general și în special ceea ce este Sufletul Omului..

Am înțeles, dar este mult prea vag, ne poți indica și versetele?...

#204
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postdark, on 21 martie 2024 - 07:41, said:

Am înțeles, dar este mult prea vag, ne poți indica și versetele?...
1) Biblia Ortodoxă, Ecclesiastul, capitolul 12, versetele 6, 7:
"6. Mai înainte ca să se rupă funia de argint şi să se spargă vasul de aur şi să se strice ulciorul la izvor şi să se sfărâme roata fântânii,
7. Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat.".

2) Biblia Ortodoxă, Sfânta Evanghelie după Ioan, capitolul 2, versetele 18-31:
"18. Şi a venit Maria Magdalena vestind ucenicilor că a văzut pe Domnul şi acestea i-a zis ei.
19. Şi fiind seară, în ziua aceea, întâia a săptămânii (duminica), şi uşile fiind încuiate, unde erau adunaţi ucenicii de frica iudeilor, a venit Iisus şi a stat în mijloc şi le-a zis: Pace vouă!
20. Şi zicând acestea, le-a arătat mâinile şi coasta Sa. Deci s-au bucurat ucenicii, văzând pe Domnul.
21. Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi.
22. Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23. Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute.
24. Iar Toma, unul din cei doisprezece, cel numit Geamănul, nu era cu ei când a venit Iisus.
25. Deci au zis lui ceilalţi ucenici: Am văzut pe Domnul! Dar el le-a zis: Dacă nu voi vedea, în mâinile Lui, semnul cuielor, şi dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, şi dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede.
26. Şi după opt zile, ucenicii Lui erau iarăşi înăuntru, şi Toma, împreună cu ei. Şi a venit Iisus, uşile fiind încuiate, şi a stat în mijloc şi a zis: Pace vouă!
27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace şi vezi mâinile Mele şi adu mâna ta şi o pune în coasta Mea şi nu fi necredincios ci credincios.
28. A răspuns Toma şi I-a zis: Domnul meu şi Dumnezeul meu!
29. Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut!
30. Deci şi alte multe minuni a făcut Iisus înaintea ucenicilor Săi, care nu sunt scrise în cartea aceasta.
31. Iar acestea s-au scris, ca să credeţi că Iisus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, şi, crezând, să aveţi viaţă în numele Lui.".  
---------------------------------------------------------------------
Eu cred că Sufletul Omului întrupat sau neîntrupat poate trece prin pereți și poate merge oriunde vrea DUMNEZEU.

Edited by kosinus, 21 March 2024 - 08:58.


#205
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004
Isus a fost înviat. :idea:
Învierea încă nu a venit - 2 Tim. 2:18

#206
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postdark, on 21 martie 2024 - 10:26, said:

Isus a fost înviat. Posted Image
Învierea încă nu a venit - 2 Tim. 2:18
Ce legătura are răspunsul Dumneavoastră cu ceea ce am spus eu despre Sufletul unui Om?
Cine l-a înviat pe Domnul Iisus Hristos?

Edited by kosinus, 24 March 2024 - 07:20.


#207
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004
Legătura este evidentă: omul când moare, nu este înviat. Ați spus, domnule, că la moarte, sufletul iese din om. Spre deosebire de acest fenomen, Isus a fost înviat.

#208
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postdark, on 24 martie 2024 - 07:24, said:

Legătura este evidentă: omul când moare, nu este înviat. Ați spus, domnule, că la moarte, sufletul iese din om. Spre deosebire de acest fenomen, Isus a fost înviat.
Nu este evidentă legătura!
Sunt două cazuri:
1) Sufletul Omului iese din trupul Omului, dar funia de argint nu se rupe.
2) Sufletul Omului iese din trupul Omului, dar funia de argint se rupe.

Eu cred și sunt sigur că Sufletul Domnului Iisus Hristos a ieșit din Trupul Său, dar Funia de Argint nu s-a rupt si așa se explică revenirea Sa la Viața Sa Trupească.

Edited by kosinus, 24 March 2024 - 07:59.


#209
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 06.03.2021
Reîntruparea sau reîncorporarea (greșit exprimată ca reîncarnare), este un concept păgân care contrazice complet scripturile ebraice și grecești... acest concept a pătruns în zona orientului mijlociu și mediteraneean de-a lungul secolelor, venind din subcontinentul indian și chiar au fost părinți ai Bisericii care l-au îmbrățișat.
Așa-zisele argumente din scripturi, gen "funia de argint", sunt doar niște sintagme scoase din contextul lor și folosite ca pretexte...

Edited by heartu, 24 March 2024 - 09:50.


#210
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postheartu, on 24 martie 2024 - 09:48, said:

Reîntruparea sau reîncorporarea (greșit exprimată ca reîncarnare), este un concept păgân care contrazice complet scripturile ebraice și grecești... acest concept a pătruns în zona orientului mijlociu și mediteraneean de-a lungul secolelor, venind din subcontinentul indian și chiar au fost părinți ai Bisericii care l-au îmbrățișat.
Așa-zisele argumente din scripturi, gen "funia de argint", sunt doar niște sintagme scoase din contextul lor și folosite ca pretexte...
Hindușii au fost duși în ispită de către DUMNEZEU să creadă că se pot reîncarna în tot felul de viețuitoare.Reîntruparea este posibilă numai pentru Oameni, îngeri și pentru DUMNEZEU TATĂL și Domnul Iisus Hristos.
------------------------------------------------------------------------------------------
Despre reîntrupare

1) Biblia Ortodoxă, Facerea, capitolul 17:

https://www.bibliaor...ul 17,de la el.

2) Biblia Ortodoxă, Facerea, capitolul 18

https://www.bibliaor...intea Domnului.

3) Biblia Ortodoxă, Sfânta Evanghelie după Matei:

https://www.bibliaor...uzit să audă.

4) Biblia Ortodoxă, Sfânta Evanghelie după Marcu:

https://www.bibliaor...cris despre el.

#211
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004
Fii mai explicit, la ce versete faci referire? :dontgetit:

#212
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postdark, on 25 martie 2024 - 07:34, said:

Fii mai explicit, la ce versete faci referire? Posted Image
Cițiți tot ca să înțelegeți mai bine!

#213
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004
Eu am înțeles, citind Geneza 2:7, că omul este sufletul.

#214
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postdark, on 25 martie 2024 - 11:28, said:

Eu am înțeles, citind Geneza 2:7, că omul este sufletul.
Sper că nu sunteți un robot!?!
---------------------------------
Ce înțelegeți din ceea ce am scris la postarea mea de azi la #210????Răspundeți!!!!!!!!

Edited by kosinus, 25 March 2024 - 12:32.


#215
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004
Domnule, ați dat niște referințe mult prea vagi!
Sunteți matematician, deci am pretenția să fiți mult mai exact: cartea, capitolul și versetul, vă rog!

#216
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postdark, on 25 martie 2024 - 12:36, said:

Domnule, ați dat niște referințe mult prea vagi!
Sunteți matematician, deci am pretenția să fiți mult mai exact: cartea, capitolul și versetul, vă rog!
Nu sunt matematician!Sunt inginer constructor pensionar și care este pasionat de matematică.
Citiți tot ceea ce am postat pentru că nu vreau să mi se reproșeze că am scos versetele din context și astfel unii ar putea înțelege altceva!

Edited by kosinus, 25 March 2024 - 13:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate