Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Shimano 105 vs GRX400

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#1
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Sa setam mediul de discutie, pe scurt:
Acum cca 8 ani mi-am cumparat o bicla de la Decathlon, un b'Twin cyclo cross model 2010 care era ultimul pe stoc si se dadea la reducere. Am dat pe el vreo 900 euro daca imi aduc bine aminte.

O bicla decenta, echipata full Shimano 105 5700(foi, pinioane, schimbatoare, leviere), frane cantilever de la Tektro, roti Alexrims cu 20 de spite, vreo 8.5 Kg . Super echipare pentru banii aia la acel moment. M-a servit cu fiabilitate maxima peste 15000 Km pe tot felul de terenuri si vreme.

Attached File  b’TWIN Cyclocross 2010.jpg   78.74K   49 downloads

Din nefericire, saptamana trecuta s-a speriat din parcarea de bicle Posted Image ... lant taiat, bicla lipsa. Am zis ca oricum se apropie sfarsitul de sezon, asa ca nu ma mai bag la una noua. Ti-ai gasit. Azi, mergand cu roata lui fi'miu la service sa imi schimbe discul (nu am cheie de centerlock), uitandu-ma prin showroom, mi-a cazut cu tronc o Merida Silex 400 (model 2020) Posted Image ... atat de tare ca am plecat de acolo cu bicla in portbagaj. Posted Image

Attached File  Merida_silex_400.jpg   220.03K   54 downloads

M-am plimbat un pic cu ea ... ce sa zic ? .. sublim.

Silexul asta vine cu echipare completa Shimano GRX400 (absolut tot, frane, schimbatoare, foi/pinioane si leviere).

Pe review-urile online vad ca GRX 400 = Tiagra la calitate, iar GRX 600 = 105, desi sunt clase diferite. Totusi, trecand de pe o bicla cu 105 model 2010 (5700 conform shimano) (pe care o cunosteam foarte bine dupa 7 ani jumate de plimbat), la asta cu GRX400, nu pot sa nu remarc ca GRX-ul se simte altfel ... parca e mai "fuid", nu stiu cum sa ma exprim.

Ceva experiente cu seturile astea de la useri mai avansati? Eu sunt la nivel de amator, cel mult ... plus fumurile de bicla noua ... dar sincer, am impresia ca GRX400 este peste 105 -ul cu pricina. Ma insel sau 105 seria 700, de azi, este asa de evoluata comparativ cu 5700?.

Edited by ro_explorer, 02 September 2020 - 21:43.


#2
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 22.05.2011
Pai din ce vad GRX e ,designed for gravel, are 10 pinioane si foaia mare de 46 dinti (la 105 aveai 50 sau 52) , pe pinion de 11 n-o sa obtii vitezele de pe 105(11 viteze).

Normal ca fiind noua pare mai smooth dar in general e un downgrade.

E doar matematica de dinti si schimbatoare, conteaza cum e intretinuta , reglata, gresata.

Edited by jakota, 02 September 2020 - 22:02.


#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Pai GRX-ul actual nu are 7 ani de uzura :) D-asta e mai fluid.

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 jakota, on 02 septembrie 2020 - 22:00, said:

Pai din ce vad GRX e ,designed for gravel, are 10 pinioane si foaia mare de 46 dinti (la 105 aveai 50 sau 52) , pe pinion de 11 n-o sa obtii vitezele de pe 105(11 viteze).

Normal ca fiind noua pare mai smooth dar in general e un downgrade.

E doar matematica de dinti si schimbatoare, conteaza cum e intretinuta , reglata, gresata.
105-ul 5700 are 10 viteze, trecerea la 11 viteze fiind facuta prin 2014 daca nu ma insel. Deci e tot 10 vs 10. Da, GRX-ul are o demultiplicare mai agresiva, permitand pante mai inclinate dar si top speed mai mic. Oricum, foarte rar am folosit pinionul de 11 la cea veche ... stilul meu de croaziera e pe la 20Km/h.

De intretinut am intretinut-o cat am putut eu de bine ... wet lube, dry lube (in functie de vreme si tura planificata), curatat lantul dupa fiecare tura mai lunga ... etc.

Oricum, am inteles ... amprenta timpului e de vina pentru "fluiditate" ... mersi. Drum intins ...

#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Bravo (și semn de îmbrățișare)

Eu sunt doar pe offroad. In Romania e sport extrem să mergi cu bicicleta pe asfalt..prefer să mă.lovesc de pomi decât să mă.loveasca bizoni

Poze cu ea :D

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 bobalex18, on 02 septembrie 2020 - 22:26, said:

Poze cu ea Posted Image
Am planificat tura de rodaj vineri (zi data liber de la conducere). Pana atunci trebuie sa ma duc sa imi cumpar restul de accesorii care au plecat odata cu cea veche (suport bidon, geanta de cadru, senzori de cadenta/viteza pentru pairing cu ceasul, etc) ... si am sa fac si poze de pe traseu.

Asta e de la la ultima iesire ... ufff ... cross-ul meu Posted Image ...

Attached File  IMG_6431.jpeg   571.11K   49 downloads  Attached File  IMG_6425.jpeg   559.46K   45 downloads  Attached File  IMG_6433.jpeg   396.03K   40 downloads

Urmatoarele vor fi cu "furia neagra" - Silexul e antracit Posted Image ... stay tuned, cum s-ar zice.

Edited by ro_explorer, 02 September 2020 - 22:38.


#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007
Eu sunt șoselar și merg cu un fel de hibrid. Am 105 cu 11 viteze in afară de pinioanele Ultegra 11- 32 și lanțul Dura Ace. Bicla e un carbon de 7,8 kg. Viteza mea medie e între 25 și 30 km/h. Păcat de paguba ta. Eu nici nu am antifurt la cursieră, pentru că nu o las niciodată singură. Sunt de nivel începător spre mediu, bag vreo 6-7000 de km pe an.

#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Incepator.. Gizase.  :)  Altii nu fac nici cu masina 7000 pe an.

#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Sper ca ai reclamat furtul la Politie, sunt sanse sa recuperezi bicicleta in cazul in care e o zona "operata" de ciorditori cunoscuti. Mai acum cativa ani i s-a furat vecinului bicicleta, l-au sunat dupa cateva luni sa vina sa si-o recunoasca, a spus ca erau acolo multe biciclete iar politistii erau suparati ca le ocupau loc si oamenii nu reclamau furtul ca sa poata fi sunati.

Edited by spooky51, 03 September 2020 - 07:45.


#10
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
La mine a fost puțin altfel. Mi-a fost furata. Am declarat furtul. Am pus la dispoziție clip video și poze cu făptașul.

Asigurarea firmei de pază, pt a mă despăgubi, avea nevoie de o adeverință de la poliție că am declarat furtul (ca la casco pentru oglinzi). 3 săptămâni am fost la 2 zile la poliție după adeverință și de fiecare data aveau altceva mai important de făcut. Abia abia am reușit. E un grup pe Facebook stolen bike și sunt foarte multe cazuri cu poze ale făptașului și poliția nu face nimic

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008

 jakota, on 02 septembrie 2020 - 22:00, said:

... dar in general e un downgrade.

Nu e downgrade, e upgrade in laterala. Posted Image
Transmisiile avanseaza, Grx-ul tau e ~la nivel 5700 ca si functionare, de fapt deraiorul cu clutch retine lantul mult mai bine vs rd-5700.
Franele hidraulice sunt clar upgrade.
Singurul lucru e ca prob echiparea asta e putin mai grea vs 5700... in special de la franele hidraulice si deraiorul spate.

Daca o mai lasi legata ia Ulock.

Arata bine Merida sa te bucuri cat mai mult de ea :)

Edited by sirgoofy, 03 September 2020 - 10:22.


#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 sirgoofy, on 03 septembrie 2020 - 10:08, said:

Daca o mai lasi legata ia Ulock.

Stiu .. ideea e ca eu nu o las legata , e mereu cu mine. Juniorul si-a busit MTB-ul (roata fata rupta, cauzata de un prieten care a intrat din lateral in el). A durat un pic sa primesc roata noua comandata asa ca in timpul ala s-a dus la scoala cu bicla mea ... ghinion. Easy target.
Acum are un U-Lock țeapăn ...

Asta noua am sa o dotez cu asa ceva (pe langa asigurare): https://www.sherlock.bike/en/

Edited by ro_explorer, 03 September 2020 - 10:21.


#13
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
am vrut și eu să monte gps doar că e o problemă cu bateria. ține puțin. și sigur ți-o fură fix când nu ai baterie :))))

mie mi-au furat-o legată la locul de parcare subteran, cu lant gros...au dat cu târnăcopul până au rupt ancorele din perete.

#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
Personal am dat 120lei pe un Ulock Abus in 2013 (acum e mai scump), nu-s genul sa dau bani in asigurari sau chestii scumpe, dar cum preferi.

^ pe langa problema cu bateria eu ma gandesc cum faci, ok sa zicem ca ai baterie si stii blocul unde e bicla... ce faci ?
Sau bicla ta e in drum spre alt judet... te duci s-o urmaresti ? Posted Image
Gps la prima vedere e o solutie eleganta dar cand te uiti atent nu e chiar atat de buna pe cat pare.
Sigur, poate ai noroc cu un amarat ce o duce in targ, atunci da, gps are sens.
Extrema cealalta, unul care se pricepe si-ti arunca gps-ul la 5 min dupa ce o ia.

Cel mai ok e s-o legi bine de la inceput imo

Edited by sirgoofy, 03 September 2020 - 10:38.


#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 sirgoofy, on 03 septembrie 2020 - 10:27, said:

^ pe langa problema cu bateria eu ma gandesc cum faci, ok sa zicem ca ai baterie si stii blocul unde e bicla... ce faci ?
Merg cu politia dupa mine. Odata ce ajungi in zona poti folosi bluetooth-ul pentru localizare precisa. Ma rog, solutia GPS este pentru alarma si actiune atunci cand se intampla fapta ... deja daca au trecut cateva zile e tardiv, ca bicla poate fi deja pe un feribot spre Lituania a doua zi.

Se fura biciclete in draci .... peste 10K pe an doar in Stockholm.

Edited by ro_explorer, 03 September 2020 - 10:56.


#16
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 22.05.2011

 ro_explorer, on 03 septembrie 2020 - 10:52, said:

Merg cu politia dupa mine. Odata ce ajungi in zona poti folosi bluetooth-ul pentru localizare precisa. Ma rog, solutia GPS este pentru alarma si actiune atunci cand se intampla fapta ... deja daca au trecut cateva zile e tardiv, ca bicla poate fi deja pe un feribot spre Lituania a doua zi.

Se fura biciclete in draci .... peste 10K pe an doar in Stockholm.

Ai dreaq  suedeji ...   :)

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007

 mariovrs, on 03 septembrie 2020 - 06:20, said:

Incepator.. Gizase.  Posted Image  Altii nu fac nici cu masina 7000 pe an.
Mulțumesc mult! Sunt pasionat, dar nu se poate spune că aș fi avansat. Avansați sunt cei care fac medie peste 38-40 km/h în 100 de km sau cei care fac 15000- 30000 de km pe an. Există și la noi în țară. Eu sunt cam boșorog să mai fac performanță. Am 53 de ani.

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 Digix, on 03 septembrie 2020 - 19:50, said:

Eu sunt cam boșorog să mai fac performanță. Am 53 de ani.
Eh ... lasati, lasati ... Bosorog esti atunci cand nu mai nimeresti manetele de la tremurat sau nu te mai poti urca pe 2 roti (dar si atunci poti lua un recumbent sa te dai mai departe).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate