Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Shimano 105 vs GRX400

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#109
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
Arată bine, de curiozitate cum e chainline-ul ?
Pe care pinion stă lanțul cel mai 'in linie' cu foaia?
Mersi

*Cadru boost/ angrenaj boost sau nu ?

Edited by sirgoofy, 06 March 2023 - 17:29.


#110
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Angrenajul e schimbat - de la original 30-46 la 40. Si aici s-ar putea sa fie durerea ca ala vechi avea caseta 11-36, deci cea mai mica demultiplicare era 30 pe foaie cu 36 pe pinion - acum e 40-42, mai putin ca ideal.
Nu exista angrenaj mai mic de 40 pe montura GRX - trebuie sa ma mut pe ceva de MTB hollowtech pentru angrenaj mai mic - un XT de 34 sau de 36? Nu stiu. Inca studiez. O sa vad dupa prima tura cat de tare o sa ma rup pe urcare.

Cadrul nu am de ce sa il schimb. Asta e foarte solid si are ergonomie care mi se potriveste. Toata bicla cantareaste 10Kg. Nu am ce castiga prin schimbarea materialelor (decat mandrie poate, daca trec la carbon).

Aliniamentul angrenaj-caseta este exact pe pinionul 6 (central):
Attached File  Screenshot 2023-03-06 171236.jpg   270.63K   15 downloads

Later edit: am gasit pe reddit un link spre o foaie de 36 compatibila cu angrenajul GRX (GRX are montura 110 BCD):
https://www.wolftoot...-shimano-cranks

Cam doare la pret totusi ... mai vedem.

#111
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
frumoasa merida

#112
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 22.05.2011

 ro_explorer, on 06 martie 2023 - 18:19, said:

Angrenajul e schimbat - de la original 30-46 la 40. Si aici s-ar putea sa fie durerea ca ala vechi avea caseta 11-36, deci cea mai mica demultiplicare era 30 pe foaie cu 36 pe pinion - acum e 40-42, mai putin ca ideal.
Nu exista angrenaj mai mic de 40 pe montura GRX - trebuie sa ma mut pe ceva de MTB hollowtech pentru angrenaj mai mic - un XT de 34 sau de 36? Nu stiu. Inca studiez. O sa vad dupa prima tura cat de tare o sa ma rup pe urcare.

Cadrul nu am de ce sa il schimb. Asta e foarte solid si are ergonomie care mi se potriveste. Toata bicla cantareaste 10Kg. Nu am ce castiga prin schimbarea materialelor (decat mandrie poate, daca trec la carbon).

Aliniamentul angrenaj-caseta este exact pe pinionul 6 (central):
Screenshot 2023-03-06 171236.jpg

Later edit: am gasit pe reddit un link spre o foaie de 36 compatibila cu angrenajul GRX (GRX are montura 110 BCD):
https://www.wolftoot...-shimano-cranks

Cam doare la pret totusi ... mai vedem.

Daca ai trcut la o  singura foaie  cauta narrow-wide pe aliexpress (eu am luat cu fro 12 Euro cu tot cu shipping , dar alta prindere)

#113
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai narrow-wide am acum, 40T. Am gasit la pret rezonabil (50 eur) de 38. Sincer, nu cred ca o sa faca asa mare diferenta fata de 40. Un 34-36 da, aia ar fi o treaba - dar trebuie sa schimb pedalierul cu un XT si nu stiu cat de bine se aliniaza.

Pana una alta a venit inghetul si zapada aici la mine (sper ca e ultima rabufneala) si inca ma forteaza sa tin bicicleta pe balcon - de bine ce am upgradat-o :)

https://www.bike24.c...tml?sku=1523058

#114
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 22.05.2011
eu nu te-nteleg de ce cauti foaie mai mica...   ti-e frica ca e greu la urcat cu 40 (38)  si pinion de  36 ?

eu am upgradat  doar in sus la foi  odata ce am prins experienta si ceva anduranta   Posted Image   pe single de la 42 la 46 ,   iar la cursiera  de la 50-34   la  53-37 ( caseta 11-30)  -  no problem pe urcari

Edited by jakota, 15 March 2023 - 15:50.


#115
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
36 am eu pe bicla de oras, cu aparatori, rucsac in spate, antifurt de 1kg...

Cu 36 pe gravel pe portiuni drepte invarti in gol :)

Pt urcari treci pe caseta mai mare.
Vorbesc teoretic, daca nu-i dai rapid pe drept ar avea sens foaie mai mica.. da sincer eu n-as merge sub 40 pe un gravel.

#116
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 jakota, on 15 martie 2023 - 15:44, said:

eu nu te-nteleg de ce cauti foaie mai mica...   ti-e frica ca e greu la urcat cu 40 (38)  si pinion de  36 ?
Acum am foaie de 40 si pinion de 42. Am trecut prin clipe grele cu foaia mica de 30 si pinionul maxim de 36 (cat era demultiplicarea maxima la grupul 2x10) asadar acum 40 cu 42 nu o sa fie nicidecum mai usor, de aia ma gandesc la o foaie de 38 sau , daca gasesc, de 36.

Nu am cruise mai mare de 20-25Km/h asadar nu imi pun problema de viteza - mie imi trebuie posibilitatea de a urca pieptis.
Amicul cu care eram in situatia dificila descrisa mai sus are un XC cu foaie de 32 si pinion maxim de 51 :D ... si a urcat lejer. Dar, recunosc ca asta e un caz extrem.

 sirgoofy, on 15 martie 2023 - 16:17, said:

da sincer eu n-as merge sub 40 pe un gravel.
O sa vedem cum se comporta setupul curent. Cam in 2 saptamani ar trebui sa fie vreme de deschis sezonul aici la mine.

Momentan nici eu nu mai sunt in forma, asadar o sa ma abtin de la a trage concluzii cel putin o perioada caci orice urcus o sa fie greu pana imi recapat stamina.

#117
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 22.05.2011
Acum depinde si pe unde pedalezi ..

Am o varsta,  nu ma atrag deloc giubuslucurile alea de le vezi la TV cu downhill, XC extrem &shit.   Cum stau doar pe drum, strada si light offroad nu-mi trebuie suspensii , si mi se pare 1:1 sau sub doar o bataie de joc  ,   mai bine merg pe picioare decat in sa.  Bineinteles ca sunt pante lungi si mai abrupte care iti taie gazu' dar prefer piciaorele  decat sa urc mai incet decat as merge .

#118
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai, na, ce sa zic ... da si tu scroll pe aici ca sa vezi o tura tipica pentru mine (nu am mai facut upload de mult caci nu am mai avut timp sa compilez filmele de la iesiri iar 2022 in particular a fost un an sarac in iesiri din diverse motive, mai mult sau mai putin obiective. Te rog nu imi mai adu aminte de varsta .... ma apropii de 50 intr-un ritm care nu imi place.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KQKHwEZJz-A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S.: chiar ... crap !!!! am montat super farul in locul unde aveam camera. Trebuie sa cumpar montura de camera pentru casca banuiesc, daca vreau sa mai filmez ceva de acum incolo - sau sa gasesc o alta solutie ... daaaamn.

Edited by ro_explorer, 16 March 2023 - 00:26.


#119
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 22.05.2011
trec mofturile astea de teenager puriu  cu filmat,  monitorizat, sinconizari njde apps-uri, far led de Cayenne, power-banks etc ...

Conditie fizica sa fie, nu pinioane mai mari ca foaia   Posted Image  ( is for pussies)

Uite Ciucas facut la 50 de ani.  Ce-i drept nu e deloc bike friendly de le-am luat in carca cam 20% din traseu.

Edited by jakota, 16 March 2023 - 08:31.


#120
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 jakota, on 16 martie 2023 - 08:30, said:

trec mofturile astea de teenager puriu  cu filmat,  monitorizat, sinconizari njde apps-uri, far led de Cayenne, power-banks etc ...
Partea tehnologica a vieții e o pasiune pentru mine și în felul asta îmi stochez amintirile. Am albume foto/video digitale cu ieșirile, vacantele, etc, pe care îmi place sa le revizitez la ani distanta.

Sincronizarile se fac singure. Nu am nici un app, doar un banal editor video care știe sa citească gpx-ul din tracker și sa îl sincronizeze cu timestamp-ul din gopro. Overlay-urile ea su t in același editor video. Literalmente sunt câteva click-uri de mouse.

#121
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Apropos de "partea tehnologica a vietii",

 ro_explorer, on 16 martie 2023 - 00:29, said:

P.S.: chiar ... crap !!!! am montat super farul in locul unde aveam camera. Trebuie sa cumpar montura de camera pentru casca banuiesc, daca vreau sa mai filmez ceva de acum incolo - sau sa gasesc o alta solutie ... daaaamn.
Mi-am printat pana la urma un holder de casca pe care l-am proiectat exact la curbura castii mele si ... problema rezolvata!

Attached File  photo_2023-03-17_19-15-40.jpg   171.12K   6 downloads  Attached File  photo_2023-03-17_19-15-44.jpg   192.23K   6 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate