Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Film romanesc Sieranevada - un rahat

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#91
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Pai ați dat-o în patriotism acuma...Pe forumul ăsta orice discuție deviază fie în religie fie în naționalism. Pai ce plm are arta cu patriotismul? Credeam ca asta era doar în mintea lui Ceausescu desi la mintea lui de pantofar era acceptabil.

#92
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Filmul e un căcat lung și obositor. Același nivel de "artă" obțin dacă pun niște camere de filmat la un priveghi. Puteam să plec și o oră, aleatoriu și în orice moment, din fața ecranului și nu pierdeam nimic. Joc actoricesc de doi bani, plânsete neverosimile și artificiale, dialoguri penibile. Dacă mizeria asta a costat un milion jumătate de euro e clar că orice gunoi pe bani mulți e artă pentru snobi. La fel ca mâzgâliturile pe pânză și care se vând pe cifre urmate de multe zerouri.

Edited by caiuscorneliu, 11 August 2020 - 16:55.


#93
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am vazut recent Bridge of Spies. Un film exceptional, atat ca distributie cat si ca scenariu.

Ala este cu adevarat un film artistic si , spre deosebire de reality show-urile astea premiate de niste snobi pe la cine site ce festivaluri, nu are nevoie sa fie subventionat. A produs incasari de patru ori mai mari decat costurile de productie.

Sa amintesc de un film precum Godfather (primul) care cu un buget de 6 milioane de dolari a produs incasari initiale de 250 de milioane si, la aproape 50 de ani, continua sa produca bani?

Pot sa dau sute de exemple de astfel de filme artistice, toate fiind capabile nu doar sa-si acopere cheltuielile dar sa aduca si un profit bun.

De ce trebuie sa finantam niste porcarii facute sa fie vazute de o nisa foarte ingusta? Multe dintre ele mai si arunca cu rahat in noi, ne fac criminali, cum sunt mizeriile de filmari, ca nu pot sa le spun filme, ale lui Jude.

Edited by razor01, 11 August 2020 - 21:53.


#94
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am intrat pe imdb si m-am uitat putin la partea tehnica (la refer la sieranevada). Se pare ca filmarile au durat 42 de zile. Bugetul filmului a fost de 1.4 mil de euro. Asta inseamna aproximativ 33 000 euro pe zi.

Camera folosita a fost Arri Alexa XT. Asta se inchiriaza cu maxim 1000 euro pentru cateva ore de filmare, din ce am vazut pe net. Pentru camera n-au platit mai mult de 40 000 maxim 50 000 de euro. Salariile actorilor cat puteau sa fie? Habar n-am cat se plateste in Romania dar nu cred ca au cheltuit, in total, mai mult de 200 000 - 300 000 euro cu salariile ca n-au stat 5 luni sa filmeze. Apartamentul ala inchiriat pe doua luni costa infim.

Chiar nu inteleg cum au cheltuit 1.4 milioane de euro. Cat putea sa coste masterizarea materialului video? Nu exista efecte speciale ca alea costa cel mai mult, totul este filmat intr-un apartament.

Sunetul este un rahat DD stereo inregistrat la fel cum se facea acum 50 de ani. N-au fost in stare sa ofere un DTS HD Master cu inregistrarea vocilor separat, in studio, asa ca nici aici nu se pune problema de costuri mari.

Edited by razor01, 11 August 2020 - 22:13.


#95
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Am vazut acum filmul asta:
https://www.imdb.com/title/tt8506840/
Absolut genial, punerea in scena a unui eveniment atroce este superba iar dialogurile au esenta filosofica inainte de adevarul istoric.Nici macar nu e vorba de interpretare, filmul care pare la fel de static ca mai toate productiile noi te tine atent la orice replica.Poti gasi o gramada de sensuri si intelegeri la orice scena dar nu asta conteaza ci modul cum a reusit realizatorul sa abordeze un fapt atat de grav in o comedie pana la urma.
Pentru mine comedia inseamna ironie, nu o insiruire de gaguri, situatii amuzante, etc.
Apropo sunetul este perfect se aude distinct si clar orice.

#96
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostFC72, on 11 august 2020 - 22:42, said:


Asta nu e film, asta este o opera de propaganda antiromaneasca facuta in cel mai abject mod posibil.

Fratilor, va spun cu toata sinceritatea, multi dintre voi sunteti exact ca americanii spalati pe creier de propaganda bolsevica despre care vorbea Yuri Bezmenov in anii 80'. Aceste asazise filme sunt efectiv arme ideologice de spalare pe creier.

Va spun si de ce sunt finantate. Ele ajung sa fie vazute de putini oameni, nu sunt facute pentru mase. Problema este ca majoritatea celor care se uita la ele sunt oameni care conteaza in societate, profesori, ingineri, antreprenori, in general oamenii educati din clasa mijlocie.

Edited by razor01, 12 August 2020 - 01:49.


#97
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Intrebare: ai vazut filmul?

#98
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Partial, nu am rezistat sa vad toata mizeria aia.

Practic te uiti la o frustrata care se maimutareste in fata simbolurilor nationale si face o caterinca abjecta de oamenii cu gandire patriotica.

Cine crezi ca da premii pentru asa ceva? Tot unii cu nume asemanatoare cu cel al regizorului respectiv.

#99
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Filmele romanesti premiate de nevorbitori de limba romana nu sunt premiate pentru temele abordate ci pentru modul cum sunt transpuse diverse subiecte in cinematografie.
Filmul ala nu este premiat pentru ca ilustreaza un adevar mai mult ca evident, ascuns publicului din motive nationaliste, ci pentru modul cum face asta.
Daca vedai filmul puteai sa te identifici cu vajnici aparatori ai nationalismului desantat patriotard, retard si ai fi vazut argumentatia lor complet stupida.
Nu inteleg cum poti judeca filme premiate de critici la multe festivaluri internationale, cand poti doar sa te rezumi sa spui parerea ca nu iti place si nu intelegi nimic, dar de aici si pana a si contabiliza fantasmagoric cum se cheltuiesc banii unui film deja imi pare complet aberant.Defapt daca urmareai filmu era acolo o dezbatere despre cum trebuie cheltuiti banii primariei pe o manifestare artistica corespunzatoare, nu pe prezentarea unor adevaruri istorice incomode.

Revenind la Sieranevada a mir ca nu ai spus ca putea face filmu cu Dorel care filmeaza nunti, iesea mai iefin si mergea fara chitanta.Din ce scrii acolo nu ai nici cea mai vaga idee despre productia unui film in schimbi dai verdicte si despre actul artistic cat si despre productie, pe bune?
Apropo pentru alt "critic", care s-a trezit vorbind in dodii, nu doar filmul, regia si scenariu au primit premii dar si jocul actorilor, dar probabil s-au inselat, criticii nu se pricep nici la asta.

#100
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostFC72, on 12 august 2020 - 10:40, said:

Daca vedai filmul puteai sa te identifici cu vajnici aparatori ai nationalismului desantat patriotard, retard si ai fi vazut argumentatia lor complet stupida.

Ma bucur foarte mult ca ai scris chestia asta.

Pana acum aveam indoieli cu privire la persoana ta dar ai reusit sa mi se spulberi definitiv.

Am aflat, in sfarsit, cine esti Posted Image

Edited by razor01, 12 August 2020 - 10:49.


#101
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Pai sentimentul este reciproc, acum am inteles la ce nivel esti, eu ti-as recomanda sa iti cauti alta pasiune, nu ai nici o treaba cu cinematografia.Pierzi timpul degeaba, cauta altceva, este prea tarziu sa intelegi.

#102
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostFC72, on 12 august 2020 - 10:51, said:

nu ai nici o treaba cu cinematografia

De cand sunt youtuberelile astea considerate ,,cinematografie''?

Orice rahat filmat cu o camera a devenit brusc ,,cinematografie''?

Daca nu ar fi dejectat minciunile alea abominabile despre istoria nationala nu lua niciun preimiu, nicaieri.

Chestiile astea sunt efectiv materiale de propaganda, nimic altceva.

#103
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
De cand au luat nenumarate premii internationale, apoi prezinta adevaruri irefutabile documentate, istoria nationala nu este ce ai vazut tu in filmele stupide ale lui Nicolaescu, alea sunt aberatii patriotarde fara nici o legatura cu istoria.
Daca vedeai filmul, dar este greu de urmarit cand te depaseste, vedeai ce insemna propaganda si cum reactionaza poporul, trist dar adevarat.

#104
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Premii date de unii care au vise umede cu distrugerea completa a normalitatii si inlocuirea modelului de gandire care a stat la baza civilizatiei umane cu o revolutie neomarxista.

Ce te mira ca premiaza asemenea mizerii?

View PostFC72, on 12 august 2020 - 11:13, said:

Daca vedeai filmul, dar este greu de urmarit cand te depaseste, vedeai ce insemna propaganda si cum reactionaza poporul

Care bobor bre? Dialogurile alea n-au nicio legatura cu modul in care reactioneaza oamenii reali la acele intrebari. Toti aia de acolo sunt un stereotip, ce-si imagineaza ca sunt sau ce vor stangacii sa fie patriotii, nu are legatura cu modul in care vorbesc, gandesc si simt oamenii respectivi in viata reala.

Tu nu vezi ca personajele alea stereotipice nu sunt capabile sa aduca niciun argument ci doar ridica mingea la fileu ca sa fie faultati? Sunt ca replicile alea din filmele comuniste din anii 50' cand taranul muncitor spala pe jos, intr-o conversatie, cu un ,,burghez'' sau mosier.

Edited by razor01, 12 August 2020 - 11:21.


#105
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

criticii nu se pricep nici la asta.   
DIn pacate incepand cu anii 90 in Franta si aproximativ 2010 in US criticii de film sunt o specie aparte de neintelesi.
Cam nimic din ce premiaza nu are succes la public, doar ei vad ceva senzational, capodopere abstracte...

Era misto prin unele filme americane din anii 90 cum faceau misto de criticii de film din Franta. Pana au luat-o razna si ei.

Sincer sa fiu, chiar nu inteleg cum un topic despre un "rahat" a ajuns la 6 pagini si mai apar si contre...

#106
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Filmele de artă nu sunt pt toți.  Dar majoritatea atunci când văd un film care nu este pt ei, dar care este de altfel premiat și apreciat de critică, au învățat ca este mai înțelept sa-si tina gura și eventual sa se întrebe de ce filmul acela lor nu le spune absolut  nimic. Unii nu au învățat nici măcar lecția  asta simplă.

#107
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cu conditia sa fie macar film si nu material de propaganda. Exemplul amintit mai sus de colegu' fc https://www.imdb.com/title/tt8506840/ este pura propaganda, nimic altceva.

View PostTestosteron, on 12 august 2020 - 12:09, said:

eventual sa se întrebe de ce filmul acela lor nu le spune absolut  nimic.

Am explicat in multe postari opinia mea despre Sierenevada. Nu am zis niciodata ca nu-mi spune nimic, eu am criticat rezultatul final, executia, prestatia actorilor, nu ideea filmului care, apropo, nici nu-i ceva original. Filmul asta s-a mai facut de nenumarate ori in diverse parti ale lumii.

Arta cinematografica este cea mai complexa forma de arta. Pe langa ideea filmului, avem si alte elemente ce trebuie sa confirme: jocul actorilor, calitatea imaginii, calitatea sunetului, muzica.

Vrei un film artistic? Urmareste Silence https://www.imdb.com/title/tt0490215/ si vei afla cum trebuie sa arate un film de genul asta. Nici asta nu-i un film pentru toata lumea, dar are toate componentele necesare sa-l faca un film, nu o adunatura de cadre filmate aiurea intr-un apartament.

Edited by razor01, 12 August 2020 - 12:22.


#108
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Pai opinia ta, ca și a mea de altfel, sunt egale cu zero. Dar uite ca din fericire filmul s-a făcut și fără sa fim noi întrebați  și e bine ca s-a făcut. În rest poți umple sute de pagini pe SP ca tot n-are nici o importanță.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate