Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Film romanesc Sieranevada - un rahat

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#109
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Si nu avem dreptul sa ne exprimam opinia sau cum? Este obiect de cult si insultam adeptii religiei respective daca il criticam?

#110
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postrazor01, on 12 august 2020 - 12:17, said:



Vrei un film artistic? Urmareste Silence https://www.imdb.com/title/tt0490215/ si vei afla cum trebuie sa arate un film de genul asta.
Da, l-am văzut.  O porcărie.

View Postrazor01, on 12 august 2020 - 12:25, said:

Si nu avem dreptul sa ne exprimam opinia sau cum? Este obiect de cult si insultam adeptii religiei respective daca il criticam?
Opinia poți sa ti-o exprimi evident. Dar cam atât.
Care religie? E careva religios pe-aici? E alta arie pt religiosi.

Edited by Testosteron, 12 August 2020 - 12:29.


#111
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostTestosteron, on 12 august 2020 - 12:27, said:

Opinia poți sa ti-o exprimi evident. Dar cam atât.

Si am spus eu ca fac mai mult de atat?

Forumurile sunt facute pentru discutii.

#112
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Da corect.

În concluzie filmul s-a făcut  pt cei ca mine care-l apreciază  și nu s-a făcut pt cei ca tine care nu-l apreciază. Nu văd unde-i problema?  Ai auzit de vreun film pe care sa-l agreeze toată lumea? Poate doar alea cu Stan și Bran.

#113
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Sa nu se inteleaga ca eu apreciez orice film premiat, Joker de exemplu a fost o dezamagire crunta, ma asteptam sa ma oripileze, sa ma treca fiori, lumea zicea ca nu se poate urmari, ca este infiorator, ca te afecteaza emotional, de unde, o plictiseala rara.
Iar unul premiat care nu mi-a spus nimic: https://www.imdb.com/title/tt4949112/
Nu vad nimic nici in subiect, nici in abordare, nici in dialoguri, poate ca imi lipseste empatia.

#114
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ca sa-ti placa tie trebuia sa filmeze un clovn de la Circul Globus, care locuieste intr-un apartament cu doua camere din Berceni, bea bere la pet si are o nevasta frigida care prajeste toata ziua intr-o bucatarie cu faianta murdara si sparta. Si asta sa fie tot filmul, clovnul si viata lui din acel apartament. Aia ar fi fost o ,,capodopera'' pentru tine Posted Image

Edited by razor01, 12 August 2020 - 12:51.


#115
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Și asta este adevărat ca nu premiile dau calitatea unui film. Pai și atunci ce anume face un film valoros?  Sau este așa, la latitudinea fiecăruia?

View Postrazor01, on 12 august 2020 - 12:49, said:

Ca sa-ti placa tie trebuia sa filmeze un clovn de la Circul Globus, care locuieste intr-un apartament cu doua camere din Berceni, bea bere la pet si are o nevasta frigida care prajeste toata ziua intr-o bucatarie cu faianta murdara si sparta. Si asta sa fie tot filmul, clovnul si viata lui din acel apartament. Aia ar fi fost o ,,capodopera'' pentru tine Posted Image
Depinde ce-ar fi scos pe gură clovnul și nevastă-sa. Ca pt a fi un film de artă nu este o condiție ca toate rolurile sa fie de doctori docenti.

#116
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostTestosteron, on 12 august 2020 - 12:57, said:

Ca pt a fi un film de artă nu este o condiție ca toate rolurile sa fie de doctori docenti.

Nu ai inteles ironia.

Colegul nu vrea sa vada filme, repet, filmul presupune mai multe lucruri, nu doar o idee artistica, el vrea sa vada reality show-uri. Da, rescunosc, la treaba asta se pericepe Cristi Puiu.

Edited by razor01, 12 August 2020 - 13:03.


#117
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Hai sa luam un alt film romanesc premiat si care la fel ca si Sieranevada este, dupa mine, o capodopera si anume "Pozitia copilului" https://www.imdb.com...f_=nv_sr_srsg_0
De ce este filmul asta o capodopera?

#118
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
L-am vazut. Nu m-a impresionat cu nimic dar da, este film, atinge aceasta conditie, are elementele necesare. In concluzie, indiferent daca iti palce sau nu, ai ce sa vezi , nu te uiti la unu care mananca o ciorba 10 minute ...

Din acest nou ,,val'' de filme romanesti seria asta mi-a placut cel mai mult https://www.imdb.com...ref_=tt_sims_tt

Edited by razor01, 12 August 2020 - 13:10.


#119
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
Cred ca un film e valoros daca rezista mai mult timp pe marile (micile) ecrane. In fel asta, inseamna ca e vizionat de mai multe generatii si mesajul e actual sau peren, ori productia e foarte bine realizata si spectatorii apreciaza stradania artistilor.

E adevarat ca, pentru festivale, se cauta alt gen de productie. In jurii sunt tot felul de reprezentanti ai inaltelor societati: oculte, inculte, minoritati dezorientate sexual, bagatori in seama sau experti in taiat frunza la caini. Evident, sunt si profesionisti, critici de teatru si film, care, de multe ori, sunt coplesiti de influenta celorlalti, care se dau atoatestiutori. Exact ca si in moda, orice croitoreasa care aducea haine SH din Vest si le stramta, pentru ca apoi sa le schimbe etichetele si sa le vanda ca nii, si orice chiloțar care trage pe nas si altceva decat aerul minunat al Greciei, atunci cand a fost arestat si expulzat langa clubul Bamboo, sunt acum critici de toalete. De purtat, nu de c#c@t!

Premiile se dau pe prietenii, pe influente sau pe pile, mai exact. Castigati sunt regizorii, care devin peste noapte vedete si isi permit sa se revendice drept "vocea" autorizata a cinematografiei. Cam asa se intampla in 2/3 din cazuri.

Ce se urmareste? Originalitatea, chiar daca de multe ori nu e inteleasa, realismul, chiar daca e plictisitor si propagarea mesajelor care inrereseaza diversele grupuri de interese care finanteaza industria cinematografica: sex, droguri, violenta, alcool, diverse teme sociale, etc.

Cui ii place, sa se uite, unele productii merita. Cui nu, n.are mare lucru de pierdut.

Edited by takis, 12 August 2020 - 13:20.


#120
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Posttakis, on 12 august 2020 - 13:13, said:

sex, droguri, violenta, alcool, diverse teme sociale, etc.

Seria Babylon Berlin, o poveste tumultoasa in haosul social si politic al Republicii de la Weimar. Are de toate acel film-serial si sunt bine implementate, actorii joaca excelent, povestea este credibila si bine articulata.

Sigur avem si ,,noi'' Umbre, o productie excelenta, de asemnea dar, asa cum am spus mai sus, nu-i chiar romaneasca, pentru ca a fost facuta de HBO.

Edited by razor01, 12 August 2020 - 13:21.


#121
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Premiile se dau pe prietenii, pe influente sau pe pile, mai exact.
Ar mai fi de adaugat si partea de politically correct - daca e un regizor negru sau actor negru, sau asiatic... Eventual compensatii ptr premiul oferit unui alt film, etc.

Din pacate cam aici s-a ajuns. Si asta mi-au spus-o si mie amici de-afara. Unul e in juriu la Cannes si la BAFTA, altul se "ocupa" de Oscar"-uri.

#122
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
Sunt multi bani si interese la mijloc, ai dreptate @eiffel.

Cel mai nasol este ca, de foarte multe ori, suntem manipulati sa credem ca asta e normalitatea...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate