Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Legislatie drone

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
634 replies to this topic

#451
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,399
  • Înscris: 28.10.2018
Pai nu trebuie sa faca si Autel un banut cinstit?

#452
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View Postabac, on 28 martie 2022 - 13:42, said:

Pai nu trebuie sa faca si Autel un banut cinstit?

Cam asta zice si unul dintre romanii care au facut review dronei Autel Nano :) Se poate zbura in capitala!

#453
ViezuREX

ViezuREX

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.06.2021
Salutare,
O veste buna pentru cei care detin drone fara eticheta de categorie (C0, C1 etc.). Comisia Europeana a decis ca termenul pana la care eticheta de categorie trebuie sa existe pentru dronele care zboara in categoriile OPEN (A1 si A2) sa fie 1-Ian-2024 in loc de 1-Ian-2023.
Mai multe detalii aici.

#454
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,399
  • Înscris: 28.10.2018

 ViezuREX, on 11 aprilie 2022 - 09:16, said:

O veste buna pentru cei care detin drone fara eticheta de categorie (C0, C1 etc.).

Adica 100% din posesorii de drone...

#455
florinnitu2007

florinnitu2007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.04.2022
Salutare tuturor,

Tocmai mi-am cumparat o drona DJI Mini 2. Am facut toate demersurile necesare la AACR si din exces de zel am obtinut si certificarea pentru A1/A3. Dupa ce am citit insa toate paginile acestui forum si alte cateva articole, n-am reusit sa inteleg daca/cum pot zbura cu drona (in conditii 100% legale), in Bucuresti.
Ce am inteles pana acum este ca ar fi nevoie de urmatoarele:
- Inregistrarea dronei la AACR si obtinerea codului de operator UAS
- trimiterea unui formular la MAPN pentru obtinerea autorizatiei de filmare si fotografiere, intrucat tot Bucurestiul este zona restrictionata

In afara de cele de mai sus, mai este nevoie si de alte demersuri?

Multumesc!

#456
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 florinnitu2007, on 11 aprilie 2022 - 14:55, said:

Salutare tuturor,

Tocmai mi-am cumparat o drona DJI Mini 2. Am facut toate demersurile necesare la AACR si din exces de zel am obtinut si certificarea pentru A1/A3. Dupa ce am citit insa toate paginile acestui forum si alte cateva articole, n-am reusit sa inteleg daca/cum pot zbura cu drona (in conditii 100% legale), in Bucuresti.
Ce am inteles pana acum este ca ar fi nevoie de urmatoarele:
- Inregistrarea dronei la AACR si obtinerea codului de operator UAS
- trimiterea unui formular la MAPN pentru obtinerea autorizatiei de filmare si fotografiere, intrucat tot Bucurestiul este zona restrictionata

In afara de cele de mai sus, mai este nevoie si de alte demersuri?

Multumesc!

100% legal nu poti, decat in categoria Specific si cu SORA risk assesment. Bucurestiul este considerat "aglomerare urbana".
Rareori MApN-ul acorda aviz, doar celor cu pile.

Mai poti zbura cu drone Autel, fara sa te detecteze autoritatile, sau daca zbori cu DJI, fa-o la periferie.


Asociatia DroneHub (proaspat formata) isi propune sa fie vocea dronistilor din Romania, mai ales celor din Bucuresti, si in curand s-ar putea defini zone din Bucuresti si pentru Open si se va facilita
crearea de avize pe categoria Specific. Dar mai este pana atunci :/

#457
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,399
  • Înscris: 28.10.2018

 florinnitu2007, on 11 aprilie 2022 - 14:55, said:

Salutare tuturor,

Tocmai mi-am cumparat o drona DJI Mini 2. Am facut toate demersurile necesare la AACR si din exces de zel am obtinut si certificarea pentru A1/A3. Dupa ce am citit insa toate paginile acestui forum si alte cateva articole, n-am reusit sa inteleg daca/cum pot zbura cu drona (in conditii 100% legale), in Bucuresti.
Ce am inteles pana acum este ca ar fi nevoie de urmatoarele:
- Inregistrarea dronei la AACR si obtinerea codului de operator UAS
- trimiterea unui formular la MAPN pentru obtinerea autorizatiei de filmare si fotografiere, intrucat tot Bucurestiul este zona restrictionata

In afara de cele de mai sus, mai este nevoie si de alte demersuri?

Multumesc!


Nu, nu poti zbura. Din cate am inteles se da reject direct la orice cerere de zbor in categoria Open. Au fost chiar unii amendati cu cate 15.000 de lei pentru zbor neautorizat, au fost prinsi cu ajutorul sistemului Aeroscope.

N-ai cu cine in Romania, totul e impanzit de securisti si de urmasii lor.

 AstroNoot, on 11 aprilie 2022 - 16:21, said:

Mai poti zbura cu drone Autel, fara sa te detecteze autoritatile, sau daca zbori cu DJI, fa-o la periferie.

Nu poti zbura nici cu drone Autel. Poate nu te detecteaza sistemul aeroscope, dar daca esti prins (ceea ce nu e deloc greu) platesti de 5 ori contravaloarea dronei in amenzi. Eu zic ca nu merita. Mai ales ca Bucuresti este o cocina, un cotet imputit. N-ai la ce sa faci poze.

Edited by abac, 11 April 2022 - 17:48.


#458
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 abac, on 11 aprilie 2022 - 17:47, said:


Nu poti zbura nici cu drone Autel. Poate nu te detecteaza sistemul aeroscope, dar daca esti prins (ceea ce nu e deloc greu) platesti de 5 ori contravaloarea dronei in amenzi. Eu zic ca nu merita. Mai ales ca Bucuresti este o cocina, un cotet imputit. N-ai la ce sa faci poze.

Eu n-am problema asta, ca-s "din provincie", dar stiu 5 persoane care zboara aproape zilnic cu drone xiaomi/autel/hubsan in zone centrale din Bucuresti si n-au nicio problema :)

#459
florinnitu2007

florinnitu2007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.04.2022
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Revin cu inca o intrebare: sunt pe aici colegi care si-au facut asigurare de raspundere civila pentru drona? Daca da cu ce companie / broker?

#460
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,399
  • Înscris: 28.10.2018

 AstroNoot, on 11 aprilie 2022 - 19:25, said:

Eu n-am problema asta, ca-s "din provincie", dar stiu 5 persoane care zboara aproape zilnic cu drone xiaomi/autel/hubsan in zone centrale din Bucuresti si n-au nicio problema Posted Image

Asta pana cand o agata de un cablu sau de un copac sau de marginea unui acoperis de bloc si o prabusesc.

#461
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 abac, on 11 aprilie 2022 - 21:34, said:



Asta pana cand o agata de un cablu sau de un copac sau de marginea unui acoperis de bloc si o prabusesc.

De acolo n-am ce sa mai comentez. Probabil că dacă se întâmplă ceva, o sa abandoneze drona și o sa faca o "românească".

 florinnitu2007, on 11 aprilie 2022 - 19:56, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Revin cu inca o intrebare: sunt pe aici colegi care si-au facut asigurare de raspundere civila pentru drona? Daca da cu ce companie / broker?

Da, de la Renomia. Eu mi-am făcut pentru business și a fost undeva la 120€/an, asigurare până la 500.000 Euro.

Pe "recreational" e mai ieftin .

#462
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,399
  • Înscris: 28.10.2018
10 milioane de euro bunuri și 30 de milioane de euro persoane.

Plătesc 9 euro pe lună. E de fapt family insurance care acoperă și drone.

Străinezia.

#463
ViezuREX

ViezuREX

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.06.2021

 florinnitu2007, on 11 aprilie 2022 - 19:56, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Revin cu inca o intrebare: sunt pe aici colegi care si-au facut asigurare de raspundere civila pentru drona? Daca da cu ce companie / broker?

Poti incerca aici https://www.renomia.ro/drone-insurance

#464
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,399
  • Înscris: 28.10.2018
I-am facut vant lui DJI Mini 2, comandat un Autel Evo Nano+ pentru calatorii.

Ultima oara cand am fost in Barcelona si am ridicat drona, fara autorizatie ca nu iei nicio autorizatie daca nu esti cetatean sau rezident spaniol, am fost interceptat cu Aeroscope si in 10 minute politia a fost langa mine, m-au luat la intrebari, m-au legitimat, mi-au facut poze la toate actele, atestatele de pilot de drona, au pozat drona, etc. O ora si ceva am stat la discutii cu ei in strada, timp in care au vorbit la telefon cu autoritatea aeronautica si le spuneau aia ce sa imi ceara, la ce sa imi faca poze.

Norocul meu ca am respectat limita de inaltime (60m in zona aia -> hardcoded in drona) si ca am avut atestatele de pilot, ca altfel sigur vedeam sectia de politie pe dinauntru.

Pana la urma m-au lasat sa plec dar au zis ca se va lua o decizie daca o sa imi trimita o amenda sau nu.

Asa ca m-am cacat pe ea de drona DJI, ca nu exista porcarie mai mare decat Aeroscope.

Mai am un DJI Air2S care este o drona fenomenala, imi face o placere deosebita sa zbor cu ea ca e rapida, puternica si face niste poze dementiale. Dar ce folos daca vad curcanii pe un monitor de computer realtime tot ce faci tu cu drona aia? Cred ca ii fac vant si lu' asta, desi ma cam doare inima ca am bagat peste 2000 de euro in ea pe care evident nu o sa ii recuperez.

Edited by abac, 15 April 2022 - 10:11.


#465
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,062
  • Înscris: 10.04.2006
E mai bine să zburăm cu toții cu drone neînregistrate și care nu pot fi văzute cu nimic.
Așa putem zbura cu toții cu drone în jurul aeroportului sau alte zone interzise fără ca nimeni să ne găsească.
Asta sigur va face autoritățile să nu interzică total dronelor :coolspeak:

#466
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,399
  • Înscris: 28.10.2018
Nu are treaba nimic cu nimic din ce zici tu.

Nu zboara nimeni in zone interzise de autoritatea aeronautica, pentru ca se lasa cu parnaie.

Si daca tot ti-e frica ca se interzice zburatul cu drone daca incalca altii legea, de ce nu ti-e frica ca se interzice mersul cu masina cand mai conduce cate un taran beat si fara permis?


Fiecare raspunde pentru actiunile proprii. Stai relax ca nu se interzice niciun zbor cu drona.

Edited by abac, 15 April 2022 - 10:15.


#467
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,062
  • Înscris: 10.04.2006
Spune asta aeroportului gatwick care a fost închis zile întregi și a pierdut milioane de dolari din cauza celor cu drone care zburau nestingheriți pe acolo.
Mai gândiți-vă și la big picture, nu numai but muh drone

Să compari cu autoturismul e pueril, discuție de clasa a cincea.
Fără autoturisme moare economia.
Fără drone nu moare nimeni, poate doar câțiva pasionați de ciudă.

#468
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,399
  • Înscris: 28.10.2018
Stii ca teroristii fac ce vor, cand vor, unde vor, right?

Un terorist a intrat cu camionul pe faleza in Nice si a omorat 80 si ceva de oameni. Ai vazut sa se interzica circulatia camioanelor?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate