Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

ETF S&P500 - intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
@pumbacu90 In conditiile in care zilele astea XTB nu mai are comisioane, tind sa zic ca e o alternativa viabila nu? Alte optiuni locale nu prea vad.
Ma pregatesc sa-mi deschid un cont zilele astea si sa incep treaba Posted Image

@initiator tot pe XTB esti si acum?

Referitor la indexuri care urmaresc SP500, ma gandeam ca ar fi o idee buna sa cumpar din cele care sunt direct in EUR in loc de USD (eg: https://www.justetf....p-500-etfs.html); good/bad idea?
Nu de alta dar am inteles ca e destul de complicat sa alimentezi cu USD fara comisioane.

Edited by Hybr1d, 06 July 2021 - 21:44.


#38
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 Hybr1d, on 06 iulie 2021 - 21:42, said:

@pumbacu90 In conditiile in care zilele astea XTB nu mai are comisioane, tind sa zic ca e o alternativa viabila nu? Alte optiuni locale nu prea vad.
Ma pregatesc sa-mi deschid un cont zilele astea si sa incep treaba Posted Image

@initiator tot pe XTB esti si acum?

Referitor la indexuri care urmaresc SP500, ma gandeam ca ar fi o idee buna sa cumpar din cele care sunt direct in EUR in loc de USD (eg: https://www.justetf....p-500-etfs.html); good/bad idea?
Nu de alta dar am inteles ca e destul de complicat sa alimentezi cu USD fara comisioane.

Da, IBKR mi s-ar parea cea mai buna optiune in general. Daca te focusezi pe etf-uri, XTB e cel mai ok, dupa IBKR (imo). Am aici si un video putin mai vechi despre asta, dar inca valabil [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ygJHuAJ8wL0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pumbacu90, 06 July 2021 - 23:22.


#39
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Am mers pe XTB pana la urma. Ai idee cât durează transferul în EURO din Revolut în XTB?
M-aș fi așteptat ca de azi dimineață să fi ajuns.

#40
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 Hybr1d, on 07 iulie 2021 - 17:59, said:

Am mers pe XTB pana la urma. Ai idee cât durează transferul în EURO din Revolut în XTB?
M-aș fi așteptat ca de azi dimineață să fi ajuns.

Eu am facut doar in lei la XTB (cu ING), in general era aceeasi zi, maxim a 2-a

#41
lazio44

lazio44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.01.2011

 pumbacu90, on 07 iulie 2021 - 19:42, said:

Eu am facut doar in lei la XTB (cu ING), in general era aceeasi zi, maxim a 2-a

Mi-am facut un cont in USD la XTB. L-am alimentat in prima faza prin transfer direct din BT, insa au niste comisioane nesimtite la transfer. (cca 20 EUR echivalent/tranzactie)
XTB are cont la ING.

Care ar fi cea mai buna optiune de alimentare a contului?
1) Deschidere cont USD ING. (au un comision lunar de administrare cont)
2) Revolut - alimentare in RON => conversie valutara in USD => transfer catre XTB.
3) Deschidere cont RON XTB => transfer direct BT in RON catre XTB => conversie valutara XTB

Mai am si alte variante?
Va multumesc

#42
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Revolut.
Azi la 10 am trimis spre XTB si pe la 14 intrasera banii, fara comision.

#43
valentin1006

valentin1006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.12.2013
Salut colegi, si scuze ca reactivez topicul dar vreau sa fiu 100% clar.
Mi-am facut cont pe eToro si am depus USD in cont.

As vrea sa stiu care dintre ETF urile de S&P 500 sa il cumpar, incat sa fie cu acumulare (fara dividente): VOO sau iShares sau SPY ?
Ma intereseaza cat mai putina bataie de cap (fara declaratii la ANAF anuale) deoarece intentionez sa investesc lunar si pe termen lung, nu intentionez sa ii scot..

De asemenea as putea vedea/diferentia care ETF uri pe eToro sunt cu acumulare si care cu dividente ?
Si in legatura cu taxele percepute pentru fiecare ETF, unde pot gasi aceasta informatie ? ...mi-ar fi de folos pentru a veadea ce ETF uri sa aleg

Merci anticipat !

#44
she7a

she7a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 21.03.2022
Oricare din cele enumerate de tine sunt ok. Sunt diferente mici. Cele mai bune comparatii le faci utilizand justetf.com

Edited by Dany_Darke, 18 June 2022 - 21:41.


#45
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postvalentin1006, on 18 iunie 2022 - 18:10, said:

Salut colegi, si scuze ca reactivez topicul dar vreau sa fiu 100% clar.
Mi-am facut cont pe eToro si am depus USD in cont.

As vrea sa stiu care dintre ETF urile de S&P 500 sa il cumpar, incat sa fie cu acumulare (fara dividente): VOO sau iShares sau SPY ?
Ma intereseaza cat mai putina bataie de cap (fara declaratii la ANAF anuale) deoarece intentionez sa investesc lunar si pe termen lung, nu intentionez sa ii scot..

De asemenea as putea vedea/diferentia care ETF uri pe eToro sunt cu acumulare si care cu dividente ?
Si in legatura cu taxele percepute pentru fiecare ETF, unde pot gasi aceasta informatie ? ...mi-ar fi de folos pentru a veadea ce ETF uri sa aleg

Merci anticipat !

VOO si SPY nu sunt disponibile -legal vorbind- in UE, sau nu acel VOO sau SPY din US. eToro ofera un CFD care le replica (fara leverage), dar tot nu e underlying asset-ul. iShares nu e un etf, e un provider (o parte din BlackRock), sunt sute sau mii de etf-uri de la iShares.

La un quick search, nu vad ca eToro sa aiba vreun etf pe S&P500 cu acumulare. Ti-as sugera sa iti faci cont la alt broker, e.g. Interactive Brokers sau XTB. Apoi, ai mai multe optiuni, le gasesti pe justetf si te uiti la listings pt ticker. Cateva exemple pt ceea ce cauti tu ar fi CSPX sau VUAA.

#46
valentin1006

valentin1006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.12.2013
Multumesc de raspuns she7a, pumbacu90

#47
Danielms

Danielms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 10.02.2013
Eu folosesc XTB pentru ETF-uri,este ok platforma. Pentru S&P achizitionez SXR8.DE iShares Core S&P 500 UCITS ETF
La XTB, apare in dreptul ETF care este cu acumulare sau care cu distributie!

#48
zoly_85

zoly_85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 06.11.2006
Salut! Vreau sa incep sa investeac la bursa in ETF-uri, investiatia o fac pentru 20+ ani, ca o pensie privata cu o investitie de 50 euro pe luna. Ma gandeam sa incep cu SXR8, avand in vedere ca ETF-ul respectiv costa aproximativ 400€  pot cumpara doar de 50€ sau trebuie sa fac tranzactia o data la 8 luni sa cumpar cate un etf? Brokerul va fi XTB.

#49
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Cautati un ETF sp500 cu unitatea de fond mai mica pe justetf.com
Pe XTB cel puțin nu poți lua fracții de ETF, iar dacă cumperi la 8 luni pierzi partea de averaging.

Edited by Hybr1d, 29 November 2022 - 14:05.


#50
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
pe XTB ai si DBPG.DE, care urmareste S&P cu leverage 2, si costa pe la 110-115 zilele astea. poate reusesti sa te incadrezi.

#51
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
E si un VUAA normal, fara leverage, cu acumulare, la ~69 euro bucata.
Cauta dupa IE00BFMXXD54

#52
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
VUUA.DE e in USD sau Euro ? Mie la descriere imi apare in Euro dar titlul complet e Vanguard S&P 500 UCITS ETF USD (Acc).

#53
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Conteaza ce-i in paranteza; daca cauti dupa ISIN gasesti mai multe variante printre care 2 sunt de forma (Acc, USD) respectiv (Acc, EUR).
Fondul in sine e in USD, dar diverse exchange-uri ofera optiunea sa iei in alte currencies.
EG: https://www.justetf....FMXXD54#listing

Pe langa asta, daca dai pe i-ul ala de informatie din dreptul oricarui instrument pe XTB poti vedea currency.

#54
zoly_85

zoly_85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 06.11.2006
Pana la urma am luat asa, bugetul fiind de 50€/ luna:

25€ TVBETETF la Tradeville
16€ QDVE.DE pe  XTB IE00B3WJKG14
10€ IUHC.UK pe XTB  IE00B43HR379

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate