Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ETF S&P500 - intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Salut,

Ca multi din partea asta de forum incerc sa creez o sursa pasiva de venit (sa o accesez in 10-30ani sau mai mult.. am 30 de ani). Am citit multe din topic-uri si recomandarea clara e un ETF S&P 500. Ca broker sunt intre XTB si Etoro.

Etoro:
- comisioane 5$ pentru retragere (comisionul de spread nu e valid pentru ETFs (fara leverage sau CFD) si comisioanele de conversie pot fi evitate cu Revolut + Paypal)
- din ce gasesc nu au ETF cu acumulare
- mai friendly ca interfata
- poti sa adaugi formular W8-BEN pentru a nu mai plati 30% taxe dividende la sursa (US)

XTB:
- Comision 0.12% (min 10 euro) pentru fiecare tranzactie
- au ETF cu acumulare

Dpv comisioane tind spre Etoro, dar imi place XTB pentru ca au suport foarte bun pentru Romania (inclusiv birou in tara) si au ETF cu acumulare.

Intrebari:
- In mod normal pentru ETF S&P 500 dividendele sunt taxate cu 30% la sursa (SUA).
Daca ETF-ul este cu acumulare atunci se mai aplica taxa de 30% la sursa? Sau 100% din dividend este reinvestit in ETF. Asa ar fi ideal pentru ca trebuie sa completezi declaria pentru taxe in Romania doar cand vinzi (si nu in fiecare an)
- Stiti daca pentru etoro account statement-ul e ok pentru a plati taxe in Romania? Nu gasesc nici un exemplu concret pe Internet (iar contul demo nu elibereaza documentul respectiv se pare).

Pentru idei sau alte recomandari sunt complet deschis.

Multumesc

Edited by riotx, 03 July 2020 - 15:48.


#2
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
te complici

mergi la trading 212, au 0 comisioane. etf-urile pe care le poti cumpara (la orice broker) sunt tranzactionate pe bursele europene, nu ai treaba cu impozitarea in sua. alege un etf cu acumulare ca sa nu-ti mai bati capul cu dividende

#3
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Cum sa ai incredere ca in 30 de ani iti vei primi banii inapoi de la trading 212? :huh:
Cand faci planuri pe termen foarte lung, vrei sa ai o garantie ca firma careia ii dai banii va mai exista si peste 30 de ani .
Despre T212 nici 3 ani nu se stie...

@OP Pentru termen de 30 de ani, din ce am citit eu, lumea recomanda sa investesti in World Index, nu doar in US.
Daca te uiti in anii 80 sau anii 2000, nu a avut cel mai bun randament.
Plus ca in 30 de ani s-ar putea sa nu mai fie cei mai relevanti de pe planeta ( think China ).

Also, arunca o privire si la Interactive Brokers. Mi se par cu un nivel peste variantele pe care le-ai expus acolo.
Este topic despre IB un pic mai jos.

#4
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
30 de ani sau mai mult e cam o data maxima. Posibil sa ii investesc intr-o casa/apartament pe parcurs undeva in Europe cel mai probabil.

Ma gandeam ca xtb ar oferi stabilitate din moment ce is cunoscuti si international si in Romania.

#5
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
IB costa. semnificativ pt cineva care are nevoie de investire absolut pasiva. banuiesc ca depinde si de ce sume vorbim. trading 212 are licenta in UK si sumele de pana la vreo 85.000 lire sunt garantate prin schema de garantare din marea britanie

in plus, e destul de greu pt un broker sa dea faliment peste noapte.

#6
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 riotx, on 03 iulie 2020 - 15:41, said:


Etoro:
- din ce gasesc nu au ETF cu acumulare


XTB:
- au ETF cu acumulare

Nu am studiat foarte mult problema, dar dacă te referi la DRIP (Dividend Reinvestment Programme), acestea sunt într-adevăr făcute de broker și nu toți brokerii au așa ceva. Dar ... nu ești scutit de declararea și taxarea dividendelor - tocmai pentru că operațiunea este făcută de broker în numele tău. Dacă găsești un ETF care reinvestește direct dividendele și nu le distribuie atunci e ok, dar înseamnă că e un ETF listat pe care îl poți cumpăra folosind orice broker.

#7
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010

 yndy, on 03 iulie 2020 - 18:53, said:

Nu am studiat foarte mult problema, dar dacă te referi la DRIP (Dividend Reinvestment Programme), acestea sunt într-adevăr făcute de broker și nu toți brokerii au așa ceva. Dar ... nu ești scutit de declararea și taxarea dividendelor - tocmai pentru că operațiunea este făcută de broker în numele tău. Dacă găsești un ETF care reinvestește direct dividendele și nu le distribuie atunci e ok, dar înseamnă că e un ETF listat pe care îl poți cumpăra folosind orice broker.
Ok, mersi de sfat. Dar daca ETF-ul reinvesteste direct atunci se mai plateste taxa pentru dividendele respective la sursa (US e 30%)?  Sau doar taxa pe profit la sfarsit cand e vanzarea.

Edited by riotx, 04 July 2020 - 00:35.


#8
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
Taxele pe dividende in US sunt 10% si astea se trag automat la sursa.
30% este la dividende din Belgia.

#9
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
cat de des vrei sa cumperi ?

#10
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010

 pumbacu90, on 04 iulie 2020 - 10:54, said:

cat de des vrei sa cumperi ?
cam 1 singura data pe luna. Daca merg pe xtb probabil o sa cumulez pe mai multe luni, din moment ce au comision minim 10euro pe tranzactie

Edited by riotx, 04 July 2020 - 12:12.


#11
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

 newbie13, on 03 iulie 2020 - 17:50, said:

IB costa. semnificativ pt cineva care are nevoie de investire absolut pasiva. banuiesc ca depinde si de ce sume vorbim. trading 212 are licenta in UK si sumele de pana la vreo 85.000 lire sunt garantate prin schema de garantare din marea britanie

in plus, e destul de greu pt un broker sa dea faliment peste noapte.

Dacă faci cont prin trading station scapi de comisionul de inactivitate.
Te costă doar comisioanele de trading care sunt printre cele mai mici de pe piață.

#12
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010

 dumida1, on 04 iulie 2020 - 08:37, said:

Taxele pe dividende in US sunt 10% si astea se trag automat la sursa.
30% este la dividende din Belgia.
Aici nu inteleg foarte bine. Chiar daca este ETF cu acumulare tot se plateste taxa la sursa?
Pentru US e 10% doar daca ai formular W8-BEN completat, si multi brokeri nu ofera posibilitatea asta (xtb ca exemplu). Am inteles ca mai sunt posibilitati cu ETF-uri care tranzactioneaza din Irlanda ca exemplu, unde taxa e 15%

Edited by riotx, 04 July 2020 - 12:28.


#13
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
in primul rand intelege ca nu ai treaba cu etf-uri listate pe bursa din america. nu le poti cumpara de la niciun broker daca esti rezident european. este un regulament european care le interzice de facto. asta inseamna ca nu vei putea  sa cumperi $SPY, dar vei putea sa cumperi ceva care urmareste tot s&p 500 dar e tranzactionat la londra, de exemplu $CSPX. daca este etf cu acumulare nu platesti nimic, dividendele sunt reinvestite automat si valoarea unitatii tale de fond se modifica in concordanta. de asemenea, daca doar cumperi si nu vinzi, nici macar nu trebuie sa declari ceva anual. castigurile (sau pierderea) se considera doar din momentul in care ai inchis pozitia (in cazul tau vandut).

de dividende nu trebuie sa te ingrijorezi decat daca alegi sa cumperi actiuni la companii care platesc dividende sau daca mergi pe un etf care nu reinvesteste automat dividendele (nu recomand)

Edited by newbie13, 04 July 2020 - 12:40.


#14
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010

 newbie13, on 04 iulie 2020 - 12:39, said:

in primul rand intelege ca nu ai treaba cu etf-uri listate pe bursa din america. nu le poti cumpara de la niciun broker daca esti rezident european. este un regulament european care le interzice de facto. asta inseamna ca nu vei putea  sa cumperi $SPY, dar vei putea sa cumperi ceva care urmareste tot s&p 500 dar e tranzactionat la londra, de exemplu $CSPX. daca este etf cu acumulare nu platesti nimic, dividendele sunt reinvestite automat si valoarea unitatii tale de fond se modifica in concordanta. de asemenea, daca doar cumperi si nu vinzi, nici macar nu trebuie sa declari ceva anual. castigurile (sau pierderea) se considera doar din momentul in care ai inchis pozitia (in cazul tau vandut).

de dividende nu trebuie sa te ingrijorezi decat daca alegi sa cumperi actiuni la companii care platesc dividende sau daca mergi pe un etf care nu reinvesteste automat dividendele (nu recomand)
Are sens si stiu ca in Romania nu o sa trebuiasca sa completez anual nici o declaratie la anaf pentru etf cu acumulare. Dar intrebarea mea este daca etf-ul (cu acumulare) intern plateste taxe pentru dividendele 'virtuale' care sunt automat reinvestite (de etf intern, nu de broker).
Ideea e incerc sa maximizez profitul: e o diferenta daca intern etf-ul cu acumulare plateste 0%, 15% sau 30% taxe la entitatea X (Londra daca este tranzactionat la Londra imi imaginez).
Asta m-ar ajuta la alegerea ETF-ului optim.

Edited by riotx, 04 July 2020 - 12:52.


#15
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
costurile unui etf le gasesti pe pagina respectivului fond. de excemplu, pt $CSPX, costurile anuale sunt 0.07% momentan (se pot schimba, dar nu semnificativ). este un procent foarte ok

#16
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Am facut mai multa cercetare pe google si am ajuns la urmatoarea concluzie:
- ETF-urile cu acumulare platesc taxa pentru dividendetele virtuale (ce sunt intern reinvestite) depinzand de domiciuliul ETF-ului. Majoritatea sunt in Irlanda (15% taxa) si Luxemburg (30%). Evident eu in Romania o sa platesc doar taxa pe profit la vanzare.
- Cei din Europa pot sa cumpere ETF-uri domiciliate in US (ex. SPY/VOO printr-un broker ca etoro) si platesc ca default taxa de 30% sau 10% daca completeaza formularul W8-BEN (pentru a beneficia de 'tax exemption treaty' dintre US si Romania). In cazul asta trebuie declaratie la anaf in fiecare an.

Ca concluzie e oarecum mai eficient dpv taxe daca iti iei direct un ETF din US (fara acumulare), platesti 10% taxa in loc de 15%.
Dar pentru multi nu merita pentru 5% taxa sa iti bati capul in fiecare an cu formularul la anaf.

Edited by riotx, 04 July 2020 - 14:03.


#17
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.05.2019
@riotx:

In cazul (1) inteleg ca platesti la sursa taxa de Irl lau Lux si apoi declari la ANAF, cu recunoasterea taxei platite deja.

In cazul (2) ce anume declari anual la ANAF, cand nu ai tranzactii de vanzare?

#18
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010

 gogu1905, on 04 iulie 2020 - 14:59, said:

@riotx:

In cazul (1) inteleg ca platesti la sursa taxa de Irl lau Lux si apoi declari la ANAF, cu recunoasterea taxei platite deja.

In cazul (2) ce anume declari anual la ANAF, cand nu ai tranzactii de vanzare?

In cazul 1 din moment ce e etf cu acumulare eu ca individ o sa declar la anaf doar la vanzare (din moment ce nu primesc dividende)
In cazul 2 la anaf trebuie sa declar castigul pe dividende (chiar daca taxa de 10% e platita la sursa in US)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate