Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

ETF S&P500 - intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.05.2019
Am inteles. E clar. Multumesc!

#20
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
https://www.justetf....ciled-etfs.html

asa cum ti-am spus, NU poti cumpara etf-uri tranzactionate pe bursele americane!!!!!!!!!

#21
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010

View Postnewbie13, on 04 iulie 2020 - 21:10, said:

https://www.justetf....ciled-etfs.html

asa cum ti-am spus, NU poti cumpara etf-uri tranzactionate pe bursele americane!!!!!!!!!
Asta nu inteleg, atunci de ce etoro ma lasa sa cumpar?

#22
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
ce ticker te lasa etoro sa cumperi?

#23
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,036
  • Înscris: 10.04.2006
Sigur nu e doar un CFD?

#24
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Nu e CFD, unde e CFD etoro imi arata clar. Pot sa cumpar VOO (Vanguard S&P 500) & SPY (SPDR S&P 500)

#25
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postriotx, on 03 iulie 2020 - 15:41, said:

Etoro:
- comisioane 5$ pentru retragere (comisionul de spread nu e valid pentru ETFs (fara leverage sau CFD) si comisioanele de conversie pot fi evitate cu Revolut + Paypal)

-Daca vorbesti de 30 de ani si din moment ce nu vinzi inainte, nu conteaza comisionul de retragere de 5$.

-Stiu de evitarea conversiei si folosirea PayPal pentru a adauga, e simplu, dar pentru a scoate, scoti... tot in PayPal, ceea ce e problematic din multiple puncte de vedere, de la comisioane (posibil procentuale), pana la... ce ai putea face cu banii in PayPal la batranete...
-Un card expira in cativa ani si dupa acesti ani, la urmatoarea retragere, te pune sa alegi un card nou chiar daca nu ai depus cu el.
-Folosind cardul Revolut direct, nu poti sa depui.

Edited by AdiTwism, 10 July 2020 - 00:55.


#26
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Mi-am facut cont la xtb, si din moment ce tranzactionez doar etf-uri din Irlanda cu acumulare nu ar trebui sa imi fac grija de taxa dividende (30% pentru US).

Daca vreau sa ma extind o sa aleg intre IB si Etoro

#27
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
am avut eu cont la XTB. Pentru S&P500 foloseam SXR8.DE (acc) sau IUSA.DE(dist), cred ca mai sunt inca 2-3 pe langa

#28
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010

View Postpumbacu90, on 10 iulie 2020 - 20:44, said:

am avut eu cont la XTB. Pentru S&P500 foloseam SXR8.DE (acc) sau IUSA.DE(dist), cred ca mai sunt inca 2-3 pe langa
Am vazut in celalalt topic (deschis de tine) ca te-ai mutat la IB. Un motiv anume? Eu am ales xtb ca pentru ca au si sediu in Romania, deci pentru oarecare probleme si intrebari legat de legislatia de Romania pot apela la ei.
La IB mi-a placut ca sunt mai mari si par mai de incredere pe termen lung

Edited by riotx, 10 July 2020 - 21:14.


#29
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Cateva motive, in ordinea importantei:

- comisionul de 10$ pe tranzactie e prea mare, am avut luni la IB cu 30 tranzactii, daca eram la XTB era enorm
- platforma e prea orientata spre CFD-uri; nu vreau sa vin cu teoria conspiratiei, dar chiar cred ca e designed sa te tenteze sa deschizi cat mai des pozitii, iar ei isi fac comision acolo; la IB am si setat din prima ca nu vreau "day-trading"; daca chiar ma "mananca" pun ceva la XTB, dar in general vorbind, imi place sa am separat portofoliul pe termen lung fata de "pacanele", nu una sub alta.
- suma minima garantata de 20.000$, e prea mica pt ce vreau eu pe termen lung ( bine, mi s-a spus ca daca ar fi sa pateasca ceva, probabil as fi transferat la alt broker, deci n-ar fi tragedie, dar eu dorm putin mai linistit cu portofoliul la IB )

Sa pun si niste plusuri pt XTB fata de IB:
- procesul de facut cont si transferul banilor e mai simplu
- platforma e putin mai user-friendly

#30
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

dar chiar cred ca e designed sa te tenteze sa deschizi cat mai des pozitii, iar ei isi fac comision acolo
dincolo de comision, CFD-urile sunt mina de aur pt brokeri, mai ales pt cei cu foarte multi clienti retail (cum sunt xtb, trading 212, etoro etc). la cfd brokerul pur si simplu ia pozitia opusa a ce ai luat tu. peste tot pe unde te uiti pe statistici (sunt obligati sa le puna), 75-80% din clientii care fac trading de cfd-uri pierd bani. atata timp cat aia 20-25% care fac bani nu fac mai multi decat pierd restul... brokerul castiga :)

#31
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
M-a mâncat și pe mine în cour sa întru pe cfd uri azi.
2 companii am ales - AMS AG și NIO Inc
-100 de lei într-o ora
Nu mai zic ca la AMS după ce am închis poziția s-a dus muuuult în sus, vreo 7%. :)))

#32
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
la cfd trebuie sa vezi ce efect de levier ofera brokerul pt instrumentul respectiv si sa deschizi pozitia in consecinta de cauza. adica se recomanda sa ai suficienti bani in cont astfel incat sa poti indura o miscare adversa de cel putin 2-3% a pozitiei

#33
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,809
  • Înscris: 10.12.2006
Despre FANG

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jpz1ku5s-D0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005

View Postpumbacu90, on 10 iulie 2020 - 21:49, said:

- suma minima garantata de 20.000$, e prea mica pt ce vreau eu pe termen lung

Eu am inteles ca garantia este pt banii cash nu pe tot portofoliul. Actiunile sunt ale tale (le recuperezi de la exchange in caz ca broker-ul da faliment). Ti la broker 20.000$ pe periode lungi?
Daca gresesc, va rog sa ma corectati.

#35
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Nu gresesti, asa e. Garantia-i pentru cash-ul din cont.

#36
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postc_alecs, on 31 iulie 2020 - 17:55, said:



Eu am inteles ca garantia este pt banii cash nu pe tot portofoliul. Actiunile sunt ale tale (le recuperezi de la exchange in caz ca broker-ul da faliment). Ti la broker 20.000$ pe periode lungi?
Daca gresesc, va rog sa ma corectati.

Da, asa ar trebui sa fie. Totusi, in anumite scenarii, nu as exclude sa fie temporar si peste 20.000 cash in cont.

Mai era si chestia asta, nu stiu daca e indreptatita sau nu https://polandin.com...eur-22-mln-fine

In fine, legat de securities, da, ti le-ai recupera, dar uneori din cate am citit pe reddit nu e asa smooth procesul, asa ca din start as alege ceva care imi inspira cat de multa incredere, care e expus mondial etc.

Nu e ideal IB cu siguranta, dar cuplat cu comisioanele mai mici si platforma ok pt portofolii long-term (cum ziceam, XTB-ul e mai mulat pe CFD-uri), am considerat ca e mai ok. Inca mai am cont la XTB, dar il folosesc doar din cand in cand pt unele play-uri short term

Edited by pumbacu90, 31 July 2020 - 20:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate