Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

ETF S&P500 - intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
EUR a pierdut teren fata de USD in ultimii 3 ani, undeva la 5-10%. VUAA e denominat in $, SXR8 in €.


Imagineaza-ti ca ai fi cumparat o bucata de X (actiune, etf, uncie de aur etc) in 2019, platind 100$. Sa asumam ca atunci, 1$ ar fi fost egal cu 1€. (nu a fost, dar pt exemplu)

Daca acel X si-a pastrat valoarea pana acum (randament 0%), dar € s-a depreciat 10% fata de $, chestia respectiva valoreaza tot 100$, dar valoreaza 110€.

#74
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021
Atunci mai bine iau SXR8 daca alimentez cu euro nu ?

#75
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postsilviu99, on 14 decembrie 2022 - 15:45, said:

Atunci mai bine iau SXR8 daca alimentez cu euro nu ?

Practic, nu face mare diferenta, dar daca oricum alimentezi €, as merge pe cel in €.

Un alt factor in schimb ar mai putea fi pretul unitatii, VUAA e ceva mai flexibil, dat fiind pretul mai mic. De ex, daca investesti 200€ lunar, nu poti cumpara o unitate de SXR8, dar ai putea lua cateva de VUAA. Asta daca nu cumva esti pe un broker care are unitati fractionare la etf-uri, majoritatea nu au.



#76
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021
Sunt pe IBKR, nu stiu daca merg fractii pe SXR8.

#77
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

View Postpumbacu90, on 14 decembrie 2022 - 16:59, said:

Practic, nu face mare diferenta, dar daca oricum alimentezi €, as merge pe cel in €.

Un alt factor in schimb ar mai putea fi pretul unitatii, VUAA e ceva mai flexibil, dat fiind pretul mai mic. De ex, daca investesti 200€ lunar, nu poti cumpara o unitate de SXR8, dar ai putea lua cateva de VUAA. Asta daca nu cumva esti pe un broker care are unitati fractionare la etf-uri, majoritatea nu au.

Salut,
Nu stiu cum ai calculat randamentul, dar mie nu mi-a dat la fel, Mie mi se pare ca nu e nicio diferenta majora intre VUAA si SXR8. Am luat preturile de pe yahoo financials, si m-am uitat la cotatia amandurora pe aceeasi bursa (XETRA pentru exemplu).

La VUAA nu ma lasa sa selectez o perioada mai veche de 05.02.2020 (poate atunci a fost listat VUAA pe XETRA), asa ca am luat spre comparatie aceasta data.
https://finance.yaho...ustedClose=true
https://finance.yaho...ustedClose=true
VUAA: pret closing 05.02.2020 53.39, pret 15.12.2022 69.15
SXR8: pret closing 05.02.2020 300.45, pret 15.12.2022 385.5
La 1500 EUR investiti (presupunand ca poti investi fractional) ai asa:
- VUAA 15.12 1942 EUR
- SXR8 15.12 1924 EUR

Nu stiu exact cum ai calculat tu randamentul, dar e posibil sa fi comparat pretul pe burse diferite unde nu sunt denominate in aceeasi valuta. Cel mai bine e sa compari mere cu mere :)

Deci de fapt VUAA e mai profitabil (cu putin) decat SXR8. Si cred ca e din cauza ca SXR8 are 0.10% fees, in vreme ce VUAA are 0.07%.
In orice caz, diferenta nu e mare, si dupa parerea mea criteriul ar fi faptul ca VUAA e mai flexibil, avand un pret mai mic

#78
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Diferentele intre acele ETF-uri sunt din cauza evolutiei cursului EUR.USD, fiindca la ambele valuta de baza este USD dar valuta de vanzare pe bursa difera (unul e in USD, altul e in EUR).

Daca le comparati folodind ticker-ele denomitate in aceeasi valuta (ori in EUR: VUAA.DE & SXR8.DE; ori in USD: VUAA.L & CSPX.L) veti vedea ca randamentul este identic. Ca sa aflati toate ticker-ele diferite la acelasi ETF, cautati-l dupa ISIN pe justETF si mergeti la tab-ul Listing.

Randamentul intre cele 2:

Attached File  Screenshot 2022-12-15 145605.png   75.88K   11 downloads

Randamentul difera cu maxim jumatate de procent. De ce sunt diferente (chiar si 0.5%)? Fiindca sunt tranzactionate pe bursa, pretul de pe bursa nu este perfect legat de pretul actiunilor din fond (cum ar fi la un fond mutual obisnuit) si nici alocarea nu este 100% identica (puteti vedea pe justETF la exposure diferente de cateva zecimale de procent).

Edited by JohnnyRambo, 15 December 2022 - 15:00.


#79
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postbassu42, on 15 decembrie 2022 - 14:45, said:



Salut,
Nu stiu cum ai calculat randamentul, dar mie nu mi-a dat la fel, Mie mi se pare ca nu e nicio diferenta majora intre VUAA si SXR8. Am luat preturile de pe yahoo financials, si m-am uitat la cotatia amandurora pe aceeasi bursa (XETRA pentru exemplu).

La VUAA nu ma lasa sa selectez o perioada mai veche de 05.02.2020 (poate atunci a fost listat VUAA pe XETRA), asa ca am luat spre comparatie aceasta data.
https://finance.yaho...ustedClose=true
https://finance.yaho...ustedClose=true
VUAA: pret closing 05.02.2020 53.39, pret 15.12.2022 69.15
SXR8: pret closing 05.02.2020 300.45, pret 15.12.2022 385.5
La 1500 EUR investiti (presupunand ca poti investi fractional) ai asa:
- VUAA 15.12 1942 EUR
- SXR8 15.12 1924 EUR

Nu stiu exact cum ai calculat tu randamentul, dar e posibil sa fi comparat pretul pe burse diferite unde nu sunt denominate in aceeasi valuta. Cel mai bine e sa compari mere cu mere :)

Deci de fapt VUAA e mai profitabil (cu putin) decat SXR8. Si cred ca e din cauza ca SXR8 are 0.10% fees, in vreme ce VUAA are 0.07%.
In orice caz, diferenta nu e mare, si dupa parerea mea criteriul ar fi faptul ca VUAA e mai flexibil, avand un pret mai mic

Intrebarea celui caruia i-am raspuns mentiona de VUAA de pe bursa din Londra, in $ vs SXR8 in €; raspunsul meu era legat de diferenta de randamente pt etf-urile cu denominatie diferita, unde e normal ca randamentul va fi influentat de evolutia valutelor (e.g. vezi pe google VUAA stock 1yr, -10%, SXR8 e -16%).

Oricum, cum am zis, nu cred ca face mare diferenta, eu l-as lua pe cel cu pret mai mic, pt o flexibilitate mai mare.

Edited by pumbacu90, 16 December 2022 - 08:22.


#80
valentin1006

valentin1006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.12.2013
Si pana la urma care ziceti ca e cel mai bun trader pentru ETF uri fractionate ?
(Luand calcul si stabilitate pe termen lung, comisioane, etc)
Happy Holidays !

#81
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021
Nu mai lua fractionate, nu le detii tu ci ti le împrumută brokerul (in caz de ceva rămâi fără ele) iar în al doilea rând se vând greu fata de unitățile întregi. Iti recomand sa cauti un ETF cu o valoare unitară intreaga pe care ti-o permiti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate