Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Carti scrise de femei

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.01.2014
Câteva cărți din domeniul meu profesional au fost scrise de femei, dar presupun că nu se încadrează aici.
Pe mine m-au marcat și m-au și ajutat enorm, dar mă rog.

Am citit două cărți ale Hertei Muller, la fel, memorabile.
Presupun că iarăși, o laureată a premiului Nobel, nu are destule condimente în operele sale, pentru marii critici de pe SP Posted Image.

#38
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018
Incercati sa ganditi putin in fara conventiilor. De mult timp premiul Nobel se acorda pe orice alte criterii, numai pe cele care conteaza NU. Stii cine a mai castigat premiul Nobel pentru literatura, cu cativa ani inaintea Hertei Muller? Bob Dylan. Un mare scriitor, nu-i asa?

Nobelul se acorda in prezent pe criterii legate de rasa, gen, pe criterii politice, si alte considerente precum cel de mai jos:

Ideea adoptării unui comitet extern „a fost o decizie bună şi ar putea să conducă la abaterea atenţiei opiniei publice faţă de diviziunile interne din cadrul Academiei”, a declarat Stefan Helgesson, profesor de literatură engleză la Universitatea Stockholm. El consideră că scriitoarea americano-antiguană Jamaica Kincaid a fost un „candidat evident”, dar recunoaște că „un dezavantaj” ar fi faptul că romanciera menţionată scrie în engleză, o limbă premiată deja foarte des.

#39
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

View PostGhibos, on 29 iunie 2020 - 18:31, said:

Incercati sa ganditi putin in fara conventiilor. De mult timp premiul Nobel se acorda pe orice alte criterii, numai pe cele care conteaza NU. Stii cine a mai castigat premiul Nobel pentru literatura, cu cativa ani inaintea Hertei Muller? Bob Dylan. Un mare scriitor, nu-i asa?
Bob Dylan a luat Nobelul dupa Herta Muller --- dar nu conteaza. Momentul Bob Dylan a fost circ maxim --- s-a decredibilizat complet Nobelul atunci.

Imi aduc aminte de o declaratie data de Cartarescu, vesnicul favorit la Nobel --- si zicea omu, ajuns la capatul nervilor, ca aia din comitetul de premiere aleg castigatorii de parca ar da cu banul. Posted Image


Apropo --- si anul asta spera Cartarescu. Dar nu stiu ce sa zic --- singurul lui atu e ca scrie in romana, limba exotica.. inteleg ca engleza si franceza s-au cam fumat. Altfel, e alb, barbat, nu e nici gay....... poate pana atunci se identifica drept negresa, sau, si mai bine, fara gen. I-ar creste mult sansele.

Edited by Bibulus, 29 June 2020 - 18:48.


#40
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.01.2014

View PostGhibos, on 29 iunie 2020 - 18:31, said:

Incercati sa ganditi putin in fara conventiilor. De mult timp premiul Nobel se acorda pe orice alte criterii, numai pe cele care conteaza NU.

Da, eram sigur că asta o să fie replica ta, am anticipat dar n-am spus nimic.
Permite-mi să nu fiu de acord. Mie mi-au plăcut enorm cărțile ei.

#41
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Era o vreme cand citeam multe carti de filozofie si tin minte ca nu cred ca am citit vreo carte de filozofie scrisa de o femeie.

#42
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Citesc de pe la 15 ani, acum am 30, frecventa cu care am citit a diferit in functie de perioade. Per total, inclin sa cred ca nu am excelat, dar pot spune ca am citit cate ceva.
Insa, de fiecare data cand mi-am ales o carte sa o citesc, sexul autorului nu a fost deloc un criteriu...
Daca imi place cartea si am auzit lucruri bune despre ea, mi-au recomandat-o persoane de incredere sau am citit recenzii ok, pur si simplu o citesc.
Mie mi-au placut foarte mult:

- Rodica Ojog Brasoveanu (Cosmar, Plan diabolic, O bomba pentru Revelion)
- Agatha Christie (aproape toata seria cu Hercule Poirot)
- Margarett Mitchell (Pe aripile vantului)
- Colleen McCullough (Pasarea spin)

#43
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,260
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdantim1, on 29 iunie 2020 - 20:13, said:

Era o vreme cand citeam multe carti de filozofie si tin minte ca nu cred ca am citit vreo carte de filozofie scrisa de o femeie.
Incearca sa citesti ceva de Simone Weil. A scris putin, a murit tanara, la 34 de ani. Lucrarile sale au fost apreciate printre altii de Albert Camus si Andre Gide.

#44
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,260
  • Înscris: 02.09.2014

View PostGhibos, on 29 iunie 2020 - 14:06, said:

"Dragilor", ca sa-l citez pe colegul cu recomandarile de "kkt", am citit din Margaret Atwood, George Elliot, George Sand, Mary Shelley, Virginia Woolf, si alte celebritati. Nimic nu mi s-a parut de prima mana. Si am mai citit si eu carti "de/pentru femei", un exemplu: Necunoscuta de la Wildfell Hall. Care este la un nivel foarte acceptabil. Dar hai sa va intreb - este asta literatura? Ramai cu ceva de pe urma acelei carti?

Poate e si greseala mea postand aici, observ ca majoritatea userilor n-au trecut cu lectura de varstele adolescentei. Si parca n-as sta sa explic fiecaruia ca nu e vorba de misoginism sau despre cartulii politiste, de citit in tren ori pe plaja. Nu asta ma interesa pe mine. Si nici nu este vorba, cum confunda unii, despre SUCCESUL unei carti/autoare, ci despre calitatea scrierilor.

Hai sa simplificam: spuneti-mi o carte, scrisa de o femeie, care v-a marcat, sau care macar v-a lasat o impresie mai puternica.
'Pe aripile vantului' de Margaret Mitchell care nu este doar o siropoasa poveste de dragoste, asa cum cred multi. E o analiza foarte lucida a conflictului dintre Nord si Sud, a consecintelor acestuia, unele dintre ele vizibile si astazi. Sunt state din Sud care nu si-au revenit nici astazi pe deplin din prabusirea economica adusa de razboiul civil pierdut. Perioada de cosmar prin care au trecut statele sudiste dupa ce au pierdut razboiul (asa-zisa epoca a "Reconstructiei") a generat probleme nerezolvate nici astazi (rasism, inapoiere, dificultati economice etc). Cartea aia e foarte importanta daca vrei sa intelegi istoria SUA (apropo, Margaret Mitchell s-a documentat foarte temeinic pentru cartea sa iar tatal ei era, daca nu ma insel, profesor de istorie).

"Memoriile lui Hadrian" de Margueritre Yourcenar. Poate cea mai buna scriitoare a secolului XX, in opinia mea. A scris doar cateva carti, dar toate foarte bune. Cartea asta, despre imparatul roman Hadrian, cu o certa tenta filosofica, mi-a placut foarte mult.

"Strigat indepartat din Kensington" de Muriel Spark. O carte foarte buna despre situatia dificila din UK in perioada imediat urmatoare incheierii WW2.

In fine "Sa ucizi o pasare cantatoare" de Harper Lee, cel mai frumos si mai emotionant roman antirasist pe care l-am citit vreodata, m-a marcat profind, recunosc. Inccearca sa lecturezi aceste romane, cu exceptia cartii lui Mitchell sunt scurte, dar percutante.

#45
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009

View PostCostel2014, on 01 iulie 2020 - 11:16, said:

In fine "Sa ucizi o pasare cantatoare" de Harper Lee, cel mai frumos si mai emotionant roman antirasist pe care l-am citit vreodata, m-a marcat profind, recunosc.
Dupa nume as fi zis ca Harper Lee e barbat...

#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,980
  • Înscris: 14.08.2007

View PostCostel2014, on 01 iulie 2020 - 11:16, said:

In fine "Sa ucizi o pasare cantatoare" de Harper Lee, cel mai frumos si mai emotionant roman antirasist pe care l-am citit vreodata, m-a marcat profind, recunosc.
Am adaugat-o la lista de carti de citit :)

#47
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Merită!
Ia s-o recitesc și eu că e tare mult de când am făcut-o. Uitasem și autorul, m-am făcut de râs pe-aici acum ceva vreme :)

#48
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,260
  • Înscris: 02.09.2014

View Postalthea, on 05 iulie 2020 - 05:56, said:

Merită!
Ia s-o recitesc și eu că e tare mult de când am făcut-o. Uitasem și autorul, m-am făcut de râs pe-aici acum ceva vreme Posted Image
Sa nu faci greseala sa citesti si urmarea " Du-te și pune un străjer"! E un fake ordinar care nu are nimic in comun cu minunatul "Sa ucizi o pasare cantatoare"...

#49
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nici n-am auzit de ea. Mulțumesc pentru atenționare :)

#50
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,260
  • Înscris: 02.09.2014

View Postalthea, on 05 iulie 2020 - 10:46, said:

Nici n-am auzit de ea. Mulțumesc pentru atenționare Posted Image
Atticus transformat intr-un rasist....Scout devenita o activista isterica.....nu vrei sa iti pierzi timpul cu asa ceva. Sunt numeroase vocile care nu cred in varianta oficiala a editorilor (ca e draftul necizelat de la Sa ucizi...) ci cred ca e pur si simplu un fake scris de altcineva pentru bani. Cand au obtinut acordul lui Harper Lee pentru publicarea acestui dubios Du-te si pune...aceasta era practic senila, avnad 88 de ani, murind un an mai tarziu.

#51
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Va recomand si filmul, foarte simpatic si Gregory Peck joaca la mare arta!

#52
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,260
  • Înscris: 02.09.2014

View PostGbr_smt, on 06 iulie 2020 - 12:42, said:

Va recomand si filmul, foarte simpatic si Gregory Peck joaca la mare arta!
Foarte bun filmul! A luat o caruta de premii (Oscar, Globul de Aur, BAFTA, la Festivalul de la Cannes)  inclusiv Gregory Peck, pe deplin meritat!

Edited by Costel2014, 06 July 2020 - 14:29.


#53
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostGhibos, on 29 iunie 2020 - 11:04, said:

Intru direct in subiect: voi cititi cu placere carti scrise de femei? Nu obisnuiesc sa-mi aleg lecturile in functie de sexul autorului, dar am observat recent ca sunt foarte putine carti bune, ale unor autoare romane sau straine. Incerc sa citesc de cateva zile Panza de paianjen, de Cella Serghi... pur si simplu mi se pare puerila, fara sare si piper, genul de lectura pentru liceene din alte vremuri. Amanuntele de epoca (care ar prezenta ceva interes pentru mine) sunt sufocate de stilul scolaresc. Nu cred ca am sa pot termina cartea respectiva. La majoritatea cartilor scrise de femei, parca lipseste substanta, nu au amploare, nu reusesc sa sparga pojghita maruntisurilor anoste.

Am facut o sumara cercetare, si am observat ca este un curent pe bloguri, cartile scrise de femei sunt citite tot de femei -  sunt lecturi de genul: Toate florile Parisului, Iubirile croitoresei, Cele trei fiice ale Evei, Inima cusuta, etc...

De-a lungul timpului, am citit carti interesante de Annie Bentoiu, Oana Orlea, Ana-Maria Marin, Lena Constante, Adriana Georgescu. Carti pe care le recomand, dar e vorba de marturii din regimul comunist, nu literatura propriu-zisa.

Ultimele carti decente de care imi aduc aminte (scrise de femei) au fost Manuscrisul fanariot si Scurta istorie a tractoarelor in limba ucraineana.

Voi ce experiente ati avut in legatura cu literatura scrisa de femei?


In primul rand conceptul de "carte buna" este subiectiv, depinde de preferintele fiecaruia.
Literatura are o gramada de genuri, stiluri etc, sa te pronunti asa in bloc referitoar la toate mi se pare cam fortat.
Faptul ca  un anumit gen de carti scrise de femei atrag mai mult femeile nu mi se pare ceva ciudat. Ca doar e binecunoscut ca avem, in general, interese putin diferite, femeile versus barbatii.
Nici eu, de exemplu, nu am putut sa citesc "Mandrie si prejudecata" de Jane Austen, desi este un roman celebru si apreciat.
Pur si simplu romanele pe tema asta, avand ca "actiune" simple mondenitati, cu zeci de personaje care doar se intalnesc si vorbesc sau dau serate si totul e centrat pe cine place sau nu place pe cine, ce parere are X despre Y sau cine vrea sa se casatoreasca cu cine, si analizeaza si scoate in relief defecte de caracter mi se par groaznic de plictisitoare mie ca barbat, desi unei femei s-ar putea sa ii placa mult mai mult. Pentru ca femeile in general sunt mult mai axate si interesate de subiectele astea, relatii sociale etc.
Ca sa pot termina o carte, trebuie sa aiba ori o actiune , suspans ceva (si nu, nu trebuie sa fii neaparat copil ca sa savurezi asa ceva) ori sa aiba un substrat de idei care sa depaseasca simpla existenta banala de zi cu zi a nu stiu cator personaje si cine se insoara cu cine sau simple barfe sau analize de caracter.
Dar sunt si autori barbati care scriu plicticosenii de astea.
Cu toate astea, ca stil din ce am citit eu, tind sa imi placa mai mult cum scriu femeile, parca au deseori un stil mai simplu , mai frumos in exprimare. Adica o carte scrisa de o femeie se citeste in general mai usor, vorbesc de o carte de "acelasi nivel" cu una scrisa de autor barbat.

Iar daca ne referim la "nivelul" agatha Christie, mi-a placut de exemplu autoarea suedeze Liza Marklund.

Faptul ca nu prea gasesti filosoafe (in general si daca ne uitam in istorie cam toti filosofii mari erau barbati) se poate datora si faptului ca femeia a fost "tinuta la cratita" de-a lungul secolelor si nu prea a avut timp de reflectii filosofice, cand trebuie sa dai cu matura si sa speli rufe si sa faci focul in soba toata ziua, nu crezi?

View PostGhibos, on 29 iunie 2020 - 11:55, said:

Ce a scris Agatha Christie nu este literatura, e ceva de citit pe sezlong.
Eu nu am dorit sa ajungem cu discutia la nivelul Agathei Christie...

Pai problema e ca nu ai definit nivelul la care te raportezi.
Exiusta 100 de genuri de literatura si in mod clar la unele se pricep mai bine femeile, la altele barbatii. Probabil.

View PostSidorin, on 29 iunie 2020 - 11:44, said:

Am citit destule cărți bune scrise de autoare (nu le mai enumăr), "La răscruce de vanturi" - Emily Bronte e considerat de unii critici printre primele 10 bestseller, dar am citit la pubertate și o carte feministă, cred că e vorba de "Nu-mi pasă" - Alexandra Tîrziu unde erau expresii, aprox.: "I-am arătat sanii, sanii mei minunați",  "Bărbații cu sperma lor scarboasă" și în adolescență am avut complexe față de fete, pe ele le priveam ca ceva curat pe cand eu posedam ceea ce numea autoarea...

Astea sunt tampenii care tind catre dezechilibre psihologice (provenite din traume), sa scrii asa ceva.
Ce-ai fi facut daca citeai "manifestul" lui Valerie Solanas in care scrie si "explica " detaliat ca barbatii sunt o eroare a naturii , un rebut., barbatul e "o femeie neterminata", "o femeie pre-avortata" Posted Image)? Dar tipa era bolnava psihic saraca, a incercat sa il si impuste pe unul.
Intr-adevar te afecteaza putin ca adolescent sa citesti lucruri de acest gen, si eu in adolescenta aveam aceeasi impresie, nu stiu de ce, ca fetele sunt pure si baietii nu, e o idee tampita bagaya cumva subliminal de societate, ba pana pe la 20 si ceva de ani eu credeam ca fetele nu se masturbeaza niciodata sau nici nu pot daca sunt virgine (deh nu era epoca de acum unde ai acces la toate grozaviile pe net de la 7 ani ) Posted Image)
Insa e valabil si invers, am intalnit fete complexate de faptul ca le cresc sanii sau ca au menstruatie (pe care o considera ceva scarbos) etc...

Edited by epetroiu, 06 July 2020 - 19:56.


#54
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Da' chiar asa, barosane Ghybos, ia spune ce citesti tu ---- ca sa-ti admiram nivelul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate