Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Carti scrise de femei

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostNaijax, on 29 iunie 2020 - 11:12, said:

Topicul este cel putin imbecil
Ce conteaza ca o carte este scrisa de o femeie, un barbat sau ... intersexual

Mai pune si tu mana pe niste carti (nu conteaza cine le-a scris) inainte sa deschizi topice d'astea de kkt
Carti scrise de femei negrese transgender. Acesta este un titlu bun.

#20
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View PostGhibos, on 29 iunie 2020 - 11:55, said:





Ce a scris Agatha Christie nu este literatura, e ceva de citit pe sezlong.
Eu nu am dorit sa ajungem cu discutia la nivelul Agathei Christie...

Da' tare nemultumit esti! (ma adresez la masculin ca nu-ti cunosc sexul).

O carte de fizica nu pui mana s-o citesti, poate aia te mai lumineaza. Ca si aia e literatura, si-una buna!

#21
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 30.04.2006
Ghici cine a scris Frankenstein Posted Image

PS: așa mi-a rămăs mie pe creier Matterhorn și am fost să-l văd de aproape.

Edited by mannes, 29 June 2020 - 12:59.


#22
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007

View PostYOUR_GOD, on 29 iunie 2020 - 12:14, said:

Carti scrise de femei negrese transgender. Acesta este un titlu bun.
Daca nu sunt si lesbiene, n-ai facut nimic.
ON: Ann Rule a scris cateva carti foarte interesante despre diverse cazuri de crima din US.

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Numai pe Literatorul n-am avut subiecte misogine. Bine ai venit, Ghibos!
Ai citit ceva de Margaret Atwood?

#24
-Dorulet-

-Dorulet-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 11.06.2014
Harriet Beecher Stowe
Marie Anne Desmarest
Selma Lagerlof
Virginia Woolf
Daphne du Maurier
Margaret Mitchell
Florence Barclay

#25
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Emilly Bronte
Charlotte Bronte
Simone de Beauvoir

#26
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 24.01.2012
Sanda Marin a avut ceva bestseller, a scos o tonă de ediţii.
Păcat că acum nu se mai consumă literatură de calitate...

#27
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 24.03.2018
"Dragilor", ca sa-l citez pe colegul cu recomandarile de "kkt", am citit din Margaret Atwood, George Elliot, George Sand, Mary Shelley, Virginia Woolf, si alte celebritati. Nimic nu mi s-a parut de prima mana. Si am mai citit si eu carti "de/pentru femei", un exemplu: Necunoscuta de la Wildfell Hall. Care este la un nivel foarte acceptabil. Dar hai sa va intreb - este asta literatura? Ramai cu ceva de pe urma acelei carti?

Poate e si greseala mea postand aici, observ ca majoritatea userilor n-au trecut cu lectura de varstele adolescentei. Si parca n-as sta sa explic fiecaruia ca nu e vorba de misoginism sau despre cartulii politiste, de citit in tren ori pe plaja. Nu asta ma interesa pe mine. Si nici nu este vorba, cum confunda unii, despre SUCCESUL unei carti/autoare, ci despre calitatea scrierilor.

Hai sa simplificam: spuneti-mi o carte, scrisa de o femeie, care v-a marcat, sau care macar v-a lasat o impresie mai puternica.

#28
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Citesc cu plăcere cărți scrise de femei, dar nu pot spune că vreuna m-a marcat.
Nu observ asta în mod normal, dar acum că stau să mă gîndesc, într-adevăr proporția de scriitoare cu ceva greutate e cam mică.
Dacă nu căutăm neapărat ceva de nota 10 (oricum, o pretenție prea mare și cu mici șanse de a fi satisfăcută), și ne mulțumim să ne delectăm și cu cărți de nota 7 - 8, avem destul de citit scris de femei.
În ultimii ani, dintre compatrioatele contemporane, am citit cu plăcere pe Lavinia Braniște, Diana Bădica, Florina Ilis, Ana Maria Sandu.
Annie Bentoiu, pomenită și de tine, evident a fost o lectură captivantă. Dar zicea și ea pe undeva că a cumpănit cîțiva ani cum să își scrie amintirile, a vrut să le scrie sub formă de roman, dar nu a găsit formula, așa că pînă la urmă a decis să nu mai piardă vremea și să își povestească pur și simplu viața. Poate că femeile sînt mai potrivite ca profesoare, ca educatoare...

#29
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

View PostGhibos, on 29 iunie 2020 - 11:04, said:

Panza de paianjen, de Cella Serghi... pur si simplu mi se pare puerila, fara sare si piper, genul de lectura pentru liceene din alte vremuri.

Cartea mea favorita din liceu, am citit-o si rascitit-o.

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostGhibos, on 29 iunie 2020 - 14:06, said:

"Dragilor", ca sa-l citez pe colegul cu recomandarile de "kkt", am citit din Margaret Atwood, George Elliot, George Sand, Mary Shelley, Virginia Woolf, si alte celebritati. Nimic nu mi s-a parut de prima mana.
Vorbești despre literatură care nu e de nasul tău. Mai simplu de-atât nu știu să spun și n-aș vrea să te simți jignit, nu asta e intenția mea, e doar o constatare. Toate cele pe care le-ai înșirat au ajuns celebre datorită valorii lor, în vremuri când like și share dădeau (cu totul altfel decât acum) doar cei care aveau creier cu sinapse funcționale. Nu m-ar fi deranjat să spui că nu ți-au plăcut, asta aș fi putut înțelege, dar tu zici că nu ți s-au părut de primă mână. Asta nu e expresie de cititor care are voie să pună etichete pe scriitoare cum sunt Margaret Atwood sau Virginia Woolf.

Edited by althea, 29 June 2020 - 16:43.


#31
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Daca e topic serios, vreau sa amintesc doua extraordinare scriitoare contemporane, care merita citite.

Prima - o romanciera de forta, iar cea de-a doua - de un nonconformism feroce.

Gabriela Adamesteanu - "Intalnirea" ( drama exilului ) si "Dimineata pierduta";
Nora Iuga - "Sexagenara si tanarul", " Lebada cu doua intrari"...

Edited by sylvius, 29 June 2020 - 16:58.


#32
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 24.03.2018
@althea - inteleg ca pentru tine literatura s-a oprit la Margaret Atwood si Virginia Woolf. Pentru altii, pragul a fost Agatha Christie. Nicio problema, insa altii, printre care ma numar si eu, au trecut de nivelul respectiv. De aceea am spus si anterior ca discutia ii depaseste pe majoritatea userilor care au postat aici. Numai doi-trei colegi au inteles despre ce este vorba, restul s-au aratat iritati ca nu le apreciez autoarele favorite. Nu aceasta a fost intentia mea, ci o dezbatere sau macar o discutie relativ documentata asupra subiectului. Si am ales aceasta arie pentru ca am crezut ca e populata de useri cu ceva lecturi serioase la activ, capabili sa inteleaga o idee si sa dezbata pe marginea ei. In schimb, am dat peste iritabile personaje atinse de morbul feminismului, colegi cu lecturile inghetate la nivel de scoala generala, mistocari cu pretentii de troli. Atat a ramas din Softpedia?

#33
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
M-am uitat pe lista ultimelor 35 de carti citite (pe asta o am la indemana), nici o femeie printre autori. Nici in lista de carti pe care doresc sa le citesc in viitor nu am vreo femeie. Dar n-am evitat scriitoarele in mod constient, acum mi-am dat seama de asta ... de obicei chiar am o mare varietate, am autori nemti, francezi, italieni, englezi, rusi, americani, columbieni, japonezi, contemporani, clasici, etc... se pare ca doamnele nu si-au facut loc prin lista.

Edited by utopium, 29 June 2020 - 17:25.


#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostGhibos, on 29 iunie 2020 - 17:12, said:

Nicio problema, insa altii, printre care ma numar si eu, au trecut de nivelul respectiv.
Nu te întreb la ce nivel ai ajuns. Nu mă interesează. În schimb, limbajul și ifosele tale sunt tare aproape să coboare la nivelul jignirilor colective, iar asta mă interesează. Foarte tare chiar.
Ușor cu caracterizările ca astea:

Quote

iritabile personaje atinse de morbul feminismului, colegi cu lecturile inghetate la nivel de scoala generala, mistocari cu pretentii de troli.


#35
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 24.03.2018
E foarte bine ca te intereseaza aspectele legate de moderare, insa amenintarile tale nu ma impresioneaza. Fa-ti treaba, daca e cazul, insa nu din frustrare sau din cauza ca te-ai simtit depasita de discutie.

#36
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu-ți fă griji din cauza rănilor pe care mi le-ai provocat. Te asigur că dacă e să fii sancționat o să găsești motivul în regulament.

Și acum gata, înapoi la subiect. Spor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate