Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Carti scrise de femei

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018
Intru direct in subiect: voi cititi cu placere carti scrise de femei? Nu obisnuiesc sa-mi aleg lecturile in functie de sexul autorului, dar am observat recent ca sunt foarte putine carti bune, ale unor autoare romane sau straine. Incerc sa citesc de cateva zile Panza de paianjen, de Cella Serghi... pur si simplu mi se pare puerila, fara sare si piper, genul de lectura pentru liceene din alte vremuri. Amanuntele de epoca (care ar prezenta ceva interes pentru mine) sunt sufocate de stilul scolaresc. Nu cred ca am sa pot termina cartea respectiva. La majoritatea cartilor scrise de femei, parca lipseste substanta, nu au amploare, nu reusesc sa sparga pojghita maruntisurilor anoste.

Am facut o sumara cercetare, si am observat ca este un curent pe bloguri, cartile scrise de femei sunt citite tot de femei -  sunt lecturi de genul: Toate florile Parisului, Iubirile croitoresei, Cele trei fiice ale Evei, Inima cusuta, etc...

De-a lungul timpului, am citit carti interesante de Annie Bentoiu, Oana Orlea, Ana-Maria Marin, Lena Constante, Adriana Georgescu. Carti pe care le recomand, dar e vorba de marturii din regimul comunist, nu literatura propriu-zisa.

Ultimele carti decente de care imi aduc aminte (scrise de femei) au fost Manuscrisul fanariot si Scurta istorie a tractoarelor in limba ucraineana.

Voi ce experiente ati avut in legatura cu literatura scrisa de femei?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Topicul este cel putin imbecil
Ce conteaza ca o carte este scrisa de o femeie, un barbat sau ... intersexual

Mai pune si tu mana pe niste carti (nu conteaza cine le-a scris) inainte sa deschizi topice d'astea de kkt

#3
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
"Sexul nu conteaza decat cand vine vorba de sex."

Citat din cartea de aforisme a lui Gica, sofer pe microbuz Berceni - Ploiesti.

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostNaijax, on 29 iunie 2020 - 11:12, said:

Topicul este cel putin imbecil
Ce conteaza ca o carte este scrisa de o femeie, un barbat sau ... intersexual

Mai pune si tu mana pe niste carti (nu conteaza cine le-a scris) inainte sa deschizi topice d'astea de kkt
Dragule, lasa oamenii sa-si exprime parelile si vezi-ti de viata ta. Daca nu ai o parere buna despre topic, nu  esti obligat sa postezi.
Topicul e in spiritul libertatilor de exprimare si eu consider un subiect chiar interesant.

O carte care mi-a placut mult peste orice carte scrisa de vreun barbat, "Calea catre Hristos" scrisa de o femeie cu peste un secol in urma, pe nume Ellen White .
https://ro.wikipedia...iki/Ellen_White

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postpacopaco1967, on 29 iunie 2020 - 11:23, said:

Dragule, ...

Scumpule,
Daca nu luam masuri impotriva acestor deviatii mintale, lumea se va scufunda si mai mult in haos
Repet - o carte este o ... carte
Nu conteaza cine a scris-o

#6
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.07.2019
Era o vreme când adolescenții nu aveau acces la internet, iar cărțile de Sandra Brown din bibliotecile părinților le făceau zilele mai frumoase.

#7
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Mie imi placea / imi place o scriitoare de romane politiste: Rodica-Ojog Brasoveanu.

Pe vremuri, ii "devoram" cu lacomie, cartile...

Si mai sunt si altele.

#8
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016

View PostNaijax, on 29 iunie 2020 - 11:12, said:

Topicul este cel putin imbecil
Ce conteaza ca o carte este scrisa de o femeie, un barbat sau ... intersexual

Mai pune si tu mana pe niste carti (nu conteaza cine le-a scris) inainte sa deschizi topice d'astea de kkt
Topicul este interesant, doar ca trebuie sa treci peste titlu si sa citesti ce a scris initiatorul.


View PostGhibos, on 29 iunie 2020 - 11:04, said:

Intru direct in subiect: voi cititi cu placere carti scrise de femei? Nu obisnuiesc sa-mi aleg lecturile in functie de sexul autorului, dar am observat recent ca sunt foarte putine carti bune, ale unor autoare romane sau straine. Incerc sa citesc de cateva zile Panza de paianjen, de Cella Serghi... pur si simplu mi se pare puerila, fara sare si piper, genul de lectura pentru liceene din alte vremuri. Amanuntele de epoca (care ar prezenta ceva interes pentru mine) sunt sufocate de stilul scolaresc. Nu cred ca am sa pot termina cartea respectiva. La majoritatea cartilor scrise de femei, parca lipseste substanta, nu au amploare, nu reusesc sa sparga pojghita maruntisurilor anoste.
Este o tema foarte actuala, care genereaza dezbateri destul de aprinse prin SUA, unde exista femei care citesc numai carti scrise de femei.
Tu insa amesteci literatura de calitate, cu subcategoriile destinate maselor.
Asta se intampla cand nu ai un plan de lectura, cand citesti tot ce-ti cade in mana. Este normal sa sesizezi aceste diferente cand treci de la autori de anvergura la Cella Serghi. E bine ca nu-ti ingradesti optiunile si incerci tot felul de lecturi; in timp o sa le decantezi mai usor.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostManasu, on 29 iunie 2020 - 11:32, said:

Topicul este interesant, doar ca trebuie sa treci peste titlu si sa citesti ce a scris initiatorul.

Am citit

Cella Serghi e puerila iar la majoritatea cartilor scrise de femei, lipseste substanta, nu au amploare, bla ... bla ... bla

No comment

#10
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018

View PostNaijax, on 29 iunie 2020 - 11:12, said:

Topicul este cel putin imbecil
Ce conteaza ca o carte este scrisa de o femeie, un barbat sau ... intersexual

Mai pune si tu mana pe niste carti (nu conteaza cine le-a scris) inainte sa deschizi topice d'astea de kkt
Nu te supara, dar nu cred ca esti in masura sa dai vreun sfat.
Din exprimare si modul de a scrie, pari blocat in "mess" si "facebook". Probabil te-ai ratacit pe aceasta arie.

View Postsylvius, on 29 iunie 2020 - 11:32, said:

Mie imi placea / imi place o scriitoare de romane politiste: Rodica-Ojog Brasoveanu.
Am citit mult din ce-a scris Rodica Ojog Brasoveanu. Insa mi se par carti de citit in adolescenta.
Recent, am incercat sa recitesc cateva carti de-ale dumneaei, dar parca nu mai au farmec.

View PostManasu, on 29 iunie 2020 - 11:32, said:

Este o tema foarte actuala, care genereaza dezbateri destul de aprinse prin SUA, unde exista femei care citesc numai carti scrise de femei.
Tu insa amesteci literatura de calitate, cu subcategoriile destinate maselor.
Asta se intampla cand nu ai un plan de lectura, cand citesti tot ce-ti cade in mana. Este normal sa sesizezi aceste diferente cand treci de la autori de anvergura la Cella Serghi. E bine ca nu-ti ingradesti optiunile si incerci tot felul de lecturi; in timp o sa le decantezi mai usor.
Eu citesc tot ce gasesc, indiferent de gen, autor, format. Nu am un plan anume.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostGhibos, on 29 iunie 2020 - 11:39, said:

Nu te supara, dar nu cred ca esti in masura sa dai vreun sfat.
Din exprimare si modul de a scrie, pari blocat in "mess" si "facebook". Probabil te-ai ratacit pe aceasta arie.

Vezi, daca mai citesti niste carti (nu conteaza de cine sunt scrise) vei face diferenta intre sfat, opinie, mod exprimare, etc.

Peace Posted Image

#12
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Am citit destule cărți bune scrise de autoare (nu le mai enumăr), "La răscruce de vanturi" - Emily Bronte e considerat de unii critici printre primele 10 bestseller, dar am citit la pubertate și o carte feministă, cred că e vorba de "Nu-mi pasă" - Alexandra Tîrziu unde erau expresii, aprox.: "I-am arătat sanii, sanii mei minunați",  "Bărbații cu sperma lor scarboasă" și în adolescență am avut complexe față de fete, pe ele le priveam ca ceva curat pe cand eu posedam ceea ce numea autoarea...

#13
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Incearca Hortensia Papadat Bengescu si lasa Irina Binder&co pentru liceeni in calduri

#14
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

View PostNaijax, on 29 iunie 2020 - 11:12, said:

Mai pune si tu mana pe niste carti (nu conteaza cine le-a scris)
Cum nu conteaza cine le-a scris, berbecule?
Atunci, citeste niste Sanda Marin. Si niste Sandra Brown!  ---  Ziua inveti sa faci ciorba de perisoare cu tanti Marin, iar noaptea suspini sub cearsaf cu madam Brown.

Edited by Bibulus, 29 June 2020 - 11:50.


#15
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View PostGhibos, on 29 iunie 2020 - 11:04, said:

Intru direct in subiect: voi cititi cu placere carti scrise de femei? Nu obisnuiesc sa-mi aleg lecturile in functie de sexul autorului, dar am observat recent ca sunt foarte putine carti bune, ale unor autoare romane sau straine. Incerc sa citesc de cateva zile Panza de paianjen, de Cella Serghi... pur si simplu mi se pare puerila, fara sare si piper, genul de lectura pentru liceene din alte vremuri. Amanuntele de epoca (care ar prezenta ceva interes pentru mine) sunt sufocate de stilul scolaresc. Nu cred ca am sa pot termina cartea respectiva. La majoritatea cartilor scrise de femei, parca lipseste substanta, nu au amploare, nu reusesc sa sparga pojghita maruntisurilor anoste.
frumosule, ai auzit de Agatha Christie, Jane Austen,   Mary Shelley etc...?

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostBibulus, on 29 iunie 2020 - 11:49, said:

Cum nu conteaza cine le-a scris, berbecule?
Atunci, citeste niste Sanda Marin. Si niste Sandra Brown!  ---  Ziua inveti sa faci ciorba de perisoare cu tanti Marin, iar noaptea suspini sub cearsaf cu madam Brown.

Cartile trebuiesc citite (chiar si Mein Kampf) iar aici este vorba de carti scrise de femei.
Inca putin si auzim ca femeile nu ar trebui sa scrie pentru ca sunt puerile iar locul lor este la cratita.
Chiar nu observi gogomania ?

#17
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018

View PostSTARTREK1, on 29 iunie 2020 - 11:50, said:

frumosule, ai auzit de Agatha Christie, Jane Austen,   Mary Shelley etc...?

View PostGhibos, on 29 iunie 2020 - 11:04, said:

literatura propriu-zisa.


Ce a scris Agatha Christie nu este literatura, e ceva de citit pe sezlong.
Eu nu am dorit sa ajungem cu discutia la nivelul Agathei Christie...

#18
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostGhibos, on 29 iunie 2020 - 11:39, said:

Am citit mult din ce-a scris Rodica Ojog Brasoveanu. Insa mi se par carti de citit in adolescenta.
Recent, am incercat sa recitesc cateva carti de-ale dumneaei, dar parca nu mai au farmec.


Pai prin adolescenta le-am si citit. Posted Image

Probabil ca acum, daca le-as reciti, mi-ar placea, insa intr-adevar, nu le-as mai gasi chiar atat de savuroase, pentru ca am imbatranit.

Insa mi-a placut, ca autor...

Edited by sylvius, 29 June 2020 - 11:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate