Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Modificarea acoperisurilor in vederea panourilor fotovoltaice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

View Postkesarion111, on 08 iunie 2020 - 10:14, said:

Am un vecin care a pus panourile in curte, o structura separata, 10kw parca, exploateaza de 5 ani instalatia, socotelile spun ca peste inca 40 s-ar amortiza investitia. Case cam la fel, tot trei persoane ca si noi, cam aceleasi nevoi energetice, factura lui e aprox 50-60% din a noastra. Deci pas.
Daca are 10 KWp, ori le-a instalat catre nord, ori vecinul nu sta deloc bine la socoteli, ori va dezinformeaza pentru descurajare dorind (nu stiu ce motive are) sa nu aveti ca el, ori nu este on-grid iar surplusul produs când este soare il pierde. De fapt, pana nu demult si cei on-grid pierdeau surplusul, neprimind inapoi energia pompata in retea, cu toate ca de când se tine cont de energia pompata (prin contoar cu dublu sens - smart meter) cred ca si-a recuperat o parte semnificativa din investitie, insa probabil nu a mai dorit sa va spuna.

View Postcristobob, on 09 iunie 2020 - 07:55, said:

...Am ajuns sa-l luam pe bufnici element de "inspiratie" ?
Nu stiu, mie mi se par utile video-urile lui. Apoi, oricine trece printr-o chestie (considerând macar procesul birocratic) poate da sfaturi.
Dar iata si aici ce probleme pot fi la o bransare trifazica de putere mare, sau la acordarea unui spor de putere : https://energie-elec...-sau-monofazat/
”Nu de puține ori au existat oameni care si-au achizionat o centrala electrică cu puteri ~30kW, le-au montat, însă acestia erau situați in sate unde există numai rețele electrice aeriene vechi, cu conductoare de 50mmp/faza si lungimi ale liniilor mai mari de 1km, nepregatite pentru racordarea unor astfel de consumatori. In astfel de situatii acestia au primit solutii de racordare cu cablu direct din postul de transformare, costul acestor solutii variind in funcție de distanta intre postul de transformare si locul de consum, in multe dintre cazuri solicitatii fiind total surprinsi de costul mare al racordarii (sau al acordarii sporului de putere – daca aveau deja un bransament cu o putere mai mică), unii dintre acestia renuntând la varianta de a își mai incălzi locuința cu centrale electrice din acest motiv.”

View Postdanutlupu, on 09 iunie 2020 - 09:30, said:

Despre cei care ti-i da in plus furnizorul de electricitate pentru aportul de energie in retea, nu poate spune nimeni ca e pe plus dupa o investitie in panouri, doar daca au avut finantare Posted Image Orientarea perfecta nu exista, ai aport mai mare intr-un anumit moment din zi in functie si de inclinatie.

Panourile sunt mai mult asa pt impresia ca folosesti energie verde, nu e o solutie inca acolo unde exista retea electrica pentru ca nu se amortizeaza pe durata lor de folosinta...
Scriam in alt topic : ”Ceea ce ar trebui, cred eu, sa ne intereseze pe noi, viitori prosumatori : sa se raporteze macar la 6 luni, astfel incat sa consum iarna ce am produs vara, nu sa incasez acel pret mic de 0,22 lei.
Nu consider ca poate deveni afacere, Buhnici din 18 KWp instalati produce in zile bune 100 KWh, deci daca ar fi 30 zile la fel de bune (prin absurd), abia ar incasa vreo 3000 KWhx0,22lei=660 lei/luna.

Ideal ar fi sa nu ajung sa platesc catre ei niciodata (0,60 lei sau cat va deveni pretul intreg), chiar daca cresc consumatorii, gen : renuntare la incalzirea pe gaz in favoarea incalzirii pe electric (centrala / pompa de caldura / aer conditionat), autoturism electric, etc. Ar fi o afacere mai buna asa, sa nu mai platesc gaz. Atunci cred ca as incerca sa-mi pun panouri si la sol, in curte.”

Repet, marele plus nu mi se pare sa vand energia aproape pe nimic, ci sa nu platesc facturi care ar putea depasi 2000 lei / luna. In cate luni s-ar amortiza astfel o investitie de 80.000 lei de exemplu? Trei ani si ceva? Plus confortul de a avea incarcare rapida la autoturism, acasa. Si tot gratis.

In conditiile in care sa spunem ca nu ar costa incalzirea iarna, poate ar merita regandit cat merita sa investeasca fiecare in anvelopare sau in ferestre de top.

View Postdanutlupu, on 09 iunie 2020 - 09:30, said:

...Mai am o curiozitate, de ce sa vrei sa te incalzesti electric iarna de la panouri solare electrice si sa nu aduci aport termic de la niste panouri cu tuburi vidate care produc cat de cat iarna iar vara dau autonomie completa la apa calda ?
Pentru ca panourile cu tuburi vidate, dupa cum bine spui, dau autonomie completa (de cost) doar vara, pe când la panourile fotovoltaice cred ca s-ar putea lua in calcul autonomia completa (de cost) si vara si iarna, daca puterea instalata este suficient de mare.



Pe acest topic mi-as dori mai mult sa dezbatem solutii tehnice legate de constructia acoperisurilor, costuri, etc.
.

Edited by Laur-, 09 June 2020 - 17:21.


#20
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Pentru idealul tau de a nu plăti facturi de 2000 Ron lunar dar sa te încălzești electric de la panouri și să ai tot gratis cum zici, îți trebui un parc de fotovoltaice. Și tu vrei sa dezbatem soluții de construcția acoperisului, adică cum sa pui 1000 mp de panouri pe 300 mp de acoperiș. Tu visezi frumos, dar inca nu realizezi că asemenea proiect e mai scump decât o casa. A pus și vecinu 14 panouri pe casa, nu-i ajung pentru o pompa de apa la hidrofor.

#21
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
@Laur, poate datele mele personale te ajuta sa iti faci singur calculele:

Casa in Bucuresti, 140mp izolata mediu cu 10cm de vata, 3 persoane. Incalzire electrica cu pompa de caldura Mitsubishi Zubadan de 8kw. Totul electric in casa, nimic pe gaz

Consum electricitate mai 2019- mai 2020 11.000kwh din care estimez 5000kwh consumul casnic pe 12luni si 6000kwh incalzirea intre septembrie si mai. Jumatate din energia asta o consum intre oct si mar.

Fa-ti calculele realist si vezi daca merita efortul sarpanta + autorizatii + panouri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate