Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei band 8

Statii de benzina DHR

Windows XP Volume License

Noul degresant universal
 Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 

Google authenticator - aplicatie mobil

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015
Google authenticator este o aplicatie care genereaza coduri pentru verificarea in 2 pasi pentru diferite conturi/site-uri etc. Trebuie sa aveti mare grija, in cazul in care pierdeti telefonul, stergeti aplicatia inainte de a salva conturile inregistrate aveti sanse extrem de mari sa ramaneti cu buza umflata. Solutia ar fi sa bagati unul dintre codurile "unice" ce sunt trimise pe mail odata cu activarea 2-Step Verification la fieare cont in parte. Dar multi sterg acel mail sau nu il mai gasesc ulterior.

Acum vin eu cu niste nelamuriri, poate ce am spus mai sus nu este in totalitate adevarat.
1.Chiar nu se face backup automat in contul google mail al acestei aplicatii? Pt ca sanse sunt sa pierzi/stergi aplicatia Google Authenticator. Era mult mai sumplu sa poti restaura aplicatia la fel ca celelalte, mai ales ca este tot a Google si aplicatia asta.
2. In caz in care se pierde aplicatia Google Authenticator, ce sanse mai ai sa recuperezi diferite conturi?

Editat de MembruAnonim, 16 mai 2020 - 14:04.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.266
  • Înscris: 22.05.2003
Exista recovery pe telefon/email alternativ, daca ai introdus aceste informatii.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015
Uplay nu te lasa sa treci mai departe. Daca alegi  varianta "nu am acces la google authenticator" te trimite sa introduci unul din cele 6 coduri transmise pe mail prima data.


Fișier atașat  uplay1.jpg   36,25K   15 download-uri


Fișier atașat  uplay2.jpg   30,52K   13 download-uri

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.802
  • Înscris: 06.09.2004

 MembruAnonim, on 16 mai 2020 - 13:49, said:

2. In caz in care se pierde aplicatia Google Authenticator, ce sanse mai ai sa recuperezi diferite conturi?
cam aceleasi sanse pe care le ai si cu un cont care nu foloseste authenticator. apesi ‘forgot my password’, raspunzi la intrebari si vezi mai departe.

#5
gigelvasile

gigelvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 215
  • Înscris: 13.08.2012
Poti sa folosesti Microsoft Authenticator in loc de Google. Are optiunea sa faca backup/restore in OneDrive.

In afara de asta, majoritatea serviciilor iti ofera o posibilitate de recuperare a accesului atunci cand nu mai poti genera coduri de 2FA. Fie poti sa descarci o lista de coduri de unica folosita, fie iti ofera optiunnea de a trimite cod de recuperare pe alta adresa de email / sms.

#6
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Folosesti aplicatii FOSS (free and open source) care au aceste optiuni, gen "andOTP" sau "Aegis".
Inainte foloseam Google Authenticator dar dupa o resetare am pierdut toate codurile din aplicatia respectiva, ca in prostia mea credeam ca isi face backup pe contul google, tinand cont ca e aplicatie de la google. Asa ca dupa ce mi-am luat-o in buza am trecut la andOTP care are optiune de backup criptat cu parola, apoi dupa un timp am trecut la Aegis pt ca imi place mult mai mult cum arata si are si asta optiune de backup criptat si importare a bazei de date/coduri de la alte aplicatii 2FA, ca sa nu stai sa bagi manual codurile unul cate unul.

Editat de CeapaIndustries, 16 mai 2020 - 16:28.


#7
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003

 MembruAnonim, on 16 mai 2020 - 13:49, said:

2. In caz in care se pierde aplicatia Google Authenticator, ce sanse mai ai sa recuperezi diferite conturi?
Șanse foarte bune, întrucât în prealabil ai salvat seed-urile pe care le-ai înscris în authenticator.

Nu?

Spoiler


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015

 bladhaund, on 16 mai 2020 - 17:30, said:

Șanse foarte bune, întrucât în prealabil ai salvat seed-urile pe care le-ai înscris în authenticator.

Explica-mi, te rog, ce sunt seed-urile.

#9
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006
foloseste mai bine 2FA cu sms, google authenticator e o porcarie fiindca nu iti poti face export/backup la chei

#10
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003

 MembruAnonim, on 16 mai 2020 - 22:21, said:

Explica-mi, te rog, ce sunt seed-urile.
Șirul de caractere utilizat pentru inițializarea generatorului de cod.

 Flat, on 17 mai 2020 - 11:14, said:

foloseste mai bine 2FA cu sms, google authenticator e o porcarie fiindca nu iti poti face export/backup la chei
Se presupune că faci backup înainte să le introduci în autentificator.

2FA cu SMS e o soluție inferioară, pentru că este vulnerabil la SIM Swap.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate