Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

eSIM Digi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1089 replies to this topic

#1009
adrian8572

adrian8572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.04.2011

 sailor082, on 30 octombrie 2023 - 13:02, said:

Nici nu va funcționa fără carrier bundle . Aplicația prin care se face instalarea eSIM trebuie să vadă acel cartier ( DIGI în cazul de față ) cum ca poate instala . Alta varianta e să pună la liber și această facilitate Apple , cea ce ma îndoiesc ca va fii prea curând . Dar cine știe , așa ziceam și de wifi calling ca nu vă merge la
Liber fără carrier bundle și uita ca Apple a “ deschis “ portița
Așteptăm carrier bundle la Digi.

#1010
Gabriel86

Gabriel86

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.10.2023
Salut,

Nu am mai postat pe Softpedia de mult dar fiind un topic care m-a interesat am zis sa revin dupa mai mult de 10 ani.

Back on topic, iata pasii prin care am reusit sa adaug esim Digi pe Galaxy Watch 4:

Pentru ca simplul proces de a adauga un plan nou selectand Digi ca si provider genereaza eroarea -1 am zis sa incerc altceva.

1. Am folosit in telefon un sim de la un provider care are optiunea de adaugare esim pe smartwatch (in Ro este Orange si Vodafone),;
2. Am incercat sa adaug un plan nou selectand ca si provider Vodafone, nu Digi. Si am minimizat Galaxy Wearable;
3. Am intrat in contul Digi.ro > Contul Meu > Serviciile mele > Mobil > Genereaza alt esim (avand esim deja activ pe telefon) > urmand pasii si facand un print screen la QR-ul generat dupa introducerea codului din SMS;
4. Revenind in Galaxy Wearable am urmat pasii selectand "I have a QR", din galerie am selectat printscreen-ul cu codul QR generat anterior pe digi.ro si bingo planul a fost adaugat in 20 de secunde.
5. Am activat pe ceas din Settings (gear) > Mobile Networks > Always On (in cazul meu am activat si Mobile Data si Data Roaming)
6. Testat pe ceas cu Spotify si un SMS dupa ce m-am asigurat ca sunt deconectat de la telefon (bluetooth) si Wifi.

Spor!

Attached Files



#1011
IMS

IMS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2006
Am facut si eu...!
Am fost la Digi, le-am cerut un abonament 2 eur, nu i-am crezut cand au spus ca nu merge (ma rog, ziceau de number share) si am luat direct codul QR.
S-a instalat din a doua incercare.
Ceasul e Huawei watch 4.
Attached File  Imagine WhatsApp 2023-10-31 la 01.08.11_79b4917c.jpg   100.59K   144 downloads

#1012
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,685
  • Înscris: 21.03.2005

View Postinside_spy, on 30 octombrie 2023 - 10:06, said:


Draguta.

..:si am eSIM pe Galaxy Watch 4 Classic LTE.
Multumesc!
Interesant! Bravo :)
Noroc ca nu-s fan smart watch...

Dar ca idee, ai sync intre telefon si ceas, via BT sau internet?
Avand numere diferite... sau nu conteaza din ce isi ia datele ceasul?

#1013
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View PostMELODY, on 31 octombrie 2023 - 15:37, said:

Dar ca idee, ai sync intre telefon si ceas, via BT sau internet?

Dap, am sync, am dezactivat BT si e ok.

#1014
Gabriel86

Gabriel86

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.10.2023
FYI - Pare ca Digi taxeaza cu 5 lei regenerarea unui nou eSIM

#1015
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,798
  • Înscris: 10.10.2011
Adica regenerarea unui VECHI eSIM. Si nu pare, se stia deja si s-a discutat.

#1016
cipri47

cipri47

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 18.02.2023

View PostGabriel86, on 08 noiembrie 2023 - 09:04, said:

FYI - Pare ca Digi taxeaza cu 5 lei regenerarea unui nou eSIM
am observat în factură chestia asta, când am schimbat telefonul și am generat un alt eSIM

#1017
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Salut, pe Apple Watch merge ?

#1018
adrian8572

adrian8572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.04.2011

 q_p, on 12 noiembrie 2023 - 10:20, said:

Salut, pe Apple Watch merge ?

Salut, nu funcționează pe Apple Watch, așteptăm Carrier Bundle.

#1019
Ohwwee

Ohwwee

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.10.2021

 Gabriel86, on 30 octombrie 2023 - 23:25, said:

Salut,

Nu am mai postat pe Softpedia de mult dar fiind un topic care m-a interesat am zis sa revin dupa mai mult de 10 ani.

Back on topic, iata pasii prin care am reusit sa adaug esim Digi pe Galaxy Watch 4:

Pentru ca simplul proces de a adauga un plan nou selectand Digi ca si provider genereaza eroarea -1 am zis sa incerc altceva.

1. Am folosit in telefon un sim de la un provider care are optiunea de adaugare esim pe smartwatch (in Ro este Orange si Vodafone),;
2. Am incercat sa adaug un plan nou selectand ca si provider Vodafone, nu Digi. Si am minimizat Galaxy Wearable;
3. Am intrat in contul Digi.ro > Contul Meu > Serviciile mele > Mobil > Genereaza alt esim (avand esim deja activ pe telefon) > urmand pasii si facand un print screen la QR-ul generat dupa introducerea codului din SMS;
4. Revenind in Galaxy Wearable am urmat pasii selectand "I have a QR", din galerie am selectat printscreen-ul cu codul QR generat anterior pe digi.ro si bingo planul a fost adaugat in 20 de secunde.
5. Am activat pe ceas din Settings (gear) > Mobile Networks > Always On (in cazul meu am activat si Mobile Data si Data Roaming)
6. Testat pe ceas cu Spotify si un SMS dupa ce m-am asigurat ca sunt deconectat de la telefon (bluetooth) si Wifi.

Spor!

salut,
detin un samsung s9 si un samsung galaxy watch 6 classic, am incercat sa activez esim-ul pentru smartwatch dar se pare ca nu am nicio optiune pe telefon...
mai detin si un iphone, dar din ce am inteles cu iphone nu pot activa esim-ul pe ceas...

oare exista vreo metoda sa il pot fenta daca telefonul nu are optiunea de esim?

Edited by AlexEn, 15 November 2023 - 09:15.


#1020
efbiai1

efbiai1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 31.01.2018
Salut, vreau să îmi iau un iPhone 15 pro Max din SUA, modelul A2849. Există probleme cu activarea eSIM în rețeaua DIGI, ținând cont ca varianta de SUA nu mai are sim fizic? Probleme de semnal sau incompatibilități Volte sunt pentru acest mode în rețeaua DIGIl? Vă mulțumesc. Aș dori răspunsuri doar de la cei care au iPhone pro sau pro Max din SUA și folosesc Digi, sau de la oameni care știu 100% despre ce vorbesc.

#1021
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,685
  • Înscris: 21.03.2005

View Postefbiai1, on 17 noiembrie 2023 - 01:47, said:

Salut, vreau să îmi iau un iPhone 15 pro Max din SUA
Ia-l cu incredere. Merge perfect pe Digi. Functioneaza toate serviciile, eSIM, 5G, VoWifi, VoLTE, 4G/LTE, 3G (pe unde mai e, 2G, HotSpot, Mobile Data Switching, dual eSIM, iMessage, FaceTime, etc...

#1022
geeoboss

geeoboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.01.2007

 IMS, on 31 octombrie 2023 - 01:24, said:

Am facut si eu...!
Am fost la Digi, le-am cerut un abonament 2 eur, nu i-am crezut cand au spus ca nu merge (ma rog, ziceau de number share) si am luat direct codul QR.
S-a instalat din a doua incercare.
Ceasul e Huawei watch 4.
Imagine WhatsApp 2023-10-31 la 01.08.11_79b4917c.jpg
Salut, am luat si eu un ceas Huawei whatch 4 pro si nu pot sa-l fac, te rog frumos spune cum ai facut!
multumesc

#1023
adrian8572

adrian8572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.04.2011

 geeoboss, on 28 noiembrie 2023 - 19:37, said:

Salut, am luat si eu un ceas Huawei whatch 4 pro si nu pot sa-l fac, te rog frumos spune cum ai facut!
multumesc
@geeoboss, a explicat @inside_spy anterior pe un modelul Galaxy Watch 4. Cred că procedura este valabilă și în cazul tău.

MELODY, pe 27 octombrie 2023 - 12:31, a scris:
Oricum esti un dragut ca le spui si colegilor cum ai reusit tu sa pui eSIM Digi pe ceasul Samsung.
Draguta.
Da.

-Am luat un numar nou/eSIM nou.
In aplicatia de la Samsung (Wearable) am mers la About Galaxy Wearable.

Apasat de 5 ori pe Galaxy Wearable (titlu de sus) si apare un meniu de test, acolo am ales TEST E-SIM FEATURE > QR TEST MODE = ON.

Apoi am mers in setarile de la ceas, am ales settings - mobile networks - add mobile plan si mi-a aparut interfata sa scanez QR code.
Am scanat QR code si am eSIM pe Galaxy Watch 4 Classic LTE.

#1024
IMS

IMS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2006

View Postgeeoboss, on 28 noiembrie 2023 - 19:37, said:

Salut, am luat si eu un ceas Huawei whatch 4 pro si nu pot sa-l fac, te rog frumos spune cum ai facut!
multumesc
Salut! Ai codul QR? Faci pe Android sau Ios? Ai instalat Health? Ai butonat la Gestionare sim? Ceasul trebuie conectat la tel. și sa fie în mod Standard (nu autonomie extinsa). Și la mine a mers din a doua, după ce a dat un mesaj ,,server ocupat" sau ceva asemănător.

#1025
ClickSea71

ClickSea71

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.06.2022
Chiar trebuie sa ma deplasez fizic la magazin ca sa imi generez eSIM? Nu stie digi altfel, fara SMS ca pe vremuri?

#1026
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,798
  • Înscris: 10.10.2011
Nu inteleg, trebuie sa te deplasezi la magazin ca sa primesti SMS?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate