Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Instalatii electrice casnice. Probleme frecvente(2018+)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2246 replies to this topic

#55
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcostea77, on 08 decembrie 2018 - 08:54, said:

Vreau sa refac instalatia electrica
Banuiesc ca vrei sa o refaci pt o folosinta indelungata,deci:
1-2circ bai(MSR+boiler),cate 2 circ prize pt fiecare camera,la bucatarie 5-6 circ prize,2circ il interior+exterior
2-cate circuite atatea sig,16 A prize,10 A lumini,daca ai consumatori mai mari electricanul trebuie sa dimensioneze corespunzator circuitele respective.Mai este un aspect,cu cat sunt mai complexe si de calitate protectiile cu atat vei fi mai ferit de surprize neplacute.
3-Poti sa le tragi la fel ca si cablurile tv,internet,alarma,toate prin copexuri metalice,pe care trebuie sa le legi la priza de pamant.
Legaturile trebuie facute foarte bine in doze,nu inghesuite,si trebuie umplute cu un gel electroizolant.
Pe langa toate cele scrise mai sus mai pot interveni diverse variabile dar astea ar trebui sa le stie si electricianul.
Cand te apuci pune poze din timp,o verificare nu strica.

#56
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postggelu, on 08 decembrie 2018 - 10:18, said:

Sincer , eu nu le-am folosit niciodata. Dar nu prea lucrez in instalatii rezidentiale. Poate colegii de forum au referinte bune si atunci e OK.
Disjunctoarele Noark sunt bune. Le-am utilizat in cateva lucrari su nu am avut niciun fel de probleme cu ele. Sunt categoric mai bune decat Eaton, dar mi se par mai bune chiar si decat Legrand-urile astea de ultima generatie.

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postanaki, on 08 decembrie 2018 - 11:42, said:


Banuiesc ca vrei sa o refaci pt o folosinta indelungata,deci:
1-2circ bai(MSR+boiler),cate 2 circ prize pt fiecare camera,la bucatarie 5-6 circ prize,2circ il interior+exterior

Două circuite de prize pentru fiecare cameră nu e un pic cam mult?
De asemenea, 5-6 circuite la bucătărie mi se par un pic cam multe. Adică nu văd ce consumatori ar justifica asta.


#58
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
E problema ta,in lipsa unor precizari concrete despre ce aparatura va avea...eu zic ca trebuie sa aiba un circuit de putere pt un singur consumator gen AC sau radiator si un circuit general,asta vorbind de dormitoare.
In privinta bucatariei cred ca majoritatea tinde sa aiba un cuptor electric,plita electrica sau cu inductie,un robot de bucatarie,o masina de facut paine,o MSV,un boiler electric,un tocator de resturi,etc,iar o parte din acestea functioneaza de multe ori simultan si daca ai si o putere alocata corespunzatoare totul este ok.
In zona bucatariei de asemenea trebuie sa fie suficiente prize nu sa tragi din priza ceva ca sa bagi altceva,iar fiabilitatea unei instalatii electrice este data si de nr de circuite.
Am vazut prea multe case de alminteri superfrumoase cu 2 circuite in bucatarie 1 circuit pt 3 dormitoare,etc,dar cu multe probleme in functionalitate ,eu unul nu accept asa ceva ,ca mai sunt unii ,,smecheri"" si profita de lipsa unui proiect sau de lipsa de experienta  a beneficiarilor  si nu-i atentioneaza asupra necesitatilor reale e alta treaba..

#59
costea77

costea77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2016
In legatura cu nr de circuite,va rog sa-mi spuneti daca am calculat bine sau nu.
1.In bucatarie voi folosi un cuptor cu microunde,un boiler micut pentru chiuveta sau un instant ,nu stiu ce ar fi mai indicat si alte electrocasnice care nu necesita neaparat forta......total 3 circuite
2.In baie masina de spalat si boiler.........total 2 circuite
3.In 4 camere vreau cate 2 prize modulare triple unde voi conecta televizoare ,calculator ,laptop  si in 2 camere cate o priza dubla......total 2 circuite
4.Iluminatul in cele 6 camere va fi 2 becuri economice pe fiecare camera ,m-am gandit la un singur circuit si un circuit la exterior pentru 4 becuri.
5.Marea mea indoiala este la circuitele pozate in pod ,sa inteleg ca nu vor fi probleme de incendiu daca trag cablu prin acel copex metalic si fac legaturile in cutii metalice,puteti sa-mi recomandati ceva materiale in acest sens ?Am citit pe undeva ca acel copex metalic poate rugini in timp exista altceva ?
Multumesc.

#60
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Casa ta treaba ta,la punctele 1si 3 vei constata in timp daca ai ales bine.
Exista copex metalic in manta pvc,daca iei de calitate nu turcisme nici nu va rugini,vezi lbaduc dedeman,etc, foc nu va lua daca protectiile din tablou sunt adecvate.
Sa postezi poze cu executia si tabloul electric.

#61
costea77

costea77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2016

View Postanaki, on 08 decembrie 2018 - 15:26, said:

Casa ta treaba ta,la punctele 1si 3 vei constata in timp daca ai ales bine.
Exista copex metalic in manta pvc,daca iei de calitate nu turcisme nici nu va rugini,vezi lbaduc dedeman,etc, foc nu va lua daca protectiile din tablou sunt adecvate.
Sa postezi poze cu executia si tabloul electric.
Nu te contrazic e posibil sa ai dreptate,poti sa-mi spui daca se pune in tablou si o siguranta automata diferentiala de 25 A inaintea celorlalte sigurante   ?

#62
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Poti pune un disj diferential  25A/30mA sau 32A/30mAin functie de ce putere ai alocata.

#63
costea77

costea77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2016
Dupa ce trag cablu prin copexu metalic se pot face 2-3 unghiuri de 90 grade pe un circuit,pot fi probleme cu cablu in interior ?

#64
Xtyling

Xtyling

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 15.06.2017

View Postcostea77, on 08 decembrie 2018 - 16:01, said:

Dupa ce trag cablu prin copexu metalic se pot face 2-3 unghiuri de 90 grade pe un circuit,pot fi probleme cu cablu in interior ?
Ce cablu vrei sa tragi prin copexul metalic?

#65
costea77

costea77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2016

View PostXtyling, on 08 decembrie 2018 - 16:11, said:

Ce cablu vrei sa tragi prin copexul metalic?
Asta ar fi bun Cablu electric CYY-F 3 x 2.5 ?
Eventual recomanda-mi altceva.

Attached Files



#66
Xtyling

Xtyling

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 15.06.2017
CYY-F prin copex metalic este bun.
Poti incerca si CYABY-F (cablu care are direct din constructie manta metalica) .
Pot spune ca e mai practic decat sa tragi CYY prin copex metalic dar nu stiu cum vei iesi la pret, adica nu-ti pot spune care varianta este mai ieftina.
Plus ca, la CYABY o sa lucrezi mai greu in sensul ca la destinatia finala si de start (doza-consumator / tablou- doza / tablou- consumator) se lucreaza mai greu deoarece se dezizoleaza mai greu pentru a ajunge la conductor.

Este devreme sa te pronunti de acum la dimensiunea cablului. Pentru prize este bine 3x2.5 dar pentru iluminat trebuie 2/3x1.5 iar pentru consumatori mai mari 3x4/6

Edited by Xtyling, 08 December 2018 - 16:19.


#67
costea77

costea77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2016

View PostXtyling, on 08 decembrie 2018 - 16:18, said:

CYY-F prin copex metalic este bun.
Poti incerca si CYABY-F (cablu care are direct din constructie manta metalica) .
Pot spune ca e mai practic decat sa tragi CYY prin copex metalic dar nu stiu cum vei iesi la pret, adica nu-ti pot spune care varianta este mai ieftina.
Plus ca, la CYABY o sa lucrezi mai greu in sensul ca la destinatia finala si de start (doza-consumator / tablou- doza / tablou- consumator) se lucreaza mai greu deoarece se dezizoleaza mai greu pentru a ajunge la conductor.

Este devreme sa te pronunti de acum la dimensiunea cablului. Pentru prize este bine 3x2.5 dar pentru iluminat trebuie 2/3x1.5 iar pentru consumatori mai mari 3x4/6
Am inteles si in legatura cu acele unghiuri de 90 grade de care iti spuneam sunt permise sau nu,Avand in vedere ca il trag prin pod voi fi nevoit sa fac cateva curbe.

#68
Xtyling

Xtyling

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 15.06.2017
In mod normal nu se recomanda sa le faci la 90 grade, incearca sa le faci putin rotunjite si totul va fi bine. Oricum,tinand cont de duritatea cablului va fi cam greu sa le faci exact la 90 grade.
Daca alegi varianta cu copex metalic, iti recomand asa cum ti-a mai spus cineva mai sus, varianta cu manta de PVC pentru ca vei evita sa se desfaca copexul metalic (sa se desire) .

#69
costea77

costea77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2016
Daca fac instalatia cu acest cablu  sa inteleg ca nu mai este nevoie si de copex ?

#70
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Nu mai e nevoie.

#71
Xtyling

Xtyling

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 15.06.2017

View Postcostea77, on 08 decembrie 2018 - 18:11, said:

Daca fac instalatia cu acest cablu  sa inteleg ca nu mai este nevoie si de copex ?
Exact.

#72
underground_junkie

underground_junkie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.04.2018

View Postggelu, on 08 decembrie 2018 - 10:09, said:

Pe siguranta de 20 A vei putea consuma maxim 4,6 kW .  Adica atunci cand folosesti plita mai serios ( dar nu la maxim) nu folosesti cuptorul  sau , cand folosesti cuptorul  la plita vei folosi o putere mica.  
Pare realista recomandare electricianului avand in vedere ca sig. principala e de 32 A.

Dacă siguranța principală e de 32 ar fi OK să cer să se pună o siguranță mai mare, de 25, pe circuitul de plită?
Firul de 4mm va mai fi OK pentru o siguranță de 25?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate