Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Instalatii electrice casnice. Probleme frecvente(2018+)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2246 replies to this topic

#1
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Postarile din perioada 29 iulie 2009-3 noiembrie 2018 le puteti citi aici  https://forum.softpe...leme-frecvente/

#2
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Incendiu in Buftea la o fabrica de mezeluri din cauza unui scurtcircuit la o friteuza .Penibil si tragic in acelasi timp sa investesti multi bani in acea fabrica fara sa te asiguri ca ai o instalatie electrica corect executata cu protectii adecvate si un sistem de avertizare care-l scutea de aceasta nenorocire. https://a1.ro/news/s...c-id819827.html
In 2018 sunt multe case care au sisteme de acest fel,doar suntem in 2018.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
azi am aflat ca atunci cand cei de la enel au inlocuit contorul cu unul inteligent, au eliminat si siguranta "de pe scara". practic acum intre panoul electric din apartament si contor nu mai exista nici o siguranta. este o practica generala?
am dat u mail celor de la enel sa-i intreb de ce au facut asta, inca n-am primit nici un raspuns.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Siguranța "de pe scară" este/sau ar trebui să fie înainte de contor. Între contor și tabloul electric din casă nu ai de ce să ai "siguranță pe scară". Poți să ai în tabloul tău din apartament o siguranță generală, dar nu-i musai.

#5
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Una inainte de contor si una in tabloul general din locuinta.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
aveti dreptate, siguranta "de pe scara" era inainte de contor. dar acum nu mai e nimic acolo, contorul e legat "pe direct". o sa pun diseara o poza cu panoul de pe scara.

ps: electricianul pe care l-am chemat sa-mi rezolve problema sustinea ca a vazut destul de des treaba asta (eliminarea sigurantei de pe scara la montarea contoarelor electronice).

Edited by _Smiley_, 21 November 2018 - 07:15.


#7
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Daca e asa nu e deloc in regula,situatia asta este doar la tine sau si la ceilalti?

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
asa arata acum panoul de pe scara blocului:
Attached File  Untitled.jpg   127.22K   417 downloads
in stanga sunt contoarele, iar in dreapta-jos tin minte ca erau sigurantele (cate una pentru fiecare contor).

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil, au cosiderat că contorul îndeplinește și funcția de siguranță - întrerupe curentul în caz de suprasarcină.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
pai fac asa ceva aceste contoare?

si mai important, cum fac sa opresc tensiunea in apartamentul meu, daca vreau sa modific ceva la panoul de sigurante? au aceste contoare electronice vreun buton sau alta modalitate de a intrerupe tensiunea?

#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Cand alimentezi din coloana blocului apartamentele o faci numai prin intermediul sigurantelor,din ele in contoare si dupa aia le duci in tablourile din ap.

Ce sa protejeze...cine le-o fi facut receptia la lucrarea asta?In caz de scurtcircuit cine protejeaza coloana apartamentului?

Nu poti sa opresti din contor,toate clemele alea trebuie schimbate cu sigurante.

Edited by anaki, 21 November 2018 - 19:16.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuie să anunți enelul și vin ei să întrerupă alimentarea.
Mai grav e când trebuie să vină pompierii pentru vreun incendiu și nu au siguranță să întrerupă alimentarea de la apartamentul cu pricina...

În fine, eu sunt foarte curios ce o să-ți răspundă enelul la întrebare....

#13
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Incendiu in Chiajna https://www.cancan.r...19887595  cel mai probabil din cauza unui scurtcircuit,sigur blocurile nu au avut hidranti la fiecare etaj si detectoare de fum la mansarda ,asa cum prevede legea.

#14
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Da ca blocurile de pa timpu lu Ceasca au asa ceva.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postst3fan19, on 24 noiembrie 2018 - 10:18, said:

Da ca blocurile de pa timpu lu Ceasca au asa ceva.

regula in constructii e ca fiecare respecta legile de la data darii in folosinta. deci e irelevant ce au si ce nu au blocurile mai vechi.

legat de povestea mea cu enel-ul, am primit un numar de inregistrare la sesizarea trimisa pe mail

Quote

Stimate client,

Iti multumim pentru mesajul pe care ni l-ai trimis si pe care l-am inregistrat cu numarul   xxxxxxxxx/22.11.2018. In functie de complexitatea solicitarii, timpul de raspuns poate varia intre 5 si 30 zile. În situația în care rezolvarea acesteia necesită mai multe informații sau documente, vom reveni pentru a vi le solicita.

Echipa Enel
a durat 2 zile sa inregistreze sesizarea si sa trimita un raspuns automat :). sa vedem in cat timp trimit si un raspuns real.

#16
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Sa vedem raspunsul si in special ce masuri iau.

#17
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
salut,
am o problema, un dorel a tras o priza suplimentara in baie, gaurind peretele comun cu dormitorul si conectand 3 fire la priza din dormitor, practic facut  priza in baie in dreptul celei din dormitor. Problema e ca m-am curentat de 2 ori cand am vrut sa ma spal pe fata la chiuveta, nu tare, usor, ca niste furnicaturi mai puternice si de mai multe ori m-am curentat punand mana pe masina de spalat. Deoarece priza din dormitor imi facea figuri (am o veioza bgata acolo care mergea palpaind sau deloc) am demontat priza si am vazut ca omul a conectat faza de la baie la faza prizei din dormitor si nulul + .....hai sa-i zicem impamantarea la nulul prizei din dormitor. Asa ca priza din dormitor are bagate in ea 5 fire, 2 deoparte si 3 in cealalata parte. Banuiesc ca nu e deloc ok, ce sa fac? Nu mi-e deloc clara treaba asta cu impamantarea facuta in nul...

Multumesc!

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdreamtime, on 24 noiembrie 2018 - 17:54, said:

salut,
am o problema, un dorel a tras o priza suplimentara in baie, gaurind peretele comun cu dormitorul si conectand 3 fire la priza din dormitor, practic facut  priza in baie in dreptul celei din dormitor. Problema e ca m-am curentat de 2 ori cand am vrut sa ma spal pe fata la chiuveta, nu tare, usor, ca niste furnicaturi mai puternice si de mai multe ori m-am curentat punand mana pe masina de spalat. Deoarece priza din dormitor imi facea figuri (am o veioza bgata acolo care mergea palpaind sau deloc) am demontat priza si am vazut ca omul a conectat faza de la baie la faza prizei din dormitor si nulul + .....hai sa-i zicem impamantarea la nulul prizei din dormitor. Asa ca priza din dormitor are bagate in ea 5 fire, 2 deoparte si 3 in cealalata parte. Banuiesc ca nu e deloc ok, ce sa fac? Nu mi-e deloc clara treaba asta cu impamantarea facuta in nul...

Multumesc!

Dacă poți,  pune o poza cu legăturile de la priza din dormitor, că nu se înțelege bine din descrierea ta.
Ar fi bine să ai o siguranță diferențială pe circuitul respectiv și, bineînțeles,  împământare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate