Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Instalatii electrice casnice. Probleme frecvente(2018+)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2229 replies to this topic

#37
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
patron de 32 A? nu-mi suna a ceva standard.Dar oricum soclurile mici sunt pana la 25A de o dimensiune,iar peste 25 sunt alte dimensiuni,adica soclul de pana la 63A,deci cel de 32 ar trebui sa se incadreze normal in soclul de pana la 63A,doar daca nu cumva e vreo dimensiune atipica,pune poza cu patronul sa vedem exact.

#38
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Patroanele de 35A (asta e valoarea standardizată la patroane fuzibile, 32A e la disjunctoare) și cele de 63A au aceleași dimensiuni și se montează în soclurile de 63A fără nicio adaptare.

#39
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu stiam ca exista de 35A patroane fuzibile care sa potriveasca pe soclu la 63A  ! Mersi fain , o sa caut sa vad unde gasesc Posted Image
Se pare ca au in DD , merg maine sa vad ( sper sa fie la fel de lungi pt ca cele de 32A sunt mai scurte si nu le pot pune ) .

Edited by Baxon, 01 December 2018 - 18:21.


#40
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
chiar m-ai facut curios,ce fel de patron de 32A ai tu,de zici ca  e si mai scurt de nu intra in soclu cum trebuie.Pune poza sa ne edificam,sigur e ceva pentru alt tip de socluri,gen minion sau alte standarde.

#41
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 valirex, on 01 decembrie 2018 - 18:27, said:

chiar m-ai facut curios,ce fel de patron de 32A ai tu,de zici ca  e si mai scurt de nu intra in soclu cum trebuie.Pune poza sa ne edificam,sigur e ceva pentru alt tip de socluri,gen minion sau alte standarde.
Intra insa e mai scurt si nu face contact . Sta ca merg in garaj sa vad daca am ceva modele scoase .

Attached Files

  • Attached File  1q.jpeg   235.35K   99 downloads

Edited by Baxon, 01 December 2018 - 19:01.


#42
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
@Baxon : Ma scuzi , am inteles ca vrei sa pui  patron de 63 in soclu de 32.  De aici si treaba cu (,) cablul.   Acum sper ca te-ai lamurit.

#43
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu ! Vreau sa pun mai mic in cel de 63A ( ca e prea mare siguranta de 63A si in caz de Doamne Fereste ....

#44
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

 Baxon, on 01 decembrie 2018 - 18:45, said:

Intra insa e mai scurt si nu face contact . Sta ca merg in garaj sa vad daca am ceva modele scoase .

Cel din stanga nu are cum sa fie de 32A,scrie pe el asa ceva? Pare mai degraba de 25A,deci face parte din categoria soclului de 25A maximum,de asta nici nu se potriveste in soclul de 63,fiind mai scurt.Tot ce-ti trebuie tie acolo fara sa modifici nimic la soclu,e patron de 35A,asta e standardul cum a zis si un coleg mai sus.

#45
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 Baxon, on 01 decembrie 2018 - 18:45, said:

Intra insa e mai scurt si nu face contact . Sta ca merg in garaj sa vad daca am ceva modele scoase .
Da, e clar, patronul din stânga e de 25A, cel din dreapta e de 63A. Tu n-ai ce face cu ăla de 25A, ai nevoie de un patron de 35A (este la fel de lung și gros ca cel de 63 din poză, doar că are vârful și căpăcelul din vârf cu diametrul puțin mai mic). Acel patron de 35A (nu 32, pentru că am mai menționat că nu există valoare standardizată de 32A la fuzibile, ci doar la disjunctoare!!!) se va potrivi perfect în soclul de 63A.

#46
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Habar nu am de cat e ca nu scrie nimic . Oricum e mai scurta cu ceva decat cea de 63A si vreau ceva la fel de lunga dar cu mai putin " A" ..
@flomelomanul multumesc frumos !

Edited by Baxon, 01 December 2018 - 21:10.


#47
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Deci tot ce trebuie sa faci e sa cumperi asta si gata,nu mai modifici nimic:   https://www.energyfl...-35a-el-co.html

E cel mai mic din gama,pentru tipul de soclu pe care il ai tu.

#48
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 Baxon, on 01 decembrie 2018 - 21:09, said:

@flomelomanul multumesc frumos !
Cu plăcere oricând!

#49
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 Fuserisk, on 01 decembrie 2018 - 12:00, said:

Cred că am rezolvat misterul cu ajutorul unui vecin mai priceput după ce am desfăcut priza și am constatat că are 3 fire legate.  Am verificat in două prize cu un bec  și funcționează impămantarea. Mi-am adus aminte  că cu mulți ani in urmă ne-a făcut cineva circuit sepat pentru o priza noua pentru boiler, a modificat amplasarea unor corpuri  de  iluminat,  a înlocuit tabloul, iar impămantarea cred că e prin zid ingropată cumva in spatele tabloului, legata, funcțională, pe care lucrătorul CEZ a refuzat să-l desfacă complet din perete ca sa se uite sub el. chipurile din lipsa de timp. El a desfăcut doar masca aia, capacul de la tablou, de a conectat firul cel nou, ăla gri.
Ar fi bine sa o scoti din perete si sa o bagi in tablou pt ca asa e normal,poate mai tragi niste circuite,vrei sa o verifici,etc.

#50
costea77

costea77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2016
Vreau sa refac instalatia electrica la o casa la tara.Am 6 camere,baie si bucatarie,doresc sa montez in 4 camere cate 2 prize duble sau triple iar in 2 camere cate 2 prize simple, nu voi face eu instalatia dar as vrea sa stiu aproximativ de ce am nevoie.
1.Cate circuite trebuie facute pentru prize repectiv iluminat avand in vedere cele 6 camere,baie si bucatarie.In baie am boiler,masina de spalat.
2.Cate si ce fel de sigurante imi trebuiesc dupa tabloul electric,momentan am acele busoane vechi un circuit pentru prize si unul pentru iluminat.
3.As putea sa pozez circuitele prin pod cu un copex metalic si doze metalice (in pod am lut si structura acoperisului din lemn) pentru a nu mai fi nevoit sa caut dozele vechi de prin casa ?Si chiar daca le gasesc nu am decat un singur circuit si tot ar trebui sapat pentru a fi trase mai multe circuite.

Edited by costea77, 08 December 2018 - 08:55.


#51
underground_junkie

underground_junkie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.04.2018
Salut.

Voi monta o plită cu inducție de 7.3kW (Electrolux EIX654) și un cuptor electric de 2.7kW. Un electrician mă sfătuiește să pun fire de 4mm și siguranțe de 20A (sunt două circuite).

Mai în detaliu plita are următoarele zone, cu valoarea a doua pentru funcția de power boost. Din ce am înțeles are și o posibilitate de a limita puterea când este legată la monofazic dar nu mi-e prea clar ce și cât.

•Zonă frontală stânga: 2300W/3200W/220mm
•Zonă spate stânga: 2300W/3200W/220mm
•Zonă frontală dreapta: 1400W/2500W/145mm
•Zonă spate dreapta: 1800W/2800W/180mm


Vouă cum vi se pare? Ar fi de ajuns pentru plită?

Am uitat să îl întreb mai în detaliu de siguranțe. Aș aprecia o sugestie la ce trebuie să mă uit când cumpăr. Pe cele existente văd că scrie C16. Atașez și o poză cum panoul așa cum este acum.

Mersi

Attached Files



#52
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Pe siguranta de 20 A vei putea consuma maxim 4,6 kW .  Adica atunci cand folosesti plita mai serios ( dar nu la maxim) nu folosesti cuptorul  sau , cand folosesti cuptorul  la plita vei folosi o putere mica.  
Pare realista recomandare electricianului avand in vedere ca sig. principala e de 32 A.
Sigurantele Noark au fost mai ieftine ?

#53
underground_junkie

underground_junkie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.04.2018

 ggelu, on 08 decembrie 2018 - 10:09, said:

Sigurantele Noark au fost mai ieftine ?

Asta a pus constructorul și nu mi-am bătut capul atunci. Dar da, mă bate gândul să le înlocuiesc dacă tot fac modificări. Doar că nu știu ce e bun și ce e prost.

#54
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 costea77, on 08 decembrie 2018 - 08:54, said:

Vreau sa refac instalatia electrica la o casa la tara.Am 6 camere,baie si bucatarie,doresc sa montez in 4 camere cate 2 prize duble sau triple iar in 2 camere cate 2 prize simple, nu voi face eu instalatia dar as vrea sa stiu aproximativ de ce am nevoie.
1.Cate circuite trebuie facute pentru prize repectiv iluminat avand in vedere cele 6 camere,baie si bucatarie.In baie am boiler,masina de spalat.
2.Cate si ce fel de sigurante imi trebuiesc dupa tabloul electric,momentan am acele busoane vechi un circuit pentru prize si unul pentru iluminat.
3.As putea sa pozez circuitele prin pod cu un copex metalic si doze metalice (in pod am lut si structura acoperisului din lemn) pentru a nu mai fi nevoit sa caut dozele vechi de prin casa ?Si chiar daca le gasesc nu am decat un singur circuit si tot ar trebui sapat pentru a fi trase mai multe circuite.
1) Incearca sa grupezi consumatorii / incaperile pe circuite . De exemplu : un circuit de prize la bucatarie , altul baia ,  1-2 circuite pe celelalte 6 camere. Si la iluminat ar trebui sa faci o grupare pe 2-3 incaperi  +  un circuit pentru incaperea in care ai tabloul electric .
2) Uzual pentru  circuitele de prize se foloseste siguranta de 16 A si conductor de 2,5 mmp. Depinde si de consumatori , de puterea disponibila ( siguranta generala ) si conductorul de la tabloul de bransament la casa.  Oricum trebuie verificat atent circuitul  de prize pentru baie : boilerul ( electric ?)  + masina de spalat rufe pot depasi cei 16 A , caz in care trebuie ...vezi propozita anterioara.
3) da.

 underground_junkie, on 08 decembrie 2018 - 10:13, said:


Asta a pus constructorul și nu mi-am bătut capul atunci. Dar da, mă bate gândul să le înlocuiesc dacă tot fac modificări. Doar că nu știu ce e bun și ce e prost.
Sincer , eu nu le-am folosit niciodata. Dar nu prea lucrez in instalatii rezidentiale. Poate colegii de forum au referinte bune si atunci e OK.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate