Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Mierea de la apisrom

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View PostSmurfK, on 07 mai 2020 - 16:28, said:

De acord, dar asta nu justifică consumul ca medicament.
De propolis ai auzit ?

#20
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 27.10.2007

View PostSmurfK, on 07 mai 2020 - 13:52, said:

Da, e același scandal de care spun și eu. Tabelel alea pe care le pui nu sunt niște analize, ci niște interpretări eronate ale unor analize.
Citește, te rog, dreptul la replică, care conține informații corecte, nu drăciile scrise de ROMAPIS.
https://www.gazetada...a-mos-costache/
l-am citit. un drept la replica in 2016, la un articol din 2010? iar pe eticheta lor scrie si acum, in 2020,  miere din interiorul si din afara UE!
e un text lung, plicticos, intr-o frumoasa limba de lemn. iar textul de mai jos e edificator:

Apicola Costache SRL a apelat la serviciile unor organisme internationale autorizate si avizate in ceea ce priveste analiza produselor apicole, rezultate care nu au identificat de asemenea nicio problema in ceea ce priveste calitatea produselor finite.
care organisme, ce acreditari au, s-a emis vreun un buletin de analize, au ceva la mana???
a, e un buletin de analiza, fara numar, serie, data, emis de apicola costache pentru apicola costache. neconvingator.

Edited by strongsss, 07 May 2020 - 22:57.


#21
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Poststrongsss, on 07 mai 2020 - 22:53, said:

l-am citit. un drept la replica in 2016, la un articol din 2010? iar pe eticheta lor scrie si acum, in 2020,  miere din interiorul si din afara UE!
e un text lung, plicticos, intr-o frumoasa limba de lemn. iar textul de mai jos e edificator:

Apicola Costache SRL a apelat la serviciile unor organisme internationale autorizate si avizate in ceea ce priveste analiza produselor apicole, rezultate care nu au identificat de asemenea nicio problema in ceea ce priveste calitatea produselor finite.
care organisme, ce acreditari au, s-a emis vreun un buletin de analize, au ceva la mana???
a, e un buletin de analiza, fara numar, serie, data, emis de apicola costache pentru apicola costache. neconvingator.

1) Nu era vorba despre proveniența mierii. Ei pot lua miere din Sri Lanka și o pot îmbutelia la Caracal, e problema lor. Nu despre asta era vorba, ci despre alterarea mierii cu alte substanțe;
2) Da, este vorba de buletine de analiză. Ei, o bună perioadă de timp după scandalul respectiv, au pus pe site buletine de analiză periodice. Știu că chiar m-a frapat nonșalanța cu care s-a mințit atunci cu privire la asta. Și chiar te rog să te uiți la analize și să le compari cu ce ai postat tu:

https://www.sanatosv...-de-fapt-totul/

Astea sunt analize adevărate. Unde ai indicatorul, ai metoda de analiză făcută, iar, așa cum e normal, cineva își asumă acea analiză, e un laborant, un inginer, care își asumă acele teste. Iar, mai  departe, analizele sunt întocmite de laboratoare acreditate.


Alea puse de tine, de pe site-ul ROMAPIS, sunt făcături. Și ca persoană care interacționează des cu buletinele de analize, nu am putut să nu mă mir de cum arătau alea prezentate prin presă ca analize. Pe acele tabele se prezintă niște informații scoase din burtă, și sunt prezentate foarte rău-voitor. Că nu există acei indicatori, nu există, de exemplu, un indicator care să-ți spună dacă glucoza dintr-o miere e adaugată sau e naturală. E tot glucoză, oricum ar fi. Dar trebuie să înțelegi că ar fi deosebit de scump să începi să faci tu miere în laborator, cu alte substanțe. Că trebuie să fie la fel, și ca textură, și ca gust, ceea ce nu e așa ușor de realizat.


Dacă analizele de la Moș Costache ăștia sunt neconvingătoare, alea de la ROMAPIS cum mama mă-sii sunt? Că acolo lispesc cu desăvârșire, iar singurii indicatori sunt niște termeni scoși din burtă.


Am un deja-vu, pentru că am mai avut discuțiile astea și în trecut, fix pe subiectul ăsta, la momentul respectiv. Dați search, că 100% e subiectul pe forum.

Edited by SmurfK, 07 May 2020 - 23:28.


#22
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View PostSmurfK, on 07 mai 2020 - 08:32, said:

De ce miere și nu ciocolata? Că dacă e să vorbim de substanțe care-ți ajută organismul pe 100g, ciocolata cam câștigă aici, chiar și aia cu lapte, iar între aia neagră și miere nici că există comparație. Adică de ce tocmai miere? Mi se pare oarecum aleatoriu. Nu cumva ai citit tu pe un site că-ți previne cancerul, îți face bățul tare, te scapă de dureri, toate drăciile alea, așa că încerci să o folosești ca medicament?
Mai, sincer sa fiu nu am citit nimic nicaieri... la 23 de ani nu cred ca mi pun problema de toate cele expuse acolo, insa maicamea a luat un borcanel, acum fiind la al 2-lea, ultima data am mancat miere in urma cu un an si ceva, deci e ceva care nu este inclus in meniu zilnic.

Edited by CostyNn96, 08 May 2020 - 00:00.


#23
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 25.12.2016

View PostSmurfK, on 06 mai 2020 - 22:48, said:

Poveștile cu mierea îndoită cu drăcii sunt doar atât, povești. Erau niște campanii, probabil rău-voitoare, ale concurenței, de a lovi anumiți producători.
Pai chiar presedintele Asociatiei Crescatorilor de Albine spune ca produsele romanesti sunt in mare parte falsificate. Asa ca nu mai e nimic e dezbatut in privinta asta. Omul se chinuie de cativa ani sa atraga atentia consumatorilor, a autoritatilor, ca mierea ce se consuma de catre romani este cel putin dubioasa.

“Romania produce miere de calitate, jumatate insa se exporta. Cu toate ca avem acest excedent, Romania mai importa destul de multa miere. De exemplu, cam 15-20% din consumul intern provine din alte tari extracomunitare. Am ajuns sa cumparam mierea pentru export la 12-13 lei si sa o vindem la 8 lei. Cine poate sa creada asta? Cea mai ieftina miere care s-a cumparat in Romania anul trecut a fost de 12 lei, iar pe raft a aparut la 8 lei kg. Se poate asa ceva? Sigur, daca aduci miere din China la 0,70 de dolari, ai pus intr-un borcan 10% miere romaneasca. Am gasit in miere tot felul de adaosuri de glucoza, alte substante care nu au ce cauta acolo. Sau am gasit polen de eucalipt in mierea romaneasca, va dati seama. Sunt niste aberatii”, a declarat Ioan Fetea, presedintele Asociatiei Crescatorilor de Albine din Romania (ACA), in cadrul deschiderii Targului National Apicol.
https://www.stiriagr...asca-35689.html

Edited by Manasu, 09 May 2020 - 07:34.


#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostManasu, on 09 mai 2020 - 07:33, said:

Pai chiar presedintele Asociatiei Crescatorilor de Albine

Chiar și... Ăla e un bătrânel frustrat că nu îi cumpără supermarketurile mierea.

Asociația respectivă nu e un organ sau ceva, e o grupare de firme, cum e și Romapis.


Sunt sigur că toate declarațiile astea, că au găsit dragoni în miere pot fi probate. Până acum nu a venit vreunul cu o analiză a unui laborator să demonstreze cele spuse. Așa că lasă-mă cu prostiile astea, pe bune...

#25
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 25.12.2016
Totusi, intre unul care se ocupa de albine la modul serios, precum respectivul, si unul ca tine, la nivel de habarnist pe Softpedia, parca sunt tentat sa-l cred pe ala.

#26
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

Sunt sigur că toate declarațiile astea, că au găsit dragoni în miere pot fi probate.
chiar te faci ca nu intelegi. de unde crezi ca provine mierea de la mos costache, daca pe eticheta scrie miere din afara UE? China frate, China.

#27
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 27.10.2007

View PostSmurfK, on 07 mai 2020 - 23:27, said:

1) Nu era vorba despre proveniența mierii. Ei pot lua miere din Sri Lanka și o pot îmbutelia la Caracal, e problema lor. Nu despre asta era vorba, ci despre alterarea mierii cu alte substanțe;
ba e vorba fix de asta. sa ne lamurim. am cumparat mierea cu pricina, nici buna nici rea, iar cand am citit eticheta am decis sa nu mai cumpar. nu vreau miere cu polen de dragoni. nu vreau.

Quote

2)  Și chiar te rog să te uiți la analize și să le compari cu ce ai postat tu:
Astea sunt analize adevărate.
sunt analize facute de ei. nu ma conving, pentru ca au spus ca au fact analize la nu stiu ce laboratoare internationale. in schimb imi pun analize facute de ei.

Quote

E tot glucoză, oricum ar fi.
Asa au spus si cei care au baut alcool metilic. E tot alcool da-l in masa

Quote


Dacă analizele de la Moș Costache ăștia sunt neconvingătoare, alea de la ROMAPIS cum mama mă-sii sunt? Că acolo lispesc cu desăvârșire, iar singurii indicatori sunt niște termeni scoși din burtă.

pot sa fac cu tine teoria analizelor oricat vrei tu. de fapt a incercarilor, ca RENAR nu le mai spune analize, ci incercari. chiar as vrea sa vad cum au calculat incertitudinea , la analiza mierii.
aici e vorba de altceva. e vorba de o marca, iar pe mine nu m-a convins, asta e tot.

Edited by strongsss, 09 May 2020 - 13:05.


#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Vă certați degeaba cu mine. Veniți cu o dovadă, un test, o analiză, și mai discutăm. Până atunci, vorbiți prostii.

Nu e greu, sunt sigur că dacă ce spuneți e adevărat, există și o dovadă. Doar nu vorbesc toți așa, fără vreo bază...

Edited by SmurfK, 09 May 2020 - 13:33.


#29
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 25.12.2016
Hai, plimba-te, ca ai inceput sa aberezi...

#30
silviubb

silviubb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.01.2007

View Postbdx100, on 07 mai 2020 - 15:39, said:

Dar ăsta cu mierea e dăunător, mai ales că noi suntem în urcare în ceea ce privește diabetul.

Cum le stii tu pe toate Posted Image . Mie imi face bine - vorbind pe analize medicale - si nu imi da nici diabet. (tot pe analize medicale).
Si cand ma duc sa imi recolteze sange ma duc cu 1 lingurita de miere consumata. (nu nemancat cum vor unele asistente).

#31
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
De ce nu ai mai asteptat patru luni? Se faceau doi ani de la mesajul colegului citat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate