Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Izolare pod

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
buna ziua,

Am urmatoarea problema: stau intr-un bloc cu parter, etaj 1 si etaj 2 plus pod. podul e impartit conform contract de vanzare cumparare in asa fel incat fiecare locatar din bloc sa aiba bucata lui sa poata depozita ceva acolo. In bloc avem 1 apartament pe etaj, deci in total 3 apartamente. La 1 an aproape de la achizitie am inceput sa am igrasie in baie-in prezent tavanul e in proportie de 75% negru de la igrasie. Eu zic ca motivul e faptul ca podul nu este izolat-in pod pe jos e doar beton. De prin septembrie-octombrie 2019 au inceput sa apara mici pete de igrasie si in sufragerie, respectiv dormitor-mai ales intr-un colt. Motivul-din nou cred ca e din cauza faptului ca podul nu e izolat.
Acum am cateva intrebari: ce e de facut in situatia asta? Ar fi suficient daca se pune pe podeaua podului vata bazaltica? Deasemenea dat fiind faptul ca podul e bun comun intre toate cele 3 apartamente ale blocului, daca eu decid sa il izolez singur fara sa implic restul locatarilor, pot fi dat in judecata de acestia? Desi eu zic ca nu ar avea motiv din moment ce aduc imbunatatiri podului, nu le cer bani pentru asta si probabil daca nu l-as izola as ajunge sa am igrasie in toata casa si nu as mai putea locui in aceasta.

Multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă nu plouă-n pod cum ajunge apa în tavanul tău ?

Sper că podul de care zici e pod ... ca la casă...

Aia e vilă cu 3 etaje nu e bloc.

Vata bazaltică e pentru altceva, dacă vrei să izolezi pui bitum sau folie din aia specială de hidroizolație, etc.

Constructorul ce zice ? Garanție ceva  ?

Edited by waterman, 01 May 2020 - 11:57.


#3
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Incearca sa izolezi podul. Iar daca nu esti lasat, atunci peretele mucegait izoleaza-l cu polistiren.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 13.03.2017
Ideal ar fi sa vorbesti cu toti vecinii si sa obtii acordul fiecaruia
Cat despre vata bazaltica - aia nu este solutie pentru hidroizolatie deci, problema nu o sa dispara

#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
De ce te intrebi daca te-ar da in judecata si nu le explici situatia ta, sunt convins ca nu vor avea nimic de obiectat. Daca podul este circulabil/folosit ca spatiu de depozitare, trebuie sa-l si podeluiesti, deci vei caseta vata bazaltica (iti recomand 20 cm) intre dulapii care vor sustine podeaua. Deasemenea, trebuie sa dai jos tot ce este pe tavan in baie, la beton, si sa refaci straturile de glet si vopsea folosind produse antimucegai. Plus o aerisire mult mai buna la baie, eventual fortata, cu un ventilator suficient de puternic.

Edited by mannick, 01 May 2020 - 12:01.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bre vecine ce treabă are vata bazaltică cu infiltrația de apă de la omul de mai sus ?

#7
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Multumesc pentru raspunsuri. Da, podul e gen pod ca la casa. Din 2015 si pana in prezent nu a depozitat nimeni ceva in el. Si nici nu a umblat pe acolo. Dar fiecare locatar are bucatica lui sa zic asa. Constructorul...mai bine nu. Prefer sa dau eu 2000-3000 lei sa izolez si sa pierd o saptamana cu niste muncitori, decat sa il dau in judecata si sa pierd mai mult timp+bani cheltuiti. Eu zic ca mucegaiul se produce din diferenta de temperatura din baie/apartament versus pod-in pod fiind mai frig decat in casa. Apa nu curge in pod. Podeaua e perfect uscata. Eu zic ca e din cauza la diferenta de temperatura.

Edited by alexbowwow, 01 May 2020 - 12:05.


#8
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Dar de ce sa repari podul pe cheltuiala ta? Cheltuiala trebuie impartita intre toti locatarii deoarece este un bun comun in acest caz.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi atunci ventilează bine baia.
Deși mă mir, e singurul pod din țară ?
N-am auzit de problema asta...

Mucegaiul apare de la infiltrații de umezeală, după logica asta ar trebui ca orice perete neizolat cu zăpadă din aia să facă mucegai.
Deci, descoperă sursa umezelii.

Apoi dacă ajută izolează podul, dar trebuie ceva solid dacă vreți să și depozitați chestii...

Sunt curios ce vor zice colegii, eu nu cred că e doar de la diferența de temperatură.

#10
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
La baie am un geam mare. Eu zic ca e suficient ventilata. Plus ca de ce a inceput sa apara-putin ce e drept si in living+dormitor? Am incercat cand a inceput problema sa discut cu 1 din ceilalti doi locatari ai blocului si nu a fost deacord sa ma ajute cu bani(nu a zis clar nu, dar nici bine nu i-a prins cand i-am zis).

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Frate Naijaxe, poate apărea mucegai din cauza asta ?
Că e diferență de temperatură ?

Sau e plafonul făcut din foi de ceapă lipite cu scuipici ?

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 13.03.2017
Da fratello - ar putea fi o explicatie cu parfum de credibilitate

Mucegaiul apare din cauza umezelii - asta e clar

Cauze principale ;
-  ventilatie proasta
-  umiditate ridicata (vezi ventilatia a' la Dorel)
-  incalzire neuniforma

Omul zice ca are mucegai pe tavan deci, eu sunt 90% sigur ca este vorba de scurgeri sau umezeala in pod

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da, dar dacă podul e perfect uscat și e acoperit, înseamnă că plafonul e prost făcut și construcția are defecte destul de serioase.

Sunt curios dacă inițiatorul s-a uitat în pod pe timp ploios să vadă dacă e apă acolo.

#14
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
In regula. Si pe langa o ventilatia mai buna in baie-eventual mai pun si un ventilator chiar daca am si geam, ce ar mai trebui sa fac? In pod repet podeaua e perfect uscata. Am urcat acolo si pe timp de ploaie torentiala si primavara cand se topea zapada si nimic. Plus ca in living si dormitor unde abia a inceput sa apara e evident ca nu am cum sa fac ventilatie mai buna. Doar nu o sa stau cu geamul deschis. Deci aici banuiesc ca ar trebui podul izolat. Cu ce anume ar fi cel mai ok sa fac asta?

#15
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Nu ai precizat, dar banuiesc ca stai la etajul 2, caz in care mucegaiul, igrasia pot aparea din cauza neizolarii termice. Daca ai vecin deasupra, e vorba de infiltratii.
Mecanismul e urmatorul, placa e rece..vaporii de apa din aer fac condens pe suprafata tavanului si in elementul acestuia si astfel apare igrasie. Banuiesc ca nici cu consumul de gaz nu stai prea bine. Fenomenul a inceput in baie pentru aca acolo ai umiditatea cea mai mare, si s-a produs mai mult condens.
Fiind doar 3 vecini sunt sigur ca puteti gasi o solutie amiabila, mai ales ca nimeni nu foloseste podul.
Recomand sa folosesti minim 20 cm de termoizolatie. Daca vecinii considera ca vor sa mai foloseasca podul pe viitor poti face o podina peste termoizolatie astfel incat sa poata fi folosit in continuare.
L.E.
Va variante simple...polistiren expandat sau vata minerala. In cazul vatei ca sa faci podina trebuie sa faci si un caroiaj din lemn. La politren e mai simplu.

Edited by andbozo, 01 May 2020 - 12:43.


#16
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Da stau la ultimul etaj, deci am podul deasupra. Am inteles. Multumesc pentru raspunsuri si sugestii!

#17
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

 waterman, on 01 mai 2020 - 11:55, said:

Dacă nu plouă-n pod cum ajunge apa în tavanul tău ?


Prin condens  nenicule , Sau tu faci dus cu apa rece de aia nu intelegi ....

 andbozo, on 01 mai 2020 - 12:41, said:


Va variante simple...polistiren expandat sau vata minerala. In cazul vatei ca sa faci podina trebuie sa faci si un caroiaj din lemn. La politren e mai simplu.
Si la polistiren trebuie podit ca doar n-o sa calce direct pe expandat ca-l face vraiste !

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 bdx100, on 01 mai 2020 - 13:04, said:

Prin condens  nenicule , Sau tu ...

Băi acesta eu nu te-am jignit. Vezi că nu am făcut profesionala împreună ca să-ți permiți glume cu mine.

Condens... bun, nu ar ieși pe geam.
Și la mine se face condens pe perete în baie ca la saună (iarna, vara fac cu apă rece) deschid geamul și iese.
De ani de zile nu s-a făcut igrasie pe tavan sau pe pereți.

Plus de asta lui deja îi apare mucegai și-n alte camere deci e infiltrație în plafon.

La ai mei la apartament apărea igrasie la un colț al băii, e chiar pe colțul blocului și cu 1-2 metri mai sus pe exterior e tencuiala crăpată, când plouă se vede pata de umezeală acolo.

Nu e acces la tencuiala aia  - etaj 9, au izolat tavanul și pereții exteriori și nu s-a mai făcut.

Edited by waterman, 01 May 2020 - 13:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate