Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Leul românesc, votat ca monedă unică de plată în România

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#55
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,402
  • Înscris: 28.10.2018
Aha, deci au blocat cursul in pregatirea aderarii la Euro. Nu stiam.

Inca o mare mwooie luata de Romania, ultima tara europeana. La toate capitolele.

#56
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008

View Postceanu1980, on 29 aprilie 2020 - 10:28, said:

unde a fost inflatia asta
prima data dai banii si apoi semnezi
max dureaza jumate de ora de la notar la banca
auzi la el s-a devalorizat leul 20 de bani

in primul rand ai grija la limbaj.
nu stiu cand ai cumparat tu ultima data, dar semnezi precontractul, apoi te duci la banca sa aprobe creditul. Numai covidul i-a tinut in stand by cateva saptamani, aveau nevoie de nu stiu ce acte de la anaf, a rezolvat notarul. N-or fi fost 20 bani dar 15 tot au fost. Ai inteles sau iti desenez?
Nu e asa ca esti printre cei care cred ca 5g a provocat covidul si ca pamantul e plat? Reptilienii ce mai fac?

Edited by althea, 29 April 2020 - 11:39.
modificare citat


#57
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007

View Postbdx100, on 29 aprilie 2020 - 10:41, said:

Nu exista ron ci lei !!

https://en.wikipedia...ki/Romanian_leu

Exista si este folosit in exprimarea internationala.

#58
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001
Doar serviciile de telefonie și net erau în €. La Telekom, Orange și Vodafone.
Suma de plata finala însă în lei.
La restul doar în lei pe factura.
Apa, canal, gunoi, gaz, curent, etc. Totul în lei.



#59
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
Atata timp cat ai salariul in lei e mai convenabil(pentru noi muritorii de rand) sa platim in lei orice bun. serviciu sau taxa, avem doar de castigat din asta.
Daca era sa trecem la EURO( cred ca nici peste 5 ani nu o sa trecem) atunci da era mai bine sa ne raportam la euro, asta insemna ca toata lumea sa primeasca  in euro(salarii, pensii indemnizatii etc).
Daca facem un simplu calcul matematic vedem cat pierdem fiecare: castig astazi. 4850 lei= 1000 Euro, peste 6 luni castig tot 4,850 lei dar Euro a Crescut la 4,900 lei =989,80 Euro, deci in 6 luni puterea mea de cumparare a scazut cu 50 de lei , la aceasta se mai adauga si inflatia., faceti un calcul pe 5-10 ani de cand platim facturile in Euro( sau alte servicii) sa vedeti fiecare cat ati pierdut.

#60
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001
Și moneda națională în România e leul.
Nu RON, ROL sau alte acronime.

#61
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postdudu76, on 29 aprilie 2020 - 11:23, said:

Atata timp cat ai salariul in lei e mai convenabil(pentru noi muritorii de rand) sa platim in lei orice bun. serviciu sau taxa, avem doar de castigat din asta.
Daca era sa trecem la EURO( cred ca nici peste 5 ani nu o sa trecem) atunci da era mai bine sa ne raportam la euro, asta insemna ca toata lumea sa primeasca  in euro(salarii, pensii indemnizatii etc).
Daca facem un simplu calcul matematic vedem cat pierdem fiecare: castig astazi. 4850 lei= 1000 Euro, peste 6 luni castig tot 4,850 lei dar Euro a Crescut la 4,900 lei =989,80 Euro, deci in 6 luni puterea mea de cumparare a scazut cu 50 de lei , la aceasta se mai adauga si inflatia., faceti un calcul pe 5-10 ani de cand platim facturile in Euro( sau alte servicii) sa vedeti fiecare cat ati pierdut.
Pai platesti in lei totul si acuma. Doar ca riscul inflatiei este al tau asa cum este si normal de altfel. Pentru ca nu firmele care au afaceri au votat de 30 de ani pe astia care dau doar mumu leului si ai inflatia care o ai (reala nu cea raportata, aia conteaza). Cetateanul a votat alesii asa ca e treaba cetateanului sa suporte actiunile alesilor.

#62
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdudu76, on 29 aprilie 2020 - 11:23, said:

Atata timp cat ai salariul in lei e mai convenabil(pentru noi muritorii de rand) sa platim in lei orice bun. serviciu sau taxa, avem doar de castigat din asta

Nu o sa ai de castigat fiindca preturile vor creste ca sa acopere din start posibila inflatie.

#63
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
doar ti se pare ca platesti in lei, daca ai semnat contractele in euro e clar ca platesti  in euro

#64
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Mamă ce bălării sînt în capul ălora de au scris propunerea.... Auzi la ei:
euro este transformat ... în moneda de facto a României, cu consecința ... reducerii injuste, nemotivate economic, a puterii sale de cumparare.
...
În ultimii 10 ani ... puterea de cumpărare a leului a scăzut cu 50%, fără ca veniturile medii ale populației să crească în același ritm
Cantitatea de prostie din această frază e egalată doar de nesimțirea autorilor ei!
În mintea lor puterea de cumpărare a leului e scăzută fiindcă unele prețuri sînt exprimate în euro. Veniturile nu au crescut din același motiv. Nu e economia pusă la pămînt de guvernele și parlamentele majoritar PSD, nu e împrăștierea de pomeni și alungarea celor capabili din țară. Nu tată, am găsit vinovatul. Prețurile exprimate în euro au scăzut puterea de cumpărare la jumătate.

#65
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Romania se bazeaza pe importuri...adica se importa mai mult decat se exporta ...ceea e nasol. E ca intr-o firma in care mai mult se cumpara decat se vinde sau ca intr-o familie unde mai mult se scot bani din casa decat intra (se merge din datorii/imprumuturi).
Ce se importa se ia in valuta dar se vinde in lei, cam greu sa nu tina cont firmele de asta si atunci va lua ca reper o valoare mare euro in lei ca sa acopere pe termen mediu/lung functie de activitatea economica a fiecarei firme si a rulajului produse/servicii/bani. Si uite asa o sa fie reper 5+lei/euro sau o sa creasca adaosul cu un risc valutar. Salariile sunt in lei si o sa vedem ca raman la fel dar preturile cresc brusc si nu pentru a se umple patronul de bani ci pt a avea siguranta ca are de unde plati salariile...la stat nu vorbim ca acolo se da lege cu 30% in plus si gata.
Un exemplu.

Oricum platile pe teritoriul Romaniei sunt in lei pt marea majoritate...faza cu euro era o conventie si nu stiu de ce se agita romanii atat cand ei inca spun milioane de lei dupa atatia ani. Mai greu sa tai patru de 0 decat sa inmultesti euro cu 5 Posted Image.

Edited by superm, 29 April 2020 - 12:04.


#66
evilbars

evilbars

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2020
Se doreste o impresie de normalitate si o crestere a nationalismului. In realitate nu se va schimba nimic. Poate doar se va ascunde si mai mult faptul ca pretul serviciilor e ancorat in euro si dolari.

#67
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 15.05.2008

View PostMaryus89, on 29 aprilie 2020 - 10:52, said:

in primul rand ai grija la limbaj.
nu stiu cand ai cumparat tu ultima data, dar semnezi precontractul, apoi te duci la banca sa aprobe creditul. Numai covidul i-a tinut in stand by cateva saptamani, aveau nevoie de nu stiu ce acte de la anaf, a rezolvat notarul. N-or fi fost 20 bani dar 15 tot au fost. Ai inteles sau iti desenez?
Nu e asa ca esti printre cei care cred ca 5g a provocat covidul si ca pamantul e plat? Reptilienii ce mai fac?

cei aia 5g?
tot ce cumpar este direct cu contract,alte fituici sunt egale cu un MARE 0 in fata mea

#68
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020

View Postmeuser, on 29 aprilie 2020 - 09:20, said:

PSD-ul a facut ca leul Romanesc sa nu mai conteze de loc , a facut pisu cu bolta pe el, iar daca-i cauti in conturi majoritatea sunt in valuta , se intelege
Nicidecum psd-ul ci maimutele de la pnl, cum au venit aia, cum a venit dezastrul!

#69
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Vă ofer un caz concret de pierdere financiară datorată legilor financiare proaste.

Firmă care lucrează diverse din lemn stratificat.  
Primește o comandă de la o familie care lucrează în UE pentru a le executa uși, termopane,  mobilier  etc. Sumă totală a lucrării = 21000 Euro, tva inclus.

Beneficiarul este dispus să plătească totul în avans,  cu condiția ca furnizorul să execute montajul pe poziție.   Problema este că ei sunt în țară pe perioada covidului și au transferat într-un cont în euro deschis la o bancă din România o sumă de bani,  cu care intenționează să-și termine casă la care lucrează de mai mulți ani.  

Probleme.

Furnizorul nu poate încasa de la berneficiar această sumă de bani. Firma are cont în euro,  dar beneficiarul nu le poate plăti în euro.
Iar furnizorului îi trebuie euro pentru importuri.  I-ar prinde foarte bine să încaseze banii direct în euro.

Cum se poate plăti.

1.  Beneficiarul trebuie să mai deschidă un cont în lei. Pe persoană fizică.  (costuri,  timp  & shit)
2.  Face schimb valutar, vinde băncii euro și virează banii în contul personal de lei.
3.  Plătește factura furnizorului în lei.
4.  Furnizorul va face schimb valutar din lei în euro.

Avantaj bancă.  

De exemplu:  
https://www.bcr.ro/ro/curs-valutar

(azi,  la 12:45) - calcule

Cumpărare: 4,7720
Vânzare: 4,9170

BCR va cumpăra  21.000 euro cu 101.212 Lei

BCR va vinde 21.000 euro cu 103.257 Lei

Avem o diferență de 2045 Lei doar din această dublă conversie valutară.
Adică 417 Euro. Înseamnă 2%  reținuți de bancă. În plus de asta mai avem comisioanele de schimb valutar și viramente între conturi.   Alte câteva zeci de euro în total.


Bancă se apără și afirmă  ”Așa este legea,  nu avem ce să facem”.
Chiar dacă beneficiarul și furnizorul au conturile la BCR,  nu se poate face transferul celor 21000 Euro între conturile deschise în Euro la aceeași bancă,  decât făcând această dublă tranzacție valutară. Nu se calcă nicio lege a plăților cash, nu se fac plăți cu tufla de bani.   Totul la vedere,  prin bancă.


Poate explica cineva de ce să nu se facă plăți din valută în valută?  
De ce trebuie musai făcută această conversie?  
Care este rolul economic al impunerii schimbului valutar și ce câștigă cetățeanul român sau compania românească din aceaste pierderi?  

Banca are tot interesul să rămână aceste legi în vigoare,  pentru că legea le oferă beneficii materiale imediate și directe. Profitul băncilor este externalizat prin optimizări fiscale și astfel nici statul nu se alege cu vreo cotă parte din aceste diferențe.

Legile actuale sunt o mașină de făcut bani pentru oricine altcineva în afară de cetățeanul român și companiile românești.  


Ok,  ce ar fi cel mai bine de făcut?
În opinia mea,  de mâine se poate trece la o economie bazată pe euro. Leul poate circula în paralel,  plățile ar putea fi și în euro și în lei. Românii ar câștiga,  ar economisi,  iar băncile ar pierde o parte din diferențele de curs valutar.   Diferența dintre cursul de vânzare și cel de cumpărare s-ar reduce.  

Problema este una politică.
Statul dă bani fără număr ca mită electorală și apoi,  hoțește,  pe mână cu BNR,  devalorizează leul. Macroeconomie prin mijloace mai puțin ok.

Edited by tomaso, 29 April 2020 - 12:28.


#70
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostCatean, on 29 aprilie 2020 - 10:06, said:

Eu am contract de inchiriere in euro, 500 euro pe luna. Declaratia la Anaf a proprietarului e 2250 lei. Eu platesc 2250 lei, dar daca euro devine 50 lei si proprietarul zice ca contractul intre noi este in Euro, cine are dreptate in justitie, ca e varza totala pentru ca nu e stipulat clar ca pe teritoriul romaniei intre rezidenti singura moneda recunoscuta e leul.

Majoritatea proprietarilor nu declara la anaf contractele, pentru a nu plati dari statului.

#71
evilbars

evilbars

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2020
2% "taxe bancare" intr-o economie in care 5% e un profit fabulos inseamna faliment.

#72
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostMihai_3, on 29 aprilie 2020 - 10:36, said:

Nu mai vreau sa vad preturi in EURO cat timp moneda mea oficiala este RON

E leul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate