Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Leul românesc, votat ca monedă unică de plată în România

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ceva imi spune ca decizia o ia Camera Deputatilor...

Oricum daca trece si e ei asteptati-va la scumpiri majore.
Toti furnizorii o sa-si ia in calcul o rata de schimb mult exagerata si o sa trimita norificari de schimbare contarcte - si au dreptul sa o faca unilateral. Daca nu-ti convine reziliezi contratul si te duci in alta parte. Unde va fi la fel.

#38
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostCatean, on 29 aprilie 2020 - 09:22, said:


Cum sa da fie, apartamente si masini vandute in euro si transformat la cursul zilei in lei. Adica riscul valutare la client. Legea asta face un pic de ordine. Tarife in lei, chirii in lei, si totul in lei cat moneda nationala este leul romanesc.
Pai si cu taxele cum facem? Ca sunt unele calculate in euro. La fel si accizele. Si putem continua. Ca sa nu mai vorbim de nemernicia clasica a statului impreuna cu bnr prin care se manevreaza cursul exact in perioada in care se ia ca reper cursul valutar pentru ce ai de plata catre stat.
O idee tampita. Mai simplu era sa trecem la euro si lasam prostia in urma.

#39
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View Postjm2010, on 29 aprilie 2020 - 10:13, said:

Pai si cu taxele cum facem? Ca sunt unele calculate in euro. La fel si accizele. Si putem continua. Ca sa nu mai vorbim de nemernicia clasica a statului impreuna cu bnr prin care se manevreaza cursul exact in perioada in care se ia ca reper cursul valutar pentru ce ai de plata catre stat.
O idee tampita. Mai simplu era sa trecem la euro si lasam prostia in urma.

Cu euro nu prea se pot face pomeni electorale, ca doar nu printezi tu euro ca sa imparti inflatia la toata lumea.
Cu leul e simplu. Pensii: +40%, salarii la bugetari: +X%, helicoter money, fara numar.
De ce? Pentru e simplu sa creezi din condei lei.

#40
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016

View Postbdx100, on 29 aprilie 2020 - 09:16, said:

Pana acuma cum era ? Plateai curentul, gazul si apa in euro sau in lei ? Cum aparea pe factura ?
Da tu numa alea le platesti in Romania ?

#41
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Mie nu mi s-a parut clar ca pretul de referinta va fi exprimat doar in Lei. Zice doar de tranzactii si de faptul ca cursul de schimb nu poate depasi pe cel al BNR.


Pentru mine legea trebuia sa fie clara: se interzice afizarea oricarui pret in alta moneda in afara de moneda nationala, atat in reclame, pliante, brosuri cat si in orice fel de contract de achizitii de bunuri sau servicii.

Punct. Ce atata pitit dupa copac?

Edited by abac, 29 April 2020 - 10:23.


#42
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View PostCatean, on 29 aprilie 2020 - 09:32, said:


Nu, se va aplica la preturile de pe piata si la facturile catre clienti. Nu mai vedem tarife in euro la telefonie, la TV si la mai tot ce misca.

Nu, cand cumperi o masina noua in Romania se intampla urmatorul lucru . Mergi si iti este aratat pretul in euro, o comanzi si platesti un avans la un pret in euro convertit in lei la ziua avansului. Cand vine masina peste 5 luni, iti este convertit pretul in euro la ziua respectiva, scazut avansul in lei din factura si platit restul. Adica tot riscul valutar e la client.
In cazul masinilor mai e o smecherie, faci plata in lei la cursul valutar al bancilor agreate, care te mai usureaza de niste bani ca au cursul superior fata de BNR cu 1-2%. Cine pierde? Evident tot clientul. Asa ca-i bine sa le mai dea peste bot comerciantilor cu reglementarea asta.

#43
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
În loc să ne ducem către euro,  să admitem plata și în euro, așa cum o fac deja vecinii noștri,  inclusiv sârbii,  România se distanțeză de parcă nu ar vrea să intre în zona euro.

Acest proiect este o inepție pentru că menține importanța leului în economie.   Iar asta înseamnă costuri suplimentare pe care le găsim în prețurile produselor și serviciilor.  Câștigă doar băncile. Atât!  În rest, nici economia, nici cetățeanul, nici nimeni nu câștigă ceva din menținerea leului la putere.

#44
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008

View PostMaryus89, on 29 aprilie 2020 - 09:25, said:

Foarte bine!
Nu inteleg de ce ziarul face sa para ceva rau: "În timp ce țara noastră își propune renunțarea la moneda națională, cel puțin teoretic, PSD vrea să dea o lege care va afecta facturile și plățile."
Avem abonamente in euro si la tv si la internet si la telefon. Creste euro, creste si factura. Cati primiti salariu in euro astfel incat sa nu va afecteze fluctuatia?



Corect, un coleg tocmai ce si-a cumparat apartament. El era bucuros, proprietarul murea de ciuda, pt 20 bani cat a crescut euro de cand au semnat pana i-a dat banii s-au pierdut/economisit 16 000 lei.

unde a fost inflatia asta
prima data dai banii si apoi semnezi
max dureaza jumate de ora de la notar la banca
auzi la el s-a devalorizat leul 20 de bani

Edited by althea, 29 April 2020 - 11:38.
limbaj


#45
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Nu e deloc ineptie. Sa se raporteze totul la moneda nationala. Momentan e Leul, poate mai incolo o sa fie Euro. Irelevant, totul trebuie sa se raporteze la moneda de circulatie oficiala.

Dupa ce trecem la Euro ce facem? Ne raportam la Dolar sau la Lira Sterlina? Sau la Petrol, Aur si Bitcoin?

Edited by abac, 29 April 2020 - 10:31.


#46
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmeuser, on 29 aprilie 2020 - 09:20, said:

Bulgaria avea valore leva in 2010  1euro-1,97 leva iar azi in 2020 , 1euro - 1,96 leva, asta da stabilitate

Bulgaria a fixat cursul leva / euro ...

#47
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View Postdani.user, on 29 aprilie 2020 - 10:31, said:

Bulgaria a fixat cursul leva / euro ...

Nu are cum sa faca asa ceva decat in anul premergator adoptarii monedei Euro.

Iar dupa stiinta mea nu se pregatesc de asa ceva.

Altfel fixeaza si Moldova cursul dupa dolarul american, lucru imposibil. Moneda nationala este legata de economia nationala cu tot ce inseamna deficit bugetar, inflatie, etc. Nu ai cum sa te raportezi la moneda altui stat ca nu te mai ia niciun investitor in serios. Plus nu cred ca te lasa Banca Centrala Europeana.

Edited by abac, 29 April 2020 - 10:37.


#48
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Nu mai vreau sa vad preturi in EURO cat timp moneda mea oficiala este RON (leul romanesc)

pe de alta parte unele salarii sunt platite in LEI insa contractul este facut un EURO ceea ce evident ca este de preferat

cred ca trebuie discutat mult pe aceasta tema si nu ar trebui sa treaba "pe repede inainte" acest proiect !!!
trebuie atentie mare la el.

#49
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View Postabac, on 29 aprilie 2020 - 10:30, said:

Nu e deloc ineptie. Sa se raporteze totul la moneda nationala.
Pai si cum realizezi valoarea leului fata de euro ? Asa din burta ?
E o masura extrem de tampita .

#50
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Cel mai corect ar fi sa trecem la euro, cat timp tot ce consumam si cumparam este din afara. Nu ma incalzeste cu nimic sa am preturile serviciilor sau aproduselor in lei, oricum sunt raportate la eur/dolar. Eu vreu salariile in eur, atunci se schimba treaba ca nu se mai pot juca guvernantii cu inflatia.

#51
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View PostMihai_3, on 29 aprilie 2020 - 10:36, said:

Nu mai vreau sa vad preturi in EURO cat timp moneda mea oficiala este RON (leul romanesc)

Nu exista ron ci lei !!

Attached Files



#52
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View Postabac, on 29 aprilie 2020 - 10:34, said:

Nu are cum sa faca asa ceva decat in anul premergator adoptarii monedei Euro.

Iar dupa stiinta mea nu se pregatesc de asa ceva.

Altfel fixeaza si Moldova cursul dupa dolarul american, lucru imposibil. Moneda nationala este legata de economia nationala cu tot ce inseamna deficit bugetar, inflatie, etc. Nu ai cum sa te raportezi la moneda altui stat ca nu te mai ia niciun investitor in serios. Plus nu cred ca te lasa Banca Centrala Europeana.

Quote

As the current lev was fixed to the Deutsche Mark at par, the lev's peg effectively switched to the euro, at the rate of 1.95583 leva = 1 euro, which is the Deutsche Mark's fixed exchange rate to euro

https://en.wikipedia...ia_and_the_euro

#53
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
parlamentarii se plictisesc
sunt interese f mari sa nu se intample asta,dar nah, da bine in votanti,ei vor dar nu sunt lasati
repet,asa ceva nu se va intampla
muistul de stat ne incaseaza unele taxe in euro,acum spune ca nu e bine Posted Image

#54
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostCatean, on 29 aprilie 2020 - 09:29, said:

Pai va face pretul pentru o perioada de timp si isi va asuma riscul valutar. Sa zicem un Golf va aparea pret de catalog 75000 lei pentru anul 2020. Daca eu il cumpar in Martie si imi este livrat in Iulie eu platesc tot 75000 lei, oricat ar fi variat euro.
Normal. Si asta se intampla dintotdeauna. Pentru ca in martie semnezi contractul vanzare cumparare si platesti la cursul euro din ziua respectiva.

Serviciile se vor scumpi. Daca vor fi obligati sa afiseze abonamentul de 10 euro in lei, nu vor afisa 48 ci 50 lei, sau 52, sau mai mult cu cat contractul e pe o perioada mai lunga. Asta pentru a se acoperi de riscul cresterii valutare care sigur creste, nu se consolideaza leul absolut deloc. Daca ar dori sa consolideze leul, nu ar mai tipari bani in prostie creand astfel inflatie. De aia nici nu vor sa trecem la euro. Nu ar mai putea sa ii tipareasca ei dupa bunul plac.

Intotdeauna, oriunde, cumparatorul suporta variatia valutara.

Edited by Friskey, 29 April 2020 - 10:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate