Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

merita sa fii sergent (subofiter) in Armată?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
san_sylvyu

san_sylvyu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2011

 internet_nomad, on 22 aprilie 2020 - 21:49, said:

Dupa cum spune titlul.

As vrea sa stiu programul, ce face un sergent zilnic, daca este "abuzat" de catre superiori cum este un SGP sau un soldat, si daca merita per total sa devii subofiter in Armata Română, mulțumesc.

Salut!

Sunt destul de in tema cu armata asa ca as putea sa iti dau un raspuns cat de cat coerent. Pregatirea initiala de SGP e de cateva luni. Luni in care o sa stai intr-o unitate/cazarma unde o sa fii initiat in ale armatei(instructie, teorie, etc. - no hard stuff). O sa iti fie greu daca tu nu ai avut vreo treaba cu sportul ever.
In aceste luni initiale nu prea o sa poti sa iti vizitezi asa des familia, dar nu e de plans.

Sa zicem ca te-ai angajat. Programul? poate sa fie 8 ore pe zi, fara sambata si duminica, poti sa faci serviciu de paza, 24 de ore cu 3 zile libere. Oricum, nu te omoara.
Salariul e bunicel, incepi de pe la 1800 RON, iarasi, depinde ce faci, poti sa ajungi la mai mult.

Misiuni? Poti sa faci sau poti sa nu faci. Te motiveaza destul de bine financiar si dpdv al carierei dar nu te obliga nimeni.

Sa nu te astepti sa gasesti loc de munca langa casa!

Abuzuri? Poti sa spui sicanari daca esti in tip problematic. Daca iti vezi de treaba si muncesti, nu iti are nimeni treaba, ba mai mult o sa fii evidentiat pozitiv(ceea ce e ok). Am depasit era aia in care seful nu era tras la raspundere pt nimic.

Clar ca ar fi mai bine sa vrei sa devii subofiter(pregatirea putin mai lunga, admiterea putin mai grea) sau ofiter.

Restul depinde de tine.

#38
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020
Te faci sergent, apoi incepi o facultate tehnica.
La.final ajungi ofiter.

#39
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019

 san_sylvyu, on 23 aprilie 2020 - 13:12, said:


Sa zicem ca te-ai angajat. Programul? poate sa fie 8 ore pe zi, fara sambata si duminica, poti sa faci serviciu de paza, 24 de ore cu 3 zile libere. Oricum, nu te omoara.
Salariul e bunicel, incepi de pe la 1800 RON, iarasi, depinde ce faci, poti sa ajungi la mai mult.

Presupun ca aici v-ati referit la SGP? Din cate am vazut eu salariul de subofiter (de la sergent) incepe de la 2500 de lei

 Kokoshmare, on 23 aprilie 2020 - 13:02, said:


Ca să ajungi în oricare dintre unitățile de operații speciale trebuie sa faci minimum un an de armata ca militar angajat și pe urma te înscrii la selecție în funcție de locurile disponibile.

Mai zic o data: ori nu am inteles eu bine, ori aici scrie ca poti intra ca civil si poti iesi sergent. https://safos.mapn.ro/pages/view/102

#40
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Intri bou si iesi curca.

Copilu' nici nu intra pe poarta unitatii si deja se si vede FOS-ist de gat cu un taliban.
Dar pana la urma, vorba ceea ...

https://i.pinimg.com...ost-what-is.jpg

#41
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019

 Friskey, on 23 aprilie 2020 - 18:46, said:

Intri bou si iesi curca.

Copilu' nici nu intra pe poarta unitatii si deja se si vede FOS-ist de gat cu un taliban.
Dar pana la urma, vorba ceea ...

https://i.pinimg.com...ost-what-is.jpg

Ai citit macar ce scrie in linkul ala sau te bagi si tu asa?

#42
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
uite aici pregatirea safos
https://www.youtube....y=safos romania

#43
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,091
  • Înscris: 20.12.2007

 internet_nomad, on 23 aprilie 2020 - 13:42, said:


Mai zic o data: ori nu am inteles eu bine, ori aici scrie ca poti intra ca civil si poti iesi sergent. https://safos.mapn.ro/pages/view/102
Aici este vorba de o situație excepțională cauzate de pensionarile din 2017-2018. Se face concomitent instruirea de baza cu școala de subofițeri. Baremele vor fi mai grele decât de obicei și considera ei ca astfel se vor prezenta oameni care au deja o pregătire sportiva superioara care le permite sa nu facă anul inițial de pregătire pe care l-ar fi făcut în mod obișnuit.

Edited by Kokoshmare, 23 April 2020 - 21:39.


#44
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019

 Kokoshmare, on 23 aprilie 2020 - 21:37, said:


Aici este vorba de o situație excepțională cauzate de pensionarile din 2017-2018. Se face concomitent instruirea de baza cu școala de subofițeri. Baremele vor fi mai grele decât de obicei și considera ei ca astfel se vor prezenta oameni care au deja o pregătire sportiva superioara care le permite sa nu facă anul inițial de pregătire pe care l-ar fi făcut în mod obișnuit.

Am înțeles, deci peste 1-2 ani o sa fie ca inainte: 1 an de experiență ca si SGP? Doar anul asta este situație excepțională?

#45
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,091
  • Înscris: 20.12.2007

 internet_nomad, on 23 aprilie 2020 - 22:05, said:



Am înțeles, deci peste 1-2 ani o sa fie ca inainte: 1 an de experiență ca si SGP? Doar anul asta este situație excepțională?
Valurile de pensionari au dat o lovitura cumplita sistemului național de apărare. Ar merita împușcați alde Dragnea pentru crearea acestei situații. Cred ca încă vreo 3-4 ani va mai dura pana când se va reveni la normal în ceea privește funcțiile, gradele și experienta. La parașutiști de pilda, ca tot ai pomenit de ei trec ani de zile pana se formează grupul de instructori de salt care au responsabilitatea fiecărui soldat care folosește parașuta indiferent de experienta lui. La fel și subofițerii de specialitate (maiștrii militari) care știu sa se uite după fiecare pliu, fiecare cusatura a parașutei și semnează și ei pentru fiecare salt.

#46
san_sylvyu

san_sylvyu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2011

 internet_nomad, on 23 aprilie 2020 - 13:42, said:

Presupun ca aici v-ati referit la SGP? Din cate am vazut eu salariul de subofiter (de la sergent) incepe de la 2500 de lei


Da, salariul de SGP.

#47
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019

 Kokoshmare, on 23 aprilie 2020 - 22:17, said:


Valurile de pensionari au dat o lovitura cumplita sistemului național de apărare. Ar merita împușcați alde Dragnea pentru crearea acestei situații. Cred ca încă vreo 3-4 ani va mai dura pana când se va reveni la normal în ceea privește funcțiile, gradele și experienta. La parașutiști de pilda, ca tot ai pomenit de ei trec ani de zile pana se formează grupul de instructori de salt care au responsabilitatea fiecărui soldat care folosește parașuta indiferent de experienta lui. La fel și subofițerii de specialitate (maiștrii militari) care știu sa se uite după fiecare pliu, fiecare cusatura a parașutei și semnează și ei pentru fiecare salt.

Bun, si dupa cativa ani de FOS, cat de usor ma pot transfera la o unitate militară normala, respectiv înapoi la FOS? (întrebare retorică/daca se poate)

#48
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 CovertTwo, on 23 aprilie 2020 - 00:15, said:

Vorbești din experiență sau presupui ?
Cred că e suficient să-ți povestească tatăl său bunicul, ca să-ți faci o idee de "criteriile" pe care au fost puși unii acolo. Sau nu, burtoșii și analfabeții din pozițiile de sus din armata, sunt super-capabili și lumea "conspira" împotriva lor.

Edited by Vlad_22, 26 April 2020 - 20:04.


#49
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Adica presupui sau generalizezi pe baza unor experiențe trăite de alții, in alt sistem militar - serviciu militar obligatoriu, in alt regim politic - dictatură etc.

#50
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu generalizez, însă au existat, există și vor continua sa existe, destule cazuri. Credeam că se subînțelege că a fost alt regim și alte vremuri.

Edited by Vlad_22, 26 April 2020 - 20:23.


#51
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,091
  • Înscris: 20.12.2007

 internet_nomad, on 26 aprilie 2020 - 18:08, said:



Bun, si dupa cativa ani de FOS, cat de usor ma pot transfera la o unitate militară normala, respectiv înapoi la FOS? (întrebare retorică/daca se poate)
Pai de ce sa pleci asa de repede de la o unitate unde ai condiții mult mai bune de cariera? Poți sa te întorci la o unitate normala destul de repede dacă nu-ți place.
Dar e o mare prostie sa faci asta. Pentru ca de-a lungul anilor ai acces la cursuri de pregătire însemnând concret  că ai prioritate la transferuri la unitățile dorite, pe funcțiile dorite . E cam ca la o echipa sportiva, e competiție pe locurile bune atât la bani cât și la celelalte condiții. Motivul principal pentru care unii pleacă și alții vin în oricare unitate de acest gen sunt probele fizice. În jur de 40 de ani nu mai poți sa ții pasul și trebuie sa începi sa iti cauți funcție libera în alte unități și atunci toate cursurile și certificările avute vor atârnă greu la departajarea între candidați.

#52
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,091
  • Înscris: 20.12.2007
Dublu post

Edited by Kokoshmare, 26 April 2020 - 20:52.


#53
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019

 Kokoshmare, on 26 aprilie 2020 - 20:22, said:


Pai de ce sa pleci asa de repede de la o unitate unde ai condiții mult mai bune de cariera? Poți sa te întorci la o unitate normala destul de repede dacă nu-ți place.
Dar e o mare prostie sa faci asta. Pentru ca de-a lungul anilor ai acces la cursuri de pregătire însemnând concret  că ai prioritate la transferuri la unitățile dorite, pe funcțiile dorite . E cam ca la o echipa sportiva, e competiție pe locurile bune atât la bani cât și la celelalte condiții. Motivul principal pentru care unii pleacă și alții vin în oricare unitate de acest gen sunt probele fizice. În jur de 40 de ani nu mai poți sa ții pasul și trebuie sa începi sa iti cauți funcție libera în alte unități și atunci toate cursurile și certificările avute vor atârnă greu la departajarea între candidați.

Daca nu se afla intr un teatru de operație, un subofiter FOS castiga la fel de mult ca si un subofiter de la o unitate normala?

Ofițerii FOS participa direct la misiuni sau au munca de birou?

#54
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,091
  • Înscris: 20.12.2007
Orice soldat își împarte timpul de lucru în programul normal si misiune ordonata. Misiunea ordonata poate fi orice de la misiune de lupta pana la paza unei toalete. Apropo, santinela este singura misiune de lupta executata pe timp de pace. Când ești în misiune ordonata i funcție de complexitate ai și niște sporuri de resurse, inclusiv bani, se quantifuca altfel la vechimea în funcție și grad.
Cat privește diferența dintre ofițeri și subofițeri în cadrul forțelor speciale nu se pune problema cum ai scris tu. Armata este ca orice alta organizație o suma de funcții. În forțele speciale aceste funcții sunt puține ca număr, cerând specializări multiple și avand o distribuție de un ofițer la mai mulți subofițeri. Deci competiția pe funcțiile de ofițer este mult mai dura. De asta nu exista și nici eu nu am văzut de-alde bese în cizme care sa o frece la rece prin unități.
Mi-au dat clasa oameni de 50+ la alergat pe munte sau ski deși eu pe atunci aveam 25-27 de ani și chiar eram bine antrenat.
In SAS exista "shadow rank" o practica preluata în mai toate forțele speciale din lume. Adică un subofițer nou venit este "soldat SAS" indiferent de ce grad are el oficial. Chiar dacă este oficial mai mare în grad fata de alții mai vechi în SAS el este subordonat acelora având gradele de caporal SAS sau sergent SAS. La ofițeri este același sistem, comandant de squad, group, squadron. Departajarea se face în funcție de experienta, abilitate și pregătire nu de ce grad ai  "în umbra".
Dar pana una tu ce vrei sa faci? Care e planul tău?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate