Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Platforma locală Trilulilu,cumpărată de o asociere condusă de clujenii de la Digitap

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,839
  • Înscris: 06.11.2018
Platforma locală Trilulilu, supranumită YouTube de România, și-a găsit cumpărător după un an: o asociere condusă de clujenii de la Digitap

Compania Digitap, fondată la Cluj de Alex Rus și Daniel Tamas, a preluat în asociere cu Mihai Moga, jurnalist și antreprenor, platforma românească Trilulilu de la fondatorii acesteia, într-o tranzacție finalizată joi care a implicat achiziția mărcii, a site-ului, a conținutului și a altor active conexe.

“Trilulilu este unul dintre cele mai cunoscute branduri din online-ul românesc, fiind totodată cea mai mare platformă online de User-generated content (UGC) din România, cu 1,4 milioane de utilizatori înregistrați și peste 600.000 de fani pe Facebook.

Trilulilu este primul site românesc de sharing video, imagini și audio. Platforma lansată oficial în 22 ianuarie 2007 de Sergiu Biriș și Andrei Dunca a devenit în scurt timp cea mai mare comunitate online din România, unde oricine poate urmări și contribui cu clipuri video, muzică și imagini. Încă de la început, Trilulilu a promovat spiritul de gașcă și prietenia, remarcându-se ca un brand dinamic și “cool”, conform anunțului Digitap.

“Am analizat o bună periodă de timp această oportunitate și, când ne-am convins că Trilulilu are în continuare potențial de creștere, am decis să finalizăm tranzacția. Avem în vedere direcții noi de dezvoltare a platformei, ținând cont de dinamica pieței digitale. Digitap are o echipă cu o vastă expertiză în dezvoltare de produse digitale, precum și în distribuția si monetizarea lor, iar acest lucru ne oferă un avantaj competitiv ce ne permite să transformăm Trilulilu într-un produs digital complet și complex, adaptat la pretențiile din ce în ce mai mari ale utilizatorilor, dar și ale advertiserilor”, a declarat Alex Rus, co-fondator Digitap.

“Misiunea Digitap este de a fi destinația preferată a utilizatorilor în căutare de entertainment digital, fie că sunt jocuri, conținut video sau știri. Am analizat oportunitatea preluării brandului Trilulilu și am decis că ne ajută în strategia noastră de dezvoltare”, a explicat Daniel Tamas, co-fondator și CEO Digitap.

“Proiectul este o provocare, având în vedere că vorbim de achiziția unuia dintre cele mai ofertante branduri din digitalul românesc. Vom dezvolta Trilulilu păstrând la bază principiul deschiderii către toți utilizatorii care generează conținut creativ și original, fie că vorbim de artiști, muzicieni, sportivi, vedete, influenceri sau de oameni obișnuiți care au filmat lucruri neobișnuite. Să nu uităm că Trilulilu era, la un moment dat, al doilea cel mai accesat site de pe piața locală, după Hi5. Între timp s-au schimbat multe în piață, însă brandul are în continuare în ADN-ul său potențialul de a reveni în prim plan”, a afirmat Mihai Moga, noul Chief Brand Officer (CBO) Trilulilu.

“Trilulilu a însemnat tot timpul mai mult decât o platformă online, atât pentru mine, cât și pentru toți cei care au contribuit la succesul său: colegi sau utilizatori din comunitate. Au depus cu toții foarte multă pasiune și nopți nedormite în construcția acestei comunități frumoase și doresc să le mulțumesc pe această cale pentru toată susținerea și implicarea.

Personal îmi este greu să mă despart de un proiect pe care l-am construit de la zero și cu care am fost asociat atât de mult timp. Tranzacția de azi este însă dovada că am creat unul din cele mai cunoscute branduri din online-ul românesc, unul valoros, care rezistă în timp”, a precizat Sergiu Biriș, co-fondator și fost ”Crocodil Șef” al Trilulilu.

Digitap vede această tranzacție ca pe o oportunitate de extindere în zona de content delivery, digital media și advertising. Procesul de integrare a platformei Trilulilu în arhitectura de business a Digitap va începe imediat.

Sursa: https://www.zf.ro/bu...-gasit-19076409

Edited by _-GEORGE-_, 16 April 2020 - 23:04.


#2
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Daca o cumparau chinezii o faceau la nivel de youtube, dar asa tot nimic a ramas.

#3
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

 pisoiu_22, pe 16 aprilie 2020 - 23:33, a scris:

Daca o cumparau chinezii o faceau la nivel de youtube, dar asa tot nimic a ramas.
Eu mai folosesc Trilulilu, sunt unele piese care nu mai sunt disponibile pe Youtube.

#4
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 25.12.2016
Ma tem ca si-au luat o mare teapa cei care au cumparat Trilulilu. Cele mai multe din cele 1,4 milioane de conturi au fost create in urma cu multi ani si majoritatea sunt inactive. La ora actuala nu cred ca sunt mai mult de cateva mii de utilizatori activi pe acolo. Cei care au vandut a fost isteti, au reusit pana la urma sa scape cumva de platforma aceea aflata in moarte clinica de foarte mult timp.

Vom vedea la inceput cateva incercari timide de a readuce la viata Trilulilu (poate niste clipuri cu Smiley, Andra si care mai sunt pe felia asta, postari pe Facebook, pe Instagram, gen Trilu deschis pe laptop si cafeaua aburind langa, cu mesaje despre cum sa-ti incepi ziua cu ceva amuzant, sa trimiti prietenilor clipuri misto, etc) apoi, cand noii proprietari isi vor da seama ca pompeaza degeaba bani in acest cal mort, vor incerca si ei sa vanda mai departe.

Edited by Manasu, 17 April 2020 - 06:34.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
ma intreb cat a costat... am si uitat ca exista astia, nu am mai intrat de ani de zile, te omorau cu reclamele... vad ca nu prea au videoclipuri puse anul asta, alte nu merg deloc... or fi uitat si propitarii ca au platforma aia....

#6
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
@manasu: în situații de genul asta, se face un audit. Ei știu câte conturi sunt active și câți utilizatori zilnici au. Cifrele alea sunt pentru marketing.
Oricum, cele mai probabil ei au cumpărat brandul si ceva bagaj de clienți.

#7
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 25.12.2016

 raduors, pe 17 aprilie 2020 - 06:45, a scris:

@manasu: în situații de genul asta, se face un audit. Ei știu câte conturi sunt active și câți utilizatori zilnici au.
Nope. Vor afla curand cati utilizatori activi REALI au. :)

Despre brand nu stiu ce sa zic, e ca si inexistent in piata.
Cum spunea cineva mai sus, lumea a uitat ca Trilulilu exista.
Nici macar n-ai segment pe care sa-l atragi: copiii si adolescentii (carora li se adreseaza in principal Trilulilu) sunt pe TikTok, tineretul pe Facebook si Instagram, pentru cei de peste 30 de ani Youtube este baza. Problema principala pe care o vad este imposibilitatea Trilulilu de a asigura continut de calitate, continut original. Mai bine zis "n-ai cu cine".

#8
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Nope ce? De unde știi tu?
Referitor la brand, Trilulilu e cunoscut de tot cei ce au învățat să utilizeze netul când a intrat in Romania. Are o nisa.
Oricum, prețul din punctul meu de vedere nu e mare, cred că vorbim de zeci de mii de euro.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,587
  • Înscris: 30.08.2017
Am si uitat ca există Trilu Lilu. N-am mai intrat de câțiva ani. Sunt curios ve vor sa facă cu el, ca brand nu prea mai este cunoscut.

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ramasese in urma si cu grafica si cu contentul si cu capacitatile de monetizare. sa nu uitam ca celelalte site-uri de sharing au capacitate de monetizare serioasa. conturile de pe trilu ar trebui sa devina mai complexe, permitand reclame cu monetizare, ar trebui sa aiba si propriul studio inclus in meniul userului prin care se pot edita clipurile, grafica ar trebui sa fie din anii astia, cu efecte speciale , cu ferestre moderne etc. numai asa se poate schimba ceva la trilulilu. multe trebuiesc schimbate

plus GDPR si tot felul de setari ce tin de content si etc

#11
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Asta-i bun

https://trilulilu.net/

#12
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Manasu, pe 17 aprilie 2020 - 06:57, a scris:

Problema principala pe care o vad este imposibilitatea Trilulilu de a asigura continut de calitate, continut original. Mai bine zis "n-ai cu cine".
Pe vremuri aveau continut original, specific romanesc: clipuri cu cocalari, pitipoance, tarani, boschetari, farse de prost gust, cantece porcoase, si altele care nu se gaseau pe Youtube.

#13
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
M-am mai intrat acolo din 2009.
Stiu ca se puteau downloanda unele piese audio.

In anii urmatori multi au incercat sa-si faca situri de genul cu filmulete si sa atraga utilizatori, insa toate au pierit, youtube s-a intarit si a devenit dominant chiar singurul.

#14
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 02.02.2008
ăsta îmi amintește de Zonga care mergea cu orice ofertă Vodafone.

#15
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 11.02.2016
Zonga s-a dus de ceva timp.
Nu mai e în Google play, site-ul nu mai merge.

#16
shirleymisso

shirleymisso

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.04.2020

 Manasu, pe 17 aprilie 2020 - 06:29, a scris:

Ma tem ca si-au luat o mare teapa cei care au cumparat Trilulilu. Cele mai multe din cele 1,4 milioane de conturi au fost create in urma cu multi ani si majoritatea sunt inactive. La ora actuala nu cred ca sunt mai mult de cateva mii de utilizatori activi pe acolo.

La fel e si pe aici pe forum.... fata de cum era acum citiva ani.
Daca nu ma insel, a fost mare sarbatoare cind au atins 1 milion de vizite (unice?) zilnic....
Acum.... mi se pare pustiu rau de tot.

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
da si pe timpurile alea daca priveai la numele utilizatoril jos pe pagina principala a forumului gaseai cu sutele utilizatori
poate daca softpedia ar transforma forumul in o retea de socializare tip instagram sau whatever. insa daca e sa o luam asa , pe un forum mic capacitatea de moderare e mai puternica , robotii de pe facebook nefiind perfecti la a da avertismente si bana useri,uneori dau si pe nedrept pedepse

#18
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,839
  • Înscris: 06.11.2018
De anul trecut a fost inchisa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate