Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Care este, de fapt, vehiculul virusului corona?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Daca e pe alimente prin prajire se distruge virusul.

#20
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 28 martie 2020 - 23:56, said:

Daca multi avem si nu stim, de ce dracu tot circul asta ? Ca putem da altora si aia mor ? Pai asta se poate intampla cu ORICE VIRUS, cu ce-i corona mai special ?

cu siguranta este un circ. Adica China cu cel putin 1,5 miliarde de bipezi si peste o luna de la primul caz si pana la carantina are mai putini infectati decat America cu 300 de milioane. Cine poate crede asa ceva?

oamenii si virusii traiesc impreuna de cand a aparut omul. Virusul asta e un pic mai evoluat, nimic in plus.

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,315
  • Înscris: 13.01.2011
Trăitul virusului înseamnă să nu stea pe fer", plastic... întuneric, că se sperie.
Deeeci, nu îmi strănută nimeni în față, primul noroc.
Masca în aglomerație, noroc dublu.
Educația și autocontrolul mă vor salva, nu pun mîna la ochi/gură/nas, practic pe mucoase, virusul nu trece prin păr, spre creier.

Ajung acasă, protocol, am un fîs cu clor, descalț încălțămintea dau pe talpă cu un fîs cu clor, sînt Gurcii", ghinion.
Am cumpărat ceva, dacă vreau să folosesc imediat, decontaminez, nu folosesc, le pun la colț, să moară eventualul ipotetic virus, care este posibil să nu existe, da știu, paranoia, dar scapi în caz de ceva.

Mai urmează, mă  uit la film.

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,254
  • Înscris: 05.06.2002

View Postcristalqw, on 29 martie 2020 - 01:01, said:

oamenii si virusii traiesc impreuna de cand a aparut omul. Virusul asta e un pic mai evoluat, nimic in plus.
Corect! Si vor trai in continuare!

Dilema este ca in varianta selectiei naturale la virusul asta mortalitatea e de vreo 10% iar la varianta incetinirii epidemiei ca sistemul sanitar sa faca fata e de vreo 3-4%. La nivelul romaniei poate fi vorba de o diferenta de vreun milion de morti in plus. Iti asumi tu mortii astia?

#23
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu nu fac nimic din toate astea.

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostFane, on 29 martie 2020 - 01:14, said:

Corect! Si vor trai in continuare!

Dilema este ca in varianta selectiei naturale la virusul asta mortalitatea e de vreo 10% iar la varianta incetinirii epidemiei ca sistemul sanitar sa faca fata e de vreo 3-4%. La nivelul romaniei poate fi vorba de o diferenta de vreun milion de morti in plus. Iti asumi tu mortii astia?

10% ? pune si sursa

#25
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View PostFane, on 29 martie 2020 - 01:14, said:

Corect! Si vor trai in continuare!

Dilema este ca in varianta selectiei naturale la virusul asta mortalitatea e de vreo 10% iar la varianta incetinirii epidemiei ca sistemul sanitar sa faca fata e de vreo 3-4%. La nivelul romaniei poate fi vorba de o diferenta de vreun milion de morti in plus. Iti asumi tu mortii astia?
de unde scoti procentele astea, pe ce te bazezi?
numarul celor infectati este mult mai mare decat ce vezi tu pe gisanddata, probabil ca vorbim deja de zeci de milioane. 20% nici nu prezinta simptome.
singurele tari care fac teste in numar suficient cat sa produca statistici relevante in privinta mortalitatii sunt germania si coreea de s.

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,315
  • Înscris: 13.01.2011
Deeeci, cînd ajung acasă, mă spăl pe mîini, așa, ca la carte, ca un chirurg, cu săpun antibacterial.
Evit chiar și acasă, să mă scarmăn cu dejtu" în gură, la ochi, sau, încerc să fie cît mai rar.

Așadaaar, sînt paranoic, relativ la igiena mîinilor, nu mănînc fără să mă spăl pe mîini, iar asta nu este de ieri de azi, nu se referă doar la acest virus, că mai sînt și altele.
Evit cît pot să mănînc cu mîinile, ca arabii, sau să mă ling pe degete.
Tacîmurile au un rost, alfel, dispăreau imediat după ce au fost inventate.

Edited by crisstonne, 29 March 2020 - 02:05.


#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deja suna a lauda

#28
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Rata de mortalitate calculata ca numarul total de infectati impartit la decese nu este corecta.

Un calcul mai corect ar fi numarul total de decese impartit la cazuri cu finalitate (vindecati + decedati). Motivul e simplu, inca nu stii ce se va intampla cu cei infectati.

Momentan avem aprox 140000 de oameni vindecati si 31000 decedati. Rata de mortalitate s-ar calcula in felul urmator

31000/(140000+31000)=0.22

Deci rata de mortalitate e de 22 % la nivel global.

P.S - Cifrele sunt aproximate sa nu ne ingropam in zecimale.

#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,315
  • Înscris: 13.01.2011
Deja sună a: ,, eu nu fac astea "  :D))
Iar dacă ,,lauda " mea salvează fie și doar o viață, să fie primit   ;)

Edited by crisstonne, 29 March 2020 - 02:11.


#30
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017

View Postepetroiu, on 29 martie 2020 - 00:37, said:

Este normal, e un virus nou si nu se stiu cu certitudine toate caracteristicile lui. Se emit doar ipoteze deocamdata.
Si nici n-ai avea cum, fiind vorba de particule de dimensiunea unei molecule.
Aveti prea multe pretentii de la doctori. A studia un virus de dimensiunea unei molecule nu ne ca si cum te urci la volan si bagi a-ntaia sau scanezi produse la casa. Ca unii asa cred si infiereaza cu manie lumea medicala si stiintifica ca ar fi incompetenti sau rauvoitori. Nea caisa cu 8 clase asa crede, ca asa cum isi face el treaba lui, "astia" de ce nu si-o fac si ei pe a lor si nu vin cu toate datele certe 100% peste noapte daca se poate. Pai nu functioneaza asa lucrurile.
păi nu poate că creierele bune au învăţat doar informatică şi acolo s-au dus. La medicină şi biochimie au rămas unii, unii, care s-au potrivit sau au nimerit sau n-au intrat la informatică.

Eu nu ştiu de ce nu face pe pc un cod pe care să ni-l bage in corp cu un electrod in celule măcar in cele ale sistemului imunitar şi să le scrie acolo o instructiune ca să nu execute comenzile de la viruşi. Ceva de genul virus- nonexecute /fastdetect virus edition = false.

dar când virusul infectează si sistemul imunitar e ca si cum ai purta un război hibrid când trebuie să te lupţi şi cu inamicul invadator care îţi mai pune şi lumea in cap şi propria armată. In cazul ăsta sunt şanse zero de supravietuire.

Pandemia asta globală mi-a adeverit temerile şi convingerile precum că lumea s-a tâmpit şi ignoră materia fizică trăind în virtual şi crede că doar în virtual poti trăi toată viaţa fără a mai fi nevoie de productie şi cercetare alta decât soft.

În momentul când ne-am infectat putem ajunge chiar pe moarte şi putem arunca atunci şi telefonul şi pc-ul şi toate pozele de pe instagram şi proiectele de freelancer şi monezile virtuale şi stăm la cheremul unor chimicale şi unei infirmiere cu 8 clase să ne răstoarne de pe o targă pe alta. Nu mai avem nevoie de nimic in acele momente decât de nişte reactii biochimice care să decurgă într-un anumit sens.

Edited by cipri2bau, 29 March 2020 - 02:10.


#31
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDjMx, on 29 martie 2020 - 02:06, said:

Rata de mortalitate calculata ca numarul total de infectati impartit la decese nu este corecta.

Un calcul mai corect ar fi numarul total de decese impartit la cazuri cu finalitate (vindecati + decedati). Motivul e simplu, inca nu stii ce se va intampla cu cei infectati.

Momentan avem aprox 140000 de oameni vindecati si 31000 decedati. Rata de mortalitate s-ar calcula in felul urmator

31000/(140000+31000)=0.22

Deci rata de mortalitate e de 22 % la nivel global.

P.S - Cifrele sunt aproximate sa nu ne ingropam in zecimale.

nu te doare capul ? :)))

#32
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Până la sida aia cu transmitere sexuală lumea nu avea inhibiţii in anume chestie, au inceput apoi cu cauciuce, până acum lumea nu avea inhibiţii in a se îngrămădi, in a se atinge a da mana a se pupa inutil. Poate pandemia va mai educa lumea şi vor mai dispărea aceste gesturi idioate.

Edited by cipri2bau, 29 March 2020 - 02:20.


#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,315
  • Înscris: 13.01.2011
Hai măi, totuși, giugiuleala pe gură trebuie să existe, doar nu ajungem roboți.

Edited by crisstonne, 29 March 2020 - 03:27.


#34
Mircea332243

Mircea332243

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 01.05.2019

View PostDjMx, on 29 martie 2020 - 02:06, said:

Rata de mortalitate calculata ca numarul total de infectati impartit la decese nu este corecta.

Un calcul mai corect ar fi numarul total de decese impartit la cazuri cu finalitate (vindecati + decedati). Motivul e simplu, inca nu stii ce se va intampla cu cei infectati.

Momentan avem aprox 140000 de oameni vindecati si 31000 decedati. Rata de mortalitate s-ar calcula in felul urmator

31000/(140000+31000)=0.22

Deci rata de mortalitate e de 22 % la nivel global.

P.S - Cifrele sunt aproximate sa nu ne ingropam in zecimale.


niste calcule absolut aberante.
Gandeste-te ca numarul de cazuri oficiale sunt doar cele care au fost testate.
Daca spunem ca in loc de 600.000 cauzuri, momentan sunt 30.000.000 infectati ? Probabil ca majoritatea nu au simptome, iar daca au acestea trec foarte repede.
Deci rata de mortalitate este mult mai mica.
Sunteti condusi de panica, iar panica te face sa nu gandesti rational, la fel cum este si cu aplaudarea instaurarii starii de urgenta, dar practic revocarea tuturor drepturilor !
Ne meritam soarta !

Edited by Mircea332243, 29 March 2020 - 07:09.


#35
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Am o intrebare, dupa vindecare de covid 19, normal organismul ar trebui sa devina imun.
Dar unii afirma ca nu, sau sunt stiri false? care e adevarul?

#36
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 01.12.2018
adevarul este ca NU.
sistemul imunitar este depasit de situatie. Nu stie ce se intamplain organism si reactioneza folosind armele nucleare.
Ucide absolut orice celula, fie ca este straina, fie ca apartine organismului.
Daca, subliniez DACA, supravietuieste crede ca a fost o minune divina.
La o evewntuala reinfectare este in contibuare orb.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate