Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Samsung S20 Ultra vs Sony A7III

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Asa cum am zis mai devreme telefonul poate "mima" cam tot ce poate fotografia un dslr, cu unele trucuri poate mima si DR-ul sau rezolutia/detaliul (multishot, algoritmi, AI). De la ultrawide panoramice sferice 360' pana la supertele si astrofoto. Nu zic ca cine pozeaza azi cu dslr ff trece de maine pe telefon si poate face acelasi lucru cu aceeasi calitate cu telefonul, dar sigur poate aborda orice domeniu cu rezultate...ee..si aici e o prima problema, te impiedici in detaliile tehnice sau accepti pescarusul albastru mai schitat asa, eventual si putin miscat? Valabil si reciproca, un dslr nu e tot timpul la tine, in buzunar, nu are max 10mm grosime, nu poti rezerva pe booking sau trimite capdopera pe mail la prieteni.

#56
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
Uite cateva...

Attached Files



#57
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostDizlpower, on 16 martie 2020 - 15:54, said:

Toni, arata chiar bine pozele alea...

Multumesc. Unele erau facute cu un telefon slab (Samsung A5).
Si am aceeasi parere ca si tine, fotografia nu inseamna : difractie, pixeli si alte discutii tehnice.
Atata timp cat rezultatul final arata suficient de bine, telefonul este o experienta fotografica la care nu vreau sa renunt.

Eu nu inteleg de ce a fost mutata discutia asta pe topicul de FUN.

Edited by katran, 16 March 2020 - 18:15.


#58
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 16 martie 2020 - 18:13, said:

Eu nu inteleg de ce a fost mutata discutia asta pe topicul de FUN.
Pt. ca cei de la butoane au simtul umorului foarte dezvoltat, desigur.

#59
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDizlpower, on 16 martie 2020 - 15:54, said:

...degeaba o ardem cu difractia si sa ne agatam de chestii tehnice, asta nu inseamna ca nu se pot scoate poze bune cu un telefon...
Am reținut încă o demonstrație riguroasă despre difracție. Despre aberațiile lentilelor de plastic milimetrice din telefoane ești la fel de bine documentat?

Eu nu am susținut ca nu se pot face poze bune cu mobilul. Doar că ies mai bine cu sisteme DSLR/ML pe situații similare, cu un minim sacrificiu de gabarit câteodată. Iar la unele genuri nici nu e posibilă o abordare cu mobilul. Nu toate lumea pozează ce vor unii. Generalizările nu aduc nimic util.

Și mai voiam să-ți dau un răspuns la o observație despre display-ul meu de 4K și de eventuale defecte cromatice la a 2-a poză pusă de mine; vad că ai șters comentariul. Totuși, răspunsul meu este: mă tem că nu știi unde să te uiți.

Edited by calexe, 16 March 2020 - 19:08.


#60
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postcrokodilu, on 16 martie 2020 - 16:03, said:

Asa cum am zis mai devreme telefonul poate "mima" cam tot ce poate fotografia un dslr, cu unele trucuri poate mima si DR-ul sau rezolutia/detaliul (multishot, algoritmi, AI). De la ultrawide panoramice sferice 360' pana la supertele si astrofoto. Nu zic ca cine pozeaza azi cu dslr ff trece de maine pe telefon si poate face acelasi lucru cu aceeasi calitate cu telefonul, dar sigur poate aborda orice domeniu cu rezultate...ee...
Păi eu n-am zis la fel? CGG!

View Postcrokodilu, on 16 martie 2020 - 16:03, said:

...
Valabil si reciproca, un dslr nu e tot timpul la tine,
...
Da' de ce bre? Eu, ca mulți alții, fac concedii speciale la fotografiat. Nu generaliza!

View Postcrokodilu, on 16 martie 2020 - 16:03, said:

...
nu are max 10mm grosime,
...
Corect. Dar încape in mașină, in barcă sau in pititori.

View Postcrokodilu, on 16 martie 2020 - 16:03, said:

...
nu poti rezerva pe booking sau trimite capdopera pe mail la prieteni.
Din nou, da' de ce bre să nu se poată?

Edited by calexe, 16 March 2020 - 19:26.


#61
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcalexe, on 16 martie 2020 - 19:13, said:

Păi eu n-am zis la fel? CGG!
CG, dar iti lasa impresia ca esti tu fotograful. Dar oricum efectul obtinut este acelasi, doar ca la DSLR munceste kilogramul de siliciu si sticla.

#62
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
Nu e sters comentariul Posted Image si nu trebuie sa te temi Posted Image...unde ar trebui sa ma uit, ca sa nu vad verdele, sau e vina editarii stangace ?

Edited by Dizlpower, 16 March 2020 - 20:28.


#63
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcalexe, on 16 martie 2020 - 19:26, said:

Da' de ce bre? Eu, ca mulți alții, fac concedii speciale la fotografiat. Nu generaliza!
Tie iti place sa pozezi cu dslr, deci orice nu e dslr nu e bun, nu se aplica discutia pentru tine.
Cand nu mergi in concediu tot cu dslr dupa tine tot timpul, sau atunci ai telefonul? ;)

Edited by crokodilu, 16 March 2020 - 20:55.


#64
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@Dizlpower:
Da, nu era șters comentariul tău, sorry. Unde să te uiți? Acolo unde poza se vede necomprimată, de ex..
Dincolo de asta, întreb și eu, tu ai pozat pe scenă la spectacol? Și te-ai apucat să corectezi orice WB dat de reflectoare?

View Postcrokodilu, on 16 martie 2020 - 20:51, said:

Tie iti place sa pozezi cu dslr, deci orice nu e dslr nu e bun, nu se aplica discutia pentru tine.
Cand nu mergi in concediu tot cu dslr dupa tine tot timpul, sau atunci ai telefonul? ;)
Nu chiar. Numai că nu prea public poze făcute cu mobilul pentru că cel puțin cu S9 (asta am) nu-mi prea place cum ies pozele vs. dSLR. Mai folosesc și eu mobilul la OLX, la mall, în delegații, la expoziții, și da, în nimicnicia mea îl am la curea și fac unele poze cu el chiar și în concediu! Numai că nu prea postez astfel de poze în public. Și n-am ambiții că mi-ar ieși poze peste ce fac cu dSLR. Am citit mult în acest domeniu, am testat sperând că nu e cum bănuiam, nu mi-a ieșit
pe gustul meu. Dar, evident, nu detin adevărul absolut.

Eu numai am dorit să atrag atenția că foto cu mobilul nu e o soluție pentru oricine și că generalizările nu-s utile pentru oricine.

Edited by calexe, 16 March 2020 - 21:07.


#65
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
DA, am pozat...si da, la unele am corectat...in functie de cate poze au fost necesare....

Am vrut doar sa arat ca nici camera dedicata nu este invincibila si ca iti da mult de furca...normal ca nu m-as apuca de pozat la spectacol cu telefonul... e ceva de munca, daca vrei sa scoti poze perfect utilizabile, fara sa tragi cu blitul...

Discutia era generala si in link-urile mele nu era nimic in conditii dificile de iluminare...

Am vrut sa te tachinez, pentru ca insisti prea mult pe chestii tehnice...si da, stiu ce e difractia, dar nu cred ca are rost sa discutam atat pe tema asta...

Cand plec de acasa cu gand de pozat, iau mereu camera cu mine, care este mica... Uneori, vrei sa te plimbi cu mainile in buzunar, dar apar cadre....

Edited by Dizlpower, 16 March 2020 - 21:07.


#66
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Stai oleacă. Adică tu corectezi WB la ce aruncă un reflector roșu sau verde sau alte culori pe scenă? Sau umbrele date de obiecte care ele însele bat în, să zicem, verde? Cam la pixel-peeping de căutat nod in papură aș zice, dar e dreptul tău.

Știi care e poanta? Poze precum cele arătate de tine și de Toni le faci și cu dSLR-ul, chiar mai bine și fără mari sacrificii la gabarit; e drept, le faci mult mai comod cu mobilul. Dar ce am urcat eu nu prea faci cu mobilul...

Attached File  20160619_prigorii_014_cristi_4k.jpg   287.89K   24 downloads Attached File  20180707_dd_004_cristi_4k.jpg   167.84K   28 downloads Attached File  20190526_vadu_078_cristi_4k.jpg   257.31K   24 downloads
(E și un halou în poza a 2-a pentru pasionații de noduri de papură.)

Edited by calexe, 16 March 2020 - 21:25.


#67
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
Aia de la tine era culoare reflectata, nu de la reflector Posted Image anyway, daca dadeam poze asa, imi erau refuzate Posted Image

Nu am tras prea mult pe la concerte, ca nu ma pasioneaza, dar am mai tras cate ceva...

Attached Files



#68
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcalexe, on 16 martie 2020 - 21:11, said:

..Poze precum cele arătate de tine și de Toni le faci și cu dSLR-ul, ..
Ideea era pe dos... Culmea ar fi ca peste 1-2 ani sa se chinuie cei cu FF/MF sa scoata ce scoate telefonul, dar cu ceva munca si CGG..

View Postcalexe, on 16 martie 2020 - 21:11, said:

Sunt cu telefonul? Misto, uite ceva gen ziceam eu ca se poate, mai statice, dar la a doua ai un halo ciudat, a dat rateu AI/sharpenul.

Edited by crokodilu, 16 March 2020 - 21:45.


#69
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
"Ideea era pe dos":
Dacă ai fi citit și m-ai
fi citat corect ai fi tras concluzia validă. Tu ți-ai ratat cariera! Ai fi fost un excelent reporter la posturi TV rău famate, alea care dau pe post fragmente trunchiate ca să demonstreze fake-news. Sau poate nu ți-ai ratat cariera și chiar asta e meseria ta de bază?

Da, sunt poze cu telefonul.

D-aia îmi place mie de tine: când n-ai argumente o dai în mișto-uri, și alea cam empirice :)

Edited by calexe, 16 March 2020 - 21:58.


#70
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
Nu cred ca sunt cu telefonul Posted Image

Faine pozele, ti-am scos haloul :)

Attached Files



#71
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ce bine. Mersi. Eu nu prea știam cum se scoate. :)

#72
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Normal ca n-am argumente ca doar nu ies acum sa pozez wildlife, oricum nici nu stiu cum se face, deci nu ramane decat sa declar suprematia dslr. Oricum pescarelul e misto, acum ca nu mai are nici halo..

Edited by crokodilu, 16 March 2020 - 22:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate