Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Samsung S20 Ultra vs Sony A7III

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postcrokodilu, on 08 martie 2020 - 22:51, said:

Sa iti (re)amintesc unele nterventi ale tale la adresa celor ce (mai) cumpara in ziua de azi orice altceva in afara de ML, si mai exact sony or related?

...
Da. Chiar te rog.

#20
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Hai sa nu ne mai inflamam degeaba...povestea cu telefon vs camera e veche si, vrem ori nu vrem, tehnologia le apropie....

Am avut momente cand am tras doar cu telefonul si mi-a parut rau mai apoi, pentru ca am avut incredere prea mare in telefon...

Am avut si momente cand am scos si poze foarte ok din telefon...

#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 08 martie 2020 - 23:32, said:

Da. Chiar te rog.
https://forum.softpe...0#entry24793805

#22
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
SARCÁSM, sarcasme, s. n. 1. Ironie aspră, usturătoare; batjocură necruțătoare. 2. Vorbă, frază, expresie sarcastică.

Ia pentru tine crocky, poate acum înțelegi ce spuneam acolo. Caută cât vrei, nu vei găsi vreo afirmație a mea așa cum ai zis tu că aș fi făcut :)
Eram doar ironic cu colegul respectiv și am pus și emoticoane ca să se înțeleagă. Dar, măcar acum, te-ai prins? :D

#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Lasa dexul, stii ca stiu ca esti cu musca pe caciula.

#24
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Știi greșit. Ți-am cerut să aduci o dovadă și ai adus una contrară. Cu ce să fiu eu vinovat?
Dar uite, e cum spui tu. Că na, nu are rost să-ți stric bucuria. Măcar acum, de 8+1 martie Posted Image

#25
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Totusi au aparut telefoane cu senzori destul de mari:
Xiaomi Mi 10 Pro are senzor  1/1.33" care este doar cu 40% mai mic decat un senzor de 1"
OPO Find X2 Pro are senzor 1/1.4"
Huawei P30 Pro are senzor 1/1.7"

Senzorii de marimea asta ar trebui sa se descurce bine si in lumina putina. Nu mai vorbim de faptul ca telefoanele au si moduri in care lipesc poze.

Edited by katran, 11 March 2020 - 18:52.


#26
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Si Samsung S20 are senzor mare - 1/1.33".  Vorbim doar de camera principala, nu si de cele secundare care au senzori mici.

Huawei va scoate P40 cu senzor de 1/1.28".

Sunt senzori mari cu obiective luminoase (EX. F/1.7). Se descurca bine si in lumina putina.

Edited by katran, 12 March 2020 - 09:38.


#27
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Deci senzorul de la Samsung S20 este de 1/1,33 inch, adică 9,6x7,2 mm, adică în mod concret are o suprafață de 69,12 mm.
Un senzor full frame al unui aparat de fotografiat are 36x24 mm, adică are o suprafață de 864 mm.
864 este mai mare de 12,5 ori decât 69,12 - deci cu alte cuvinte senzorul full frame este de 12,5 ori mai mare decât senzorul de la Samsung S20.
Problema majoră a oricărui aparat de fotografiat este lumina, dacă nu ai lumină nu prea poți face poze bune, deci cu cât senzorul este mai mic cu atat va capta mai putin din lumina existentă. Asta este foarte simplu de văzut - acoperiți ziua fereastra și lăsați doar a 10 - a parte liberă - în mod evident este mai întuneric în cameră, nu ?
Cum aparatul nu poate capta suficientă lumină pentru ca o poză să fie reușită seara, face asta din soft, adică probabil face mai multe fotografii și le combină.

O altă problemă este dată de obiectiv - cred că este evident pentru oricine că un obiectiv de câțiva mm cât are un telefon nu poate obține aceleași rezultate ca un obiectiv de 100 - 400 mm al unui aparat de fotografiat.

Cum am mai spus și mai sus, este absolut Ok dacă vrei doar să faci unele fotografii ca amintire, dar dacă vrei unele mai reușite îți trebuie un aparat de fotografiat.

#28
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postspider8, on 15 martie 2020 - 12:56, said:

864 este mai mare de 12,5 ori decât 69,12 - deci cu alte cuvinte senzorul full frame este de 12,5 ori mai mare decât senzorul de la Samsung S20.

Diferenta intre un senzor FF si un senzor de 1/1.33" este mai mica de 4 stopuri.
Cu alte cuvinte, ISO-50 de pe telefon ar trebui sa aiba mai putin zgomot decat ISO-800 de pe FF sau ISO-400 de pe APS-C.

Pe langa asta, pe telefon avem obiectiv luminos (F/1.7), moduri in care camera lipeste fotografii.


Nu se pune problema ca un telefon sa inlocuiasca o camera foto cu obiective.
Dar un telefon poate sa acopere nevoile a 99% din clienti.

Edited by katran, 15 March 2020 - 14:47.


#29
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Asa cum zicea si Katran un telefon are diverse moduri in care poate masca diferenta de 12x fata de un FF. In plus de exemplu diferenta asta scade simtitor daca il compari cu un senzor m43.

Edited by crokodilu, 15 March 2020 - 16:40.


#30
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postkatran, on 15 martie 2020 - 14:47, said:

...
Dar un telefon poate sa acopere nevoile a 99% din clienti.
Fii și tu mai la obiect: mecanici auto, neveste, ș.m.a.: 100% cu siguranță. Cu anumite categorii, adică exact ăia care sunt pasionați de foto - n-aș fi așa sigur de 99%...

Edited by calexe, 15 March 2020 - 16:41.


#31
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Pai am lasat 1% pentru pasionati/profesionisti. Nu cred ca sunt mai multi de atat.

Dar si pentru pasionati un telefon din asta este interesant, in paralel cu sistemul foto.

Edited by katran, 15 March 2020 - 17:23.


#32
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Cred că am mai scris că eu am un aparat de fotografiat DSLR entry level Nikon D3500 și am mai cumpărat separat un obiectiv de 800 lei și un blitz de 700 lei (toate au fost noi) - deci cost total vreo 3200 lei.
Fotografiile sunt efectiv incomparabile cu cele făcute cu un telefon mobil, fie el Iphone, Huawei sau ce vreți voi, mai ales seara ori noaptea - e drept că nu am testat cu Samsung S20.
Însă chiar și aparatul meu are unele probleme cu efectuarea fotografiilor în interior când lumina este foarte slabă, în sensul că durează cam 1,5 secunde să focalizeze blițul și să facă poza, dar atunci când o face poza este luminoasă, clară, are culori vii etc. Am făcut fotografii la o petrecere și în aceleași împrejurări a mai făcut cineva vreo câteva poze cu un Iphone 11Pro. Pe ecranul telefonului fotografiile făcute cu Iphone - ul erau cât de cât Ok, dar dacă te uitai la fotografii pe ecranul unui calculator cea cu Iphone-ul era în mod evident mai neclară, cu mai mult zgomot (un fel de puncte mici deschise la culoare), culorile erau mai șterse etc.

Deci de asta zic, sunt și eu de acord că pentru 99 % dintre utilizatori un telefon mobil este mai mult decât suficient, este extrem de simplu de folosit pentru că oricum îl au mereu cu ei, oricum oamenii se uită la fotografii majoritar pe telefon etc.
Aparatul de fotografiat presupune să mai cari ceva cu tine și majoritatea oamenilor nu ar avea chef de așa ceva iar faptul că rezultatul ar fi mai bun pe mulți nu îi interesează.

Referitor la faptul de a avea un aparat de fotografiat și un telefon mai bun, sincer pentru mine nu se justifică un telefon scump, deoarece oricum fotografiile sunt mult mai slabe. Am chiar un telefon Xiaomi de 1000 lei a cărui cameră îmi este mai mult decât suficientă în caz de nevoie.

#33
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postkatran, on 15 martie 2020 - 17:15, said:

...
Dar si pentru pasionati un telefon din asta este interesant, in paralel cu sistemul foto.
Corect. Și eu folosesc mobilul când vând vechiturile pe OLX sau când am nelămuriri la mall și trimit o poză nevestii :)

Dar parcă n-am nu-mi asta "Fotografie", nu?

A, și nici foto computatională practicată de unele mobile - eu unul n-aș numi-o fotografie.

Edited by calexe, 15 March 2020 - 20:17.


#34
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Am uitat repede vremurile cand aparatele aveau 640x480 pixeli si zgomot la greu chiar si pe lumina buna, cu toate astea se faceau opere.

#35
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Ia check aici....cine vrea si stie sa faca treaba, face....adica, se poate...

https://mobilephotoa...9th-annual-mpa/

https://mobilephotoa...9th-annual-mpa/

https://mobilephotoa...9th-annual-mpa/

#36
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDizlpower, on 15 martie 2020 - 21:34, said:

Ia check aici....cine vrea si stie sa faca treaba, face....adica, se poate...
Unu:
Acum mă uit pe mobil și arată ok ce pui tu în link-urile de mai sus. Cum s-or vedea pe un monitor decent 4K - nu știu. Sau cum s-or vedea cadre paralele trase cu mobilul vs. un dSLR / ML decent - iar nu știu. Tu?

Doi:
Cum aș trage astea cu mobilul?
Attached File  20200126_buzau_059_cristi_4k.jpg   157.23K   18 downloads Attached File  20190818_comana_004_cristi_4k.jpg   161.43K   20 downloads

Trei:
Tu ai pus link-uri de la competiții de profil. Deci nu cadre trase de tine. Să pun și eu ce fac unii cu dSLR-ul?

Edited by calexe, 15 March 2020 - 21:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate